Puščanje pri ventilu radiatorja

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
... kaj pa če bi montiral še eno črpalko, da bi imel 2 :sprasujemse: ... eno (sedanjo), ki poriva vodo skozi radiatorje in še eno na povratku, ki vleče vodo iz radiatorjev ... torej dve v seriji, vmes pa radiatorji :sprasujemse: ...
ni šans !! porušiš celi sistem ki je že tako v k...cu !!
Mate še opcijo IMP NMT Črpalke...

Ja hudič je, ker inštalatarji vgrajujejo prešvoh obtočne črpalke....Posebej je to slabo, če imate toplotno črpalko. Tam se gleda, da se naredi max pretok, da se zniža dT, zniža potrebno temperaturo dovoda in poveča izkoristek toplotne črpalke.

To šparanje s porabo obročne črpalke je brez zveze in božjastno.

kak keri !! če si vredu naredil sistem posebej enocevni dela vse normalno .Če obesiš preveč radiatorjev na ta sistem je problem ki se mu sedaj pojavlja .Naredil tudi enocevne sisteme vendar obesil na vejo največ 4 radiatorje pa še dandanes vse dela ,tu pa je verjetno delal nek šalabajzer ki nima pojma o ogrevanju-tako da ne kurcaj v večino hajcarjev.
 

Ian

Zelenc'
3. dec 2019
6
0
1
kaj pa če bi poklical mojstra in bi pustil drugim, da kaj zaslužijo, kot si tudi ti vesel, če kdo kupi tvojo storitev.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Hvala za predlog. Bom malo pregledal in na tej osnovi sprejel odločitev.

Kolikor sem gledal brošuro, je najvišji diferenčni tlak 0,6 bar, kar bi za moj primer bilo premalo. Lahko da se motim.

Wilo Yonos maxo zgornji model zmore 1 bar, ampak cena je res zasoljena, 640€ sem jo našel najceneje. Tista za 1,2 bara je pa čez 800€.

Ampak ni kaj, treba bo...


ne razumem nekaj zakaj 1 bar saj to so pretočne črpalke ne pa druk črpalke Funkcija črpalke je samo da zagotavlja kroženje vode ne pa da ustvarja pritisk . pol pa zmontiraj eno klasično grundfusa UPS 25-60 pa probaj z njo .eden jih prodaja na fejzbuku -prodan kupim za 50 evrov pa boš videl efekt.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.643
147
63
Zagotavljati mora kroženje, razumem. Ampak obenem tudi dovolj pretoka, kar pa je odvisno od diferenčnega pritiska. Težava, kolikor jaz razumem, sta kritični veji, na kateri je montirano 5 radiatorjev, dolžina cevi teh dveh kritičnih vej pa je 54m, notranji fi pa 16mm. Skupna dolžina radiatorjev na teh dveh kritičnih vejah je 4,2m, širine 8,5cm in višine 51cm.
Glede tlaka tudi jaz ne razumem zakaj točno 0,92 bar, a tako mi je bilo glede na vse podatke in shemo izračunano, da bi bilo najbolje in da ne bi bilo treba bistveno dvigniti temperature dvižnega voda in da bi bil zalogovnik kolikor toliko dobro izkoriščen.

Hvala za namig glede Grundfos. Morda jo imam tudi sam še nekje. Imela je 100W na stopnji 3 ko je bila še stara kotlovnica. Oznake modela pa res ne vem. Bom poizkusil poiskati.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Zagotavljati mora kroženje, razumem. Ampak obenem tudi dovolj pretoka, kar pa je odvisno od diferenčnega pritiska. Težava, kolikor jaz razumem, sta kritični veji, na kateri je montirano 5 radiatorjev, dolžina cevi teh dveh kritičnih vej pa je 54m, notranji fi pa 16mm. Skupna dolžina radiatorjev na teh dveh kritičnih vejah je 4,2m, širine 8,5cm in višine 51cm.
Glede tlaka tudi jaz ne razumem zakaj točno 0,92 bar, a tako mi je bilo glede na vse podatke in shemo izračunano, da bi bilo najbolje in da ne bi bilo treba bistveno dvigniti temperature dvižnega voda in da bi bil zalogovnik kolikor toliko dobro izkoriščen.

Hvala za namig glede Grundfos. Morda jo imam tudi sam še nekje. Imela je 100W na stopnji 3 ko je bila še stara kotlovnica. Oznake modela pa res ne vem. Bom poizkusil poiskati.

kdo ti je priklopil radiatorje z fi 16 je pa res šalabajzer
ko boš priklopil pumpo sporoči ,če je ne najdeš moram pogleati kakšne imam jaz imam ene 4 kom samo če je kera močnejša nevem -jutri pogledam pa javim
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.643
147
63
Jah, to je bilo okrog 96-97 leta, ko je to še fotr imel čez. In dejansko je to delal centralnar. Torej dve kritični veji premera 16mm, dolžine 54m, 5 radiatorjev na eni zanki, skupna dolžina radiatorjev pa 4.2m. Skupaj je 6 zank, ampak ostale so še kar OK, ker so radiatorji v istem prostoru. So pa radiatorji seveda neproporcionalno razporejeni. Evo, prilagam še skico (ne ravno lepo in pravilno narisano), kako je narejeno:
eE63GIb.jpg


Pa še kako se fila zalogovnik preko Yonos Pico 1-6/25, ampak mislim da je glede filanja vse OK
8RvAo5G.jpg


Nekako mi deluje, da je izvedba plod pojava enocevnega sistema, ko so vsi monterji kar na enkrat to želeli vgrajevati (vsi osvojiti novost za navadne hiše). In so to pač delali kar takole "čez prst".

Skratka, na osnovi teh skic mi je bilo s strani strokovnjaka, strojnega inženirja, izračunano 0,92 bar. S tem da niti pri takem pritisku ne bi bilo vse kot bi bilo potrebno, naj pa bi bilo sprejemljivo. Pa (povezano s stroški) naj načrtujem predelavo na dvocevni sistem.

EDIT: jurga , kolikšen bi pa mora biti fi cevi za moj konkretni primer?
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Jah, to je bilo okrog 96-97 leta, ko je to še fotr imel čez. In dejansko je to delal centralnar. Torej dve kritični veji premera 16mm, dolžine 54m, 5 radiatorjev na eni zanki, skupna dolžina radiatorjev pa 4.2m. Skupaj je 6 zank, ampak ostale so še kar OK, ker so radiatorji v istem prostoru. So pa radiatorji seveda neproporcionalno razporejeni. Evo, prilagam še skico (ne ravno lepo in pravilno narisano), kako je narejeno:
eE63GIb.jpg


Pa še kako se fila zalogovnik preko Yonos Pico 1-6/25, ampak mislim da je glede filanja vse OK
8RvAo5G.jpg


Nekako mi deluje, da je izvedba plod pojava enocevnega sistema, ko so vsi monterji kar na enkrat to želeli vgrajevati (vsi osvojiti novost za navadne hiše). In so to pač delali kar takole "čez prst".

Skratka, na osnovi teh skic mi je bilo s strani strokovnjaka, strojnega inženirja, izračunano 0,92 bar. S tem da niti pri takem pritisku ne bi bilo vse kot bi bilo potrebno, naj pa bi bilo sprejemljivo. Pa (povezano s stroški) naj načrtujem predelavo na dvocevni sistem.

EDIT: jurga , kolikšen bi pa mora biti fi cevi za moj konkretni primer?


jaz sem delal fi 18 pa še razdelilec vmes pumpo si našel ??
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.643
147
63
Ja, obe črpalki od stare kotlovnice sem našel:
FCOlSQf.jpg


Močnejša je obtočna, šibkejša je bila za sanitarno vodo. Močnejša očitno zmore 0,6 bar. Vendar navoj ne paše direktno, saj je pri trenutni 25. Poiskal bom na internetu kak graf te Grundfos črpalke in ga primerjal s tisto Wilo črpalko, ki polni zalogovnik. Tista pa je 1-6/25. Torej isto 0,6 bar in 25mm.

Morda za boljšo preglednost, mojster mi je za polnjenje zalogovnika montiral Wilo Yonos Pico 1-6/25 (40W), za obtočno do radiatorjev pa Wilo Yonos Pico 1-4/25 (20W). Prepričan sem in vse kaže na to, da bi polnjenje zalogovnika zmogla tudi 1-4/25. Kot da se je mojster zmotil in ju zmontiral nasprotno od zamišljenega načrta.
Skratka, če ju med sabo zamenjam, nič ne izgubim na polnjenju zalogovnika, dobim pa boljši pretok skozi radiatorje a ne?

In ta Wilo Yonos Pico 1-6 bi naj zmogla podobnih performans kot Grundfos UPS 23-60? S tem bi dobil odgovor, če je 0,6 bara dovolj za moj sistem.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.643
147
63
Kot vidim iz grafov, bi Wilo Yonos Pico zagotavljala večji pretok saj tlak s pretokom ne pade takoj kot pri Grundfos UPS. Tudi kasneje ima recimo pri pretoku 1,15 m3 še vedno 0,5 bar, Grundfos UPS pa ima tam cca 0,465 Bar. Alpha 2 pa je res boljša na tistem področju pretoka med 0,4 m3 in 0,6 m3, saj tam pri Yonos Pico pritisk že malo pade. Naprej pa je zeloooo podobna Yonos Pico 1-6.

Eno ali drugo bi bilo potrebno nastaviti na maksimalni konstantni tlak.

Od teh navadnih pa izstopa Wilo Yonos PICO 25/1-8, katere pretok je na celotnem področju preej višji, zmore tlak cca 0,73 bar vse do 1m3 in na 0,5 bar pade tam nekje okrog 2,35 m3. Tudi cenovno je ugodna, a se bojim, da bi še vedno bila preslabotna in bi še vedno bilo potrebno poviševati T dvižnega voda. Najbrž bo treba Yonos Maxo, všeč pa sta mi tudi obe IMP NMT SMART, žal pa so cene teh črpalk vse nad 600€:


urmGUoz.jpg


jAtOQwz.jpg


5z1vOmB.jpg


gkNSe2N.jpg
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Ja, obe črpalki od stare kotlovnice sem našel:
FCOlSQf.jpg


Močnejša je obtočna, šibkejša je bila za sanitarno vodo. Močnejša očitno zmore 0,6 bar. Vendar navoj ne paše direktno, saj je pri trenutni 25. Poiskal bom na internetu kak graf te Grundfos črpalke in ga primerjal s tisto Wilo črpalko, ki polni zalogovnik. Tista pa je 1-6/25. Torej isto 0,6 bar in 25mm.

Morda za boljšo preglednost, mojster mi je za polnjenje zalogovnika montiral Wilo Yonos Pico 1-6/25 (40W), za obtočno do radiatorjev pa Wilo Yonos Pico 1-4/25 (20W). Prepričan sem in vse kaže na to, da bi polnjenje zalogovnika zmogla tudi 1-4/25. Kot da se je mojster zmotil in ju zmontiral nasprotno od zamišljenega načrta.
Skratka, če ju med sabo zamenjam, nič ne izgubim na polnjenju zalogovnika, dobim pa boljši pretok skozi radiatorje a ne?

In ta Wilo Yonos Pico 1-6 bi naj zmogla podobnih performans kot Grundfos UPS 23-60? S tem bi dobil odgovor, če je 0,6 bara dovolj za moj sistem.


pol pa zamenjaj črpalke -nimaš kaj zgubiti