Regres

hja1

Pripravnik
30. mar 2016
185
2
18
Živjo,

Prosil bi za malo pomoči pri izplačilu regresa. Do marca sem bil zaposlen v podjetju A. Podjetje mi je izplačalo sorazmerni delež regresa. Do konca avgusta sem bil na zavodu. Od začetka septembra sem ponovno zaposlen, tokrat v podjetju B. Ali mi je podjetje B dolžno izplačat sorazmerni del regresa? Če ja, do kdaj je to dolžno storiti?


Hvala
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Hči je 1.11. začela s službo. Decembra je dobila plačo za november in zraven še sorazmerni delež regresa. 1/6
 

hja1

Pripravnik
30. mar 2016
185
2
18
Tako se tudi meni zdi prav. Če mi priprada dopust mi more tudi regres.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Po splošni kolektivni pogodbi o delovnih razmerjih ti pripada pred 30. junijem samo sorazmerni delež (kar je storila firma A). Če bi bil v njej zaposlen do vključno 1. julija ali še dlje, bi ti pa morala izplačati celoten regres.

Če bi se pa zaposlil v firmi B pred 1. julijem oz. do 30. junija, bi ti prav tako morala izplačati kompleten regres. Ker si se zaposlil kasneje oz. po 1. juliju, ti regres ne pripada. Kako ima pa za vmesni čas Zavod za zaposlovanje glede regresa urejeno, pa ne vem - mislim da ga ne izplačuje oz. da ne pripada.

Vzrok k temu je, da si se v novem podjetju šele zaposlil in to po 1. juliju, torej v drugi polovici koledarskega leta. V začetnem obdobju poizkusnega dela ti dopust niti ne pripada (to je vsaj 3 mesece in več glede na zahtevnost dela). Potem, po sklenitvi del. pogodbe za določen čas in polni del. čas ti šele pripada sorazmerni delež letnega dopusta - v kolikor ga nisi že pokoristil v prejšnji firmi. Poleg tega je bil regres izumljen od strani sindikatov kot nadomestilo (žepnina) za koriščenje letnega dopusta (greš na morje za vsaj en teden). Zato se izplačuje v paketu in ne delno - če si vsaj pol leta v firmi.

Tako nekako
tongue-1.gif
. Nič ne bo od firme B. Od zavoda pa mislim da tudi ne.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Po splošni kolektivni pogodbi o delovnih razmerjih ti pripada pred 30. junijem samo sorazmerni delež (kar je storila firma A). Če bi bil v njej zaposlen do vključno 1. julija ali še dlje, bi ti pa morala izplačati celoten regres.

Če bi se pa zaposlil v firmi B pred 1. julijem oz. do 30. junija, bi ti prav tako morala izplačati kompleten regres. Ker si se zaposlil kasneje oz. po 1. juliju, ti regres ne pripada. Kako ima pa za vmesni čas Zavod za zaposlovanje glede regresa urejeno, pa ne vem - mislim da ga ne izplačuje oz. da ne pripada.

Vzrok k temu je, da si se v novem podjetju šele zaposlil in to po 1. juliju, torej v drugi polovici koledarskega leta. V začetnem obdobju poizkusnega dela ti dopust niti ne pripada (to je vsaj 3 mesece in več glede na zahtevnost dela). Potem, po sklenitvi del. pogodbe za določen čas in polni del. čas ti šele pripada sorazmerni delež letnega dopusta - v kolikor ga nisi že pokoristil v prejšnji firmi. Poleg tega je bil regres izumljen od strani sindikatov kot nadomestilo (žepnina) za koriščenje letnega dopusta (greš na morje za vsaj en teden). Zato se izplačuje v paketu in ne delno - če si vsaj pol leta v firmi.

Tako nekako
tongue-1.gif
. Nič ne bo od firme B. Od zavoda pa mislim da tudi ne.


Ne vem če bo popolnoma držalo.

161. člen ZDR-1
(sorazmerni del letnega dopusta)

(1) Delavec, ki sklene delovno razmerje ali mu preneha delovno razmerje med koledarskim letom in ima v posameznem koledarskem letu obdobje zaposlitve krajše od enega leta, ima pravico do 1/12 letnega dopusta za vsak mesec zaposlitve (v nadaljnjem besedilu: sorazmerni del letnega dopusta).

(2) Če delavec med koledarskim letom sklene pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, mu je vsak delodajalec dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela letnega dopusta glede na trajanje zaposlitve delavca pri posameznem delodajalcu v tekočem koledarskem letu, razen če se delavec in delodajalec dogovorita drugače.

(3) Pri izračunavanju sorazmernega dela letnega dopusta se najmanj polovica dneva zaokroži na cel dan letnega dopusta.



131. člen ZDR-1
(regres)
(neuradno prečiščeno besedilo)

(1) Delodajalec je dolžan delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače.

(2) Regres se mora delavcu izplačati najkasneje do 1. julija tekočega koledarskega leta.

(3) S kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti se lahko v primeru nelikvidnosti delodajalca določi kasnejši rok izplačila regresa, vendar najkasneje do 1. novembra tekočega koledarskega leta.

(4) V primeru, da ima delavec pravico do izrabe le sorazmernega dela letnega dopusta, ima pravico le do sorazmernega dela regresa.

(5) V primeru, da ima delavec sklenjeno pogodbo o zaposlitvi s krajšim delovnim časom, ima pravico do regresa sorazmerno delovnemu času, za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi, razen v primerih, ko delavec dela krajši delovni čas v skladu s 66. členom tega zakona .
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Tako kot Prijam pravi.. Je pa kar zakoreninjeno tako kot pravi Demz, čeprav ne velja več (no ja niti ne vem kdaj je... mulc
smile-1.gif
)..
 

hja1

Pripravnik
30. mar 2016
185
2
18
Hvala vsem, ki ste se v temi odzvali.
Prejel sem procentualni delež regresa .
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Včeraj so baje regres za letni dopust razbremenili vseh davkov in prispevkov.
Višina regresa do dobrih 1.700€ ne bo nič obdavčena in regres se tudi ne bo štel v dohodninsko osnovo!

Si lahko s.p. tudi izplača regres po teh pogojih?
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
s.p. nima regresa, tako kot nima dopusta
regres in dopust pripadata samo zaposlenemu