Radioamaterski tečaj

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Citat:
Uporabnik sierra5 pravi:
Če koga zanima radioamaterstvo se lahko prijavi na tečaj, ki ga organizira Radioklub Lesce - S59UAR
Več si lahko preberete na spletni strani RK Lesce http://www.s59uar.si/

Lp
Sierra5

467716-post_slo.gif


Trenutno zbirajo interesente oz. so v fazi organiziranja radioamaterskega tečaja še na drugih koncih Slovenije:

Radioklub Ljubljana
http://forum.hamradio.si/viewtopic.php?f=13&t=13540

Radioklub Cirkulane
http://forum.hamradio.si/viewtopic.php?f=13&t=13644

Radioklub Proteus Postojna:
http://www.radioamater.si/index.php/novice/87-radioamaterski-teaj-2013.html

Radioklub Študent Maribor:
http://www.hamradio.si/index.p...e&Itemid=37

73 de S56OA!
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik sierra5 pravi:
Če koga zanima radioamaterstva
Bi lahko razložil, zakaj bi koga zanimalo radioamaterstvo? Itak imamo mobilne telefone, tako da...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Radioamaterstvo je cool za spoznavanje osnov elektrotehnike in pa samega prenosa radijskih valov. To koristi v življenju vsakemu kdaj. Skratka za mlade je tole precej koristen hobi.

Za starine nima neke pametne vrednosti, razen če si pač res v tem svetu in ti potrjevanje zvez nekaj pomeni.

Uporabno je tudi imeti izpit ker ti omogoča uporabo radijskih postaj oz. komunikacije ki je drugače "prepovedana". Tole pride prav za kakšne avanturiste (planinci, offroaderji, padalci, ...).

Sicer pa kolaps GSM in tudi stacionarnih omrežji je zelo hitro možen. Malo večji potres pa se lahko usuje komplet omrežje. Na lokalnih nivojih se je to že zgodilo in radioamaterji so takrat precej uporabni!
grin1.gif
 

sierra5

Pripravnik
15. jan 2008
43
0
6
Prelepa Gorenjska
Oh, ja................, pa saj sta ti že Utisevalec in Zgaga vse pojasnila. Lepo se jima zahvaljujem... Da boš bolje razumel, ti lahko povem, da je naš radioklub prejel 2011 Bronasti znak Civilne Zaščite Republike Slovenije za sodelovanje v enotah ZiR (Zaščite in reševanje)
Torej se država zaveda, da ni vse na profesionalnih zvezah in mobilnikih...... kaj rado se namreč vse skupaj ob večjih naravnih nesrečah (bog ne daj) sesuje, potem pa vskočimo mi, ker si boš tvoj mobilnik, pa čeprav je najnovejši, lahko nekam zataknil... Seveda, to ni edina naša dejavnost, pa tudi kašen prijateljski pogovor na radijskih valovih s kakšnim od boga pozabljenim krajem na zemeljski obli, zna biti prijeten... itd
pa lep radioamaterski pozdrav
73 sierra5
PS malo si poglej našo spletno stran......
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Sicer pa kolaps GSM in tudi stacionarnih omrežji je zelo hitro možen. Malo večji potres pa se lahko usuje komplet omrežje. Na lokalnih nivojih se je to že zgodilo in radioamaterji so takrat precej uporabni!
grin1.gif
Se strinjam glede izrednih razmer. Sicer gresta čez moje naselje dva optična hrbtenična kabla (Telekom in Stelkom po daljnovodu), lovim pa 3G od treh operaterjev (dva izmed teh imata stolp v radiju 1km od mene). Če vse to crkne, skupaj z elektriko, smo res v p**di.

Zame bolj potencialno koristno bi bilo imeti prenosno postajo za kake sprehode v "divjino" brez signala mobilnih operaterjev. Če potrebuješ poklicati za pomoč. Ampak jaz se ne sprehajam po divjini kočevskih gozdov...

Kje se pa drugače kupi opremo in koliko stane? Katere frekvence so najbolj aktivne?
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.397
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
Cene so odvisne od želja. Od 70€ za kitajske ročne postaje pa do 10.000€ za "stabilne" hišne postaje. Potem pa je tu še dodatna oprema - napajalnik, antena, razni filtri, vmesniki za kontrolo in delo preko PCja, mikrofoni, slušalke, ojačevalci - kar pa lahko nanese dodatnih nekaj 10.000€. Se pa da za razumno ceno postavit soliden PPS (delovni prostor).

Seveda je vse odvisno od želja kaj te zanima, za navadno čvekanje je dovolj 2m/70cm obseg ali pa kratek val (1.8-70MHz). Tu se lahko greš še zveze na višjih frekvencah - 1.2GHz, 2.4GHz in višje. Lahko delaš zveze direktno, preko repetitorjev, preko lune, preko meteoritskih rojev, poleg se učiš o pogojih v ionosferi in stratosferi, kako vpliva vreme na pogoje zvez. Lahko se greš digitalne komunikacije - tu so prvi protokoli (AX.25) iz katerih se je potem razvijal TCPIP in današnji internet.

Lahko se greš konstruktorstvo in sam zgradiš primopredajnik, usmernik, antene, filtre, ojačevalce in ostale merilne instrumente, ki jih potrebujheš pri delu. V vsaki panogi lahko tudi tekmuješ in se kosaš z ekipami po celem svetu.

Za vsakega se lahko najde nekaj, če ima vsaj malo tehnične žilice v sebi. Je skoraj preveč, da bi lahko v nekaj stavkih opisal.

Mogoče bo še kdo kaj dopolnil.

Vy 73's
 
Nazadnje urejeno:

sierra5

Pripravnik
15. jan 2008
43
0
6
Prelepa Gorenjska
467716-post_slo.gif

V imenu vseh radioamaterjev zaslužiš posebno zahvalo, ker si se res potrudil in v kratkem orisal kaj vse počnemo. Prav zaradi vseh raznolikosti našega hobija, se moram opravičiti Bush-u, da sem bil v mojem odgovoru malo odrezav... malo me iretira, ko neka neuka glava misli, da je vsa naša dejavnost samo klepetanje po walkie-talkie-ju in to primerja z GSM.. hi. No zahvaljujoč tebi sedaj tisti, ki berejo poste v tej rubriki na Alterju nekaj več vedo o radioamaterstvu... O tečaju si pa seveda, tako kot sem v prvem postu napisal, več lahko preberete na naši spletni strani http://www.s59uar.si/
73 Sierra5
PS: pa še eno zanimivo tekmovanje na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=Zg1JtEnNNpY
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Ja lepo opisano kako široko in uporabno ter seveda (lahko) tudi zanimivo je področje radioamaterstva.


Recimo del (realnočasne) aktivnosti kaže tale povezava. Gre se za APRS, v osnovi in laično povedano za amaterske radijske postaje ki so opremljene z GPS sprejemnikom . V konrketnem primeru postaje javljajo svojo pozicijo na t.i. APRS vozlišča (in z vozlišč pobrani podatki so vidni na internetu).
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik sierra5 pravi:
se moram opravičiti Bush-u, da sem bil v mojem odgovoru malo odrezav... malo me iretira, ko neka neuka glava misli, da je vsa naša dejavnost samo klepetanje po walkie-talkie-ju in to primerja z GSM..
No ja, v opravičilu me res ni treba zmerjati z neuko glavo
17758-icon_confused.gif


Mogoče bi bilo bolje HAM primerjati z NMT 450 tehnologijo? Ta je dobro vlekla tudi v divjini, sem imel enega.
Sicer vem, da HAM ni CB/PMR. Koliko je to sploh še v uporabi?

CDMA-450 drugače vleče do 50km. Bi drugače bilo to fajn imeti, še posebej glede na to, kako gorata je Slovenija.
Aparatki so tudi luštni - http://www.skylink-moscow.ru/
 

S57BMU

Pripravnik
7. sep 2007
643
10
18
Citat:
Uporabnik Bush pravi:
Citat:
Uporabnik sierra5 pravi:
se moram opravičiti Bush-u, da sem bil v mojem odgovoru malo odrezav... malo me iretira, ko neka neuka glava misli, da je vsa naša dejavnost samo klepetanje po walkie-talkie-ju in to primerja z GSM..
No ja, v opravičilu me res ni treba zmerjati z neuko glavo
17758-icon_confused.gif


Mogoče bi bilo bolje HAM primerjati z NMT 450 tehnologijo? Ta je dobro vlekla tudi v divjini, sem imel enega.
Sicer vem, da HAM ni CB/PMR. Koliko je to sploh še v uporabi?

CDMA-450 drugače vleče do 50km. Bi drugače bilo to fajn imeti, še posebej glede na to, kako gorata je Slovenija.
Aparatki so tudi luštni - http://www.skylink-moscow.ru/

No, da se še en radioamater oglasi:)
HAM radio se ne more primerjati z nmt 450. Iz več razlogov, najprej ham radio je popolnoma nekomercialna ljubiteljska dejavnost-hobi, medtem ko je nmt 450 komercialna tehnologija. Moram reči da je tudi meni kot radioamaterju nmt tehnološko zanimiv saj je imel z manjšim številom baznih postaj večjo pokritost, deloma zaradi ferkvence, deloma tudi zato ker so načeloma bazne postaje bil locirane višje. Vendar je imelo to tudi slabo lastnost, manjše število delovnih kanalov (zaradi večjega dometa ene bazne postaje), uporabniku se je zato mnogo lažje zgodilo da v nekem momentu ni mogel opraviti klica ker so bili enostavno tisti trenutek vsi delovni kanali zasedeni. Sedaj v gsm dobi je to zelo redko. Seveda gsm tehnologija nudi mnogo več kot pa le pogovore...je pa potrebno vzeti v zakup da več kot je infrastrukture, več je možnosti da se kaj "zaštrika", bolj je tudi vse ranljivo. Lahko se pri mrežnih povezavah kaj zgodi, kje pade kako napajanje pa smo tam. Seveda so to operaterji predvidevali in je tako tudi vse skupaj nadzorovano in servisirano. Načeloma je z vzdževanjem gsm omežja več dela kot pa analogni nmt, tam je pač bil le fm prenos.
Glede hamradi-ja je pa seveda treba omeniti da imamo veliko različnih vrst dela in da tudi že kar nekaj let uporabljamo tudi različne digitalne vrste dela, tudi za prenos govora.
Mogoče še ta zanimivost: veliko tehnologij ki so danes v splošni (komercialni) uporabi pravzaprav izvira iz razvoja in testiranj iz strani radioamaterjev. Ni ravno splošno znano da je danes čisto vsakdanji paketni prenost podatkov pravzaprav že mnogo let nazaj uporabljalo mnogo radioamaterjev. Res je bil drugačen protokol ampak že v osemdesetih smo veselo prenašali podatke še v času spectrumov in commodorjev, sam sem s tem začel ko so prišli v uporabo pc at 386... Vse to v času ko interneta praktično še ni bilo. Veselo smo prenašali sporočila "v živo" in tudi datoteke, nek "nadomestek" email-a je bil pa t.i. bbs kjer smo pustili sporočilo nekomu ki ga trenutno ni bilo.
Pri razvoju NMT sistema Finske nokie je pa pomagal tudi slovenec-radioamater!

Lp&73
cool-1.gif
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.386
1.008
113
Celje
Obišči stran
No ker ste me spomnili in ker ste pravi na kupu...

Za po morju se vozit bi recimo rabil tudi VHF tečaj. Imam pa tale radioamaterski tačaj izpred xx let. A to kaj velja ali?

Hvala
 

sierra5

Pripravnik
15. jan 2008
43
0
6
Prelepa Gorenjska
Pozdravljen DJ_Beat,
oprosti za kasen odgovor, nisem bil namreč prisoten... Kar se tečaja tiče, si lahko več prebereš na naši spletni strani http://www.s59uar.si/ . Kot že v preteklosti, bomo prijavljene najprej povabili na sestanek, kjer se bomo dogovorili kdaj bo potekal tečaj. Vedno poskušamo prilagoditi čas tečaja udeležencem. Predvidoma bo potekal dvakrat tedensko v zgodnjih večernih urah..., kronan bo seveda z izpitom in po uspešno opravljenem, s pridobitvijo pozivnega znaka in posledično z mednarodnim radijskim dovoljenejem CEPT imenovanim, oba pa izda agencija APEK......
73
Sierra 5
 

sierra5

Pripravnik
15. jan 2008
43
0
6
Prelepa Gorenjska
Pozdravljen S57BMU, lepa hvala, da si Bush-u razložil namesto mene. Konec koncev smo bili po mojem vedno bolj dejavni v našem radioamaterskem krogu, medtem, ko pa širša javnost ni vedela kaj počnemo in se mi zdi kar prav, da takole počasi stopimo iz sence... Saj imamo kar nekaj spletnih strani od klubskih dalje pa vendar jih predvsem obiskujemo radioamaterji... Ja tudi jaz sem si naredil modem za Packet radio s takrat pregrešno dragim čipom 7910, kar 45 nemških mark sem odštel zanj, pa še prešvercat sem ga moral, hi. Računalnik je bil pa seveda Commodore 64 (še vedno ga imam v svoji zbirki), novice posredovane iz Tanjug-a ( http://sl.wikipedia.org/wiki/Tanjug ) po RTTY (radio teleprinter - za tiste , ki ne vedo kaj ta kratica pomeni) sem pa bral na televizijskem ekranu s pomočjo radijske postaje, Spectruma (zaradi gumijastih tipk smo mu pravili kar ''radirka'' ) in Matjaževega programa... Ja vse sorte smo počeli in še počenjamo....
Vy de
Sierra5
 

sierra5

Pripravnik
15. jan 2008
43
0
6
Prelepa Gorenjska
Citat:
No ker ste me spomnili in ker ste pravi na kupu...

Za po morju se vozit bi recimo rabil tudi VHF tečaj. Imam pa tale radioamaterski tačaj izpred xx let. A to kaj velja ali?

Hvala
Ker so že drugi odgovorili na tvoje vprašanje, bi ti samo povedal, da na podagi opravljenega izpita za radioamaterja lahko pridobiš veljavno mednarodno radioamatersko dovoljenje CEPT imenovano.... več si preberi na naši spletni strani http://www.s59uar.si/
73
Sierra5