Sam svoj pivovar

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Slo.Bistrica - Žalec. Sem v Žalcu vsak dan, tko da mi ni problem do tja. Pa ti? Jutri dopoldne poklicem v Hmezad ce majo na zalogi pa se čujema.
 
Nazadnje urejeno:

fristev

Zelenc'
28. feb 2011
12
0
1
KSZ.

Dugi batch, prvi kiks.
frown-1.gif


yorkshire bitter piksna
dme amber 1000g
dektroza 100g
s4
20,5l
v posodi ostal 24 dni.
Fermentacija je navidez potekala vsaj 6 dni.
og:1042
fg:1012

Pivo je sladko.

Eksperementiral sem s coldcrashom pred polnitvijo. In mi je ušla temperatura, ko sem ga dal ven hladit na 3+. za približno pet ur. Ko sem ga odprl je imel 5+. :S Ne vem kako to, ampak toliko je imel, mogoče je bil marmor na balkonu tako shlajen od prejšnjih dni, da se je hladil od spodaj. Predvidevam, da sem potolkel vse kvasovke.
confused-1.gif

Potem resno nisem vzel niti opozorila, da se s hlajenjem co2 dodatno koncentrira v tekočini in nisem upošteval doziranja dekstroze (90 g/19.5l) pri batch primingu.

Po enem tednu v steklenicah imam torej vulkančke in curkrast pir.
frown-1.gif
Kvasovke so zgleda res naredile večni pokoj.

Ali tole lahko še kako rešujem - zlijem iz vseh steklenic v sod in dodam kvas ali je srečanje s kanalom neizbežno? :S
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Kvasovke ne crknejo niti če zamrznejo, se velikokrat komu cold crash konča kot ledena kocka pa je kvas vseeno živ. Kvasovke so obstojne in gredo v nizkih temperaturah v hibernacijo, preživijo tudi temperature v zamrzovalniku BP. Skratka s cold crashom tudi če ti zamrzne kvasovke ne pocrkajo, je pa res da večidel padejo iz suspenzije in jih je manj v pivu samem (sej to je namen cold crasha).

Za karbonizacijo rabiš pri manj kvasa več časa in je to to, sam tudi ale piva zadnje čase večinoma cold crasham na 3C (lager hladilnik) in BP karbonizirajo pivo v 14h dneh.

Glede temperaturne korekcijo, CO2 se res lahko absorbira v pivo ampak če je prisoten, če imaš ti pivo na 20C gre ven določen del CO2ja, če sedaj pivo shladiš na 5C CO2ja ne dobiš nazaj. Pri stekleničenju torej upoštevaš NAJVIŠJO temperaturo ki jo je imelo pivo po aktivnem koncu fermentacije.

Skratka nizke temperature NISO tvoja težava, 90g dextroze/19l piva NI tvoja težava.

Praviš da imaš vulkančke? Se pivo peni ko odpreš steklenico? To pomeni da je fermentiralo v steklenici, četudi bi imel ves CO2 ki je pri 5C ne bo pir imel skoraj nič CO2ja oz. bo karbonizacije zelo slaba. Realno tudi če bi bilo to res bi dobil razliko cca. 0.5 volumenskega deleža CO2ja, torej ti manjka še vedno 1.5 do solidno karboniziranega aleja, do gejzirja manjka pa še ohoho.

Glede na napisano in glede na surovine bi rekel edino to da imaš opcijo da si fasal okužbo, malo možnosti je tudi da femrntacija ni potekla do konca. Odpri en pir in zmeri ponovno gostoto (ko se mehurčki razgubijo). Če je pod 1.012 pomeni da ti nekaj še "kuri" sladkorje.
 

fristev

Zelenc'
28. feb 2011
12
0
1
Tole pa je odzivnost. Hvala za obrazložitev. Lahko samo gledam, berem in...
zmaga.gif


Odpr eno flašo in 1010
smile-1.gif


Ko odprem flašo se dvigne pena ja.

Hvala.
wink-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Odpiraš ohlajene ali "tople" steklenice?

Načeloma ima pivo pred stekleničenjem in končani karbonizaciji enak FG, odvisno tudi od FGja lahko zaniha za eno ali dve števki v - pri šibkejših pivih oz. v + pri močnejših. Tako da če imaš sedaj 1.010 je to na meji da mogoče še kaj fermentira.

Če imaš okužbo (FG bo še kar padal) potem daj steklenice čimbolj na hladno in pivo popij čimprej. Lahko tudi spuščaš tlak ven, torej ohladi pivo in previdno z odpiračem malce privzdigni rob zamaška toliko da sikne. Ko pride pena do vrha nehaj spuščat CO2 in daj steklenico nazaj na hladno, čez par uric spet ponovi to in delaj dokler misliš da je potrebno (naredi recimo 2x, odpir eno pivo in če je še gejzir potem postopek ponovi).

Pazi na steklenice ker lahko začnejo pokat če se bo nabiral pristisk (steklo ki leti po zraku je smrtno nevarno). Torej kontroliraj pritisk, če bo FG še kar padal boš itak kmalu dobil zelo zanič pivo tudi če boš ves čas spuščal pritisk ven.

Glede sladkobe, tole kar si naredil je domnevam da "mild" tip piva. BJCP pravi:
Citat:

Flavor: Generally a malty beer, although may have a very wide range of malt- and yeast-based flavors (e.g., malty, sweet, caramel, toffee, toast, nutty, chocolate, coffee, roast, vinous, fruit, licorice, molasses, plum, raisin). Can finish sweet or dry. Versions with darker malts may have a dry, roasted finish. Low to moderate bitterness, enough to provide some balance but not enough to overpower the malt. Fruity esters moderate to none. Diacetyl and hop flavor low to none.

Skratka ta tip piva ima občutno angleško aromo, ki je sladka s tem da tu za razliko od pale ale še ni toliko grenkobe, ki bi ubijala sladkost. Pivo načeloma sploh s temi sestavinami ki si jih uporabil in kvasom bi moralo vleči bolj na sladko stran.
 

fristev

Zelenc'
28. feb 2011
12
0
1
Taprvega ki sem odprl v torek, sem kar ohladil, na hitro, na zunanji temperaturi. Ta je edin ki se ni dvignil. Kasneje je bil eden odprt s temperatura 20C, včeraj pa sem dal enega za 1 uro v hladilnik (verjetno se ni dosti ohladil) in se je pravtako dvignil.

Nekaj me je še prešinilo. Fermentacijska posoda (plastična) je bila po 1. batchu umita z odišavljenim prilom. :S In vonj je res ostal. Čeprav sem pred tem batchom splahoval kot nor z vročo vodo, se vonja nisem povsem znebil.
Bi bil to lahko vzrok za problem?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Ohladi za par dni, potem pa mrzlega odpri pa poglej kako je s peno.

Co2 rabi nekaj časa da se (lepo) veže na/v pivo. Zato je pametno pred "porabo" steklenice dat na hladno za en dan ali dva, sploh ko je pivo še razmeroma mlado.

Glede detergenta bo deloval kot zaviralec pene ker omogoča vezavo maščobe/olj na beljakovinske molekule ki delajo "lepo peno". Tako da če imaš v pivu detergent imaš kvečjemu manj/slabšo peno.
 

pivovarcek

Pripravnik
3. jun 2014
136
0
16
Ta zadnje pšenično se je tudi meni penilo ko sem odprl steklenico. Iz nje je počasi šla pena ven.
OG 1046
FG 1010
Bilo ga je 18L sam sem dal dekstroze 3,2 enote mogoče malček preveč
smile-1.gif
drugače pivo zelo dobro sam ga ni več žal.
Noter je bilo :
Wheat
Pils
Munich
kvas Wb-06
fermentacija na 18-19C 7dni.
 
Nazadnje urejeno:

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Kaj pa tole? Od fermentacije je pena se kar prisotna....to je id 7.12.14 , notri 2 kvasa us 05, 5 dni na 19-20 c, potem pa do danes na 16-16.8. Vrenje ne poteka vec.
2137595-IMAG0613.jpg
 

Priponke

  • 2137595-IMAG0613.jpg
    2137595-IMAG0613.jpg
    90,8 KB · Ogledi: 206
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Zgleda kot pena od kvasa, skratka nič nenavadnega sploh če ni spodaj več novega vretja (se ne delajo mehurčki sproti). US-05 je itak kvas ki relativno dolgo ostaja v pivu pa tudi fermentacijo izvaja dalj časa, tako da taka pena po 2h tednih ni nič nenavadnega. Če ima pivo višji FG ali pa je več beljakovin v njem bo pena lahko ostala ves čas drugače se ponavadi sama ščisti.

Sam se teh ostankov kvasa vedno rešim s cold crashom, pivo za 24h v hladilnik pa potone vsa svinjarija. Potem pretočim in stekleničim.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Če boš nametal hmelj noter se bo itak še bolj spenilo (na zeleno) tako da nimaš kaj skrbet glede teh parih merurčkov. Vrži noter hmelj pa pusti tisti teden, potem pa naredi cold crash pa bo vse skupaj potonilo na dno!
zmaga.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Ni zakaj.

KSZ, kdo od sodelujočih v tej temi se jutri udeleži skupščine DLDP? (razen kalbo-ta in mene ki imava že rezerviran plac pri prvi točilni pipi, s tem da sva rezervirala tisto ki je v času ekonomsko-propagandnih-sporočil najbolj oddaljena od dogajanja)
evil.gif
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.