Sluzenje vojaskega roka

I

Izbrisan uporabnik #9334

Torej, kriva je študentarija iz 70 let, ko se je začela upirat primitivnosti. To je generacija Janeza Janše, ter tudi moja (sem malce mlajši). Če si študent, si malce bolj inteligenten od povprečja, pošljejo te pa nekam v Ćuprijo v roke nekemu šumadijskemu pastirju, ki v življenju ni videl drugega kot svojih 150 ovac in Runota, ki jih pazi.
Pa - čudoviti mir smo imeli, blagostanje. Ob vsem tem je služenje vojaščine malce žaljivo, sploh za inteligenco.

Danes - Slovenija je majhna. Toda ravno tako jo je treba čuvat, saj ima meje, preko katerih derejo trume ilegalcev. Če bi bili ti ilegalci čisti (pošteni), bi šli uradno, preko mejnih prehodov. Tako je pa jasno, da je to kontraband. Takih ljudi se je treba bati, za to imamo pa vojsko.

Toda ne - pri nas je vojske škoda. Mislim, da že predolgo uživamo ljubi mir, pa se to lahko mimogrede spremeni. Čez noč, samo malce poglejmo naokoli.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.152
4.599
113
No, preživeti v naravi pomeni, da zna po potrebi držati sekiro ali žago v roki. Torej je "drvar". Preživeti vsak dan pomeni tudi, da zna sam poskrbeti za svoje okolje in si pripraviti hrano. Je torej "čistilka" in "kuhar".
Ne morejo pa biti te "veščine" osnove takega usposabljanja. To je za "premor". Tudi v JLA nismo bili večino časa čistilke. Vsaj mi ne. Čisto v mejah razumnega. Enkrat tedensko kaki dve uri "generalno" čiščenje, kjer smo delali vsi in zadolžitve za koga za posamezne prostore na dnevni ravni, kar mi je verjetno takrat, ko sem to bil, vzelo 15 minut. Čisto vsega se ne spomnim.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Vojak mora poznati rokovanje z orožjem, znat vozit vojaška vozila, preživeti v naravi..., ne pa biti čistilka in drvar.
vojak je širok pojem. Rokovanje z orožjem je le ena osnovna "disiplina". Če si ne zna pospraviti ali pripraviti svoj življenski prostor, ne rabi niti sovražnika. Bo sam sebe uničil.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Sedaj se bo dogajalo.

Jelušička pravi :
Jelušičeva: Vojski bomo s tem pobrali že tako premalo odmerjen denar

Ne razume pa, da je to "fantovska šola", klic domovine, ... pri tem se zgradi spoštovanje do domovine.

Ne gre samo za fanta kot vojaka, gre tudi za starše, ki morajo mladiča spustiti v odraslo življenje. Gre za splošen in obširen proces sobivanja v skupnosti, ki ji rečemo "država".

Z mojo zelo močno opombo, da mora ta čas služenja iti v delovno dobo ! V bistvu zahtevam od države, že od vedno, da se ta čas prizna v delovno dobo vsakemu, ki je služil vojni rok. Služil je namreč državi.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.453
335
83
To je pa nemogoče doseči ker delovna doba ni fiksna. Če bi ob prvi zaposlitvi ali ob vstopu v vojsko imel datum starostne upokojitve, ki ga noben zekon ne more spremeniti bi to bilo smiselno. Tako kot je je pa relano v praksi nepomembno. Razni faktorji in termini za upokojitev so določeni drugje in predmet "pokojninskih reform".
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
roCkY zgleda ne razumeš, kaj pomeni delovna doba. Kako za vraga pa to funkcionira pri ženskah, kjer se jim v času porodniške šteje delovna doba?

Če je določena doba za polno pokojnino 40 delovnih let, bi lahko šel enakopravno v penzijo z 39 let dela in 1 letom vojske.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.453
335
83
Ti ne razumeš. Vse je v faktorjih. Upoštevanje vojaškega roka bi/bo pomenil le dober obšutek in nič drugačno cifro penzije v končnp fazi.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Demz, 91. Se je videlo kako zelo dobro učinkuje klic domovine. Vsi so branili Jugoslavijo a ne? Ali pac ne...

Oh, vsi smo skočili skupaj, kot sršeni. :D Pa ne za jugo, za Slovenijo !
Zadeva se je pa itak packala in kuhala že od Korošca naprej, torej od konca prve svetovne. Samo prekipeti je bilo enkrat treba.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.179
8.960
113
itak da ne, samo podražilo bo vse skup, sploh če še gre v penzije itd...potem je potrebno tudi redni študij noter počit in podobne fore. Mimosun v tem pogledu.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ampak prisegel si jugi.... Pa domoljubja so te ucili ne pa nacionalizma ;) v glavnem, obvezna vojascina ne bo spremenila mladih.

No, to je res, vsaj v mojem primeru. Odslužil sem svoje in postavil čefurijo na svoje mesto, kamor sodi - zame.
Moj dolg je izpolnjen.

Dolg države pa ne, saj bi mi morala priznati mojo službo v delovno dobo.

Je pa naslednja zadeva, namreč tastari. Naša mama nas je vedno imela takole : "Nisi fant, če nisi bil vojak !" In je bila ponosna, ko smo šli, ter ko smo prišli nazaj.
Danes pa naše moderne mamice pravijo, da - "Naš Janezek pa menda ja ne :eek: ! Saj je še čisto premlad, pa plenic še ne zna menjati itd ... "
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.152
4.599
113
Če kaj na temo naborništva, potem nekaj kar bi bilo v stilu "bootcampa". Ne vlečenje čez 6 mesecev. 4 do 8 tednov brez izhoda ne glede na področje. Prilagojeno sodobnim potrebam. Za civilno služenje urjenje v nalogah civilne zaščite, denimo gasilska služba ... Skoraj vsako poletje kupi prostovoljcev gasijo gozdne požare in nosijo vodo v hrib po težko dostopnih kraških terenih. Tu jih vidim.
Problema na področju vzgoje sta dva:
1. mladi, ki niso tako kot starejše generacije, ne razumejo starih in njihovih vrednost
2. stari, ki ne razumejo mladih in njihovih vrednot.
Problem ni nov in obstaja že tisočletja. Mogoče rabimo še naborništvo za abrahamovce, da ta "problem" vzgoje rešimo.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

itak da ne, samo podražilo bo vse skup, sploh če še gre v penzije itd...potem je potrebno tudi redni študij noter počit in podobne fore. Mimosun v tem pogledu.

Študij je študij, delo je pa delo. Med študijem te država financira, da se boš izobrazil in kasneje delal v skupno korist.

Jaz npr. sem imel konkretno delo, saj sem bil na meji. Že res da so tastari doma za vsak slučaj vseeno imeli sekiro pod povštrom, toda jaz sem delo opravil. Ko sem končal svojo vojaščino, smo bili še vedno neosvojena balkanska trdnjava :p:valjamse: .
 
Nazadnje uredil moderator:
I

Izbrisan uporabnik #9334

In ti realno verjames da bo vojska v 6mesecih popravila to kar so starsi zajebali v 20 letih?

To bo samo dober biznis za dobavitelje opreme, hrane...

Zakaj pa ne? To je dober biznis. Koristen za gospodarstvo.

Pa tiste prežvekovalce pod mostovi, za vogali šol in v Ljubljani menda v Rogu bi tudi malo razredčilo.