Puščanje pri ventilu radiatorja

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
Torej enocevni sistem, kot prikazujeta spodnji sliki. Kako sem rešil (začasno, neestetsko, se vidi na drugi sliki).

Da preidem k problemu, kot je vidno, je inštalater cev med spodnjim in zgornjim ventilom zvijal, ne vem zakaj. Ampak na spodnji matici je začelo puščati. Ta kovinska cevka ima seveda na obeh maticah dve medeninasti konusni tesnili v obliki prstana, kateri potem z zategovanjem razširi ob cevko in obod okroglega vhoda v ventil.

Ampak cevka je zgoraj in spodaj na tistem delu toliko zožena, zelo verjetno je deformirano tudi medeninansto tesnilo.

Skratka, pravilna sanacija bi bila prerez in odstranitev cevi, nova cev in obe novi tesnili in tukaj se zatakne. Cevka ima zunanji fi 12mm, obe matici sta M18x1,5-12, na njih pa napis TITAN. Očitno je te cevi torej izdelovalo podjetje TITAN.

Vendar pa sem ob obisku Merkurja in Tapro trgovine izvedel, da oni tega že dolgo ne prodajajo več.

Vesel bi bil, če bi znal kdo povedati, kje bi še tako cev in taki dve medeninasti tesnili dobil? Seveda sem odprt za alternativne rešitve, jasno pa mi je, da tudi navitje s teflonskim trakom na debelo ne bi pomagalo (trajno rešiti).


Hvala



ayGkJuE.jpg




RnkxPZT.jpg
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

To je Ermeto spojka. Morda bi šel s podatki v MDM na Brnčičevi, vzameš en meter cevi in spojke. Zadeva je v NR materialu (običajno 1.4404), koštalo te pa bo max 20 Ejev. Potem sam odrežeš cev na dolžino in zvijačiš skupaj.

To so hidravlične spojke in je montaža dokaj enostavna. Imaš še proizvajalca tega v Škofji Loki, Weber.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
O, hvala za priporočilo. Saj ravno spojke so največja misterioznost. Tudi za cev je informacija dobrodošla, saj sem se skoraj že sprijaznil, da bom montiral bakreno. Ampak seveda no rostfrei veliko lepša.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Vseeno se posvetuj z vodovodarjem, ker jaz ne poznam standardov ki se uporabljajo pri radiatorski tehniki. Navoj mora biti pravi. Pa konus tudi. Tisti konus je jeklen in kaljen. Mislim, da moraš začeti pri vodovodarju (instalaterju za centralne), da ne bo kaj narobe.
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.476
3.142
113
Itak da pušča če pa ni v liniji oziroma pravikot na ventil. Malo odšravfaj, z roko potegni spodnjo tretjino cevi k sebi in proti radiatorju cev da jo poravnaš in nato spoj zategni do konca medtem ko cev šponaš.
Morda bo držalo.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
Torej hvala vama. Zravnati je nikakor ne uspem, razen če naredim "koleno. Ker če bi jo zravnal, bi se tudi podaljšala, kar pa tisto tesnilo ne dopušča, saj je že "zažrto" v cev, ker jo je stiskalo.
Res bom našel kakega mojstra za strojne inštalacije ter ga povprašal.
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.476
3.142
113
Ti imaš tole...je pa res jeba spravit pravo dolžino cevi VMES. Moraš malo odsravfati ventil da ga zasukaš in potem ko ga zasukaš nazaj da cev noter pade.

spajanje-bakarnih-cevi.jpg
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
Ja, nekaj točno takega je. In to tesnilko s slike bi rabil. Najbrž je pametno če dam novo namesto da uporabim staro?
Pa kot vidim na sliki, je cev bakrena.
Bi iz nerjavečega jekla bila tudi OK?
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.476
3.142
113
Material ni važn ti bo vse zdržalo. Seveda pa novo cev kupt in dihtenge
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
OK, samo še za dihtunge me zanima, če je to res "ermeto" tesnilo ali je ta na sliki drugačna? Sprašujem, ker je Demz izrazil nekaj dvoma.
Torej če je drugačna, kje bi jo lahko kupil?
Hvala
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.476
3.142
113
Če si Ljubljančan pojdi v MIX. Stegne 15. Pa seveda cev s sabo nesi...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.260
5.819
113
pri taščici
endvatri
Cev vmes bo najlažje dobil tako, da bo zgornji ventil odsravfal, pa potem cev "nasadil" na spodnji ventil.
Montaža cevi z obema fiksnima ventiloma bo težka čeprav je bakrena.
Najbrž cev lahko ostane popolnoma ravna, ne pa da jo takole pigas(krivis) kot je na sliki.
jurga ?

Aja, bakrene cevi se ne režejo z žago za železo ali fleksarco kot vem
 
  • Wow
Reactions: jurga

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
predlagam da menjaš vse komplet in to z Danfuss ventilom -boš imel najmanj dela in vse bo držalo normalno.Me pa res zanima zakaj je vmesna cev zvita -očitno ti je tvoj " hajcar" nekaj skup vženo. zato kupi komplet vse novo pa bo problem rešen.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Ja, nekaj točno takega je. In to tesnilko s slike bi rabil. Najbrž je pametno če dam novo namesto da uporabim staro?
Pa kot vidim na sliki, je cev bakrena.
Bi iz nerjavečega jekla bila tudi OK?


nič ti nebo pasalo ker -menjat komplet
samo pazi pri ventilu ko ga kupuješ da bo "vorlauf " dotok tople vode desni
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.917
8.964
113
EU
predlagam da menjaš vse komplet in to z Danfuss ventilom -boš imel najmanj dela in vse bo držalo normalno.Me pa res zanima zakaj je vmesna cev zvita -očitno ti je tvoj " hajcar" nekaj skup vženo. zato kupi komplet vse novo pa bo problem rešen.

Cev je verjetno zvita, ker jo je vodovodaš upognil, da jo skrajša in lažje vtakne med ventile.
Po nameščanju jo je zravnal in privil matice.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
jurga, Hanzi in Gonzo, hvala. No sedaj vem katere rešitve so. Verjetno temu mojstru ni bilo lušno snemati ventile, morda je pred tem pozabil namestiti cev. Sredi 90-tih se je potem takole uredilo. :D
Ampak dobrih 20 let je tesnilo, letošnjo jesen pa evo.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
jurga, Hanzi in Gonzo, hvala. No sedaj vem katere rešitve so. Verjetno temu mojstru ni bilo lušno snemati ventile, morda je pred tem pozabil namestiti cev. Sredi 90-tih se je potem takole uredilo. :D
Ampak dobrih 20 let je tesnilo, letošnjo jesen pa evo.

če bi pozabil namestiti cev bi imel poplavo . boš pa težko dobil te dele ker titan ne dela več takšnih ventilov ,so drugi ,premer cevi je drugačen ,tako da kot sem napisal zamenjaj komplet vse pa boš imel mir .