radio + DAB + internet radio

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.034
118
63
Doma
Malo obujam temo, kupuje se nov Citroenček pa sta mi že dva trgovca rekla da se mi ne splača doplačati za dab(+ ne obstaja?), ker naj bi se dalo potem nekako preprogramirati.... Kaj narest? Doplačila je po ceniku 160eur.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.729
2.343
113
Pomurje
Ta dva sta cepca. Dab+ dela ze vsaj leto. Tudi hrvati so vklopili pred par meseci. Le avstrijci so še bogu za časom.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Imam citroen in tudi dab, doplacilo je bilo 100e, mogoce je zdaj drazje. Kasneje ne predelovati, ker bos moral imeti dodatno anteno. Tako bos imel vse v eno, oziroma ze takoj anteno z ojacevalcem primerno za dab. Ko sem peljal testni, ki ni imel dab, sem opazil da je tudi fm slabsi sprejem. Tudi iz tega razloga se splaca, ker dobis boljso anteno. Prodajalce pa pusti, tudi ko sem sam narocal, niso se slisali da je dab pri nas.
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Se ne splača. To, da DAB obstaja še ne pomeni, da dela. Jaz ga imam, pa ga ne uporabljam, ker kar naprej prekinja. Prav moteče je. Če se po Ljubljani pelješ O.K., ampak vse ostalo je pa tema. Bedarija. Ne rečem, zvok je bolšji... Kadar dela...
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Zakaj se ne splaca? Stanje kot je zdaj, no bo vec tako. V parih letih se lahko vse spremeni. Kar se pa tice rock, center in drzavnih ne prekinja, ker imajo boljse zascitno razmerje. Ostale komercialne postaje so sam tolk da so gor niti v stereo nacinu ne delajo. Sprejem je drugace zelo dober, ne recem se najdejo koticki kjer ni signala, ampak vcer sem se vozil res v vukojebini in sem bil presenecen da je dab delal, ker sem bil dalec od Krim/Krvavec in hribi okoli, pa je 90% lovilo.
 

brezhibno

Pripravnik
3. jan 2012
223
22
18
Se strinjam Tommy17. Sam sem prav tako doplačal za DAB pa večino radijev, ki jih poslušam še ni na DAB ali pa delajo slabo. Radio 1 mi npr. Skos prekinja ko sem malo ven iz LJ. Val 202 npr deluje super in je očitna razlika med navadnim fm. Še najraje pa uporabljam app TuneIn na mobitelu v povezavi z carplay in je zvok boljši kot preko fm.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Radio1 ne placuje za zascitno razmerje, zato jih prekinja in tudi v zelo slabi kvaliteti oddaja. So pa vsaj v stereo.

Pa se to, rtv bo dodatno vlozila v oddajnike, da bo sprejem mozen tudi v ac tunelih. Prav tako pridejo novih 5 postaj, tako da upam da bo zdaj kokr tolk konkurenca, da bojo komercialne postaje ulozile vec denarja v zascitno razmerje. Ker trenutno so bolj ali manj si rezervirali svoje mesto v dab, ker cez 4 leta je predviden datum, da bojo vse postaje v dab in trenutne si cuvajo svoje mesto z minimalnim placilo na racun kakovosti in sprejema. Na zadnjem razpisu je bilo veliko postaj, ki niso dobili mesta in imajo zdaj v mislih da bi ze zdaj postavljali drugo omrezje.

Torej ce avto kupujete in ne menjavate kot mobitele vsakih par let se splaca, da ne bo kasnejsega jamranja.
 
Nazadnje urejeno:

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Scorp84 sej imaš v po eni strani prav. A veš, kaj me moti? Da se leta 2018 pogovarjamo o DAB, ki ga imajo v Nemčiji že desetletje, pa pri nas še vedno ne dela tako, kot bi moral.

Da ne govorim o tem, da TMC ne dela. Sramota.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Mogoce smo res v zaostanku kar se tice dab, sej dela tako kot je treba, pac kokr placajo tko imajo.
Imamo pa prednost, da nikjer v eu ne najdes take poceni pakete mobilnega interneta in tudi pokritost lte omrezja. Nemcija se tukaj skrije, ker pri njih je res ogromno lukenj kjer net slabo dela in tudi bazne postaje so obremenjene kot ne vem kaj.
 
22. jul 2007
12.794
1.313
113
123
Itak da je DAB že skoraj out, ker danes preko tunein aplikacije dobim bolj čist zvok, kako preko antene.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Meni osebno tunein je odvisno od postaje kolk kvalitetno oddaja. Ampak vseeno ko poslusam radio si, ki ima res kvalitetno oddajanje, se vse postaje prek tunein skrijejo. Sploh v navezi BT kjer imas se kompresijo.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Se ne splača. To, da DAB obstaja še ne pomeni, da dela. Jaz ga imam, pa ga ne uporabljam, ker kar naprej prekinja. Prav moteče je. Če se po Ljubljani pelješ O.K., ampak vse ostalo je pa tema. Bedarija. Ne rečem, zvok je bolšji... Kadar dela...


Jaz imam pa glede prekinjanja oz. kratkokratjne izgube signala ravno drugacne izkusnje... Po LJ mi velikokrat prekinja ... izven LJ proti Gorensjki pa je OK ...
 

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
509
171
43
Imam DAB v avtu...zaenkrat mi je žal da sem doplačal tistih slabih 100€, na dolenjskem koncu na istih lokacijah včasih dela včasih ne, še v Ljubljani kdaj pa kdaj prekine. Tako da sem se kar odvadil preklapljanja med DAB in FM in po večini ostane na FM.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.729
2.343
113
Pomurje
Kaj imate to za polizdelke v avtomobilih ali pa ne znate zadev nastavit.
Med DAB+ in FM, radio avtomatsko preklaplja, ne rabim sam prestavljat.
DAB+ je pokrit več kot dobro in če še bodo dodali 5 oddajnikov bo pa sploh top.
 

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
509
171
43
Polizdelek škoda serijsko vgrajuje očitno... pokritost več kot dobra pa ne bom komentiral...
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.469
352
83
V Mazdi (DAB+ ni doplačljiv) mi občasno šteka le Radio 1 katerega kakovost je verjetno najslabša med vsemi. Ostalo je večinoma relativno slabe kvalitete a boljše od FM. Nacionalka pa je povsem OK.
Če se mi ljubi telefon pobožat uporabim Deezer v polni kakovosti.

Največji problem vidim v tem, da je zadeva pri večini znamk doplačliva. Saj se bo FM enkrat zagotovo ugasnil. Današnje smrdule pa še ne bodo zamenjali lignitarji.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Po mojih izkušnjah je DAB (relativno gledano na to, kdaj se je začel oddajat) dobro pokrit. Se bo pa verjetno še izboljševalo. V Hondi predvaja praktično ves čas brez prekinitev. Če pa že so prekinitve (tuneli, ozke doline in obmejna območja), pa radio avtomatično preklopi na FM in potem nazaj na DAB.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Dajte mal poslusati drzavne programe, pa poglejte sprejem in ce vam prekinja. Ker radio 1/2, glasbeni radio, antena, bob, ne placujejo dovolj za oddajanje in imajo slabo zascitno razmerje posledicno prihaja do prekinjanja. To pa se ne pomeni da ni signala, ker drzavne postaje se lepo lovijo, tukaj spadata se postaji rock in center. Torej ce pisete da vam prekinja, napisite katera postaja je problem, ker ce so zgoraj omenjene postaje, je krivda na njihovi strani, ker premalo placujejo za oddajanje in tudi bitrate jim je zelo nizek. Sam dab je zelo dober pokrit, glede na to da oddajajo samo z glavnih oddajnikov, jaz se na krku lahko poslusam. Prej poglejte svojo anteno v avtu ce je sploh primerna za dab.