rdeče kapice aka redarji

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.684
6.248
113
Ja sej tako lahko ustavljajo. Z vozili ne smejo.

Sicer pa se opozorila po ZP-1 izreka ustno. Pisno pa samo opomine, ki pa so sankcija dolocena z odlocbo v prekrsku. Tko da za tisti listek tud pravna podlaga malo sepa.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Ja sej tako lahko ustavljajo. Z vozili ne smejo.

Sicer pa se opozorila po ZP-1 izreka ustno. Pisno pa samo opomine, ki pa so sankcija dolocena z odlocbo v prekrsku. Tko da za tisti listek tud pravna podlaga malo sepa.

ja in kaj lahko hoce od tebe? prvic slisim da sedaj ze redarji ustavljajo
 

TurboD

Pripravnik
19. dec 2012
112
3
18
Citat:
Uporabnik Ralliart pravi:
ksz

zadnjic sem opazil da dva redarja kr na busni postaji cakata z loparckom avte katere bosta ustavila, isto kot to dela policija??

Tudi jaz sem to že videl skozi okno iz hiše. Dva redarčka, loparček in BUS postajališče. Pol pa ustavita en kamion, šofer jima da verjetno prometno, vozniško,.., neki gledata, mu jih vrneta in tip odpelje naprej. Čez cesto (30m) stran pa policiski avto in ena policistka, ki pojma nimam, kaj je tam delala. Scena pa taka, kot da se ne poznajo in da opravljajo dve različni službi. Čudno je vse skupaj izgledalo.
bonk.gif
 

Dr_S

Pripravnik
22. avg 2007
898
6
18
To sta čakala, če kdo ne bi ustavil in bi ga potem morala "nujno" ustaviti za vsako ceno
smile-1.gif
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Citat:
Uporabnik TurboD pravi:
Citat:
Uporabnik Ralliart pravi:
ksz

zadnjic sem opazil da dva redarja kr na busni postaji cakata z loparckom avte katere bosta ustavila, isto kot to dela policija??

Tudi jaz sem to že videl skozi okno iz hiše. Dva redarčka, loparček in BUS postajališče. Pol pa ustavita en kamion, šofer jima da verjetno prometno, vozniško,.., neki gledata, mu jih vrneta in tip odpelje naprej. Čez cesto (30m) stran pa policiski avto in ena policistka, ki pojma nimam, kaj je tam delala. Scena pa taka, kot da se ne poznajo in da opravljajo dve različni službi. Čudno je vse skupaj izgledalo.
bonk.gif

Mas viska casa?
stupid-1.gif
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Citat:
Uporabnik TMJ pravi:
in kaj če pelješ kar mimo?
Ti je DR_S dva posta višje napisal.

Malo naprej te čakajo policaji, v pripravljenosti, da te "nujno" ustavita za vsako ceno. Seveda pa položnica ne bo izostala.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.154
2.334
113
v lokalni ostariji
jebat ga... občinam so podelili ogromno nekih "pravic". tudi občinski inspektorat se lahko utakne v marsikaj in fino oglobi... toliko kolikor je država vzela je dala preko "pravic".

pač redarji delajo za lokalno malho, miličarji za državno...
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Citat:
Uporabnik TMJ pravi:
in kaj če pelješ kar mimo?

Citat:
Zakon o pravilih cestnega prometa (ZPrCP)
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5793


27. člen
(dolžnost upoštevanja pravil)

(1) Udeleženci cestnega prometa se morajo ravnati po prometnih pravilih, razen:
1. če je drugače določeno s prometno signalizacijo;
2. če drugače odredi policist ali vojaški policist;
3. če v skladu s pooblastili drugače odredi občinski redar, inšpektor ali druga pooblaščena uradna oseba.

(2) Znaki, ukazi in odredbe, ki jih dajejo pooblaščene uradne osebe, razveljavijo prometna pravila in prometno signalizacijo.

(3) Na cesti se lahko za določeno obdobje, ki ne sme biti krajše od treh mesecev in daljše od enega leta, določi prometna ureditev, ki dovoli, omeji ali obveže udeležence cestnega prometa k ravnanju, ki je lahko v nasprotju s prometnimi pravili, določenimi s tem zakonom (eksperiment). Eksperimentalna prometna ureditev mora biti označena s predpisano prometno signalizacijo na način, ki omogoča vsem udeležencem cestnega prometa nedvoumno in varno udeležbo v cestnem prometu.

(4) Udeleženci cestnega prometa se morajo ravnati po ukazih oziroma odredbah pooblaščenih uradnih oseb, pri opravljanju nadzorstva nad določbami tega zakona.

(5) Ukazi oziroma odredbe, razen tistih, za katere je predpisana pisna oblika, se dajejo ustno.

(6) Voznik in potniki ne smejo izstopiti iz oziroma z vozila v času izvajanja uradnega postopka, dokler jim pooblaščena uradna oseba tega ne dovoli.

(7) Pooblaščena uradna oseba lahko odreja vozniku in potnikom tudi druge ukrepe za zagotovitev varnosti oziroma nemotenega poteka postopka.

(8) Z globo 80 eurov se kaznuje za prekršek udeleženec cestnega prometa, ki ne ravna po znaku ali ukazu oziroma odredbi pooblaščene uradne osebe, ali ki ne upošteva prometne signalizacije, ki označuje eksperimentalno prometno ureditev, ali oseba, ki ravna v nasprotju z določbo šestega odstavka tega člena.

(9) Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne ravna po predpisanem znaku, s katerim ga pooblaščena uradna oseba ustavlja ali ne upošteva njene odredbe o prepovedi nadaljnje vožnje, ali ki ne upošteva svetlobne prometne signalizacije, ki označuje eksperimentalno prometno ureditev. Vozniku motornega vozila se izreče tudi 5 kazenskih točk.

(10) Z globo 1.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki pooblaščeni uradni osebi ne omogoči izvedbo postopka ter ukrepov, določenih v tem zakonu.


Si še upaš peljati mimo?
rolleyes-1.gif
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Bolj je problem drugje: redar te ne sme ustavit "preventivno", ampak samo, če zazna prekršek. Torej ustavljanje bi moralo avtomatsko pomenit ali prekršek ali opozorilo (kot je zgoraj eden prej imel), ni pa tega "preventivnega ustavljanja.". Če te ustavi in ni zaznal prekrška potem je prekoračil pooblastila.
Se pravi v konkretnem primeru ti tudi policistka kasneje ne bi mogla napisat kazni za neustavljanje, če ti unadva junaka prej ne bi napisala tudi osnovne kazni, ker je potem osnovno ustavljanje bilo že nazakonito.
Nekako tako bi moralo biti, praksa bo pa seveda šerifovska. Jaz sem za odvzem pooblastil tem kapicam.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.684
6.248
113
Ne more ti dat pihat, ker nima tega pooblastila.

Pa tud temu, da te 100m naprej caka policija sem se nasmejal kot ze dolgo ne. Ker bodimo realni, ce nekdo ni suatvil redarju, ne bo niti policistu. Ma pa policija dovolj svojega dela, tko da nihce ne hodi malo preventivno cakat ce slucajno kdo redarju ne bi ustavil... Mas pa v LJ recimo stalno mesane patrrulje - en redar in en policist
 

Dr_S

Pripravnik
22. avg 2007
898
6
18
No potem smo dobili odgovor

Redar te ne sme ustavljati s svetlobnimi znaki, ampak samo z loparjem.
Policaji ne čakajo tiste, ki se morebiti ne ustavijo

Tako da, če redar maha z loparčkom se samo naprej odpljemo
smile-1.gif

Dokaza pa nima, da sem bil to jaz, ker me ni ustavil
cheer.gif