Sledilna naprava na sluzbenih vozilih?

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
neboš vrjel ( fsedi se, primi se za mizo. si? ok.) ampak jz vse vedno urejam prek SVOJEGA telefona. fotr je mogu v službi podpisat da NE bo uporabljal službenega telefona v zasebne namene. je pa več kot očitno, da zlorabljate službene stvari v privat namene in potem bluzite o neki pravici do zasebnosti
bonk.gif
 

MAKY_

Fizikalc
10. nov 2007
1.199
2
38
Obišči stran
Citat:
Uporabnik LaUros pravi:
In predlagas da si neses potem v sluzbo privat telefon, mobitel, racunalnik in podobono, ce bos moral karkoli zasebnega naresti med sluzbo, se narociti pri zdravniku, poklicati otroka in podobno...?
točno to... privat telefon tako ali tako imaš... nevem a ga je potem problem dati v torbo/žep? ali pa se odjavi za tisti čas ko delaš privatne stvari da te podjetje ne bo plačevalo za nedelo pa bo. aja to pa nikakor ne...
bonk.gif


in glede prvega dela se ne strinjam: v kolikor nekdo dela po pravilih podjetja ne zlorablja danih sredstev za PRIVATNE potrebe, potem ja, je zasebnost upravičena. takoj ko zlorabi dana sredstva nima pravice do zasebnosti na SLUŽBENEM MESTU v okvirih DELOVNEGA ČASA!
 

LaUros

Pripravnik
13. feb 2008
327
0
16
Ljubljana
Citat:
Uporabnik MAKY_ pravi:
in glede prvega dela se ne strinjam: v kolikor nekdo dela po pravilih podjetja ne zlorablja danih sredstev za PRIVATNE potrebe, potem ja, je zasebnost upravičena. takoj ko zlorabi dana sredstva nima pravice do zasebnosti na SLUŽBENEM MESTU v okvirih DELOVNEGA ČASA!

Zaradi takih je pa potem potrebna informacijska pooblascenka. To je lahko tvoje mnenje, ampak tudi ce pride do ne vem cesa (dejva vzet za primer ministrstvo in dokument) imas vedno pravico do zasebnosti - ja, tudi na SLUŽBENEM MESTU v okvirih DELOVNEGA ČASA. Ampak nekaterim to ne kapne, zato je prov da se opozarja, da sef ni neka velika bwana, ki lahko pocne z zaposlenimi kar hoce in jim bere sluzbene ali nesluzbene meile poslane v sluzbenem ali ne-sluzbenem casu. Ali poslusa pogovore, s strankami ali komerkoli.
Sef je zato, da da INPUT (zahtevo glede dela) in dobi OUTPUT (opravljeno delo). Ostalo je pa IMO lahko blackbox.
evil.gif


In vidva malo mesata, jaz sem na drugem "bregu" - s svojima dvema podjetjema in zaposlenimi. Ampak moje mnenje ostaja isto.
 

MAKY_

Fizikalc
10. nov 2007
1.199
2
38
Obišči stran
kako pa šef nadzoruje sredstva, ki so potrebna da dobi output? sredstva so njegova last (predpostavka), če output zaradi postranskih zadev ni na max stopnji pa naj naredi kaj po tvoje?? če imaš res 2 podjetji potem veš kaj pomeni nadzor porabljenega časa zaposlenega za output.

in še ena zadevica... se spomnim ko so pred časom naredili par anket in raziskav. več kot 40% ljudi uporablja internet na delovnem mestu predvsem za privatne in postranske zadeve. produktivnost teh 40% je tisti trenutek enaka 0. in kot vsi vemo se internet uporablja več kot 10 min (sploh redni uporabniki). ne rečem, če surfaš med pavzo ok. samo kaj ko večina takih kot svojo prvo delovno nalogo zjutraj jemlje prebiranje novic,forumov,blogov,...
 

LaUros

Pripravnik
13. feb 2008
327
0
16
Ljubljana
Sef ima druge nacine. MAKY, ti malo meses. Ce nekdo tici na internetu par ur skupi za nesluzbene zadeve, se da to ugotoviti brez da bi posegal v njegov pravico do zasebnosti, se posebaj pa tko da bi bral njegove meile, snemal njegov monitro ali poslusal kaj se pogovarja. To je moj point. Zasebnost je nad tem, sef ima pa vedno kup vzvodov, z katerimi lahko motivira/prisili zaposlene k ubogljivosti in efektivnosti.

Kar se mene tice je % se vecji kot 40%, ampak produktivnost ne bi bila bistveno vecja IMO, ce bi bil % manjsi. Sej 8 urni delovnik ni 8 ur dejanskega dela (govorim za intelektualno/miselno delo, recimo programerstvo).

Zal sedaj odhajam na poslovno potovanje in ne bom moral odgovarjati, se posebaj ne na Dondove nebulozice.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Šef plačuje zaposlenega, da dela in mora poskrbet, da ima zaposleni vedno dovolj dela in seveda spremljat, da je delo opravljeno. Če bo imel šef čas nadzirat kaj zaposleni delajo med svojim delovnim časom, nima pa časa, da bi jim dal delo, pol je tukaj nekaj narobe.

Tam kjer se zasluži vsak € je odnos med šefom in zaposlenim nekako tako: šef da zaposlenemu delo za katero zaposleni potrebuje približno 3 ure (po izkušnjah šefa). Po treh urah pride šef pogledat, če je delo opravljeno. Če je delo opravljeno potem šefa nima kaj zanimat če je bil zaposleni tok priden da je delo opravil v 2,5 ure in potem pol ure visel na internetu. Če pa delo ni bilo opravljeno in niti kmalu ne bo, šef zaposlenega pokliče v pisarno, mu pove da če ne misli delat lahko gre... in to je to. Če se ponovi ga odpusti in v odpovednem roku zaposli novega.

Jaz nikjer ne vidim potrebe po nekem špijunstvu.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik LaUros pravi:
In jaz sem vama napisal, da je zasebnost posameznika vecja pravica kot neka MOREBITNA financna skoda podjetja. Tudi ce gre za sluzbeno infrastrukturo. In zasebnost posameznika je za vsakogar od ustave dana pravica, Musarjeva je tukaj samo glasilo.

Ne bodi no smesen ... V ustavi pise "Zagotovljena je nedotakljivost človekove telesne in duševne celovitosti, njegove zasebnosti ter osebnostnih pravic.". To je vse na to temo in zelo ocitno ne pomeni tega, kar ti mislis da pomen. Se ko se pogovarjas po svojem telefonu, nimas zagotovljene zasebnosti (lahko ti prisluskuje kaksen "organ"), mobilni operater spremlja tvoje klice in hrani podatke o njih, itd. Edino normalno je, da ima firma vsaj nekaksen nadzor nad lastnimi sredstvi (kot je npr. avtomobil, zaradi cesar je tale tema nastala), saj s tem nikakor ne posega v tvojo zasebnost (kar ni zasebno, pac ni zasebno ... enako kot ni nic zasebno ko si v trgovini z varnostnimi kamerami in podobno).

Citat:
In predlagas da si neses potem v sluzbo privat telefon, mobitel, racunalnik in podobono, ce bos moral karkoli zasebnega naresti med sluzbo, se narociti pri zdravniku, poklicati otroka in podobno...?

Ja menda
stupid-1.gif
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.963
3.255
113
Se sprašujem če po logiki nedotakljive zasebnosti lahko v bistvu zaposleni kradejo tudi material, pa jih nima nihče pravice spraševat oziroma nadzirat... saj bi bil to poseg v zasebno delovanje zaposlenih. V bistvu po tem še kamere ne smeš namontirat da bi vidu če kdo krade... te lahko zaposleni potem, ko si ga odkril da je odpeljal kamion robe toži da je bil vedno nadzorovan.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Če sumiš, da ti nekdo krade material lahko o tem obvestiš policijo in oni prevzamejo naprej ali pač uvedeš video nadzor. To mora bit jasno označeno in mora bit vsem jasno, da se izvaja video nadzor.

Kar je pa čisto nekaj drugega kot prisluškovanje.
 

jh07

Pripravnik
22. jul 2007
236
0
16
kar se tiče videonadzora je to skrajni ukrep, ki ga ni možno uporabljati kar tako. V podjetjih je potrebno sprejeti celo sklep s celotno vsebina kako, kje,kdaj, kdo...se bo videonadzor izvajal. In še to delovnega mesta se ne sme snemati razen če z drugimi ukrepi ne moraš zagotoviti varnosti varovane stvari (tu je izjema trgovina ali pisarna v kateri je trezor (denar) pa še to pod strogimi pogoji, le stvar, ki jo želiš nadzorovati, ki pa nikakor ni delovno mesto delavca.).

Kar se piše glede zasebnosti in upravičenosti pregleda osebnega računalnika in opreme pa je zadeva jasna. Tu žal še informacijska pooblaščenka nima pravega stališča. Če ti podjetje, da v uporabo prenosni računalnik in ima to podjetje sprejete akte v katerih piše kako se uporablja računalnik (le za službene potrebe) je ta računalnik last podjetja in vse avtorske pravice, lastnih del, ki so ustvarjene s tem računalnikom so last podjetja. In v primeru interne preiskave in pregleda podatkov na računalniku to ne predstavlja noben poseg v ZASEBNOST, saj na računalniku ni podatkov osebne narave in jih tudi ne sme biti. Tako je tak pregled in lahko bi rekli nadzor zakonsko nesporen.
 

LaUros

Pripravnik
13. feb 2008
327
0
16
Ljubljana
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Ne bodi no smesen ... V ustavi pise "Zagotovljena je nedotakljivost človekove telesne in duševne celovitosti, njegove zasebnosti ter osebnostnih pravic.". To je vse na to temo in zelo ocitno ne pomeni tega, kar ti mislis da pomen. Se ko se pogovarjas po svojem telefonu, nimas zagotovljene zasebnosti (lahko ti prisluskuje kaksen "organ"), mobilni operater spremlja tvoje klice in hrani podatke o njih, itd. Edino normalno je, da ima firma vsaj nekaksen nadzor nad lastnimi sredstvi (kot je npr. avtomobil, zaradi cesar je tale tema nastala), saj s tem nikakor ne posega v tvojo zasebnost (kar ni zasebno, pac ni zasebno ... enako kot ni nic zasebno ko si v trgovini z varnostnimi kamerami in podobno).

Zal se en ki mesa kaj je ustrezno pooblastilo... ce ti prisluskuje kak "organ", lahko to naredi le s sodnim nalogom! Mobilni operater sme podatke hraniti le za namen obracunavanja ter jih zato tudi hraniti. Video nadzor so ti ze napisali, s tem da more biti jasno napisano. Pa se to se ne sme kabin za preoblacenje in stranisc nadzorovati - jasno da prihaja do zlorab, ampak to je stvar ustreznih sluzb, ki so tudi ze bile uspesne (Global, Emporium)

In ne da se nek direktor spomne, da bo mal vohljal za zaposlenimi. Ce je upravicen nadzor nad sluzbenemi vozili in opremo, ne vidim problemov. Ampak je redko potrebno nekje tako restriktivno delovati. Za nadzor vozil vidim pri prevozih denarja ali morda policije/resilcev, da vedno vidijo v centru kdo je najblizje, za ostale pa niti ne.

Res je, da prihaja do zlorab tudi na visjih pozicijah, da operaterji najverjetneje (IMO) ze dolgo hranijo vse kar ne bi smeli (bili so tudi sodni primeri, kjer se je to videlo), prav tako druge sluzbe, ampak zakoni pravijo tako in vse ostalo je nelegalno ali neustavno, tudi ce govorimo o SOVI. Vse sluzbe morajo (v teoriji) delovati po zakonu.
 

MAKY_

Fizikalc
10. nov 2007
1.199
2
38
Obišči stran
Citat:
Uporabnik LaUros pravi:
Za nadzor vozil vidim pri prevozih denarja ali morda policije/resilcev, da vedno vidijo v centru kdo je najblizje, za ostale pa niti ne.
taxi? dostavna vozila? servisna vozila? dostavljalci hitre hrane? itd... veš kako lahko optimiziraš stroške pri vseh zgoraj navedenih če veš kje točno se vozilo nahaja?...
 

LaUros

Pripravnik
13. feb 2008
327
0
16
Ljubljana
Nisem rekel da sem nastel cisto _vse_, ki to potrebujejo, ampak optimizacija se lahko tudi drugace dela.

Dostava hrane? Servisna vozila? Dostava? Popravi me, ce se motim, ampak oni VNAPREJ vejo, kam morajo, ker nekaj dostavljajo - torej je to stvar SW v logisticnem centru, ne pa kontrola zaposlenih.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Nimaš pojma... Taxi se pogleda kdo je v bližini... Sedaj po radijski zvezi, lahko pa tudi po GPSju. Dostava hrane, ja. Servis? Mimosun.

BTW, a imaš ti osebno probleme s tem, mogoče fušaš na račun firme z službenimi OSi?
 

LaUros

Pripravnik
13. feb 2008
327
0
16
Ljubljana
MAKY, imas druge nacine kontrole. In se vedno ne vidim smisla o prevelikem nadzoru posameznikov, ce obstajajo alternativne metode, ki dajejo podobne rezultate, brez da bi bilo potrebno zaposlene nadzorovat 24/7. Tudi ce uporabljajo sluzbena vozila, telefone ali karkoli.

Roberto, si ti meni odgovarjal? Tekst bolj zgleda kot odgovor na Makya.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik LaUros pravi:
Dostava hrane? Servisna vozila? Dostava? Popravi me, ce se motim, ampak oni VNAPREJ vejo, kam morajo, ker nekaj dostavljajo - torej je to stvar SW v logisticnem centru, ne pa kontrola zaposlenih.

Res je, vedo vnaprej. Ampak recimo, da pride kaj vmes in bi nekdo moral dvigniti neko robo pri določeni stranki...naj dispečer kliče vsakega posebej, če je kje v bližini te stranke, ali je morda le bolje, da stisne tipko, prebere podatke in pokliče dotičnega? Sledilna naprava se v veliki večini primerov uporablja v prvi vrsti za optimizacijo dela, šele v drugi vrsti za nadzor (dovolim možnost, da so prioritete kje zamenjane). Glej, jaz bom čez cca. mesec dni dobil sledilno napravo v svoj službeni avto. Zadeva bo morala biti v službenem času vklopljena (kar me niti najmanj ne moti), po končanem delovnem času pa se bo izklopila. Zame ni to prav nikakršen poseg v zasebnost, saj menim, da je pravica šefa, da ve, kaj se dogaja v določenem trenutku z avtomobilom in kje se nahajam med delovnim časom. Ne vem....mogoče je to zato, ker imam čisto vest?
 

LaUros

Pripravnik
13. feb 2008
327
0
16
Ljubljana
SoulMan, slisi se dobro - za tvoj primer.
Mimogrede, dispecer ze IMA podatek, kateri je sel v tisto smer ali v blizino, torej ve koga poklicat.

Vedno, kadar sem videl napravo za sledenje v akciji oz. delovanju, je prihajalo do obrnitve prioritet - optimizacije se slisi ze dobro, ampak je za malega cloveka ocitno prevec vabljivo, da ne bi izkoriscal.

Tako sem bil pa prica javnemu nadiranju zaposlenega, ker je imel drisko (zaradi sluzbene malice :p ) in se je ustavil na vsaki pumpi, nepomembnega+nesposobnega ITjevcka, ki je prijel boga za jajca, ker je vedel do kdaj sefa ne bo nazaj, zastrasevanje glede casovnih okvirov, podjebavanje zaradi izbire poti pri dostavi, itd...

In se enkrat, da ne bo kake pomote - jaz za SVOJE zaposlene ne mislim uporabljati teh metod, ker se mi zdijo poseganje v njihovo osebno svobodo. Moji dve podjetji bosta optimizacijo lahko vrsili drugace, ce pa bo v kakem morebitnem novem/bodocem podjetju pojavila se potreba po tem, bom pa razmislil. Ampak moje mnenje ostaja enako. Banalizirano mi je to enako, kot da bi vsako jutro zaposlene usekal parkrat z bicem za stimulacijo. Sej bi stimulacija bila, ampak bil bi slab sef, ce bi moral se posluzevati omenjenih metod.

Zdaj sem pa zakljucil s to temo, mislim da sem napisal dovolj.