Sam svoj pivovar

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

header

Fizikalc
28. okt 2013
545
32
28
Glede na to, da je v sirupu bolj malo malin in veliko sladkorja bi s tem samo dvignil alkoholno stopnjo.
cool-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
V bistvu je tako da kakšen belgijski framboise je itak v osnovi pokvarjeno pivo, tako da če namečeš maline v fermentor imaš veliko verjetnost da bodo divje kvasovke prišle na svoj račun in vsaj malce izsušile ter mogoče tudi pokislile pivo. Problem je da se zna ta "okužba" prenesti še v nadalnje batche kjer jo ne želiš več! Večina izkušenih "lambic" pivovarjev tako dela svoje kislo-suhe zvarke v ločenih fermentorjih in se na sploh izogiba uporabi enake opreme za "navadna" piva.

Če nočeš lambica potem bi rekel da iščeš stil piva ki ga američani dajejo v precej priljubljeno kategorijo "pšenično sadno pivo". Osnova je torej pšenična baza (recimo 50:50 ječmen pšenica z mogoče malce karamele) in potem v fazi sekundarne fermentacije se doda sadje. Pomembno je da daš sadje sterilno, in tu skoraj ne vidim druge kot da opraviš vsaj pasterizacijo teh malin. Torej fino jih pregret tja do 70C za vsaj 30 min in upat da je večina divjega kvasa pocrkalo. Sicer večina svinjarije je na lupini, ampak maline so ravno take oblike da imajo lupino povsod in tako recimo pranje s kakšnim oxijem, alkoholom ipd. odpade ker ne bo najbolj učinkovito.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.614
8.942
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik carty pravi:
On je brewmaster pri human fishu.
Se pravi glede na konsistenco Human Fish pira(enkrat super, enkrat kr neki), nima glih hude reference
evil.gif

Mal težko je držat konsistenco na totalno analogni opremi primerljivi s tisto, ki jo mamo po garažah. Verjemi, da dela Jaša čudeže z opremo, ko jo ima.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.959
327
83
Glede sadnih piv:
Jaz sadje stereliziram v mikrovalovki, tam vse nezaželjeno pocrka
wink-1.gif
 

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Ola, srečen božič vsem tukaj. Zanima me ali se kdo od poznavalcev piv vozi kaj mimo Celja, Maribora, Žalca..? Dal bi mu svoje pivo za poizkusit, ker se mi zdi da ima vsak batch enmal nekega priokusa katerega ne znam opredeliti....
Lp, Mario
 

pivovarcek

Pripravnik
3. jun 2014
136
0
16
Vesel božič in srečno novo leto vsem domačim pivovarjem!
nahrung002.gif



2140985-index.jpg
 

Priponke

  • 2140985-index.jpg
    2140985-index.jpg
    8,5 KB · Ogledi: 159
Nazadnje urejeno:

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.959
327
83
Citat:
Uporabnik header pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Glede sadnih piv:
Jaz sadje stereliziram v mikrovalovki, tam vse nezaželjeno pocrka
wink-1.gif

Ali mi lahko prosim posreduješ tvoj postopek oz. recept?

Jaz sem uporabil češnje.
Skuhal sem paleale (pač klasiko).
Ko se je pimarna fermentacija zaključila. Sem 1 kg češenj (delal sem 5L bach) dal v 4 L piva.
Češnje sem z batom potlačil, da so se zmendrale. Nato sem jih dal v mikrovalovko za 5 minut. Tam so vbistvu zavrele. Posodo sem pokril z pokrovom in jo ohladil v mrzli kopeli. Nato sem vse skp zlil v fermentor, kjer se je čez kako uro začela ponovna fermentacija. Po 14 dneh sem flaširal.

Uživajte in lepo varite v novem letu
wink-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.614
8.942
113
Men je pa Božiček citro prnesu, tko da sm bil pobožično produktiven. Predvčerajšnjim Citra Cascade IPA, včeraj Slovenski IPA. Zmatran, sam je hudo stopit zjutri v sobo, kjer klokotajo štirje fermentorji.
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
545
32
28
Ali je Žvanut kaj posodobil poenostavljen "klon Braumeistra" ali še vedno ostaja kot na začetki dve posodi ena v drugi z grelcem za 650€?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.614
8.942
113
Tist je za moje pojme brezveze. Ga vprašaš, kje ma pumpo za cirkulacijo, pa ti prbije...sej pomešaš pa grelc uštekaš. Ja itak, pol ni to isto ko brewmaister sam cenej, ampak je posoda za biab skor za jurja. Da ne govorim o tem, da hoče met za fermentor 750 EUR. Še en, ki ne ve, kaj domači pivovar res rabi.
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
545
32
28
Jaz delam z BIAB varijanto pa se mi je zdelo zanimivo, ker mi je na začetku dejal, da bo cena takega sistema med 300€ in 400€.
Pa še to je veliko za dve posodi!
Bom raje ta denar vložil v točilni sistem.
Kalbo - enkrat si govoril, da boš objavil slike tvojega sistem. Kako kaže s tem?
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Realno je cena previsoka, sicer je tip pravil da se da še "kaj zmenit" ampak vprašanje do kje še gre in koliko se mu potem splača delat. Je potrebno vedet da je še vedno večina folka v pivovarstvu na DIY metodah in se zelo hitro naredi podoben sistem za vsaj pol nižjo ceno, razred višje je pa trg bolj zahteven in tam se tudi pričakuje "ni da ni" sistem.

Sicer če koga zanima tak analogni sistem se da za ceno 50EUR nadgradit elektonsko upravljanje z open source elektroniko. Recimo tale projekt uporablja RPi mikroračunalnik ki se ga dobi pod 30EUR, dodatno se rabi še T senzor in en rele. Stvar se krmili lahko preko web interfejsa oz. ima opcijo tudi dirketno preko daljinca in LCD zaslona. Omogoča pa nadzor delovanja grelca pa mislim da sem videl podpira tudi režime delovanja črpalke, torej do popolne avtomatike je od analognega sistema relativno kratka pot (največji strošek je verjetno črpalka če jo sistem nima).

Glede cene fermentorja ki ga je tip ponujal se je meni zdela tudi previsoka ker gre za klasičen konus fermentor, nič posebnega torej. Recimo tole je stopnjo višje pa dobiš za isto ceno po pošti domov. In spet, ne razumem zakaj bi nekdo dal 500EUR+ za fermentor iz katerega natočiš 3 gajbe piva. To je (oprostite izrazu) preseravanje. Pravi pivovar ima doma celo sobo polnih steklenih/plastičnih fermentorjev ki veselo brbotajo in pridelajo enako kvalitetno pivo!
grin1.gif
 

borut62

Pripravnik
3. jan 2014
138
0
16
Citat:
Uporabnik header pravi:
Ali je Žvanut kaj posodobil poenostavljen "klon Braumeistra" ali še vedno ostaja kot na začetki dve posodi ena v drugi z grelcem za 650€?
Če si količkaj mojster si naredi Braumeistra sam, ampak ceneje od 600E ne boš prišel skozi, kajti rostfraj ni poceni
Jaz sem s svojim klonom od 60 l, zadovoljen, je pa res da ga moraš do dobra spoznati in če se boš že lotil izdelave ti namignem, da je največji problem pri pravilnem dimenzioniranju posode.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.