Radioamaterski tečaj v Radioklubu Lesce - S59UAR

sierra5

Pripravnik
15. jan 2008
43
0
6
Prelepa Gorenjska
Tudi letos v Radioklubu Lesce - S59UAR ( pozivni znak kluba), zopet organiziramo radioamaterski tečaj za radioamaterje A in N razreda. Več o tem in seveda še kaj drugega, si lahko preberete na naši spletni strani RK Lesce - S59UAR

73 sierra5 (73 je radioamaterska številčna koda za lep pozdrav )
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.329
2.273
113
Klasa A in N.
Prosim mal razlage. Nekoč sem imel 60 znakov na minuto.
Pa ne tipkanja, ampak sprejem morzeja.
smile-1.gif
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.397
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
Razredi na hitro:

A je komplet KV in višje (bivši razred A)
N pa ima 80m. 15m, 10m, 4m, 2m in 70cm ter nižja moč (bivši C,D,E ?)

Za telegrafijo pa se odločiš. Če jo delaš na izpitu jo lahko uporabljaš, drugače pa ne.

Vy 73 de OT
cool-1.gif
 

Najednik

Pripravnik
1. maj 2013
118
0
16
Citat:
Uporabnik elo pravi:
še.
In kako popularno je radioamaterstvo v časih interneta in pametnih telefonov? Včasih razumem, da je bilo zanimivo se pogovarjati z neznanci iz tujine preko radija, ampak danes se mi zdi to malo pase.
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Mene tudi zanima, kako aktualno je še radioamaterstvo v času Facebooka.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Kar počakaj na kako naravno katastrofo, ko bodo pocrkale bazne postaje in tel. centrale. Pred dvema letoma je nek tepec presekal optični kabel 20 km izven mojega kraja. Dva dni smo bili komunikacijsko mrtvi in takrat so radioamaterji edina povezava.
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Kar počakaj na kako naravno katastrofo, ko bodo pocrkale bazne postaje in tel. centrale. Pred dvema letoma je nek tepec presekal optični kabel 20 km izven mojega kraja.
Za naravne katastrofe je vojska, ne radioamaterji. Če tvoj kraj nima redundantnega optičnega kabla, je pač slabo in poceni narejeno.

Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Dva dni smo bili komunikacijsko mrtvi in takrat so radioamaterji edina povezava.
Kaj praviš, da so ljudje hodili k radioamaterju kot včasih k telegrafistu, naj pošlje sporočila v svet? Kako pa boš dobil koga na telefon preko radioamaterja?
confused-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Za naravne katastrofe je zadolžena civilna zaščita katere del so tudi radioamaterji.

Klicat mamo da poveš da je potrebno gate oprat v izrednih razmerah ni ravno prioritetna komunikacija. Je pa mogoče reševanje življenj oz. komunikacija za osnovne namene reševanja zelo nujna.

Čisto normalen scenarij ki je pri nas zelo mogoč je recimo potres, tam recimo okol 6.-7. stopnje. Tak potres bi 100% sesul telekomunikacijsko omrežje, pa tudi električno omrežje. Sprožil bi precej plazov in na ceste bodo padale stavbe, torej promet po cestah ne bo mogoč. Zaradi širše prizadetosti lokalne službe civilne zaščite ne morejo skrbet za vse veze tako da se vpokliče radioamaterje, ti skrbijo za veze na lokalnih in državnih ravneh (tu šele pride potem na pomoč vojska in druga pomoč, ko se dobi informacije kjer se jo rabi in koliko).

Scenarij niti ni tako nemogoč oz. je zelo verjeten, sicer pa tudi pri ostalih manjših lokalnih izrednih dogodkih rabiš lokalne službe. V osnovi je tole civilna zaščita ki koordinira akcije oz. čisto na lokalnem nivoju so prvi gasilci in takoj zraven radioamaterji.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik Bush pravi:
Za naravne katastrofe je vojska, ne radioamaterji. Če tvoj kraj nima redundantnega optičnega kabla, je pač slabo in poceni narejeno.

Očitno imaš spomin kot zlata ribica in dovoli, da ti osvežim dogodke dobri dve leti nazaj: http://www.s53apr.si/?page_id=337

Pa problem ni bil v optičnih kablih temveč v napajanju saj ni bilo mogoče dostaviti močnejših agregatov in goriva.
Veliko (večina) radioamaterske opreme pa deluje na 12V in ker so radioamaterji iznajdljivi ljudje lahko uporabijo tudi avtomobilski ali traktorski akumulator.
Ena GSM bazna postaja pa porabi "malo" več in tudi domet je zaradi višjih frekvenc precej manjši.Če pa mrkne glavna v okolišu oziroma samo link med njo in glavno telefonsko centralo je vse gluho
tongue-1.gif


In nisi verjet, da imajo vzpostavljeno tudi internet omrežje na njihovih frekvencah za take primere
priden.gif
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik Robert pravi:
Citat:
Uporabnik Bush pravi:
Za naravne katastrofe je vojska, ne radioamaterji. Če tvoj kraj nima redundantnega optičnega kabla, je pač slabo in poceni narejeno.

Očitno imaš spomin kot zlata ribica in dovoli, da ti osvežim dogodke dobri dve leti nazaj: http://www.s53apr.si/?page_id=337

Ti si ena zlata ribica. Bizi je napisal:
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Pred dvema letoma je nek tepec presekal optični kabel 20 km izven mojega kraja. Dva dni smo bili komunikacijsko mrtvi in takrat so radioamaterji edina povezava.

In jaz sem napisal, da "Če tvoj kraj nima redundantnega optičnega kabla, je pač slabo in poceni narejeno." Na kar si ti povsem nepovezano odgovoril s situacijo z žledom 2014.

Mene prav zanima, koliko mladih se še ukvarja z radioamaterstvom. To je mimo v časih Facebooka in Twitterja. Saj ti dostop do interneta mrkne sem pa tja, ampak da bi ti hkrati crknila fiksni in mobilni internet je pa redko.

Sicer pa obstajajo satelitski telefoni in satelitski internet. Veliko bolj uporabno kot pa te fensi CB postaje.
tongue-1.gif
 

Najednik

Pripravnik
1. maj 2013
118
0
16
Citat:
Uporabnik Bush pravi:
Mene prav zanima, koliko mladih se še ukvarja z radioamaterstvom. To je mimo v časih Facebooka in Twitterja. Saj ti dostop do interneta mrkne sem pa tja, ampak da bi ti hkrati crknila fiksni in mobilni internet je pa redko.

Sicer pa obstajajo satelitski telefoni in satelitski internet. Veliko bolj uporabno kot pa te fensi CB postaje.
tongue-1.gif
Mene isto zanima, kako je to dandanes še privlačno. Če ti telefon ali internet crkneta, ti radioamater nima kaj za pomagati
10.gif
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik hitcher pravi:
BUSH pozna samo CB, vsaj tako je napisal.
Radioamaterstvo ni isto kot CB.

Jaz sem napisal:
Citat:
Uporabnik Bush pravi:
Veliko bolj uporabno kot pa te fensi CB postaje.
tongue-1.gif

Radioamaterji se imate za nekaj več, ker imate bolj "fensi" CB postajo. In ste ponosni na svoje klicne znake, ki se mi zdijo prav arhaični v času internetnih domen.
S59UAR, WOW
uf-1.gif


Sem tudi napisal, da me zanima, koliko mladih se še ukvarja z radioamaterstvom. In da je to mimo v časih Facebooka in Twitterja. O tem pa niti besede
redface-1.gif
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik Najednik pravi:
Čisto ontopic: mene zanima, zakaj bi si kdo želel postati radioamater.
sprasujem se.gif

Morda kdo od teh
sprasujem se.gif


Citat:
Uporabnik baldrick pravi:
Vogel 2kos (potrdil naročilo)
Mtl 3kos (potrdil naročilo)
Hondi 2kos (potrdil naročilol)
Jaz 3kos (potrdil naročilo)
Drago 2kos (potrdil naročilo)
BLABLABLA 4kos (Potrdil naročilo)
Peter 3kos (potrdil naročilo)
Dejan321 2 kos (potrdil naročilo)
skupaj 21 kos.