sončna elektrarna

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.317
5.841
113
pri taščici
Ja tako kot strešniki 30 let garancije in podobne budalestine. Ko jih želiš reklamirati, pa ugotoviš da si ti kupil znamko strešna opeka, ki pa sedaj ne obstaja več in je sedaj nova stresna opeka, ki pa nima veze z stresna opeka ki ti nudi garancijo.
Pa čeprav je vse isto.
Gradnjo hiše sem zaupal velikemu gradbeniku (,SCT, GPG, Vegrad, primorje....) Iz istega razloga, da bom lahko kje uveljavljal garancijo.....
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.432
858
113
Optimizatorji 25 let garancije
Razsmernik 12 let garancije
Paneli 12 let garancije in 25 linearna garancija
Tako meni piše v ponudbi

in kaj ti bo ponudnik/izvajalec kril pod svojo garancijo?
Spuščanje strehe? Brezplačno menjavo razsmernika v naslednjih 12 letih?

z eno besedo nič.

Vse ostalo z malo dobre volje lahko menjaš pod proizvajalčevo garancijo, čeprav radi komplicirajo. Tu je najbolj kritičen razsmernik. Vem, da so v preteklosti veliko odpovedovali. Malo se menim s ponudniki SE in vsi predlagajo da je razsmernik na dostopnem mestu, za primer, če ga je potrebno resetirati. Ali to ali pa menjava. Poznam serviserje, ki kar veliko hodijo resetirat razsmernike, tudi menjevali so jih. Pa ne neke čunga lunga firme.
 

B81

22. jul 2007
34.472
8.948
113
kaj ne vem nič, številke so mi jasne...edino , ni mi bilo jasno da se je vseeno zadeva pocenila v zadnjem letu ali dveh, ker nazadnje ko sem računal, ni bilo računice.
Imas voda-voda sistem in rabis elektriko + el. v hisi, delavnici, itd..
Ce bi se SE pokrila v n letih in bi n let po tem se delovala, preden bi crknila, bi tista druga n leta stroska za elektriko pokrilo sonce. Kako je bilo z racunico?
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Ja tako kot strešniki 30 let garancije in podobne budalestine. Ko jih želiš reklamirati, pa ugotoviš da si ti kupil znamko strešna opeka, ki pa sedaj ne obstaja več in je sedaj nova stresna opeka, ki pa nima veze z stresna opeka ki ti nudi garancijo.
Pa čeprav je vse isto.
Gradnjo hiše sem zaupal velikemu gradbeniku (,SCT, GPG, Vegrad, primorje....) Iz istega razloga, da bom lahko kje uveljavljal garancijo.....

Pa čeprav nobenega od teh podjetij ni več na vidiku... in nimaš več kje uveljavljat garancije. V končni fazi pač moraš nekomu zaupati, kot prvo izvajalcu da bo naredil dobro, kot drugemu pa proizvajalcu komponent. Če tega ni potem bi lahko namesto strešnikov dal tudi slamo na streho. Ampak vem da bodo strešniki zdržali 30 let, prav tako verjamem da bo večina komponent zdržala vsaj garancijsko dobo.. zato pa sem se odločil za bolj preverjene proizvajalce komponent, kjer upam da bo proizvajalec še obstajal, če do morebitnih težav sploh pride.

Glede odpovedovanja razsmernikov sem šel malo brat po internetu, in kar sem opazil je da odpovedujejo tam, kjer je prevroče, nekateri jih imajo celo na zunanji strani hiše montirane? Tega nisem niti vedel. Gre pa za področje Amerike. Jaz osebno mislim da če je inverter na pametni lokaciji (v senci, kleti, kjer je hladno) se mu po vsej verjetnosti podaljša življenjska doba. Seveda mora tudi izvajalec vedeti kaj počne, vezava panelov, pravilne komponentne skupaj tudi to vse vpliva na dobro delovanje sončne elektrarne.
 
Nazadnje urejeno:

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
ury:( Aja pa še to - aplikacija Solaredge meri tudi dejansko porabo v hiši in proizvodnjo elektrike, se pravi lahko vedno pogledaš koliko si pokuril in koliko proizvedel.)

Pozdravljen ,omenjaš da aplikacija Solaredge meri tudi porabo hiše ,pa me zanima ali moraš imet kako dodatno aplikacijo ali elektronko vgrajeno ,ker meni prikazuje samo pridelano energijo panelov.

hvala in l.p.
 
Nazadnje urejeno:

Apachi

gps navigator
Osebje foruma
21. jul 2007
2.190
10
38
Murska Sobota
ury:( Aja pa še to - aplikacija Solaredge meri tudi dejansko porabo v hiši in proizvodnjo elektrike, se pravi lahko vedno pogledaš koliko si pokuril in koliko proizvedel.)

Pozdravljen ,omenjaš da aplikacija Solaredge meri tudi porabo hiše ,pa me zanima ali moraš imet kako dodatno aplikacijo ali elektronko vgrajeno ,ker meni prikazuje samo pridelano energijo panelov.

hvala in l.p.
To meri samo v primeru, da imaš vgrajen dodatni merilni modul in tokovnike oz. merilne tokovne transformatorje - za domačo uporabo se povečini montirajo SE-ACT-0750-50. V praksi se ta zadeva bolj redko uporablja, razen če imaš omejitve proizvodnje s strani elektro distribucije.

Doplačilo za to opremo k osnovnemu razsmerniku cca. 600 EUR + montaža in nastavitve.
 
Nazadnje urejeno:

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.922
4.977
113
Jaz imam v glavi da so ti tokovniki prišli okoli 150 eur, pa sem rekel, vgladite jih. Tako bom vedel koliko prozvedemo, koliko smo v plusu in koliko v minusus brez da preračunavam na roko iz elektro števca.
Potem vidiš vse live kakšna je poraba.
 

Priponke

  • Screenshot_20201111-192921_SolarEdge.jpg
    Screenshot_20201111-192921_SolarEdge.jpg
    373,1 KB · Ogledi: 185

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
Jaz imam v glavi da so ti tokovniki prišli okoli 150 eur, pa sem rekel, vgladite jih. Tako bom vedel koliko prozvedemo, koliko smo v plusu in koliko v minusus brez da preračunavam na roko iz elektro števca.
Potem vidiš vse live kakšna je poraba.

Aa to ste vgradili ob montaži SE, kdo vam je montirl SE, če ni skrivnost , meni je gen-i pa mi ni nihče ponudil te opcije.

l.p.
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
jaz sem to tudi kar dobil zraven, ni bilo nič rečeno da je treba kaj še doplačat. :cool:
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.361
984
113
Celje
Obišči stran
Sicer ni čisto prava tema, je pa malce povezano.

Oče naročil SE. Plačan je bil mislim da 40% avans. Prišli na datum in zmontirali. Pred zagonom je bilo veliko klicev, da so prišli in zadevo zagnali. Je pa to nek "začasni priklop", ker za rednega je potrebno še meritve in dokumentacijo priložiti. Vmes je bila še nekaj pripomb na izvedno podanih. In sedaj so že dobri trije meseci okoli, ampak mojsti še kar niso prišli uredit zadev. Klici na tedenskem nivoju, ampak nič se ne premakne. Ni odgovora na reklamacijo, ni zaključnega poročila, meritev, papirjev... Tudi razlike še niso dobili plačane.

Kaj je tu sploh za narediti? a je opcija, da se enostavno dogovoriš z drugo firmo, da zadevo zaključi, tem prvim izvajalcem pa račun izstavijo? ker zadeva že malce preseda...
 
  • Žalosti me
Reactions: ncnifrej

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.922
4.977
113
Aa to ste vgradili ob montaži SE, kdo vam je montirl SE, če ni skrivnost , meni je gen-i pa mi ni nihče ponudil te opcije.

l.p.

Sonce energija so montirali. Vgradilo se je ob montaži v elektroomarico. Od tam gre utp kabel nazaj do razsmernika za komunikacijo.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.432
858
113
Sicer ni čisto prava tema, je pa malce povezano.

Oče naročil SE. Plačan je bil mislim da 40% avans. Prišli na datum in zmontirali. Pred zagonom je bilo veliko klicev, da so prišli in zadevo zagnali. Je pa to nek "začasni priklop", ker za rednega je potrebno še meritve in dokumentacijo priložiti. Vmes je bila še nekaj pripomb na izvedno podanih. In sedaj so že dobri trije meseci okoli, ampak mojsti še kar niso prišli uredit zadev. Klici na tedenskem nivoju, ampak nič se ne premakne. Ni odgovora na reklamacijo, ni zaključnega poročila, meritev, papirjev... Tudi razlike še niso dobili plačane.

Kaj je tu sploh za narediti? a je opcija, da se enostavno dogovoriš z drugo firmo, da zadevo zaključi, tem prvim izvajalcem pa račun izstavijo? ker zadeva že malce preseda...
daj povej kdo je to, da se jih izognemo.
lahko na zs
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.361
984
113
Celje
Obišči stran
še eno dodatno informacijo bi rabil od tistih, ki imate že zmontirane elektrarne.

Na računu imajo postavke materiala in montaže 9,5% ddv, postavka "Tehnična dokumentacija in vodenje postopkov" pa ima obračunan 22% ddv.
Kar pa se mi ne zdi OK, ker je ta postavka tesno povezana z glavno storitvijo in dejansko sestavljajo nedeljivo transakcijo.

Kak je bilo to pri vas?

Hvala

Igor