s.p. vs. popoldanski s.p.

Maxi25

Fizikalc
4. maj 2009
2.341
0
36
UUUU, ja tole ja. A sm rekla
smile-1.gif


Hvala!
 

fara

Pripravnik
15. sep 2007
130
0
16
Koliko sedaj potem znašajo vsi prispevki za dopolnilno dejavnost pri študentu?

hvala za info in lp
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Ker je tema že odprta, se bom tu pozanimal in postavil nekaj vprašanj

Odprtje s.p.-ja za zavarovalniškega zastopnika (to nameravam v kratkem storit):
1. Če sem prijavljen na Zavodu kot brezposelna oseba, a v tem primeru dobim subvencijo v višini 4.500eur?
2. Kako je v tej obliki s.p.-ja s prispevki, dajatvami, predvsem pri ostalih obdavčitvah, ker kolikor vem, DDV-ja se pri provizijah ne obračunava
3. Vem, da za odprtje s.p.-ja v začetku ne potrebuješ zavarovalniške licence (kasneje jo), vendar moraš dobit soglasje Agencije za zavarovalni nadzor. A ima kdo tovrstne izkušnje? Agencija rada komplicira ali ne?
4. Ne spomnim se, kaj sem še želel vprašat.
redface-1.gif
 

Luckana

Pripravnik
29. apr 2009
66
0
6
Zdravo

1.Kot brezposelna oseba se moraš vključiti v program za samozaposlitev in si po samozaposlitvi upravičen do subvencije.
http://www.ess.gov.si/slo/Pred...ozaposlitev.htm

2. Prispevke plačuješ vsakega 15 v mesecu. V prvem letu si obračunavaš prispevke na minimalno plačo (nekaj več kot 225€). Glede na pričakovane prihodke lahko akontacijo plačuješ že med letom, v nasportnem primeru pač ob koncu poslovnega leta.

3. Za odprtje sicer res ne potrebuješ licence, vendar bodi pozoren na višino provizije. Za vsa zavarovanja, ki bi jih načeloma sklenil ti, ti bo do pridobitve licence moral podpisovati nekdo drug. Predvidevam, da se ti bo poznalo pri višini provizije?!

Drugače pa moraš najprej opraviti izpit, ki baje ni zelo lahek, potem pa šele oddaš vlogo na Agencijo, ki pa po mojih info precej "mečka" z podelitvijo licence.

Lp, Luckana
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Luckana, hvala
cheer.gif

V jeseni grem opravljat licenco, do takrat bo police podpisoval t.i. mentor. Pri proviziji se pa ne bo poznalo, ker višina izplačila le-te ni določena z imetjem licence, temveč z delom.

Kolikor razumem, mi potem subvencija v vsakem primeru pripada (uradno sem brezposelni), le te pridobitvene obveznosti moram dat skozi...
aplauz.gif
 

Luckana

Pripravnik
29. apr 2009
66
0
6
No lepo, da so ti dali take pogoje. Pri eni moji stranki pa je bilo dejansko tako, da je imela do pridobitve licence bistveno manjšo provizijo. Zgolj zato sem te na to opozorila.
No, pa še to. Ta moja stranka je (baje) na licenco čakala celih 9 mesecev. To je sicer nepreverjena info, ti pa svetujem, da se pozanimaš kar na Agenciji, da si boš lažje planiral vse skupaj.

Subvencija pa ti pripada, v kolikor se boš po programu, ki ga predpisuje zavod samozaposlil.

Skratka, srečno v podjetniških vodah, če pa boš potreboval pomoč, se oglasi.

Čau, Lučkana
 

fara

Pripravnik
15. sep 2007
130
0
16
To je pa kr fajn več...ZZ pomeni zdravstveno zavarovanje?? pa nismo že zavarovani po starših in plačujejo za nas oni?

lp
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
ja prej je bilo ca. 4€, sedaj je pa prvo leto taka cena (minimalna - od minimalne plače), vsa naslednja leta pa odvisno glede na dobiček v katero osnovo padeš....vsekakor pa ceneje ne bo)

menim, da je blo kar dosti raznih "nečistih" poslov preko takih podjetij narejenih, ker je bilo poslovanje takega podjetja dejansko zastonj. No ja, sedaj se bo morda kdo premislil.
 

splash

Fizikalc
1. sep 2007
421
38
28
42
Da si sposodim temo....

S sodelavcem sva zaposlena pri isti ustanovi, sodelavec ima poleg tega še popoldansko obrt-s.p.
Kakšne so možnosti oz.kako bi se sploh dalo urediti, da bi pri sodelavcu opravljal določene storitve,usluge, katere so podobne kot jih sam opravlja? Po pogodbi, honorarno?

hvala za odg.
 

Luckana

Pripravnik
29. apr 2009
66
0
6
Hja, uradno bolj težko. Mislim, da popoldanc ne more imeti zaposlenih, prav tako (vsaj nazadnje ko sem se zanimala je bilo tako) ne more imeti delavcev po podjemni pogodbi. Če se je to spremenilo, naj me nekdo popravi.

Mogoče bi še ti odprl popoldanca? Plačaš pavšalne prispevke in mu za opravljeno storitev izstaviš račun.

Če se spomnim še česa, pa javim.
 

Maxi25

Fizikalc
4. maj 2009
2.341
0
36
Citat:
Uporabnik fara pravi:
To je pa kr fajn več...ZZ pomeni zdravstveno zavarovanje?? pa nismo že zavarovani po starših in plačujejo za nas oni?

lp

Plačuješ dvojno.
10.gif
da bi jih....
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik Luckana pravi:
Hja, uradno bolj težko. Mislim, da popoldanc ne more imeti zaposlenih, prav tako (vsaj nazadnje ko sem se zanimala je bilo tako) ne more imeti delavcev po podjemni pogodbi. Če se je to spremenilo, naj me nekdo popravi.

Mogoče bi še ti odprl popoldanca? Plačaš pavšalne prispevke in mu za opravljeno storitev izstaviš račun.

Če se spomnim še česa, pa javim.

Od kje pa tebi ta info, da "popoldanski s.p." ne more imeti zaposlenih? Katera inštitucija ti je podala takšno trditev?

Tako da ja, jst te popravljam.
smile-1.gif
 

Luckana

Pripravnik
29. apr 2009
66
0
6
Imaš popolnoma prav. "Popoldanski" s.p. ima povsem enake pravice in dolžnosti kot s.p.. Razlika je izključno v plačevanju prispevkov.

Lp
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.351
379
83
Kako je pri "popoldancu" urejeno poslovanje s podjetjem kjer je sicer zaposlen?

Sme delat biznis z njim? Ga naknadno terjajo za plačilo prispevkov (kot bi jih plačal iz plače)?
 

Luckana

Pripravnik
29. apr 2009
66
0
6
Praviloma ne sme biti problema. Zaposlitev v podjetju je eno, kar pa ti kot samostojni podjetnik delaš za njih pa drugo.
Če imaš bolj specifičen primer napiši na zs, pa bova malce poklepetala.

Lp, Lučkana
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.351
379
83
Nimam nič konkretnega, lahko kar tule, mogoče še komu prav pride.

Namreč: če je to res, zakaj potem bolje plačani kadri ne odprejo "popoldanca" in se zmenijo za minimalno plačo v podjetju? Ostalo pa oddelajo preko s.p.-ja in se tako oba ogneta plačevanju prispevkov. Poleg tega imaš več fleksibilnosti pri čaranju s stroški in v končni fazi plačaš manj dohodnine.

Sicer si zavarovan za nižje zneske ampak itak vemo kako je s temi zavarovanji...

Sklepal sem, da te v takšnih primerih DURS pocuka za rokav in zahteva plačilo "manjkajočih" prispevkov, ker gre za odvisno delovno razmerje oz. kakorkoli že temu rečejo?
 

Luckana

Pripravnik
29. apr 2009
66
0
6
S tem se ne izogneš plačilu prispevkov in dohodnine imaš pa dejansko več manevrskega prostora. Podjetje ti poravnava prispevke v odstotku glede na tvojo plačo, ti pa ravno tako plačuješ pavšalne prispevke in seveda akontacijo dohodnine. Sicer je pa res, da imaš nižjo osnovo in posledično nižje prispevke.
Ne vem točno kaj si mislil z manjkajočimi prispevki?
Lp