Škripanje v kolenu

masterr

Fizikalc
14. apr 2010
1.502
0
36
ok. Cerkno
Če počepnem in vstanem mi v obeh kolenih zaškripa, kaj je to? To imam že mnogo let.
Od česa pride to škripanje, se lahko ta problem poveča, če se več ukvarjam s športom, zadnje leto sem zelo aktiven v primerjavi pred 2-5-10 leti, ko se nisem nič ukvarjal s tekom/hojo v klance.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Če si star, je najverjetneje takšna ali drugačna obraba sklepa zadaj. Ampak to boli in slabše je med premikanjem.

Če si mlad, so najverjetnejši vzroki preskakovanje sklepne ovojnice, majhni premiki bolj mobilnega sklepnega diska, trenje med pogačico in sklepom ali pa še kaj drugega. Prva stvar je še najbolj podobna "pokanju prstov". Sklepna ovojnica je kot balon, ki obdaja sklep, v katerem je vakuum. Če dalj časa miruješ (oz. držiš sklep izven skrajnih meja gibljivosti - v tvojem primeru, da dolgo časa ne počepneš), se naredijo kakšne gube te ovojnice in ob premiku se znova zravna iz ob tem zavibrira. To slišiš kot zvok.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Meni tudi škripa, ampak le v enem kolenu (in od kar pomnim). Če recimo počepnem in se samo s "problematično" nogo ustanem, potem je kar neprijeten občutek, že skoraj boleč.
Pred časom sem že bil pri zdravniku in je rekel da je nekaj s hrustancem in da bo samo minilo ter da vmes pač naj ne obremenjujem noge preveč. Zaenkrat še žal ni minilo
frown-1.gif