radio + DAB + internet radio

kapadimul

Fizikalc
10. avg 2007
646
26
28
Dravograd
Imam DAB v avtu...zaenkrat mi je žal da sem doplačal tistih slabih 100€, na dolenjskem koncu na istih lokacijah včasih dela včasih ne, še v Ljubljani kdaj pa kdaj prekine. Tako da sem se kar odvadil preklapljanja med DAB in FM in po večini ostane na FM.
Imam DAB v avtu in dela odlično, le Radio 1 občasno prekine. Pokritost brez pripomb. Lokacija Koroška.
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.034
118
63
Doma
Gledam te dab vmesnike za naknadno vgradnjo, to je kar neki spet. Očitno bo bolje pri novemu naročit dab radio. Kakšna je razlika med dab in dab+?
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
Gledam te dab vmesnike za naknadno vgradnjo, to je kar neki spet. Očitno bo bolje pri novemu naročit dab radio.

Kar sem jaz gledal jajca za naknadno vgradnjo je edino tisti dension, ki se za avto obnaša kot usb ključek z mp3, pogojno uporaben.

Dension dab+u je model
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.034
118
63
Doma
Kar sem jaz gledal jajca za naknadno vgradnjo je edino tisti dension, ki se za avto obnaša kot usb ključek z mp3, pogojno uporaben.

Dension dab+u je model
Hvala za pomoč, se bo verjeten kar original dab naročil, ker se mi ne da zezat s tem. Pri starih jajcih se bo pa radio menjal ko bo čas za to.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.337
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Dajte mal poslusati drzavne programe, pa poglejte sprejem in ce vam prekinja. Ker radio 1/2, glasbeni radio, antena, bob, ne placujejo dovolj za oddajanje in imajo slabo zascitno razmerje posledicno prihaja do prekinjanja. To pa se ne pomeni da ni signala, ker drzavne postaje se lepo lovijo, tukaj spadata se postaji rock in center. Torej ce pisete da vam prekinja, napisite katera postaja je problem, ker ce so zgoraj omenjene postaje, je krivda na njihovi strani, ker premalo placujejo za oddajanje in tudi bitrate jim je zelo nizek. Sam dab je zelo dober pokrit, glede na to da oddajajo samo z glavnih oddajnikov, jaz se na krku lahko poslusam. Prej poglejte svojo anteno v avtu ce je sploh primerna za dab.

Kot kaze je res... Danes sem po LJ preklopil nekaj casa na Val202... pa potem na radio Center in Rock radio... in je skoz spilalo, brez prekinitev... ko sem pa prestavil na Radio 1 pa so se kmalu zacele prekinitve ... :rolleyes:


Tele postaje, ki so z rdeco imajo kot kaze slabso kakovost ... >> http://digitalniradio.si/programi

Programi_digitalniradio.si-20180511-095555.jpg
 

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
509
171
43
Tudi jaz se moram posuti s pepelom. Včeraj probal z radio center in dela dobro relacija LJ-Ivančna Gorica, ampak po Ivančni Gorici še prekinja.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.703
2.345
113
Pomurje
Lahko kdo potrdi opažanje na DAB+ sprejemu, da Radio Si dela precej tišje od ostalih postaj?

Pri meni je treba na obeh sprejemnikih vsaj za 5 stopenj pojačat, da je podobna slišnost.
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.959
321
83
www.svetidej.com
ja pa jade?
https://www.zps.si/index.php/avdio-...prejemnika-brez-dab-se-ne-splaca-vec-kupovati

Radijskega sprejemnika brez DAB+ se ne splača več kupovati!
Svet za radiofuzijo republike Slovenije (SRDF) je v začetku leta začel pozivati prodajalce radijskih sprejemnikov, še posebej tistih, vgrajenih v avtomobile, naj naročajo in prodajajo samo še radijske aparate, ki poleg sprejema na frekvencah FM podpirajo tudi sprejem digitalnega signala DAB+. 22. februarja 2022 bo namreč večina radijskih postaj prešla na zgolj digitalno oddajanje, zato bi bil nakup analognega radijskega sprejemnika danes neracionalen.

Zveza potrošnikov Slovenije se pridružuje pozivu SRDF, hkrati pa potrošnikom priporoča, da ob nakupu radijskega sprejemnika tudi sami preverijo, ali podpira digitalno oddajanje DAB+. To še posebej velja za nakup radijskega sprejemnika, vgrajenega v avtomobil, saj bo čez manj kot štiri leta brez DAB+ radijski signal utihnil. Seveda obstajajo zunanje naprave, ki sprejemajo digitalni signal in jih je mogoče povezati z obstoječimi aparati, a to je bistveno manj elegantna rešitev, za katero je treba odšteti slabih 50 evrov. Ker je po Evropi kar nekaj področij, na katerih so že izključili analogno radijsko oddajanje, je dobavljivost ustreznih aparatov v Sloveniji odvisna predvsem in zgolj od naročil prodajalcev in ponudbe v trgovinah.

Sicer pa so radijski programi v digitalni tehniki v Sloveniji že nekaj časa na voljo. Kmalu jih bo še več, saj je SRDF pred kratkim potrdil nov razpis za oddajanje radijskega programa v digitalni tehniki. Razlog za prehod v digitalno oddajanje je podoben kot pri televizijskih programih: analogni kanali preprosto zasedajo preveč dragocenega frekvenčnega spektra, digitalno oddajanje pa po podatkih SRDF omogoča tudi boljšo pokritost zaradi ojačitev pri prekrivanju signala, manjšo porabo energije in s tem tudi precej nižje stroške oddajanje radijskih programov.

Boštjan Okorn
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
Svet za radiodifuzijo je na novembrski seji sprejel sklep o prehodu glavnine slovenskih radijskih postaj na digitalno oddajanje z dnem 22.2.2022 - dan druge tehnologije.

Očitno bodo radiu zabili še zadnji žebelj v krsto.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.298
3.408
113
Saj do tačas bodo že cene tudi padle.
Nekateri proizvajalci že imajo Dab radije serijsko
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.094
2.446
113
Torej bo v vseh par let starih avtomobilih, ki še niso imel DAB sprejemnika leta 2022 nastala tišina in ogromen kup radiev po hišah bomo lahko kratkomalo zmetali v smeti. Obstaja kje kakšen seznam dodatkov za avtoradie, ki ustrezajo? Npr. Megane 2012 ima radio nekih ekstra oblik, kaj sploh lahko tu narediš?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Torej bo v vseh par let starih avtomobilih, ki še niso imel DAB sprejemnika leta 2022 nastala tišina in ogromen kup radiev po hišah bomo lahko kratkomalo zmetali v smeti. Obstaja kje kakšen seznam dodatkov za avtoradie, ki ustrezajo? Npr. Megane 2012 ima radio nekih ekstra oblik, kaj sploh lahko tu narediš?

Verjetno se bodo dobili kaki DAB vmesniki, tako kot pri TV, če bo le radio imel kako luknjo, kamor ga bo moč vtakniti.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
Imam 3 radio budilke, kuhinjski radio in 2 avta, ki nimajo pojma kaj je to dab.

Vsekakor bo zelo ekološko, ko bo vse to končalo na smetišču, jaz pa dvomim, da bom vse to zamenjal z novim. Mislim, da bo pri meni z napravami tudi radio odšel na smetišče.