Raid - da ali ne?

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Če si pogledaš utiševalcev post pred tvojim, boš videl, zakaj sem se odločil naredit tako, kot sem. Sistem deluje, dva dodatna diska sta na čakanju za takojšnjo zamenjavo. Strežnik me o crkotu diska obvesti, tako da mi ne bo treba hodit preverjat če dela ali ne. Ko kaj ne bo štimalo, bom dobil mejl.

Kako se bodo še dodatno kopirali podatki sem tudi že zapisal.

Tu se ne gre za tak enterprise, kot ga rihtata ti in roberto. Rešitev mora biti enostavna, učinkovita in ne predraga. Tudi jaz bi delal s kontrolerji z baterijo, flashem, sas diski... samo nekdo mora to kupit/plačat. Poleg tega so z brand name namenskimi strežniki včasih tudi težave z dobavo nadomestnih delov, da o cenah niti ne pišem. Preizkusili na lastni koži.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Lej, prej k boste spjcki in ostali postudiral da se v itju ne da sekat ovinkov, prej se bodo "direktorcki" zacel zavedat da za je treba za osnovo firme nament neki dnarja...
 

lafarge

Pripravnik
12. jun 2013
569
0
16
Kr se brandov tiče imaš skoraj za vse serveje NBD garancijo in to pomeni next busines day. Za dell recimo nardiš dset in voila jutr te part čaka na lokaciji...

Če mene vprašaš, za kaj spodobnega maš cca 2-4 jurje, da maš hotplug diske en spodoben kontrole in idrac kartico, za manidžiranje...
Still to je moje osebno mnenje...

Kr se pa garancije tiče pa tega kar ti pišeš že dolgo ni več.. maš 3y NBD lahko tudi 5y... in to je to no worry at all. Investicija pa tudi ne vem kakšna če je 4 čuke za server preveč, potem tvoji podatki niso vredni nič...

rabiš pc in usb disk in to je to.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Provokacije prihrani za kak drug forum.
Žal pa je res, da se podjetja, sploh manjša, ne zavedajo posledic izgube podatkov. Saj "do včeraj je še vse delalo".
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Če se tebi za manj kot jurja ne zdi vredno vstajat iz stola, prav. To je pač tvoje stališče. Pri meni je stranka imela nujo in omejen budget. Čudovita kombinacija, ne?
Zadevo smo za manjšo vsoto, ki jo ti omenjaš kot minimalno, postavili v funkcionalno celoto, ki zanje deluje in so s tem zadovoljni.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Brez zamere...
Izhajam iz small to mid business okolja. Tam sem se naučil da se s kradljivci časa ne ukvarjam. Minimalni standardi pa to... To, da imaš vedno 2 diska na zalogi je tako tako... Kaj boš pa čez nekaj let, ko bodo diski dejansko začeli crkovati? Slišim, da niso hot-plug... Se zavedaš, da boš vsakič moral zato ustaviti strežnik, da boš zamenjal disk? Imaš obveščanje po mejlu... Tudi če ne, ker to dela ali pa ne.
Imam kolega (sva bila sodelavca), kateremu občasno pomagam (kadar vgrizne preveč pa da lahko prežveči). Se je v vsem tem času naučil in sedaj vztraja pri nekih standardih. Je preveč švical potem ko mu je poenostavljanje pobralo ves zaslužek na koncu.
Iz lastnih izkušenj... Sva se enkrat s tem kolegom nasmolila komsva prodala low-cost brand stražnik s SATA kontrolerjem in celomhot-plug diski. Diski so crkovali, kontroler pa nekako ni znal rebildat polja in vsakič je bil potreben restore podatkov, vključno z OSom, ker je bila uporabljena rešitev kot si jo prakticiral ti (tu ti nič ne pomagajo ločene particije). Vsakič server/business down za nekaj ur. No naslednjič ni bilo problem odkartat denar za boljšo rešitev.
To ti opisujem samo delček svojih bogatih izkušenj ki jih imam... Zato takim strankam povem neposredno... My way or highway. Naj se potem drug ukvarja z njimi in nosi 'krivdo' ko bodo sitnosti... Pa da ne boš mislil. Po večini je my way.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
V small business okolju je "server" navadna desktop mašina, ki jo po 3h letih ko odsluži svoje dajo na mizo nekemu razvijacu in čez 3 leta ko njemu ne zadostuje več gre na mizo k tajnici. Večina serverskih struktur se torej menja na N-let. Zdej a se kalkulacija izide je odvisno koliko server zaje.. ampak če je načeloma vse ok, potem rabiš "samo" 1 dan dela vsaka 3 leta da outsourcaš enega maherja da ti postavi nov sistem in premigrira servise.

Se pa strinjam da je stanje na trgu sistemcev porazno sploh v smislu HW. Po eni strani imaš pol firm ki fura desktop robo, po drugi strani pa državne institucije ki so na 15 let starih IBM datacentrih s SCSI diski kjer se samo menja okvarjene diske iz arraja (to da stanejo na GB ene 10x toliko kot en SAS diski ni potrebno razlagat).

Sicer pa trg se puca po darwinu, majhna firma ki ima vse mission critical na neustreznem sistemu bo itak slejkoprej crknila.
 

lafarge

Pripravnik
12. jun 2013
569
0
16
Lej ne bom komentiral... Stem zadovoljnim imam pa take izkušnje, na koncu se mi dajemo z deagraded ali failanimi polji, nerebildanimi diski...

Ker ponavadi noben [cenzura] več ne gleda kaj se dogaja z polji, pri strežniku vsaj piska, če odleti disk in žmurka kot pri novoletni jelki. Predvidevam, da boš postavil skoraj zastonj in šel...

potem pa stranke jokajo in plačujejo, sistemce in kupijo pravi hw. Ob vsem tem ti je še roberto napisal, da imaš pri vsakem deagraded polju downtime, odpiranje pc in menjavo diska, pa še zajebat se ne smeš ker je dejansko odletel, razen če nimaš prej označene oz vidiš na plato ker port je... Pri hotplug je to otročje lahko in dejansko lahko to naredi tudi stranka.

Pa še na statuse predicted to fail in ostale kar pozabi, ker loge noben ne bo gledal. Ker če imajo budget čuka, potem dvomim, da so sposobni nekoga plačat, za vdrževanje le tega...

Smisel raida je ta da ni downtima, torej so praktično pogojeni hotplug diski... splača se imeti drugačno rešitev le pri backupu ne pa na sistemu...

Če to ne znaš stranki predstavt... na koncu če bo šlo kaj narobe boš v njihovih očeh šalabajzer, če ne te bo pa drug naredu šalabajzerja. Pa tukaj ni žalitve, to so tudi moje izkušnje...

še enkrat samo moje mnenje... imamo pa veliko ravnotakšnih zgodb, ko ni denarja za hw in za sistemca, ki bi vzrževal, apak furajo do faila...

Drua pomembna stvar je še vse ostalo
redundant power supply, tega ni
ni hw garancije on site
verjetno tudi upsa ne boš mel
ni power down sheme za zmanjkanje štroma, ampak ti bo esxia odrezalo itd tid.....

sori šalabajrersko do konca...
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
To niso provokacije ampak gola realnost... Tudi jaz sem nekoc 31decembra po ljubljani lovil streznike ko je na starejsem hpju odletela plata, ker firma ni hotela posodobit infrastrukture in je vztrajala na fizicnem modelu 1:1. Pa se anekdota od vceraj, (pravkat norvezane v oslu ucim sccm 2012r2). Ko sem jim omenil, da se nekje da prihranit nekaj denarja na racun hitrosti, koncni rezultat pa je isti, so me samo cudno pogledali in mi razlozili da nimajo casa da bi kupovali drugorazredne zadeve...
 
Nazadnje urejeno:

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
KSZ. Za info. HP 380 DLe gen 8 z SATA 3.5 diski namesto SAS 2.5 diski (15 TB bruto), 4 GB RAM in 6core procom in 3-3-3 on site waranty je stranko prišel 3 jurčke z OSom. Ima P410i SmartArray z 512MB predpomnilnika. Sem ga rabil kot media server za BackupExec 2012.
HP 360 DL gen 8 z 32 GB RAMa in 2 146 GB ter 4 300 GB SAS diski ter P 410i z dodatnim BWB predpomnilnikom je prišel nekje isto.
Tako da če se stranka hoče natezat za jurja... E, ko voli pa neka izvoli.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
V small business okolju je "server" navadna desktop mašina, ki jo po 3h letih ko odsluži svoje dajo na mizo nekemu razvijacu in čez 3 leta ko njemu ne zadostuje več gre na mizo k tajnici. Večina serverskih struktur se torej menja na N-let. Zdej a se kalkulacija izide je odvisno koliko server zaje.. ampak če je načeloma vse ok, potem rabiš "samo" 1 dan dela vsaka 3 leta da outsourcaš enega maherja da ti postavi nov sistem in premigrira servise.

Se pa strinjam da je stanje na trgu sistemcev porazno sploh v smislu HW. Po eni strani imaš pol firm ki fura desktop robo, po drugi strani pa državne institucije ki so na 15 let starih IBM datacentrih s SCSI diski kjer se samo menja okvarjene diske iz arraja (to da stanejo na GB ene 10x toliko kot en SAS diski ni potrebno razlagat).

Sicer pa trg se puca po darwinu, majhna firma ki ima vse mission critical na neustreznem sistemu bo itak slejkoprej crknila.


Podpis. Prvi odstavek drži u nulo.
Čeprav tudi tisti, ki si lahko privoščijo konkretnejši izdatek za strežnik, se temu velikokrat elegantno izognejo. Vem za podjetje - občasno sodelujem z njimi - ki ima trenutno cca 20 zaposlenih, od tega jih je v pisarnah 9. Gre za orodjarsko dejavnost. Dela imajo ogromno, enako je s količino podatkov. Šefu sem že večkrat omenil, da res ne bi bila neumna ideja imet vse projekte (vsaj zaključene) na strežniku, ki bi bil hkrati lahko dosegljiv preko kakšnega ftp-ja tudi strankam za upload/download datotek in tako naprej. Me je na kratko odpravil, da so se "enkrat njegovi fantje nekaj mučili s tem, potem pa jih je nagnal nazaj delat". S temi fanti sem se kasneje pogovarjal, eden je imel nekaj izkušenj z linuxom in so želeli postavit strežnik v tak namen, kot sem prej napisal. Ftp je baje uštimal, zataknilo pa se mu je pri sambi in baje da ker do malice stvari niso delale, je projekt propadel. Dobro, da si fantje sami kolikor toliko organizirani in si nekaj kopirajo na zunanje diske in to je to od arhiva in backupa.
Smešno mi je sicer to, da jim ni problem keširat za workstatione, tam se ne špara. Šefu je jasno, da hypermill izračuna tako hitro, kot je močna mašina. Sicer nisem še obupal, ga vsake toliko malo podrezam in upam, da bo prišel k pameti preden bo prepozno, je pa res, da tako delajo že od vekomaj.