Rt Kamenjak

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
51
Ljubljana
No, da dodam še jaz svoj ''piskrček'' iz prvega letošnjega dopusta.
Prejšnji teden smo se odpravili na Kamenjak; najbolj skrajni delček Istre.

In ker je bila nedelja glede vremena še bolj kisla smo izkoristili za ogled Pule, ki je le kakih 10 kilometrov stran. In verjetno nisem edini ki na Pulo dobi prvo asociacijo Puljsko Areno (amfiteater).



Tale lepotica kljub častitljivi starosti še kar dobro izgleda.
Čeprav ko primerjam Veronsko areno je tale v Puli prava ''pdrtija''.
Arena, še dandanes kraljuje mestu tudi po zaslugi Benečana Gabriella Ema, ki je ob koncu 16. stoletja preprečil, da bi amfiteater razstavili ter ga z ladjo prepeljali v Benetke.
V puljskem amfiteateru, šestem po velikosti med do danes ohranjenimi na svetu, je bilo prostora za več kot 20.000 gledalcev. Vstopnina za notranji ogled je 40 kun kar je slabih 6 eur.



Le streljaj stran od amfiteatra najdemo Slavolok Sergijevcev Puljčani imenujejo tudi Zlata vrata. Dandanes na malem trgu ob slavoloku potekajo gledališke in zborske kulturne prireditve, v ulici za slavolokom pa so številne trgovine, namenjene komu drugemu kot turistom.


Avgustov hram (na fotografiji levo) je posvečen boginji mesta Rim Romi in rimskemu cesarju Avgustu. Tempelj se nahaja na puljskem Forumu. Poleg njega je prvotno stal še Dianin hram, oblikovan na čast boginje lova Diane, ki pa je bil takoj po padcu rimskega imperija porušen.
Na mestu, ki je nekdaj pripadalo Dianinemu templju, danes stoji Mestna palača.(na desni strani)



Dvojna vrata iz 1 stoletja. Slikano je iz notranje strani ob muzeju zgodovine.



Malo rimsko gledališče zgrajeno v 1. stoletju, zavzemalo pa je precej večji prostor, kot se obiskovalčevim očem na tem mestu razprostira danes. Zelo slabo zaščiteno, zgleda da se tam zbirajo razne družbe, ker je bilo vse polno steklenic, pločevink in ostale navlake
frown-1.gif




Na vzpetini v samem središču mesta stoji Zgodovinskega muzeja Istre.

Po celodnevnem potepanju po Puli smo se nastanili v kampu Stupice, ki je le kaka dva kilometra stran od vhoda v naravni park Kamenjak.
Kamenjak, najskrajnejši del polotoka Istre, (dolg 9.5 km širok 1.5 km)
S številnimi zalivi, rti, skritimi kotički in plažami ter z nenaseljenim otočki je pravi raj za vse, ki ne marajo klasičnih plaž.
Je idealen kraj za ljubitelje potapljanja, za vse ki radi kolesarijo. Kolesarske steze so posebej označene.
Je pa res, da se verjetno kolesarji najedo prahu, ki ga dvigajo avtomobili za seboj.
Naj spomnim, da se v parku ne sme kampirati, ker je naravni park. Ob vhodu je rampa. Tam plačaš 20 kun za osebni avtomobil. Ob tem dobiš še vrečko za smeti, da se ne puščajo smeti vsepovsod. Čeprav se najdejo ljudje ki za seboj ne znajo pospravit
stupid-1.gif

In ko enkrat vstopiš v park vidiš le makadamske ceste, ki se vijugajo in so prepredene ena z drugo ter vodijo v zalive.



Večji zalivi so lepo označeni. Ampak vseeno lahko lutaš in malo zalutaš
tongue-1.gif



Svetilnik v ozadju ''opozarja'' na najskrajnejši del Kamenjaka (Istre)
Na otočku, ki se vidi v ozadju so našli odtise izumrlih dinozavrov.
Se pa vidijo njihovi potomci kuščarji; taki zeleni okrog 30 cm dolgi
crazy1.gif

Pa take velike kobilice


Ves park je poraščen z nizkim grmičevjem, brinom, 1001 rožico ki se jih ne sme trgati, ker so nekatere zaščitene.
Menda uspevajo tudi neke orhideje, ki pa jih nisem zasledil.




Agava, ki je visoka ziher 1,5 metra


Zaliv, ki je namenjen privezu bark


Raj za potapljače in tiste ki radi skačejo v vodo




Meni najljubši zalivček
cheer.gif



In če se boste morda odpravili skoraj do konca rta, morate obvezno zaviti na v Safari bar na pijačko.
Zanimiv barček v naravi, med bambusom in ostalim grmičevjem. Po tleh je slama. V bistvu safari ''stajliš''



In še neki fotk


 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Super.
Kadarkoli hodim kaj po Istri skoraj vedno "zavijem" tudi na Kamenjak. Je pa Safari v sezoni nabito poln, pa sami Slovenci so not.
cheer.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik halo pravi:
Ves park je poraščen z nizkim grmičevjem, brinom, 1001 rožico ki se jih ne sme trgati, ker so nekatere zaščitene.
Menda uspevajo tudi neke orhideje, ki pa jih nisem zasledil.

Takole na prvo žogo (kolikor se pač vidi iz slikce) bi rekla, da jih imaš na tejle slikci...
tongue-1.gif


Ne izgledajo vse orhideje kot tiste iz Interšpara ali Mečkatorja...
 

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
51
Ljubljana
Zadnji teden v maju pač še ni sezona.
Ni bilo nobene gužve ne po zalivih ne drugje.
Tako si si lahko zbral zalivček in te noben ni motu
cheer.gif
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Sem se lansko leto z mojo 13 let staro kanto vozil po teh cestah in iskal odročne zalovčke...pa sem našel enega res odročnega. Po "cesti" sem se peljal v prvi z minimalno plina (pa mi je drugače za avto več ali manj vseeno, ampak tukaj me je bolelo srce), ko mi kontra prižge ljubljančan z novo bavarsko petico na polno, da me je komaj obvozil.
smile-1.gif
In jaz sem se za svojega sekiral...

So pa določeni zalivčki res fenomenalni. Jaz sem našel enega malce desno od tvojega zaliva za privez. Nikjer okoli žive duše razen rakcev in simpatičnih v noge zaletavajočih rib.
smile-1.gif
Se še definitivno vrnem.
 

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
51
Ljubljana
Ja tud mene je malo ''bolelo'' ko smo se tam okoli furali.
Ampak če greš 10-20 na uro ni glih panike.
Na določenih odsekih je cesta malo luknjasta ampak se da.
 

Zorroslav

Zeroslav
5. jan 2008
1.441
0
36
35
Po tem rtu sem jaz dostikrat kolesaru poleti. Je kr fajn za take zadeve, mamo tud prkolco dol, ampak mene več ne vidijo. Škodo naredijo na prkloci vsako leto (ko ni sezone in ni žive duše dol). Enkrat so se nam posrali (dobesedno) sred prkolce in ko sem šel 1. maja dol kosit me je čakalo to presenečenje. Sosedu so na bivalnem kontejerju okno razbili pa not z barvo polili itd, drugim so kontejner vkradli itd. In to se vse dogaja v kempu, zadeve so legalne itd.
Hvala lepa, rajši ostanem doma in grem taborit na kolpo kot pa njim kak denar nosit.
Drugače si pa lepo reportažo naredil, vsekakor.
 

WhiteCell

Fizikalc
18. avg 2007
1.930
1
38
42
Kranj
Obišči stran
en nasvet...pri nas deluje že več kot 10 let....
preden zaključimo sezono.... namečemo stole mize po prikolci, kakšen krožnik, prazna konzerva ...vredne stvari pospravimo....(beri so zelo zelo težko dostopne). Vrata v prikolico NE zaklepamo...
ko pride tat...pogleda notri...si misli ehhh en me je prehitel...in to je to
evil.gif
 
Nazadnje urejeno:

Zorroslav

Zeroslav
5. jan 2008
1.441
0
36
35
Sej mi tud več ne zaklepamo vrat, vse vredne stvari pa septembra odpeljemo domov. Tem hrčkom ki nam to delajo se ne gre tolk zaradi tega da bi obogateli, ampak za to da slovence jebejo v živ mozak.
 

MooNman

Pripravnik
5. avg 2007
148
0
16
malo tu malo tam

Raj za potapljače in tiste ki radi skačejo v vodo




Meni najljubši zalivček
cheer.gif





a ta prve tri slike so dol naprej od Safari bara?

kje je pa ta tvoj najljubši zalivček?

Zanima me zato k grem v ponedeljek v Pulo, pa bom dostkrat na kamenjaku
 

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
51
Ljubljana
Tako je.
Prve 3 slike so naprej od Safari bara.
Tam smo puščali aavtomobil in potem smo se podali še malo naprej peš.

Moj najljubši je pa pred Sarai barom.
Zdaj natančno ti ne znam povedat in opisat.
Lahko ti povem, da je na desno stran, ko se pelješ proti Safari
Ena potka je (od mnogih) in potem se spuščaš malo dol .
Karkoli ti rečem bom samo nakladal
bonk.gif
 

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
51
Ljubljana
Kam pa so vse fotke zginle???
V albumu jih še mam. Sem hotu nekomu poslat link pa ni več slik:(