Sestavljam računalnik za šolarje

darwin

Majstr
17. avg 2007
552
314
63
Doma imam en starejši računalnik, ki ga ne rabimm več in ga bom podaril enemu društvu, ki pomaga osnovnošolcem in srednješolcem z učnimi in socialnimi težavami.
Torej rabim en računalnik, na katerem bodo lahko otroci delali stvari za šolo, za internet, morda kakšno igrico.

Sistem je trenutno takšen:
- MB MSI 6330
- AMD Athlon 900MHz
- SD RAM: 256 + 128 MB
- HDD: 80 + 250 GB
- GeForce 2 MX 32 MB
- DVD read + DVD RW.

Ima kdo kakšno idejo, če bi bilo potrebno kaj nadgraditi.

Glede na to, da ima kišta samo 2 USB 1.1 priključka, pa še to na zadnji strani, sem razmišljal, da bi dodal še kakšno USB vtičnico v stilu tega čitalca. Morda kdo ve, ali obstaja še kaj podobnega, kar bi imelo več USB priključkov. Na ohišju imam prosto še eno 3,5" in 2 5,25" razširitvi. Bi taka stvar potem delovala s hitrostjo 2.0, ali je hitrost odvisna od MB ali česa drugega?

Zraven bi potreboval še en monitor. Kdo ve, kje dobim kakšnega ugodnega ter z najboljšim razmerjem kvaliteta/cena.

Potem imam pa še eno softwarersko vprašanje.
Na računalnik bom namestil WIN XP Professional, SP2. Kako narediti tako, kot imajo v šolah, da uporabniku omejiš pravice, kaj sme in kaj ne sme početi. Pri tem poleg prepovedi nameščanja programov mislim tudi to, da ne more nastavljati gesla za svoj account, da ne more odpreti nadzorne plošče in šariti po nastavitvah, da lahko dostopa samo do označenih map oz. da ne more odpirati prepovedanih, da se ob zagonu vedno odpre prednastavljeno namizje in razpored programov v start meniju ... se pravi rabim nadgradnjo omejenega uporabništega računa na XP Pro SP2. Se to tu sploh da narediti?

Hvala za pomoč in lp
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
- zakaj ne SP3 ?
- čim več RAM-a
- hiter disk naredi veliko razliko (onega 80 GB lahko kar stran vržeš, oziroma ga mej bolj za arhiv in podobno)
- PCI USB adapter ima 4 USB 2.0 porte. Nič ni odvisno od česarkoli.
 

kajter

Pripravnik
25. sep 2008
41
0
6
Škoda vlagati denar v ta računalnik, ker bo še vedno počasen. (SDram je zelo drag...)Edino USB Pci kartico bi dodal ki stane cca 10€.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Na bolhi, v smeteh, pri prijateljih itd, se najde kar nekaj PC133 RAM-a.
Jaz sem ga spraskal skup 1GB in PC laufa kot letošnji model
wink-1.gif