Regres

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.648
6.504
113
Zanima me sledeče. Namreč v podjetju smo do sedaj vedno dobili regres konec decembra. Pred časom sem prebral mislim da na tem forumu, da je podjetje dolžno zaposlenim izplačati regres, če posluje pozitivno in z dobičkom. Ker ima podjetje na Bonitetah trenutno zeleno luč in oceno D2, sklepam da poslujemo pozitivno, saj potrebujemo dobro oceno zaradi nastopanja na mednarodnih tenderjih. Torej nam po zakonu pripada regres!? Sicer obstaja možnost da ga še dobimo, pa vendar.me zanima, kaj storiti če ga ne. Torej, da podjetje posluje pozitivno in zaposlenim ne izplača regresa. Kaj lahko zaposleni storimo, razen tega da lepo pozabimo na denar?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:

131. člen
(regres)

(1) Delodajalec je dolžan delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati
regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače.

(2) Regres se mora delavcu izplačati najkasneje do 1. julija tekočega koledarskega
leta.


(3) S kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti se lahko v primeru nelikvidnosti
delodajalca določi kasnejši rok izplačila regresa, vendar najkasneje do 1. novembra
tekočega koledarskega leta.

(4) Če ima delavec pravico do izrabe le sorazmernega dela letnega dopusta, ima
pravico le do sorazmernega dela regresa.

(5) Če ima delavec sklenjeno pogodbo o zaposlitvi s krajšim delovnim časom, ima
pravico do regresa sorazmerno delovnemu času, za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi,
razen v primerih, ko delavec dela krajši delovni čas v skladu s 67. členom tega zakona.

Vložiti bo potrebno tožbo, lahko se tudi prijavi inšpektorju, morda bo že to zadoščalo.
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Ce ga ne dobite lahko delodajalca prijavite, on pa dobi smesno nizko kazen mislim pa da ga ne morejo prisiliti v izplacilo regresa. Ostane ti tozba, ki jo zagotovo dobis (razen ce gre firma vmes v stecaj ali kaj takega), je pa vprasanje kako se potem gledas s svojimi nadrejenimi vnaprej. Jaz sem moral v tozbo, ki sem jo dobil je pa res da sem mel ze pripravljeno drugo sluzbo. Je pa res grdo to, da delodajalci ne izplacajo regresa. Ko sem ob odhodu bivsega delodajalca vprasal zakaj ni izplacal vsem se druge polovice regresa je odgovoril: eh saj mi je malo zal, nisem vedel da vam teh 300€ toliko pomeni... Adijo pamet
stupid-1.gif
 

KKK

Pripravnik
18. maj 2009
897
0
16
počakaj če kaka štiri leta, da se nabere več regresov, pa potem toži.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Še jaz
zmaga.gif


Več let sem bil zaposlen v firmi Y, zadnja pogodba o zaposlitvi je začela veljati 1.7.2012 (nova pogodba zaradi friziranja sistemizacije).

28.6.2013 sem dobil izplačanega 7/12 regresa (478,33 EUR bruto) za leto 2013.

1.7.2013 sem dobil odpoved pogodbe iz poslovnih razlogov (Letos poleti je firma odpustila cca. 40 ljudi, nihče ni dobil izplačanega regresa v celoti.). Zaposlitev se mi je iztekla po 30-ih dneh odpovednega roka - 31.7.2013.

Nato sem bil 3 mesece prijavljen na Zavodu za zaposlovanje, od 1.11.2013 sem samozaposlen kot s.p.

Sindikat iz bivše firme zagovarja stališče, da bi morala firma Y po starem ZDR, ki je veljal do aprila 2013, izplačati celoten regres za leto 2013. Do takrat naj bi veljalo, da ti 1.7. pripada že celoten dopust s tem pa tudi celoten regres.

Je to razmišljanje pravno utemeljeno ali ne?

Pisanje sindikata, ki se opira na Ministrstvo za delo:
"Samo še letos celotni regres in dopust, če delavcu preneha delovno
razmerje po 30.6.2013

Do sprejema novega Zakona o delovnih razmerjih je veljalo, da je bil delavec upravičen do
celotnega regresa in dopusta, če mu je delovni razmerje prenehalo po 30.6. v letu. Novi ZDR-1,
ki velja od 12.4.2013 dalje pa je določil, da je delavec upravičen zgolj do sorazmernega regresa
in dopusta, če ne dela celo leto. Ker so nekateri delodajalci želeli takoj uvesti to določbo iz
novega zakona je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve podalo stališče v katerem
razlaga, da je bila pravica do celega dopusta in regresa pred 12.4.2013 že pridobljena in tako
bodo samo letošnje leto prejeli delavci, ki jim bo delovno razmerje prenehalo po 30.6.2013
celotni regres in dopust. Prilagam tudi spletno stran na kateri je objavljeno stališče ministrstva."

Link: http://www.skrci.me/nf9qm
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.648
6.504
113
Citat:
Uporabnik KKK pravi:
počakaj če kaka štiri leta, da se nabere več regresov, pa potem toži.

hysterical-1.gif


Tožba odpade, saj je to manjša družinska firma, kjer je zaposlenih cca. 17 ljudi. Dvomim, da bi kdo šel v to, saj se potem lahko poslovi od službe. Že sedaj 1 plača kasni že cca. 1 leto, pa nikome ništa. Sicer plača ni slaba, vendar pa ljudi moti ta ignoranca s strani šefa, saj nikoli, ampak res nikoli ne reče popolnoma nič, da bo plača kasnila, ali pa mogoče potni stroški in prehrana. Včasih zamujajo tudi ti stroški in to brez pojasnila. Nihče pa se noče izpostavljati in šefa postaviti pred dejstvo. So zajebani časi, stari pa dela kot mu paše. Jbg
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #488

Mislim, da ja.
Ker pravica do regresa je vezano na pravico do letnega dopusta.

Kot vemo zakoni ne morejo veljati in učinkovati za nazaj, ko si že pridobil pravico (sicer izjemoma).

Sindikat ma prav.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Mislim, da ja.
Ker pravica do regresa je vezano na pravico do letnega dopusta.

Kot vemo zakoni ne morejo veljati in učinkovati za nazaj, ko si že pridobil pravico (sicer izjemoma).


Sindikat ma prav.

zmaga.gif
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.648
6.504
113
Pa še nekaj me zanima. Namreč že celo leto se govori o novih pogodbah. Da bomo zaposleni dobili nove pogodbe, pa kao sistematizacija plač, odgovornost itd... Vse lepo in prav. Me pa zanima sledeče. Kot sem že v prejšnjem postu napisal, nam trenutno podjetje dolguje 1 plačo + potni stroški in prehrano, regres ter še potne stroške in prehrano za zadnjo plačo, ki jih nismo dobili pri zadnji plači. Nekje sem slišal, da dokler šef ne poravna zaostale obveznosti do zaposlenih, nove pogodbe ne more dati. Ali to drži? Če denarja pred tem ne dobimo, potem sploh nima smisla podpisovati nove pogodbe. Kako glede tega in novih pogodb?
 

hipnotik

Pripravnik
22. mar 2009
567
0
16
Neizplačilo regresa.

IX. KAZENSKE DOLOČBE

217. člen

(1) Z globo od 3.000 do 20.000 eurov se kaznuje delodajalec – pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik oziroma posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če:
-
-
25. delavcu ne izplača regresa v skladu s 131. členom tega zakona;


Pogodbo o delu imaš za nedoločen čas in ni ti potrebno podpisati nove, če ne želiš.
Preberi si 49 čl, nekaj izjem dopušča.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Mislim, da ja.
Ker pravica do regresa je vezano na pravico do letnega dopusta.

Kot vemo zakoni ne morejo veljati in učinkovati za nazaj, ko si že pridobil pravico (sicer izjemoma).

Sindikat ma prav.

Hvala!
zmaga.gif
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.648
6.504
113
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Obveznosti delodajalca oz. pravice zaposlenega zastarajo v 5 letih (iz glave).

To me je zanimalo. V našem primeru se je v zadnjih dveh letih nabralo kar nekaj stvari, ki niso v skladu z zakonom. Zato je dobro vedeti take stvari, saj nikoli ne veš kdaj ti pridejo prav.