Služnost in asfaltiranje ceste

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Da si sposodim tole temo...

Kdo je v pristojnosti reševanja "problemov" na cesti, ki je v privat lasti, jaz imam na njej pa služnost za dovoz v hišo. Če recimo nekdo parkira avto tam, kdo lahko kliče policijo in/ali pajka, da ga odstranijo? Samo lastnik ceste ali lahko tudi jaz?

In kaj se zgodi s temi pravicami, ko se cesta preda v javno dobro, kako je potem urejena lastniška in služnostna pravica, ostane vse enako, ali gre zemlja/cesta v "javno last" in lahko kdorkoli "serje" po njej?
 

kingo

Pripravnik
10. maj 2008
573
19
18
Kdo je v pristojnosti reševanja "problemov" na cesti, ki je v privat lasti, jaz imam na njej pa služnost za dovoz v hišo. Če recimo nekdo parkira avto tam, kdo lahko kliče policijo in/ali pajka, da ga odstranijo? Samo lastnik ceste ali lahko tudi jaz?

Upravičeni interes imata v takem primeru obadva - vi in lastnik zemljišča. Težava je samo v tem, da gre za zasebno zemljišče in tu ni pristojnosti policije (razen če bi oviralo javni promet). Podrejeno pa to tudi pomeni, da vse stroške odvoza ipd nosi tisti, ki naroči odvoz (pokliče "pajka").

In kaj se zgodi s temi pravicami, ko se cesta preda v javno dobro, kako je potem urejena lastniška in služnostna pravica, ostane vse enako, ali gre zemlja/cesta v "javno last" in lahko kdorkoli "serje" po njej?

Za vse prenose lastninske pravice na zemljiščih velja, da se zanje stvarne služnostne pravice (služnosti ipd), prenesejo. Če se lastništvo zemljišča torej spremeni na način, da slednje postane "javno dobro", to za vas ne pomeni nobenega prikrajšanja ali utesnitve, se bo pa v takem primeru pravica uporabe prenesla na širši krog služnostnih upravičencev.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
No, no, ob prenosu v javno dobro se vse služnosti (razen posebnih, kot je recimo gradnja komunalij, kamor pa služnost hoje in vožnje z vsemi vozili ne spada) brišejo, saj nima smisla, da imaš na nek način lastni zemlji služnost v svojo korist. ;)
 

kingo

Pripravnik
10. maj 2008
573
19
18
No, no, ob prenosu v javno dobro se vse služnosti (razen posebnih, kot je recimo gradnja komunalij, kamor pa služnost hoje in vožnje z vsemi vozili ne spada) brišejo, saj nima smisla, da imaš na nek način lastni zemlji služnost v svojo korist. ;)

Žal to ne zdrži. Gre za accesio possesionis, ki pa nima veze s "posebnimi". Žal ne vem, kaj ta tvoja beseda pomeni, če pa pomeni neprave stvarne služnosti, pa se prav tako ne izbrišejo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Prosim pošlji mi na ZS en zk izpisek za javno dobro z vknjiženo pravico hoje in vožnje.

Hvala vnaprej.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Ja svašta, pomeni sedaj, ko je cesta "samo moja", nimam načina kako nekoga odstraniti iz nje, ko/če pa dam cesto v javno dobro, pa bo itak lahko vsak gor sral :)

čudovito.
 

kingo

Pripravnik
10. maj 2008
573
19
18
Prosim pošlji mi na ZS en zk izpisek za javno dobro z vknjiženo pravico hoje in vožnje...

Žal ne razumeš napisanega. Nimam časa, da bi za tebe po ZK iskal, kjer je na javnem dobru vpisana služnost. Naj pa samo dodatno pojasnim. Če je enkrat vpisana služnost hoje in se zemljišče proda oz. se ga razlastnini, vse služnosti ostanejo vpisane. Ni pravne določbe, ki bi v takem primeru avtomatično narekovala izbris. Seveda, ker pa v takem primeru taka služnost ni več aktualna (in ni potrebe da bi bila vpisana), pa se lahko izbriše (bodisi z listino med služnostnim upravičencem (imetnikom služnosti) in organom (občina ali država) ali pa sodno. Če pa je enkrat parcela že vpisana kot javno dobro pa se služnosti res ne more ustanoviti (tudi te tvoje "posebne", ne.
 

Ketidu

Fizikalc
23. feb 2009
225
31
28
Štajerska
Da ne odpiram nove teme:
Sosed želi uredit dostop na svojo parcelo, preko moje parcele, do javne ceste.
Predlagal sem mu odkup dela moje parcele, da bo lahko "po svojem" imel dostop do ceste, vendar tega ne želi. On bi raje, da dam del svoje parcele v javno dobro.
Ima to pravico, da to zahteva od mene? Če ne pristanem im me gre tožit, češ da mu oviram dostop do njegove parcele, ali ima dejansko možnost za uspeh?
Trenutno je njegova parcela njiva, ki pa je gradbena parcela, tako da se mu gre za to, da si uredi dostop do javne ceste, ker bi rad svojo parcelo prodal.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Brez urejenega dostopa ne more dobiti gradbenega dovoljenja. Če mu ni v interesu odkupiti, potem ne bo gradil.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Ni cisto tako. Ce nima dostopa do svoje parcele drugje kot pa preko tvojega imetja, potem te lahko tozi za nujno pot. Sodisce mu bo to tudi dodelilo, sevesa pa ne brez placno. Torej ali od tebe kupi del parcele in seveda placa geodeta, ki bo izvedel odmero ali pa gre v tozbo za dolocitev nujne poti.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Se to. Ko pa on odkupi del tvoje parcele za cest, pa jo naj kar da v javno dobro. Ni razloga, da bi ti svoje dajal v javno dobro, sploh ce to ze zdaj nima narave ceste.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Ni cisto tako. Ce nima dostopa do svoje parcele drugje kot pa preko tvojega imetja, potem te lahko tozi za nujno pot. Sodisce mu bo to tudi dodelilo, sevesa pa ne brez placno. Torej ali od tebe kupi del parcele in seveda placa geodeta, ki bo izvedel odmero ali pa gre v tozbo za dolocitev nujne poti.
To je v primeru, ko si obkrožen s parcelo istega lastnika.
 

Ketidu

Fizikalc
23. feb 2009
225
31
28
Štajerska
Ni cisto tako. Ce nima dostopa do svoje parcele drugje kot pa preko tvojega imetja, potem te lahko tozi za nujno pot.
Do te svoje parcele bi lahko dostopal tudi preko svoje obstoječe parcele (bi se pač moral odpovedati svojemu vrtu), kar pa mu ne diši in bi me raje tožil za nujno pot.
Torej me v primeru, da se ne bova mogla dogovoriti čaka tožba, pri kateri pa glede na naše sodstvo, ne morem reči, da bo upoštevana tudi druga možnost dostopa in se bo odredilo, da je moja parcela javno dobro?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Jaz bi pustil da te toži. Smo imeli tudi mi enega takega....celo pismo od odvetnika je poslal....pa se mu želje niso uresničile.
Moj odgovor odvetniku je bilo zadnje dejanje z naše strani.
Seveda pa to ni 100%zagotovilo da pri tebi uspe. Si pač povedal premalo podatkov (ZK, aerofoto posnetek, posnetek terena....)
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Do te svoje parcele bi lahko dostopal tudi preko svoje obstoječe parcele (bi se pač moral odpovedati svojemu vrtu), kar pa mu ne diši in bi me raje tožil za nujno pot.
Torej me v primeru, da se ne bova mogla dogovoriti čaka tožba, pri kateri pa glede na naše sodstvo, ne morem reči, da bo upoštevana tudi druga možnost dostopa in se bo odredilo, da je moja parcela javno dobro?
Javno dobro zagotovo ne, v najslabšem primeru služnost.
 
19. jul 2007
2.755
1.476
113
Da ne odpiram nove teme:
Sosed želi uredit dostop na svojo parcelo, preko moje parcele, do javne ceste.
Predlagal sem mu odkup dela moje parcele, da bo lahko "po svojem" imel dostop do ceste, vendar tega ne želi. On bi raje, da dam del svoje parcele v javno dobro.
Ima to pravico, da to zahteva od mene? Če ne pristanem im me gre tožit, češ da mu oviram dostop do njegove parcele, ali ima dejansko možnost za uspeh?
Trenutno je njegova parcela njiva, ki pa je gradbena parcela, tako da se mu gre za to, da si uredi dostop do javne ceste, ker bi rad svojo parcelo prodal.
O kakšni ceni govorimo?
 

Krokar

Pripravnik
27. jan 2019
80
82
18
Do te svoje parcele bi lahko dostopal tudi preko svoje obstoječe parcele (bi se pač moral odpovedati svojemu vrtu), kar pa mu ne diši in bi me raje tožil za nujno pot.
Torej me v primeru, da se ne bova mogla dogovoriti čaka tožba, pri kateri pa glede na naše sodstvo, ne morem reči, da bo upoštevana tudi druga možnost dostopa in se bo odredilo, da je moja parcela javno dobro?

Dokler ima sosed preko svoje parcele dostop do javne poti, potem ne more od tebe zahtevati ničesar, tudi tožba ni možna, ker ima dostop urejen.

Teoretično je možen scenarij, da bi sosed parcelo prodal in novi lastnik dostopa do javne poti ne bi imel, bi imel potem možnost tožiti za nujno pot. Ni pa sploh nujno da tebe, lahko tudi njega oz. v kolikor obstaja še kakšna možnost, mogoče tudi koga tretjega. Navadno se upošteva dostop po najkrajši poti. Pri tem bi seveda sodišče določilo da mora plačati tudi primerno odškodnino. Vprašanje je tudi, kdo bi bil toliko nor, da bi kupil parcelo brez dostopa.

Vse dokler je pa sosed lastnik obeh parcel, pa beri prvi odstavek.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in ribicija

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Znanka že desetletje plačuje za služnost dostopne ceste.
Parcele lastnik noče prodati, s služnostni v desetletju zasluži več kot če bi prodal parcelo....
 

Ketidu

Fizikalc
23. feb 2009
225
31
28
Štajerska
Ali ima dejstvo, da imam za drugega lastnika, ki ima sosednjo parcelo, urejeno služnost preko moje parcele (vpisano v ZK), lahko kakšen vpliv na odločanje sodišča?