Služnost in asfaltiranje ceste

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
36.327
27
48
Da si sposodim tole temo...

Kdo je v pristojnosti reševanja "problemov" na cesti, ki je v privat lasti, jaz imam na njej pa služnost za dovoz v hišo. Če recimo nekdo parkira avto tam, kdo lahko kliče policijo in/ali pajka, da ga odstranijo? Samo lastnik ceste ali lahko tudi jaz?

In kaj se zgodi s temi pravicami, ko se cesta preda v javno dobro, kako je potem urejena lastniška in služnostna pravica, ostane vse enako, ali gre zemlja/cesta v "javno last" in lahko kdorkoli "serje" po njej?

kingo

Pripravnik
10. maj 2008
446
0
16
Kdo je v pristojnosti reševanja "problemov" na cesti, ki je v privat lasti, jaz imam na njej pa služnost za dovoz v hišo. Če recimo nekdo parkira avto tam, kdo lahko kliče policijo in/ali pajka, da ga odstranijo? Samo lastnik ceste ali lahko tudi jaz?
Upravičeni interes imata v takem primeru obadva - vi in lastnik zemljišča. Težava je samo v tem, da gre za zasebno zemljišče in tu ni pristojnosti policije (razen če bi oviralo javni promet). Podrejeno pa to tudi pomeni, da vse stroške odvoza ipd nosi tisti, ki naroči odvoz (pokliče "pajka").

In kaj se zgodi s temi pravicami, ko se cesta preda v javno dobro, kako je potem urejena lastniška in služnostna pravica, ostane vse enako, ali gre zemlja/cesta v "javno last" in lahko kdorkoli "serje" po njej?
Za vse prenose lastninske pravice na zemljiščih velja, da se zanje stvarne služnostne pravice (služnosti ipd), prenesejo. Če se lastništvo zemljišča torej spremeni na način, da slednje postane "javno dobro", to za vas ne pomeni nobenega prikrajšanja ali utesnitve, se bo pa v takem primeru pravica uporabe prenesla na širši krog služnostnih upravičencev.

14. avg 2009
6.617
424
83
No, no, ob prenosu v javno dobro se vse služnosti (razen posebnih, kot je recimo gradnja komunalij, kamor pa služnost hoje in vožnje z vsemi vozili ne spada) brišejo, saj nima smisla, da imaš na nek način lastni zemlji služnost v svojo korist. ;)

kingo

Pripravnik
10. maj 2008
446
0
16
No, no, ob prenosu v javno dobro se vse služnosti (razen posebnih, kot je recimo gradnja komunalij, kamor pa služnost hoje in vožnje z vsemi vozili ne spada) brišejo, saj nima smisla, da imaš na nek način lastni zemlji služnost v svojo korist. ;)
Žal to ne zdrži. Gre za accesio possesionis, ki pa nima veze s "posebnimi". Žal ne vem, kaj ta tvoja beseda pomeni, če pa pomeni neprave stvarne služnosti, pa se prav tako ne izbrišejo.

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
36.327
27
48
Ja svašta, pomeni sedaj, ko je cesta "samo moja", nimam načina kako nekoga odstraniti iz nje, ko/če pa dam cesto v javno dobro, pa bo itak lahko vsak gor sral :)

čudovito.

kingo

Pripravnik
10. maj 2008
446
0
16
Prosim pošlji mi na ZS en zk izpisek za javno dobro z vknjiženo pravico hoje in vožnje...
Žal ne razumeš napisanega. Nimam časa, da bi za tebe po ZK iskal, kjer je na javnem dobru vpisana služnost. Naj pa samo dodatno pojasnim. Če je enkrat vpisana služnost hoje in se zemljišče proda oz. se ga razlastnini, vse služnosti ostanejo vpisane. Ni pravne določbe, ki bi v takem primeru avtomatično narekovala izbris. Seveda, ker pa v takem primeru taka služnost ni več aktualna (in ni potrebe da bi bila vpisana), pa se lahko izbriše (bodisi z listino med služnostnim upravičencem (imetnikom služnosti) in organom (občina ali država) ali pa sodno. Če pa je enkrat parcela že vpisana kot javno dobro pa se služnosti res ne more ustanoviti (tudi te tvoje "posebne", ne.