Radioamaterski tečaj v Radioklubu Lesce - S59UAR

sierra5

Pripravnik
15. jan 2008
43
0
6
Prelepa Gorenjska
Letos zopet organiziramo radioamaterski tečaj, ki po želji vključuje tudi učenje telegrafije. Čas za prijavo se počasi izteka.. več na naši spletni strani RK LESCE

73 sierra5 (73 je radioamaterska številčna koda za lep pozdrav )
 

satelite_mike

2 uri za cajtom
18. avg 2013
1.939
3
38
kdo še rabi to
bonk.gif
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Citat:
Uporabnik sierra5 pravi:
Letos zopet organiziramo radioamaterski tečaj, ki po želji vključuje tudi učenje telegrafije. Čas za prijavo se počasi izteka.. več na naši spletni strani RK LESCE

73 sierra5 (73 je radioamaterska številčna koda za lep pozdrav )

467716-post_slo.gif
 

S57BMU

Pripravnik
7. sep 2007
643
10
18
Citat:
Uporabnik satelite_mike pravi:
kdo še rabi to
bonk.gif

To kar trdiš je oprosti izrazu totalno mimo
crazy1.gif

Zakaj? Na kratko (mimogrede radioamater sem dolga leta): ravno radioamaterji smo tisti ki so gonilno kolo novih tehnologij, le ena stvar; paketni prenos podatkov kot se je pozneje uporabil v omrežjih gsm in kasneje v novejših tehnologijah smo radioamaterji poznali že zdavnaj. In to smo se šli že zdavnaj pred nmt sistemom. Pravzaprav ko smo mi veselo uporabljali prenos podatkov sploh v sloveniji še ni bilo interneta, ker so bila takrat osemdeseta. Ja najprej na, zdaj že zgodovinskih, 1200 "baudov", kmalu pa na večjih hitrostih, tudi na megabitnih.
Obstaja tudi veliko drugih načinov dela.
Tako da radioamaterstvo še zdaleč ni to kar veliko ljudi najprej pomisli: klofanje zvez na radiotelegrafiji (morze), čeprav se še uporablja...

Pa še nekaj, ob naravnih nesrečah se dobro vidi kako so moderni načini komuniciranja ranljivi, hja internet je fina zadeva, a kaj hitro škripne ko "nekaj vmes" odpove. Takrat smo mi "na vezi"...

Pa lep radioameterski 73 de (from) S57BMU.

p.s.: za vprašanja smo na voljo
cool-1.gif
 

alinko

Pripravnik
12. avg 2009
163
2
18
Citat:
Uporabnik S57BMU pravi:
Citat:
Uporabnik satelite_mike pravi:
kdo še rabi to
bonk.gif

To kar trdiš je oprosti izrazu totalno mimo
crazy1.gif

Zakaj? Na kratko (mimogrede radioamater sem dolga leta): ravno radioamaterji smo tisti ki so gonilno kolo novih tehnologij, le ena stvar; paketni prenos podatkov kot se je pozneje uporabil v omrežjih gsm in kasneje v novejših tehnologijah smo radioamaterji poznali že zdavnaj. In to smo se šli že zdavnaj pred nmt sistemom. Pravzaprav ko smo mi veselo uporabljali prenos podatkov sploh v sloveniji še ni bilo interneta, ker so bila takrat osemdeseta. Ja najprej na, zdaj že zgodovinskih, 1200 "baudov", kmalu pa na večjih hitrostih, tudi na megabitnih.
Obstaja tudi veliko drugih načinov dela.
Tako da radioamaterstvo še zdaleč ni to kar veliko ljudi najprej pomisli: klofanje zvez na radiotelegrafiji (morze), čeprav se še uporablja...

Pa še nekaj, ob naravnih nesrečah se dobro vidi kako so moderni načini komuniciranja ranljivi, hja internet je fina zadeva, a kaj hitro škripne ko "nekaj vmes" odpove. Takrat smo mi "na vezi"...

Pa lep radioameterski 73 de (from) S57BMU.

p.s.: za vprašanja smo na voljo
cool-1.gif



467716-post_slo.gif
 

sierra5

Pripravnik
15. jan 2008
43
0
6
Prelepa Gorenjska
Citat:
Uporabnik S57BMU pravi:
Citat:
Uporabnik satelite_mike pravi:
kdo še rabi to
bonk.gif

To kar trdiš je oprosti izrazu totalno mimo
crazy1.gif

Zakaj? Na kratko........
Lepo si satelite_miku in ostalim, ki ne vedo kaj počnemo, na kratko objasnil..
aplauz.gif

Hvala! Sicer pa obstajajo spletne strani, že kar na naši RK Lesce nekaj najdeš, pa ZRS in še mnogo drugih. Tu so še forumi S50LEA, pa na Elektroniku in na Alterju nas je dosti...
73
 

verma

Pripravnik
2. nov 2011
246
7
18
Eno vprašanje. Kako se dodeljujejo znaki? Enkrat v preteklem stoletju sem imel S57xxx. Ali so sedaj znaki do S59xx?
lp
 

sierra5

Pripravnik
15. jan 2008
43
0
6
Prelepa Gorenjska
Citat:
Uporabnik verma pravi:
Eno vprašanje. Kako se dodeljujejo znaki? ....
Torej si verjetno delal izpit za D 'klaso'. Slovenija je prevzela EU direktive tudi na tem področju in imamo sedaj samo dva razreda in sicer A razred, ki pa se deli na tiste z opravljenim preskusom znanja telegrafije in tiste brez, ter N razred. Sedaj ZRS (Zveza radioamaterjev Slovenije) nima več besede pri izbiri klicnega znaka, temveč agencija AKOS (pred kakim letom imenovana še APEK). Po opravljenem izpitu si izbereš izmed prostih znakov tistega, ki ti je všeč, vseeno ali je to S59xxx ali S52xx, mogoče za vsak slučaj še enega rezervnega in zaprosiš za radijsko dovoljenje - CEPT (spisek zasedenih imaš tu K L I K ). V relativno kratkem času ti AKOS le tega izda, CEPT je pa seveda mednarodno radijsko dovoljenje, torej greš z radijsko postajo lahko v vse države podpisnice CEPT-a, seveda se moraš tam ravnati po njihovih predpisih (moč oddajanja... itd. ). Ti lahko seveda tvoje dovoljenje, ki je verjetno že preteklo, obnoviš. Na strani AKOS-a poiščeš vlogo v pdf obliki (pa tudi na naši strani boš našel link samo, če boš malo prebrskal), natisneš, vpišeš zahtevane podatke in pošlješ na AKOS...
Upam, da sem bil dosti izčrpen..
aplauz.gif


73
PS.: Včasih, ko je še ZRS bedela nad dodeljevanjem znakov (dodeljevalo jih je takratno Ministrstvo za promet in zveze) so bili znaki S59xxx namenjeni klubom, da si takoj vedel s kom imaš opravka, danes je pa dodeljevanje znakov v rokah državne agencije in tega ni več....
frown-1.gif
 
Nazadnje urejeno:
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Proti koncu 70. let prejšnjega stoletja sem tudi sam bil navdušen radioamater. Takrat smo še sami gradili enostavnejše radijske postaje. Ko pa se je to področje sčasoma skomercializiralo in se je pričelo tekmovanje, kdo si lahko privošči dražjo tovarniško radijsko postajo z več kanali in funkcijami, sem izstopil iz te tekme, ker mi je bila prioriteta postaviti streho nad glavo mladi družini. Vseeno pa sem kot organizator prvega računalniškega tečaja pod okriljem Radiokluba odkril področje, ki me je pritegnilo in me "drži" še danes.
 

sierra5

Pripravnik
15. jan 2008
43
0
6
Prelepa Gorenjska
Lepo, lepo.... no, kakšne tekme, kdo bo imel boljšo postajo itd. v našem klubu ni bilo in še sedaj ni, da se imamo 'fajn' in se razumemo govori dejstvo, da nas je čez 70 članic in članov. Je pa seveda res, da nekoga zanima to, nekoga ono, saj veš, da je radioamaterstvo zelo širok pojem, in seveda to podpiramo. Če nekoga zanima klepetanje na FM po 'vokiču' in ga to zadovoljuje, zakaj pa ne, drugega zveze z odbojem od lune (EME = Earth Moon Earth), tretjega digitalni prenos podatkov itd, smo prav veseli, da je druščina bolj pisana...
smile-1.gif

Pa lep pozdrav 73