Prodam posel/podjetje

tomi

Guru
1. sep 2007
17.954
9.095
113
39
MB
meni je predvsem zanimivo, kot prvo ta spletna stran ki posreduje kao, in spet hočejo neka plačila nekih paketov vnaprej
smile-1.gif


kot drugo pa odkod eni vlečejo cene za svoje biznise ... kot da bi živeli v nekem paralelnem vesolju
smile-1.gif
ob tem pa seveda skrivajo številke, na podlagi katerih se bi dejansko dalo ocenit zadevo
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik tomi pravi:
kot drugo pa odkod eni vlečejo cene za svoje biznise ... kot da bi živeli v nekem paralelnem vesolju
smile-1.gif
ob tem pa seveda skrivajo številke, na podlagi katerih se bi dejansko dalo ocenit zadevo

Ker tu ne govorimo o podjetjih vrednih milijone, je res kar vprašanje kaj je prava cena/vrednost za nas male. Pri spletnih trgovinah je sploh težko oceniti kaj je realno. Kolk bi pa ti ocenil posel (vem odvisno kakšen je in koliko je treba vložiti časa), ki ti naredi recimo 5k RVC/mesečno? A bi dal 60 jurjev zanj? A bi ga prodal za 60?
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.954
9.095
113
39
MB
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik tomi pravi:
kot drugo pa odkod eni vlečejo cene za svoje biznise ... kot da bi živeli v nekem paralelnem vesolju
smile-1.gif
ob tem pa seveda skrivajo številke, na podlagi katerih se bi dejansko dalo ocenit zadevo

Ker tu ne govorimo o podjetjih vrednih milijone, je res kar vprašanje kaj je prava cena/vrednost za nas male. Pri spletnih trgovinah je sploh težko oceniti kaj je realno. Kolk bi pa ti ocenil posel (vem odvisno kakšen je in koliko je treba vložiti časa), ki ti naredi recimo 5k RVC/mesečno? A bi dal 60 jurjev zanj? A bi ga prodal za 60?

glih tu nekje je formula ja, 12 mesečnih profitov, pol pa odstopanja gor dol, odvisno če trgovina kaže rast ali ne, če so potrebni vložki, je vključena zaloga ... itd
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik tomi pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik tomi pravi:
kot drugo pa odkod eni vlečejo cene za svoje biznise ... kot da bi živeli v nekem paralelnem vesolju
smile-1.gif
ob tem pa seveda skrivajo številke, na podlagi katerih se bi dejansko dalo ocenit zadevo

Ker tu ne govorimo o podjetjih vrednih milijone, je res kar vprašanje kaj je prava cena/vrednost za nas male. Pri spletnih trgovinah je sploh težko oceniti kaj je realno. Kolk bi pa ti ocenil posel (vem odvisno kakšen je in koliko je treba vložiti časa), ki ti naredi recimo 5k RVC/mesečno? A bi dal 60 jurjev zanj? A bi ga prodal za 60?

glih tu nekje je formula ja, 12 mesečnih profitov, pol pa odstopanja gor dol, odvisno če trgovina kaže rast ali ne, če so potrebni vložki, je vključena zaloga ... itd

ja sej pri tem se po navadi "zapne". Zaloga seveda ni vključena v takšne zadeve, vsaj logično ni. Razen če je zaležana. Ti si napisal "profit" jaz RVC, eden bo rekel dobiček po bilanci... Vse to je lahko ZELO različno.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.954
9.095
113
39
MB
jebeno vsekakor, zalogo moraš vključit v ceno, ker kupec po moje pričakuje zadevo na ključ, se pravi zamenja geslo od admina pa dela dalje
smile-1.gif
itak pa tud tebi brez strani ne koristi par ton briketov, ali ?

pri tebi vidim problem, ker če pogledaš za eno leto nazaj, ni nakazane rasti, to zna bit največji problem pri ceni, ker kupca pač ne zanima da če bi pa ti več delal na tem, bi pa ziher blo boljše
smile-1.gif
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.429
858
113
ksz

med temi oglasi je dobesedno 90% natega. Moje osnovno vprašanje je, zakaj bi šel kupit nekaj za 5000€? a ni bolje vložiti to od začetka v isti posel in točno vedeti, kako se stvar razvija. Da ti pa tu nekdo prodaja blagovno znamko, je pa totalna utopija.

Morda bi me zanimalo podjetje, ki ima utečen posel, urejeno organizacijo in prodajni potencial. Pa še v tem primeru se gleda EBITDA in naredi skrbni pregled podjetja za par let nazaj, ter nato ponudi odkupno ceno. Je pa tako, da če danes iztržiš 5xEBITDA pri prodaji podjetja, si fenomen.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.954
9.095
113
39
MB
jaz ne bi rekel da je nateg, ljudje pač ne znajo ocenit svojega posla, oz ga ocenjujejo čisto preveč čustveno.

Večina zadev je retail, se pravi prodaja nečesa, se pravi trgovina, kar pomeni niti ne tolk visok rvc, blagovne znamke kot take pa niti niso nič vredne, oni so mi zanimivi ko hočejo 100k za ambasadozdravja
grin1.gif
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Običajno se take zadeve vrednotijo po sedanji vrednosti bodočih profitov oz denarnih tokov + marža.
je pa vsekakor pri takih "one man band" zadevah težko ugotoviti kakšni bodo bodoči denarni tokovi oz profit...... posledično se take zadeve običajno odkupujejo po sistemu "tehtnica" koliko se mi zdi določena zadeva vredna po moji oceni kaj lahko z njo naredim.

In ne, to sploh ni napačna stvar.....podjetja se ne prodajajo zgolj zaradi tega ker enostavno ne lavfajo, ampak tudi zato ker nekdo nima časa, ima več projektov, ki jih spravi do določene točke potem pa so namenjeni za prodajo ipd......skratka podjetja se prodaja in kupuje...... tržno gospodarstvo ne deluje samo po sistemu ustanovim podjetje in rastem iz nule, ampak se podjetja tudi prodajajo in kupujejo.
Posledično če je nekdo pripravljen nekaj prodati in nekdo pripravljen nekaj kupiti, je popolnoma o.k., da nekdo "zavoha" poslovno priložnost in se ukvarja tudi s tržnico pri prodaji podjetij ter posledično za to delo oziroma trženje zadeve prejme določen profit.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik tomi pravi:
jebeno vsekakor, zalogo moraš vključit v ceno, ker kupec po moje pričakuje zadevo na ključ, se pravi zamenja geslo od admina pa dela dalje
smile-1.gif
itak pa tud tebi brez strani ne koristi par ton briketov, ali ?

pri tebi vidim problem, ker če pogledaš za eno leto nazaj, ni nakazane rasti, to zna bit največji problem pri ceni, ker kupca pač ne zanima da če bi pa ti več delal na tem, bi pa ziher blo boljše
smile-1.gif

Ah pri tako majhnih zadevah, kot jo imam jaz boš težko gledal na smer. Zadevo ti zaniham v katero koli stran želiš. drugače je pri večjih podjetjih, a še tam se zadeva zelo enostavno "lepo" prikaže. Že sama zaloga ki bi jo tui v "nabavno" vrednost postavil je predmet različnega pogleda in kalkulacij. In danes je lahko imam 30 jurjev in ti postavim prodajno ceno za posel 50 vse skup. Pri prevzemu pa je zaloge lahko samo še 5 jurjev (pa bo trgovina še vedno laufala brez težav), kupec posla pa bo na slabšem.

Tu gre res po sistemu, ki ga je Prijam opisal. Pač dogovor, koliko je vsakemu sprejemljivo, za osnovo pa nek letni RVC.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.671
6.227
113
No, ce v pogodbi pise da zraven prodas zalogo v vrednosti 30k si jo dolzen tudi ob prevzemu dati. In ce bos vmes manipuliral s prevrednotenji itd gre za poslovno goljufijo.

IMHO se mi zdi tole zelo zanimiva tema, samo ne smemo zaiti v neke hipoteze kaj se zgodi ce se nekdo ne drzi dogovora.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
No, ce v pogodbi pise da zraven prodas zalogo v vrednosti 30k si jo dolzen tudi ob prevzemu dati. In ce bos vmes manipuliral s prevrednotenji itd gre za poslovno goljufijo.

IMHO se mi zdi tole zelo zanimiva tema, samo ne smemo zaiti v neke hipoteze kaj se zgodi ce se nekdo ne drzi dogovora.

Eh ja to je drugo. Ampak najprej govorimo o vrednosti "posla", ki se recimo prodaja. In v tej vrednosti, če bi jo oglaševal NIKAKOR ne morem imeti zraven zaloge. Zaloga je živa stvar. in je lahko definirana kot "okvirna" postavka. Ampak zaloga kot taka ne vpliva na vrednost posla. DObro na koncu seveda vpliva, ker jo prodaš zraven, če se tako dogovoriš.

Manipulacije" so možne prej. Pa ne mislim s tem na goljufijo, ampak vse v mejah računovodskih standardov.
 

B81

22. jul 2007
34.430
8.918
113
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
ne jst:)

Stran se mi zdi zanimiva, morda pa kdo najde kaj za sebe
http://borzaposla.si/index.php?limitstart=0

sicer se pojavi vprašanje zakaj bi nekdo kupil nekaj kar se vrjetno prodaja, ker ne gre. ampak tudi iz smeti je nastal dober biznis;)

Recimo da si 20 let bil vodja enega DMa ali kaj podobnega in nekdo, ki je podedoval podobno trgovino, se odloci zapret in jo prodaja, ti pa ravno isces nekaj podobnega, da gres na svoje. V takem primeru se splaca.
 

karamarko

Pripravnik
29. sep 2014
365
0
16
Sam sem že kar nekaj časa nazaj prodal spletno trgovino. Našel nišo, kjer je bilo še veliko prostora. Samo en večji player.

Posel je šel tako:

prvo leto - odprl oktobra z 2000€ kapitala, večinoma šlo v zaloge (kar je bila prva napaka -> brez izkušenj, rookie mistake)
prihodki: 500€, dobiček: 0 (ali celo mal minusa)

drugo leto - prihodki: 10.000€, dobiček: 1.500€

tretje leto - prihodki: 20.000€, dobiček: 2.500€

četrto leto - šlo navzdol zaradi vstopa dveh večjih playerjev na trg in vse skupaj prodal za 5.000€ (zraven dal zaloge ovrednotene na 1000€ po mpc).

Zanimiva izkušnja v študentskih letih in izpolnjena ena večja želja - da bi imel svojo firmo.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.954
9.095
113
39
MB
evo pa sem na drugi strani palice ...

za tujca iščem podjetje v obratovanju, seveda čisto, da mu s tem omogočimo nakup nepremičnine pri nas.

ma kdo kaj ?

z več strani sem dobil opozorila, da bi naj šlo za podjetje ki obstaja in dela že nekaj let, novo lahko ustanovim sam. ampak baje da znajo bit problemi.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Rabiš bilance za kakšen kredit?

Če ne, je imo najbolje ustanoviti novo podjetje. Pri posrednikih te stane cca. 500€, če imaš pri roki 7.500 € za ustanovni kapital, ga pa narediš sam in si 100% prepričan, da ni z ničimer obremenjeno.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.671
6.227
113
Kake morjo bit bilance? En znanec je prodajal podjetje s podrocja transporta...sam so minus tolkli zadnji dve leti