s.p. vs. popoldanski s.p.

mtey

Pripravnik
30. nov 2007
742
0
16
Imam ideje za dodatno zaposlitev, dogovoril sem se tudi z enim podjetjem, da jim nudim usluge. Zdaj pa, kako izdajati račune!

Slišal sem, da naj bi na novo odprti spji dobili 4500€ nepovratnih sredstev (pomoči, s.p. mora biti odprt 2 leti). Ne vem pa, kako je z prispevki. Na mesec naj bi jih bilo min. 270€. Lahko jaz npr. odprem s.p., moj trenutni delodajalec zaposli mene preko mojega s.p., oni prispevke nakazujejo meni (namesto državi), jaz jih pa pač odvajam naprej? Ali mora še naprej moj delodajalec plačevati prispevke, jaz kot s.p. pa tudi? Torej dvojno?

Ker če to ni izvedljivo oz ni smiselno, potem je moram odpreti popoldanski s.p. Tam kolikor vem imaš 30€ stroškov na mesec. So kakšne omejitve za koliko računov izdaš na mesec?

Je potrebno imeti računovodstvo ali lahko sam urejaš (če znaš oz. se naučiš)? Še posebej če so računi samo od enega podjetja?

Itak imam namen iti na podjetniško točko (al kaj je) v torek, sam bi si rad že prej razširil znanja
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.367
5.875
113
pri taščici
Če imaš s.p. in če si boš še vedno zaposlen pri trenutnem delodajalcu potem boš imel stroškov recimo tam okrog 50 evrov mesečno.to je recimo "popoldanski s.p., čeprav uradno tega izraza ni nikjer več, ampak ga nadomešča ?
Če boš dal v službi odpoved boš imel s.p. in boš imel za plačeveat vse prispevke kot si že ugotovil (ti si rekel okrog 270 evrov, koliko dejasnko znesejo ne vem).

Kot vem kakšnih "finančnih" omejitev pri popoldanskem s.p. ni. Prav tako si DDV zavezanec lahko.
Če ti finance in davki niso preveč domači, si "privošči" neko računovodkinjo ki ti bo dajala sproti kakšne nasvete. Take legalne in mogoče tudi "napol legalne". Ti zna bistveno več privarčevat, kot pa te bo stala.

Je subvecnija države namenjena za vse poklice- dejavnosti v S.p. ali samo za določene "deficitarne"?

Srečno!
 

mtey

Pripravnik
30. nov 2007
742
0
16
Kot pravim, bom šel na VEM kjer točno povejo, do takrat pač govorim kar sem slišal.

Prijatelj ki dela v podobni branži kot bom jaz (informatika) je dobil subvencijo. Edini pogoj naj bi bil da imaš s.p. odprt dve leti.

Predvsem mi je zanimiva ideja, da bi dobil pomoč (ki bi šla itak za določena potrebna osnovna sredstva, ostalo bi stalo na računu). Pri mojem trenutnem delodajalcu recimo dobim 1000€ bruto plače. 700€ neto plus 300€ prispevkov! Če me moj trenutni delodajalec zaposli preko s.pja, a on potem meni nakaže recimo 950€ od katerih jaz nakažem naprej prispevke? Sam od teh 700€ moraš še davek in dobiček plačat ne? Potem si še na slabšem

Za t.i. popoldanski s.p., koliko bi moral imeti po vaših ocenah mesečnega prometa, da bi pokril stroške (tudi stroške nekega normalnega računovodstva) in tistega dodatka dohodnine, da bi mi recimo ostalo na koncu meseca 100€ čistega? Ocena!?

p.s.: Pa hvala
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Kot prvo - na tvojo bruto plačo plača delodajalec še prispevke (16,1%), tako da so njegovi stroški dejansko višji še za ta znesek. Prištej malico, morebitni prevoz na delo ipd., pa da to skasiraš je že boljša slika. Kaj pa regres ipd.

Višina prispevkov, če nisi zavarovan kot zaposlen drugje, mimogrede to je t.i. "redni s.p.", pa je odvisna od tvojega doseženega dobička (lahko je znatno več kot 270 EUR - mislim, da je to spodnja meja).

Stroški računovodstva so odvisni od marsičesa - tvoje dejavnosti (storitve, trgovina, proizvodnja), števila prejetih/izdanih računov, zavezanost za DDV, ipd. tako da je na pamet težko oceniti stroške.

Vsekakor menim, da bi bilo dobro poiskati koga, ki pozna zadeve, da ti zastavi kar nekaj vprašanj in ti nato da odgovore, na podlagi katerih bo padla odločitev.
 
Nazadnje urejeno:

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.351
379
83
Jest bi predvsem preveril ali lahko pri svojem delodajalcu delaš preko "popoldanca"? Nekaj mi pravi, da ne bo šlo. Sem skoraj prepričan, da se DURS s tem ne bo strinjal. Oz. verjetno lahko delaš, ampak je potem zgodba s prispevki drugačna.

Ker v nasprotnem primeru bi vsak bolje plačan zaposlen odprl s.p., dobival v redni službi minimalca, ostalo pa preko dopolnilnega s.p. in se tako ognil prispevkom.

Da bi šel na svoje in računal samo na trenutnega delodajalca, ki ga sedaj staneš recimo 1300€ mesečno, se verjetno ne splača.
 

mtey

Pripravnik
30. nov 2007
742
0
16
Ja, saj sem prišel do zaključka da navaden s.p. ne pride v poštev! Itak je prav za take namene namenjen "popoldanski s.p.", tako da brez veze da nekaj mutim!

Glede delodajalca ne bo problem, je obveščen in se strinja.
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
SP je simpl ko pasulj. Ne rabiš računovodstva pa veliko denarja lahko prihraniš. Svetujem ti, da ko registriraš SP si zraven registriraš še cel kup dejavnosti. Še regisriraš naprimer športno treniranje, boš lahko dal v stroške kolesa, superge, trenirke, golf palce itd.. ker so to tvoje osnovno sredstvo za opravljanje aktivnosti. Ko sem imel SP sem si pisal vsako soboto in nedeljo promocijo športne prehrane in sem po papirjih bil vsak vikend na drugem koncu slovenije na kolesarskem maratonu.
Računovodstvo rabiš samo za letno bilanco torej enkrat na leto. Vse ostalo delaš sam.
Kdor je nekje zaposlen se tega ne zaveda ampak tisti trenutek ko hočeš delat za sebe vidš da ti država hoče vzet na vsakem koraku. Lahko se dobiva enkrat na kavi pa ti pokažem. Evropska nepovratna sredstva dobiš samo, če si prej brezposelen.
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
še enkrat sem prebral zadnje par postov
Zračunaj še enkrat jaz sem prepričan da se ti splača. Sedanjemu delodajalcu napišeš za isti denar račun za bruto plačo. Izplačaš si minimalca ostali denar pa dobiš ven s potnimi stroški, malicami itd... Potem pa še ostali denar. Pokojnine od tega denarje mi tako ne bomo videli zato se trudiš plačati čimmanj.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.743
2.101
113
ne vem v kakšni situaciji je vendar svojo relativno varno pogodbo o delovnem razmerju prekiniti in iti še posebej v tem obdobju na sp in delodajalcu izstaljati račun zna biti samomor... še če bi bil moja žlahta ne vem če bi šel to delati
 

mtey

Pripravnik
30. nov 2007
742
0
16
hvala @jaka6! Če bom kaj rabil, te seveda kontaktiram. Tisti nasvet z čim več dejavnostmi je koristen. Vem, da se da brezplačno tudi kasneje doregistrirati, sam je itak najlažje takoj.

Sicer pa ja, trenutno zaposlitev ne mislim spremeniti v sp! Tistih 720€ kolikor jih trenutno dobim nujno rabim, sam poigraval sem se z mislijo kako bi lahko dobil tista sredstva. Saj mogoče v kakšnih drugih časih bi se lotil tega, trenutno pa res ni prava klima za eksperimentiranje!

si pa netko na pravo noto udaril, trenutni delodajalec je žlahta
wink-1.gif
Pa tudi najbrž ne bi bil ravno za to
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.367
5.875
113
pri taščici
netko lepo si napisal, če že potem "popoldanski sp.
Ko pa bi dobil še kakšnega drugega naročnika in bi imel dela čez glavo pa mogoče.
Do takrat pa se jaz ne tvojem mestu ne bi upal. Imam občutek da poznaš premalo pasti podjetništva, sploh pa ne poznaš "pol legalnih" stvari kot ti jih je nekdo zgoraj opisal. Če tega ne poznaš boš precej težje "konkurečen"
 

Martin83

Zelenc'
21. apr 2009
1
0
1
Ker se je že razvila tako dobra debata okoli sp-jev, pa mene zanima, če kot "popoldanski sp" tudi lahko kadidiraš za subvencije (4500 Evrou)?
Je res subvencija za ljudi do 26 leta starosti, ki želijo ustvariti sp, 6000 evrou?
Hvala in lep dan želim še naprej!
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik Martin83 pravi:
Ker se je že razvila tako dobra debata okoli sp-jev, pa mene zanima, če kot "popoldanski sp" tudi lahko kadidiraš za subvencije (4500 Evrou)?
Je res subvencija za ljudi do 26 leta starosti, ki želijo ustvariti sp, 6000 evrou?
Hvala in lep dan želim še naprej!

za popoldanca subvencije ki naj bi vspodbujevala (samo)zaposlovanje sigurno ne boš dobil- Ali je do 26 leta kaj večja subvencija pa ne vem.
 

Maxi25

Fizikalc
4. maj 2009
2.341
0
36
Ja res je. Za subvencijo moraš biti najmanj 2 meseca brezposelen. Tudi, če imaš že sedaj takoimenovani "popoldanski s.p." ga lahko zapreš in čez 2 meseca odpreš s.p. in tako dobiš nepovratna sredstva. Problem je, ker je zdele precej navala in čakaš kar nekaj časa, da "dobiš" ta sredstva...

Sicer pa se danes ne splača imeti več popoldanskega s.p.-ja.Mesečne stroške so dvignili za (ni potrjeno) 100% in več. To bi bilo fino, če bi kdo kaj več o tem napisal.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik Maxi25 pravi:

Sicer pa se danes ne splača imeti več popoldanskega s.p.-ja.Mesečne stroške so dvignili za (ni potrjeno) 100% in več. To bi bilo fino, če bi kdo kaj več o tem napisal.

p.s. da ne boš koga zavedel, stroške prispevkov so dvignili samo za študente in tiste, ki niso redno zaposleni za 8 ur.
Za tiste ki so normalno zaposleni in bi radi imeli s.p. stroški ostajajo isti.
 

Luckana

Pripravnik
29. apr 2009
66
0
6
Ni tako hudo. Mesečni strošek pavšalnih prispevkov se je res dvignil in sicer na 29,33 EUR + 4,27 EUR. Če torej odpreš "popoldansko dejavnost" je to tvoj strošek, kar se tiče države in seveda dohodnina.

Odvisno od situacije posameznika, kaj mu bolj ustreza. Če je nekdo redno zaposlen in bi rad dodatno delo potem je to definitivno dobra varianta. Če pa nimaš zaposlitve pa itak ne moreš odpirat pop. s.p.-ja ampak se moraš samozaposliti. V tem primeru si plačuješ prispevke na minimalno plačo, kar znese okrog 220€/mesec.
 

Luckana

Pripravnik
29. apr 2009
66
0
6
Pa še to: subvencija pride v poštev za samozaposlitev, kar pa popoldanski s.p. ni.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik Luckana pravi:
Ni tako hudo. Mesečni strošek pavšalnih prispevkov se je res dvignil in sicer na 29,33 EUR + 4,27 EUR. Če torej odpreš "popoldansko dejavnost" je to tvoj strošek, kar se tiče države in seveda dohodnina.

maxi25 je verjetno govoril o tem povečanju. Torej na kratko....

tistim popoldanskim s.p.-jem ki so na šolanju ali v delovnem razmerju za več kot polovico vendar manj kot polni delovni čas in niso obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovani iz naslova opravljanja samostojne gospodarske ali poklicne dejavnosti je po novem potrebno plačevati prispevke za zdravstveno zavarovanje enako kot ostalim s.p. jem (navadnim) prispevke za PIZ pa še vedno plačujejo pavšalno.