Puščanje pri ventilu radiatorja

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
če bi pozabil namestiti cev bi imel poplavo.

"Pozabil" sem mislil v smislu, da je najprej montiral oba ventila na radiator, ob tem pa cevke še ne. Nato jo je malo zvil in zabil med oba ventila. Ugibam. Pri ostalih radiatorjih po hiši (še 26 komadov) cevke niso zvite. Možno da se je na tem radiatorju nazadnje lotil in imel že vsega poln k. ali pa je preveč v kozarec pogledal... :D
 
  • Všeč mi je
  • Wow
Reactions: Gonzo in jurga

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.836
113
pri taščici
Ravno se nekaj hecam s FAR spodnjimi ventili (spuščajo in zgornjimi ki so blokiral v nekaj letih pavze) . In glej ga hudica, navoj stare matice ne paše na navoj novega ventila, tako da sem še tuhtal kako odsravfat del med ventilom in radiatorjem, ker je najbrž inbus 3/8, in si ne moreš pomagati ne z inbusom 10, ne 8.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Ravno se nekaj hecam s FAR spodnjimi ventili (spuščajo in zgornjimi ki so blokiral v nekaj letih pavze) . In glej ga hudica, navoj stare matice ne paše na navoj novega ventila, tako da sem še tuhtal kako odsravfat del med ventilom in radiatorjem, ker je najbrž inbus 3/8, in si ne moreš pomagati ne z inbusom 10, ne 8.


1575094111122.png
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.836
113
pri taščici
Pridem s pivom, ventilom in ključem k tebi. Če ti ga uspe zariti notri, pijeva mojega, sicer tvojega.
Sem urgentno kupoval ta ključ pred 6 leti ko sem menjal navadne ventile za termostatske po hiši, in sem v mrazu ugotovil da nimam orodja za ventil odsravfat.
In leži v porreedalu pod ponkom vgarazi vsa ta leta, in glej ga hudiča, ne gre v ventil za "kocino"
Za doma sem ga moral kupiti, zaradi zarez v inbusu ki so jih imeli ventili. FAR ov je brez zarez.
Ali je tvoj slučajno drugačen?
 

Priponke

  • IMG_20191130_204617.jpg
    IMG_20191130_204617.jpg
    942,5 KB · Ogledi: 191

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.268
1.940
113
Pridem s pivom, ventilom in ključem k tebi. Če ti ga uspe zariti notri, pijeva mojega, sicer tvojega.
Sem urgentno kupoval ta ključ pred 6 leti ko sem menjal navadne ventile za termostatske po hiši, in sem v mrazu ugotovil da nimam orodja za ventil odsravfat.
In leži v porreedalu pod ponkom vgarazi vsa ta leta, in glej ga hudiča, ne gre v ventil za "kocino"
Za doma sem ga moral kupiti, zaradi zarez v inbusu ki so jih imeli ventili. FAR ov je brez zarez.

Ne gre to v 3/8" ventile, preverjeno. Zato sem napisal da 10 inbus pobrusiti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Še jaz imam eno vprašanje. V hiši je enocevni sistem, obtočna črpalka pa Wilo Yonos PICO 25/1-4, številka artikla 4215513, v Oventrop Regumatu:

Tehnične specifikacije so tukaj:


Črpalka je za enocevni sistem s cevmi notranjega fi=16mm in dolžino kritične veje 54m s 5 radiatorji menda preslabotna. Inženir s sosednjega foruma je izračunal, da bi se za zahteve potrebovalo črpalko z diferenčnim tlakom 0,92bar. Našel sem črpalko z 1bar in sicer Wilo Yonos MAXO 25/0,5-10, številka artikla pa 2120640:

Tehnične specifikacije pa:

Navoj menda enak (G 1½), vgradna dolžina tudi 180 mm. Bega me PN. Prva ima PN6, druga PN10. Ne vem kaj konkretno PN tukaj je, rad bi samo vedel, če lahko eno odmontiram, drugo namontiram. Električno pa bom seveda znal priključiti.

jurga , Hanzi , Gonzo


Hvala
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
PN ....Tlačna stopnja....Za navoj je itak vseeno...Tlaka pri hišni centralni nikol nimaš več kot 2 bar
PN 6...6 bar, PN10 ...10 bar
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Ah, to je torej to. Ne, tlak ne preseže 2,5 bar, saj varnostni ventil takrat izpusti.

Hvala
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Centraliste kateri ti naredi enocevni ( zaporedni) sistem bi bilo treba za jajca obesit. 1 radiator vroč, 2 mlačen, 3 pa bolj kot ne mrzel...potem se pa ljudje čudijo zakaj ne greje....
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Drži, s tem sistemom so same težave in slej ko prej bo treba preiti na dvocevni in obenem nizkotemperaturni sistem.
Saj verjetno se tega ne vgrajuje več?
V 90tih pa evo, jeba_tga. In potem mora dvižni vod imeti višjo temperaturo, slabša izkoriščenost zalogovnika.
Z močno črpalko se sicer to omili ampak po drugi strani pa zaradi močnejše črpalke bolj premeša vodo v zalogovniku.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Enocevni je bolj šminka. Pa morda bi znal biti tudi cenejši?
Rezultat pa neenakomerno ogrevanje. S tistim pripiranje in odpiranjem spodnjih ventilov se bolj malo doseže.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Še jaz imam eno vprašanje. V hiši je enocevni sistem, obtočna črpalka pa Wilo Yonos PICO 25/1-4, številka artikla 4215513, v Oventrop Regumatu:

Tehnične specifikacije so tukaj:


Črpalka je za enocevni sistem s cevmi notranjega fi=16mm in dolžino kritične veje 54m s 5 radiatorji menda preslabotna. Inženir s sosednjega foruma je izračunal, da bi se za zahteve potrebovalo črpalko z diferenčnim tlakom 0,92bar. Našel sem črpalko z 1bar in sicer Wilo Yonos MAXO 25/0,5-10, številka artikla pa 2120640:

Tehnične specifikacije pa:

Navoj menda enak (G 1½), vgradna dolžina tudi 180 mm. Bega me PN. Prva ima PN6, druga PN10. Ne vem kaj konkretno PN tukaj je, rad bi samo vedel, če lahko eno odmontiram, drugo namontiram. Električno pa bom seveda znal priključiti.

jurga , Hanzi , Gonzo


Hvala

ti samo zmontiraj to črpalko samo jaz bi vseeno grundfusa -nevem takšno je moje mnenje ,čeprav so Wilo tudi dobre na tisti pn se ne oziraj kaj dosti pašejo pa ti vse mere tako da ni problem.Če bi videl tvoj sistem ti bi znal podrobno svetovat kaj narediti na tvojem sistemu da bi ti bolje grelo. Ja lahko pa za prvič narediš tako .Prve radiatorje ki so na veji pripri odvode (riklauf) in lepo idi po vrsti in pripri vsakega pomalo . Prvi največ..... zadnji najmanj -to je špilanje po sistemu z malo truda in veliko časa ti bo uspelo da si boš nanak zreguliral sistem. Vendar računaj na sledeče: upoštevaj kje se največ zadržuješ mora biti najbolj toplo ,pa kopalnice ne pozabi.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Trenutna črpalka zmore 0,4 bar tlačne diference. In seveda nimam predsodkov glede Grundfos. Imeli smo Grundfosove in so delale vrsto let BP
Vendar nam je lani mojster prenavljal kurilnico in žal vgradil najšvohnejšo Wilo obtočno črpalko. Odločno preslabotna je.
Morda veš katera Grundfos črpalka bi zmogla 1 bar tlačne diference? Ali pa vsaj 0.9 bar.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Trenutna črpalka zmore 0,4 bar tlačne diference. In seveda nimam predsodkov glede Grundfos. Imeli smo Grundfosove in so delale vrsto let BP
Vendar nam je lani mojster prenavljal kurilnico in žal vgradil najšvohnejšo Wilo obtočno črpalko. Odločno preslabotna je.
Morda veš katera Grundfos črpalka bi zmogla 1 bar tlačne diference? Ali pa vsaj 0.9 bar.
1353602719853.jpg




1353602719853.jpg

1353602719915.jpg

1353602719978.jpg

1353602720058.jpg

1353602720114.jpg





1 / 5






Pregled
Izboljšana obtočna črpalka ALPHA2 ponuja neprekosljivo energijsko učinkovitost, ki temelji na preizkušeni Grundfos tehnologiji in je popolna izbira za ogrevanje in klimatizacijo, z možnostjo črpanja tekočin do +2 °C. ALPHA2 je najbolj inovativna visoko kakovostna obtočna črpalka iz družine Grundfos.
Pri ALPHA2 je vaših skrbi o kompleksnih nastavitvah črpalke konec. Preprosto jo vgradite in pustite na tovarniški nastavitvi AUTOADAPT (80 % sistemov ustreza ta nastavitev). ALPHA2 bo avtomatično analizirala ogrevalni sistem in našla optimalne nastavitve, katere bo s spremembo potreb tudi sama prilagajala.
Uporaba:
GRUNDFOS ALPHA2 je narejena za cirkulacijo tekočin v ogrevalnih sistemih. Črpalke z ohišjem iz nerjavečega jekla se lahko uporabljajo tudi v hišnih sistemih tople vode.
GRUNDFOS ALPHA2 je primerna za sisteme:
  • S konstantno spreminjajočim se pretokom, kjer je zaželjena optimizacija delovne točke,
  • S spremenljivo temperaturo dotoka,
  • Kjer je zahtevano nočno znižanje.
Prednosti:
  • Kompakten dizajn, z integrirano krmilno omarico v črpalni glavi
  • AUTOADAPT način je tovarniško nastavlje in odgovarja večini aplikacij
  • Integriran diferencialni tlačni krmilnik (nadzor proporcionalnega in konstantnega tlaka)
  • Zaslon prikazuje dejansko porabo električne energije (P1) v W
  • Tiho delovanje
  • Visok začetni navor
  • Automatično nočno znižanje
  • Motor s tehnologijo permanentnega magneta/kompaktnega statorja
  • Integriran frekvenčni pretvornik
  • Samoodzračevalno ohišje.
Nova Alpha2, model D ima še 4 dodatne prednosti:
  • Robusten zagon: Pred začetkom ogrevalne sezone se črpalka otrese se vseh nečistoč pred zagonom.
  • Poletni način: Nastavitev delovanja črpalke na poletni način, ko so zunaj toplejše temperature - strankam zagotavlja še večjo energijsko učinkovitost.
  • Onemogočen dostop magnetnim delcem: Zagotavlja, da koščki kovine ne obtičijo v vitalnih delih črpalke, ki je občutljiva za okvare.
  • Zaščita pred suhim tekom.
GRUNDFOS ALPHA2 je primerna za:
  • Sisteme s konstantnim ali variabilnim pretok
  • Enocevne sisteme
  • Dvocevne sisteme
  • Talno gretje
  • Cirkulacijo tople vode v gospodinjstvu
  • Sisteme, kjer je zahtevan nočni režim.
Energijska učinkovitost:
Grundfos podpira in spodbuja strogo zakonodajo na področju učinkovitosti črpalk, ki prispevajo k zmanjšanih energijskim stroškom in trajnostnemu razvoju.S ponosom poudarjamao, da je nova ALPHA2 – kakor njene predhodnice – daleč pred zahtevami sedanjega časa. EuP regulativa zahteva, da imajo črpalke indeks energetske učinkovitosti (EEI) pod 0.23 leta 2015. Nova ALPHA2 je z indeksom EEI < = 0,15.
  • Boljše delovanje z vodilno učinkovitostjo na trgu
  • Boljše delovanje z vodilno učinkovitostjo na trgu
    (EEI≤0.15) in kompaktnejšim dizajnom
  • Novi merilec pretoka za ugotavljanje težav in balansiranje&nbsp;
  • AUTOADAPT izbere najboljšo krivuljo delovanja za učinkovitost in udobje
  • Inovativen priklop poenostavi vgradnjo
  • Priložena je izolacijska školjka za ogrevanje je vključena (za hlajenje jo lahko dodatno naročite).
CTF_TrM:Overview curve
CTF_TrM:Overview curve
CTF_TrM:View in Product Center

Ugodnosti
  • Nizka poraba električne energije
  • AUTOADAPT način
  • Tiho delovanje
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Hvala za predlog. Bom malo pregledal in na tej osnovi sprejel odločitev.

Kolikor sem gledal brošuro, je najvišji diferenčni tlak 0,6 bar, kar bi za moj primer bilo premalo. Lahko da se motim.

Wilo Yonos maxo zgornji model zmore 1 bar, ampak cena je res zasoljena, 640€ sem jo našel najceneje. Tista za 1,2 bara je pa čez 800€.

Ampak ni kaj, treba bo...
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Mate še opcijo IMP NMT Črpalke...

Ja hudič je, ker inštalatarji vgrajujejo prešvoh obtočne črpalke....Posebej je to slabo, če imate toplotno črpalko. Tam se gleda, da se naredi max pretok, da se zniža dT, zniža potrebno temperaturo dovoda in poveča izkoristek toplotne črpalke.

To šparanje s porabo obročne črpalke je brez zveze in božjastno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman