Sam svoj pivovar

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.715
113
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Kdor ni bil v Ajdovščini na trku, je veliko zamudil
smile-1.gif

Vsa čast aktivnim članom društva za organizacijo, lepo je bilo.
Pa ogromno ljudi :O
Naj se razvija!
Fajn je blo
smile-1.gif
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Kljub 2:30 namakanja na 66-65°C jodov test ne pokaže konverzije. Na začetku - prvo uro sem imel prenizek pH pod 5. potem sem ga zvišal z sodo bikarbono in je šel nad 6. zdaj po nekaj korekcijah (nižanje z fosforjevo kislino) se je nekak ustalil med okoli 5,2-5,3 ( pač lakmus papir sucks).
Kaj bi šlo lahko narobe ne vem! Ali bo konverzija kljub drastičnemu nihanju PH-ja sploh kdaj uspela? Ali naj pustim oz drozgam toliko časa da jodov test pokaže konverzijo. Ali je vse izgubljeno....?
Kaj svetujete?
sestava piva:
PA 39,5%
Pilsner 30%
Munich 25%
Carahell 6%

hvala za odgovore.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Aktivnost encimov, sploh beta amilaze pri temperaturi nad 65C zelo hitro pada. Večina konverzije se zgodi v prvih 20-30 minutah, dodaten čas malce poviša efektivnost ampak glavnina je kot rečeno v prvem časovnem intervalu.

Če si imel močno prenizek pH potem lahko encimi niso delovali pravilno, zaradi temperature so se tudi večinoma uničili. Dodaten čas nad 2h ni smiselen s stališča pretvorbe oz. ne bo nič boljše ker encimov enostavno ni več.

Tako da v taki situaciji izpereš in upaš da je konverzija uspela vsaj približno (kar vidiš po efektivnosti oz. OGju). Če je slučajno konverzija šla res zelo slabo lahko v fermentor kasneje dodaš encime (alfa amilazo) s tem se boš znebil škroba in povečal obstojnost in kvaliteto piva. Če je efektivnost ok potem pustiš tako kot je in popiješ pivo kakršnokoli že bo.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Hvala za hiter odgovor. Sem ga močno udaril mimo z fosforno kislino. Računal sem za Brewersfriend kalkulatorjem pa jo je bilo očitno veliko preveč. naslednjič bom bolj previden pri doziranju.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
zanimivi rezultati. Pred vretjem imam vrednost OG 1,044 (pri 24l) tako da je efektivnost drozganja 83,6%.
Ali zdaj to pomeni, da so encimi opravili svoje že v prvih 20 minutah in potem kasneje "propadli" zaradi kislega okolja in je vse OK?


Količino fosforne kisline sem računal po Brewersfriend kalkulatorju in mi je vrgel vrednost 7.5ml. Očitno VELIKO preveč! Imam analizo vode, vnesel sem točne podatke za slad, vnesel količino kalcijevega sulfata, točno količino vode in še 5x preveril vse skupaj. Nerazumem kje, kaj je šlo narobe. Matr sem jezn!

Katere kalkulatorje uporabljate vi? Je kdo delal primerjavo zanesljivosti med različnimi kalkulatorji?
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik Pivopivec1 pravi:
Je mogoče že kdo poizkusil double mash za high gravity piva? Delal bom RIS double mash in imam par vprasanj... Za koliko procentov priblizno pade efektivnost pri drugem mashu? Prvi mash bom naredil samo z osnovnim in karamelnim sladom, v drugem bom pa dodal se prazena zita. Tako da bom za prvi mash moral prilagodit vodo za svetla piva, tukaj dodajem mlecno kislino da dobim ph 5.3. Ok do tukaj je vse ok. Potem pa zacnem drugi mash z vsemi ziti. Kako je sedaj s Ph drozge? Ali bo Ph padel pod 5.2 glede na to, da je bila voda prilagojena za prvi mash brez prazenih zit? Ali pa prazena zita v drugem mashu pac ne vplivajo vec na Ph drozge, zaradi meni nepoznanih razlogov?
smile-1.gif
Hvala

Praženi sladi ti dajo samo okus, ne rabijo presnove. Enostavno rukni not svetle slade, jih drozgaj 60 minut, tukaj je idealno, da imaš PH med 5,2 in 5,4, potem dodaš vročo vodo in temne slade, počakaš pol ure in je to to, ne obremenjuj se potem s phjem.

Hvala. Skrbelo me je, da bi ph padel pod 5.2 zaradi prazenih sladov. Zakaj pa potem ph ne pade vec v drugem drozganju? Ker prazen slad krepko zniza ph... Tako da stoute delam z 260 ppm HCO3, medtem ko za svetla piva dodajem mlecno kislino.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik koloid pravi:
zanimivi rezultati. Pred vretjem imam vrednost OG 1,044 (pri 24l) tako da je efektivnost drozganja 83,6%.
Ali zdaj to pomeni, da so encimi opravili svoje že v prvih 20 minutah in potem kasneje "propadli" zaradi kislega okolja in je vse OK?


Količino fosforne kisline sem računal po Brewersfriend kalkulatorju in mi je vrgel vrednost 7.5ml. Očitno VELIKO preveč! Imam analizo vode, vnesel sem točne podatke za slad, vnesel količino kalcijevega sulfata, točno količino vode in še 5x preveril vse skupaj. Nerazumem kje, kaj je šlo narobe. Matr sem jezn!

Katere kalkulatorje uporabljate vi? Je kdo delal primerjavo zanesljivosti med različnimi kalkulatorji?

ČE si res dobil tako visok procent potem je bil mash OK, kar se pretvorbe škroba v sladkor (si prepričan da imaš 24l?).
Če pa ti je nihal Ph se bo to poznalo pri okusu piva, pri meni je bil Ph ponavadi previsok, rezultat je astrigenčno pivo (taka neprijetna pekočnagrenčina, ki se jo čuti na jeziku). Pri manjših odstopanjih Ph-ja jo je manj, pri večjih več. Z staranjem se nekoliko astrignečna piva še popravijo, vendar priokus vedno ostane...
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik koloid pravi:
zanimivi rezultati. Pred vretjem imam vrednost OG 1,044 (pri 24l) tako da je efektivnost drozganja 83,6%.
Ali zdaj to pomeni, da so encimi opravili svoje že v prvih 20 minutah in potem kasneje "propadli" zaradi kislega okolja in je vse OK?


Količino fosforne kisline sem računal po Brewersfriend kalkulatorju in mi je vrgel vrednost 7.5ml. Očitno VELIKO preveč! Imam analizo vode, vnesel sem točne podatke za slad, vnesel količino kalcijevega sulfata, točno količino vode in še 5x preveril vse skupaj. Nerazumem kje, kaj je šlo narobe. Matr sem jezn!

Katere kalkulatorje uporabljate vi? Je kdo delal primerjavo zanesljivosti med različnimi kalkulatorji?

ČE si res dobil tako visok procent potem je bil mash OK, kar se pretvorbe škroba v sladkor (si prepričan da imaš 24l?).
Če pa ti je nihal Ph se bo to poznalo pri okusu piva, pri meni je bil Ph ponavadi previsok, rezultat je astrigenčno pivo (taka neprijetna pekočnagrenčina, ki se jo čuti na jeziku). Pri manjših odstopanjih Ph-ja jo je manj, pri večjih več. Z staranjem se nekoliko astrignečna piva še popravijo, vendar priokus vedno ostane...

Ja pred vretjem je bilo 24L. Po vretju pa 20l posledično je tudi OG narasla. Tako da "tisto" kar je šlo v fermentor ima OG 1.051/19,4l = measured efficiency 78,3%. Jah bom videl čez kak mesec, če je OK. Drugač pa hvala za "ramo";)
Edino kar me skrbi je pa to da nisem preveč fosforne kisline "zlil". Vse skupaj jo je bilo 16ml v 27l vode.

Spil bomo vse tako ali tako.
 

Chuck

Pripravnik
12. feb 2016
59
0
6
Vprašanje za tiste, ki ste kuhali pivo z Styrian wolf hmeljem.

Lotil bi se naslednje runde pa me zanima kakšen kvas bi bolj pasal. Delal pa bi single hop ipo.

Hvala
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik koloid pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik koloid pravi:
zanimivi rezultati. Pred vretjem imam vrednost OG 1,044 (pri 24l) tako da je efektivnost drozganja 83,6%.
Ali zdaj to pomeni, da so encimi opravili svoje že v prvih 20 minutah in potem kasneje "propadli" zaradi kislega okolja in je vse OK?


Količino fosforne kisline sem računal po Brewersfriend kalkulatorju in mi je vrgel vrednost 7.5ml. Očitno VELIKO preveč! Imam analizo vode, vnesel sem točne podatke za slad, vnesel količino kalcijevega sulfata, točno količino vode in še 5x preveril vse skupaj. Nerazumem kje, kaj je šlo narobe. Matr sem jezn!

Katere kalkulatorje uporabljate vi? Je kdo delal primerjavo zanesljivosti med različnimi kalkulatorji?

ČE si res dobil tako visok procent potem je bil mash OK, kar se pretvorbe škroba v sladkor (si prepričan da imaš 24l?).
Če pa ti je nihal Ph se bo to poznalo pri okusu piva, pri meni je bil Ph ponavadi previsok, rezultat je astrigenčno pivo (taka neprijetna pekočnagrenčina, ki se jo čuti na jeziku). Pri manjših odstopanjih Ph-ja jo je manj, pri večjih več. Z staranjem se nekoliko astrignečna piva še popravijo, vendar priokus vedno ostane...

Ja pred vretjem je bilo 24L. Po vretju pa 20l posledično je tudi OG narasla. Tako da "tisto" kar je šlo v fermentor ima OG 1.051/19,4l = measured efficiency 78,3%. Jah bom videl čez kak mesec, če je OK. Drugač pa hvala za "ramo";)
Edino kar me skrbi je pa to da nisem preveč fosforne kisline "zlil". Vse skupaj jo je bilo 16ml v 27l vode.

Spil bomo vse tako ali tako.

Sigurno bos zadovoljen in kar je najpomembnejse, te napake ne bos vec ponovil
cool-1.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Citat:
Uporabnik Chuck pravi:
Vprašanje za tiste, ki ste kuhali pivo z Styrian wolf hmeljem.

Lotil bi se naslednje runde pa me zanima kakšen kvas bi bolj pasal. Delal pa bi single hop ipo.

Hvala

Meni osebno precej bolj paše kvas ki pusti suho pivo. Npr US-5.
Pri S-04 dobim tak "masten" občutek v ustih.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik Chuck pravi:
Vprašanje za tiste, ki ste kuhali pivo z Styrian wolf hmeljem.

Lotil bi se naslednje runde pa me zanima kakšen kvas bi bolj pasal. Delal pa bi single hop ipo.

Hvala

Meni osebno precej bolj paše kvas ki pusti suho pivo. Npr US-5.
Pri S-04 dobim tak "masten" občutek v ustih.

Suh ali masten občutek .... nima veze.Oba dobro sedeta!
nahrung002.gif
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Ko gledam recepte vidim, da nekateri navajajo Caramel, drugi pa Crystal slade. Ali je to eno te isto, ali gre za dve popolnoma različni stvari .... Potem se pojavlja v receptih npr. še Carapils. S čim lahko to nadomestim, če pri nas tega ne bi bilo za dobiti?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Na kratko, je ista stvar. Nekater sladarne (države) uporabljajo oznako "crystal" nekatere pa "caramel". Če slučajno kakšna sladarna uporablja obe oznaki za različni produkt pa še nisem videl, izjema so specialni "tematski" sladi kjer je pač oznaka prilagojena "temi" ki jo slad obljublja.

Carapils je svetel karamelni slad (nima karamelne arome/okusa, vsebuje pa kompleksne sladkorje), načeloma je to ameriška pogruntavščina tako da ga pri evropskih sladarnah ne najdeš pogosto. Nadomestilo je ustrezen najsvetlejši cara slad. V allgrain varjenju je dejansko 100% nadomestilo drozganje na višji temperaturi.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.