Sistem TMC Novice

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
382
123
43
Ne, samo kabel. Se mi zdi, da sem naredil screen, bom potem pogledal in nalepil. Je pa bila na tej relaciji desna stran ceste obarvana črno, torej vozni pas proti Ponikvi, nazaj pa ne. In tam naprej je res ena zapora, ker je že na krožnem v Dolah tabla za zaporo in obvoz.
 

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
382
123
43
Nisem naredil screena, ko sem "prisilno" vozil po cesti, kjer je nekje kasneje bila zapora. Pri tem mi je prikazalo znak za popolno zaporo ceste.
Naredil sem screen, ko sem šel ven iz vasi, tam mi je recimo javilo tole;
5906799.png



Sem zdajle naredil simulacijo po isti poti, pa ne dovoli, avtomatsko išče obvoze, kljub temu, da nimam tega nastavljeno. Če se pa prisilno pelješ po cesti, kjer je označeno, da bo kasneje zapora, pa javi.



Takole izgleda ta "črni" pas na relaciji Dole - Ponikva in zraven znak;

6363346.png


Pa zdajle sem naredil nekaj simulacij, recimo proti Ljubljani trenutmo najprej najde in javi tole;

6393715.png


6393165.png


Pa če je kaj na poti, ti desno zgoraj ponudi "izogibanje zapori "

6348543.png




To je primer navadnega TMC, preko kabla za Garmin DriveSmart 66.
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.751
114
63
Sem tudi jaz probal, prikaže zapore in dela na cesti, ni pa zamud v prometu, kar je dejansko uporabno.
Bom ostal kar na povezavi z telefonom, tam je vse v realnem času.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Pri vseh novejših vozilih je najbolje uporabljati Apple Carplay ali Android Auto in aplikacije, kot so Google maps, Here, TomTom, Sygic.....Nekatere so brezplačne, nekatere pa plačljive.

Uporabniki prek pametnih telefonov samodejno "oddajajo" v oblak podatke, kaj se dogaja na cestah. Več uporabnikov ko stoji npr. na AC na neki točki, hitreje se podatki v oblaku nabirajo in "šerajo" z ostalimi uporabniki vseh zgoraj naštetih aplikacij. Zato je to nekako najbolj "siguren" podatek, kje so zastoji. Nekateri ponudniki imajo že tako dobro dodelan trafiic online sistem, da prek voznika na cesti zaznava, koliko km/h se pelje v koloni (ali pa celo stoji) in na podlagi tega izračuna zamude vsem ostalim uporabnikom, ki imajo nastavljeno ruto skozi ta zastoj. To se prakticira že nekaj let, tudi pri nas, zato ne vidim smisla v teh TMC RDS forah, ki pri nas sploh niso zaživeli pravilno.

Tudi sam sem se veliko let ukvarjal z Garmin napravami, z OEM avtomobilskimi navigacija, posodabljal zemljevide, se poglabljal v TMC, RDS....bil v kontaktu z RTVSLO, Darsom, TrafficNav, ampak nima smisla - Apple Carplay in Android Auto sta povozila to zastarelo tehnologijo. Poleg tega so zemljevidi v OEM avtomobilskih navigacijah v praksi z zastarelimi podatki, pridejo 1x do 2x letno....posodobitve se urejajo na uradnih servisih, so drage, so analogne....itd...

Zemljevidi v aplikacijah na telefonih so najbolj točni in vsebujejo najbolj točne podatke o prometu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakon in krava

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
posodobitve googlovih zemljevidov tudi niso nek cvet ažurnosti...

spodnji primer, ko niti po enem letu google ne ve, da je zraslo krožišče:

1687440581529.png

1687440626141.png
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
posodobitve googlovih zemljevidov tudi niso nek cvet ažurnosti...
Itak da ne, so pa še vedno bolj ažurne od avtomobilskih. Sicer pa Google ni edina online navigacija. Poglej na Here ali TomTom ali Sygic, morda je tam krožno že vrisano.

Sicer pa lahko tudi sam sporočiš na Google novost na cesti. Ne rabiš čakat, da vse ostali naredijo in da se kar pojavi krožno na tej lokaciji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nuvi3790

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.151
291
83
Načeloma so sedaj glavni igralci (Google, TomTom ...) pri posodobitvah kar hitri.
TomTom recimo tole že ima :)
Mislim da bo treba biti bolj jasen glede Tom Toma. Gre za aplikacijo, za klasik GO serijo ali software mape za avtomobile. Se fajst razlikujejo po pameti algoritmov. Lastne izkusnje.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.707
139
63
Google maps in Apple maps imata najbolj svezo kartografijo in podatke o prometu.
Recimo v VW vgrajena navgacija je odlicno prilagojena za avtomobil, manjka pac realtime traffic in radarji.
Gmaps in Apple maps sta pa graficno bolj za pesce. Recimo nimata primernega autozooma oz. Nimata rocnega zooma. Nimata ustreznega prikaza POI na karti. Ipd.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Mislim da bo treba biti bolj jasen glede Tom Toma. Gre za aplikacijo, za klasik GO serijo ali software mape za avtomobile. Se fajst razlikujejo po pameti algoritmov. Lastne izkusnje.
TomTom ima res kar nekaj različnih izdelkov. In med njimi je razlika, je pa res, da uporabljajo iste podatke (vsaj ti, ki uporabljajo spletni dostop). Kaj s tem počnejo, je pa stvar posameznega izdelka/aplikacije.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Če govorimo o preciznosti oz. natančnosti podatkov v zemljevidu, lahko rečemo, da za našo regijo (vključno z južnimi državami) prevladuje HERE. To pa zato, ker je HERE že pred leti prevzel vse podatke od Navteq (nekdanje podjetje za kartografijo). Navteq pa je podatke veliko let kupoval od vseh lokalnih ponudnikov (za Slovenijo od Monolita, za Hrvaško od Mireo itd....). Lokalni kartografi so pa itak imeli najbolj precizno pokritost, saj jih je bilo v interesu imeti najbolj ažurne podatke za svojo državo. Skratka HERE je nekako prevzel vse te podatke (od malih in velikih podjetij) in jih samo še dodatno dopolnjuje. Še danes se dogaja, da Monolit sporoča na HERE nekatere novosti na naših cestah, poleg tega pa ima HERE možnost, da uporabniki sami vrišejo spremembe. Tudi vse Garmin naprave uporabljajo HERE podatke, zato bi se lahko reklo: HERE = GARMIN.

TomTom pa je malce drugačna zgodba: oni so imeli "v nulo" pokrit zahodni del Evrope, osrednji in balkan del jim nekako ni bil nikoli zanimiv. Bili so bolj "biznis" usmerjeni, saj se je večina poslov sklepala v bolj bogatih državah. Mi smo seveda tu izpadli, zato TomTom ni veljal za najboljšega ponudnika zemljevidov na naših tleh. Zgodba se je v zadnjih letih malček spremenila. Zakaj? Zato, ker je Apple Maps tudi na EU območju postal dokaj "močen" oz. natančen. To pa je posledica sodelovanja, torej Apple je določene podatke pridobil sam (z avtomobili so se peljali po EU in snemali vse podatke), veliko podatkov pa so kupili od HERE in od TomTom ponudnika. Skratka za Apple Maps bi se lahko reklo, da je en mix vseh ponudnikov. In ker je Apple (očitno) plačeval zanimive vsote za najbolj točne podatke (ker želijo biti najboljši), se je tudi TomTom zmigal in začel osrednjo in južno Evropo bolje pokrivati. To je seveda nam v korist, zato bi lahko rekli, da je TomTom v zadnjih letih naredil veliko na naših tleh. Obstaja celo možnost, da je TomTom določene podatke pridobil direkt od Monolita.

Skratka - ponudniki so začeli sodelovati - v ozadju je seveda korist pri vseh. Zato imamo danes tudi TomTom navigacije, ki so super za našo regijo. Nekateri celo preferirajo TomTom navigacijo, saj je UI boljši od HERE, ampak to je stvar okusa. Vsakemu paše nekaj drugega, zato pa je super, da je toliko različnih ponudnikov na voljo. Eni so boljši v enem, drugi v drugem....
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Apple Maps ga ima vrisanega, na satelitskem posnetku pa ga se ni :D ...
Da, to pa zaradi tega, ker se satelitski posnetki za našo regijo naredijo 1x letno (ali še bolj redko), zemljevidi se pa posodablja večkrat letno. Tvoja prva slika prikazuje pokritost zemljevida, druga pa satelitsko sliko tega ozemlja. V praksi je težko, da se neka novost, ki je vrisana v zemljevid, prikaže takoj tudi na satelitski sliki. Ni interesa in niti potrebe, da bi se satelitska slika večkrat posnela. Poglej čez 1 leto, morda bo slika posodobljena ;)
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Da, to pa zaradi tega, ker se satelitski posnetki za našo regijo naredijo 1x letno (ali še bolj redko), zemljevidi se pa posodablja večkrat letno. Tvoja prva slika prikazuje pokritost zemljevida, druga pa satelitsko sliko tega ozemlja. V praksi je težko, da se neka novost, ki je vrisana v zemljevid, prikaže takoj tudi na satelitski sliki. Ni interesa in niti potrebe, da bi se satelitska slika večkrat posnela. Poglej čez 1 leto, morda bo slika posodobljena ;)


Saj to mi je jasno... ceprav ne razumem pri Googlu, da kartografija ni pravilna oz. ni posodobljena... Pricakoval bi, da je "nesatelitski" prikaz bolj tocen... ker za to ni potrebno kupovati ali posneti ortofoto posnetkov ...
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Žal ni nekega sodelovanja med oddelki pri Googlu, vsak ima samo svoj segment. Tisti, ki se ukvarjajo s satelitskimi posnetki, sigurno ne delajo primerjav s tem, kako je vrisano v cestni navigaciji in obratno.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.707
139
63
No, ampak Google ima pa daleč najboljšo POI pokritost.
Še kdo vpisuje hišne naslove?