Skrivnosti "štelanja" vode

tomoob

Pripravnik
24. mar 2016
129
3
18
Jaz nikjer ne dobim poročila za moj vodni vir. Na katero podjetje se splača obrnit, da ti za normalno ceno analizira vzorec vode.

Lp
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Citat:
Uporabnik tomoob pravi:
Jaz nikjer ne dobim poročila za moj vodni vir. Na katero podjetje se splača obrnit, da ti za normalno ceno analizira vzorec vode.

Lp

Komunala oziroma podjetje, ki ti pošilja račun za vodovod, to podjetje ima tudi analizo.
 

tomoob

Pripravnik
24. mar 2016
129
3
18
Podjetje, ki mi pošilja račun je VO-KA Ljubljana ampak tam sem že gledal in nisem nič zasledil. Jih bom jutri kar poklical in direktno vprašal kje bi dobil poročilo. Bom poročal zadevo.
 

HudaLiza

Pripravnik
31. avg 2015
94
0
6
Kaj pa jaz ko mam svoj studenec iz hribov. Ph je 7 ko sem zmeril pa več vodnega kamna..trda voda. Za stoute je odl verjetno.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Lahko neseš vodo na analizo, delajo jo privat inštituti in pa tudi laboratoriji v okviru javnih inštitucij. Recimo potrkaj na vrata tebi najbližjega "zavoda za zdravstveno varstvo" in povej kaj rabiš. Če imaš lasten studenec za primarni namen vodo-oskrbe se splača prej obiskat še lokalno komunalo oz. ustrezno osebo na tvoji občini; če namreč nimaš ustreznega vodovodnega priključka si upravičen do določenih povračil sredstev oz. vsaj brezplačne koncesije (jo imaš?) kjer se ponavadi izvede tudi analizo vode.

Problem majhnih vodovodov oz. lokalnih zajetji je da kvalitete in sestava vode močno niha, tako da lahko da ti analiza ne bo koristila. Če voda ni iz globoke žile namreč nanjo delno ali pa večinsko vpliva tudi stanje padavin, kar recimo pomeni da imaš ob dežju bolj mehko vodo z malo mineralnimi snovmi ob suši pa ravno kontra.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Ne vem kakšno filtracijo imaš v mislih.

Če misliš prav reverzno osmozo potem ti lahko samo to rečem da tam dobiš ven solidno demineralizirano vodo, kar pomeni da moraš vodo pripravit iz nule, torej dodat noter vse potrebne snovi v razmerju in količinah, ki jih rabiš. Na neka način je to "najboljše" ker zadaneš lahko profil v nulo, po drugi strani moraš vedno vodo pripravljat kar pomeni dodaten postopek.

Večina večjih inudstrijskih pivovaren uporablja tak ali podoben način za pripravo vode. Torej vstopno vodo najprej mehansko sfiltrirajo, demineralizriajo in potem kemično pripravijo da ustreza pogojem za neko pivo. S tem dobiš npr. Heineken iz Laškega, ali pa Laško iz Uniona brez opaznih razlik, vsaj ne tistih ki bi nastale zaradi različne kemije vstopne vode!
grin1.gif


Ostale metode mehčanja in filtracije vode načeloma ne vplivajo bistveno na samo kemično sestavo vode. Mehanski filtri pod 5nm filtrirajo spore in filtri pod 1nm sicer lahko filtrirajo bakterije, tako da s tako filtracijo imaš "sterilno" vodo vsaj za potrebe pivovarstva. Filtri iz aktivnega oglja lahko iz vode odstranijo določene netopne nečistoče, predvsem take ki vplivajo na vonj in okus, vendar vprašanje če se te zadeve v v pivu poznajo. Kemični mehčalci vode za pitno vodo načeloma niso ok, za pivo bi pri tem moral upoštevat spremembo mineralov ki nastane.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Oktivno oglje tudi odstrani del klora (nevezana oblika, če se ne motim)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Aja pri ROju sem pozabil omenil. Sodobni sistemi imajo dokaj dobre membrane in naredijo vodo precej demineralizriano kar ni ravno "zdravo" za pit, zato se ponavadi naknadno uporablja mineralni filter ki ne dela nič drugega kot da skrbi da se določene koristni minerali (mahnezij, natrij, klaij, kalcij, ...) nazaj raztopijo v vodi. Ta del moraš upoštevat. Pri večini aparatur se da stopnjo filtracije (bypass) nastavit tako da jo lahko zelo zmanjšaš ali pa celo ukineš. Če bi imel RO aparat samo za pivo bi bilo najbolje ta filter odstranit in popravljat kemijo "ročno".
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Hvala. RO filter sem našel pri nas za cca 200 eur, kar se mi niti ne zdi tako nezaslišan strošek glede na ostalo opremo za pivovarstvo. Imajo pa kot opcijo ponovno "mineralizacijo", jaz bi vzel brez tega.
Minerale bi dodajal potem glede na stil želenega piva. Všeč mi je ideja, da bi na ta način imel fiksne recepte in bi lahko prestavil svojo pivovarnico kamor koli brez učinka na finalni produkt.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Poglej malo na ebay, dobiš 3 stopenjske RO sisteme za akvaristiko ali pa za uporabo na jadrnicah ki stanejo krepko pod 100EUR. Pretoki so mali, tam 100-200l vode na dan, ampak najbrž samo za pivo ne rabiš več. Stvar ko rabiš enostavno priključiš na pipo in na drugi strani daš da ti kaplja v nek zbiralnik (vedro/sod) ko imaš vode zadosti enostavno odklopiš. Stvar je majhna in jo lahko tudi "pelješ" kam na izlet, vodo dobiš pa ven vedno enako vsaj kar se mineralov tiče.

P.S. mali hišni sistemi z zbiralnikom imajo omejitev količine, tako da upoštevaj da tudi če kupiš cel sistem bo problem ker ima zbiralnik recimo 10-20l, ko tisto vodo porabiš ti ne teče več in moraš čakat par ur da spet dobiš dodatne litre. skratka zavedaj se da je RO počasen proces in moraš večje količine vode pripravit nekaj vnaprej.