Prodaja podedovane nepremičnine

Goran_82

Fizikalc
21. jul 2007
1.539
2
38
Zanima me, kolikšen davek me čaka pri prodaji podedovane nepremičnine.
50% lastnik te nepremičnine sem že od leta 2009 (podedoval po materi), preostalih 50% sem podedoval po očetu letos. Na tem naslovu imam prijavljeno stalno prebivališče že več kot 3 leta.
2% davek od prometa z nepremičninani vem da me čaka, še kaj drugega?

Hvala za odgovore.
 

Nekdoiznekje

Pripravnik
13. avg 2019
108
18
18
Davčna svetovalka Milica Gostiša razlaga, da je ob prodaji podedovane nepremičnine po prvem dednem redu možno, da se s cenitvijo dokazuje vrednost nepremičnine ob pridobitvi. Zakon o dohodnini, ki obravnava davek na kapitalski dobiček, določa, da se lahko na pravnomočni datum sklepa o dedovanju navedena nepremičnina oceni na tržno vrednost, kar naredi cenilec nepremičnin.

Davčna osnova pri prodaji nepremičnine je razlika med prodajno vrednostjo, ki je zapisana v prodajni pogodbi, in vrednostjo nepremičnine po navedeni cenitvi. Vrednost ob pridobitvi po cenitvi (prvi dedni red) ali od drugega dednega reda po vrednosti v sklepu o dedovanju se lahko poviša. Lastniki lahko uveljavljajo račune vlaganj v nepremičnino, davek na dediščine in darila (to velja le, ko je bil dedič od drugega dednega reda), stroške cenitve do 188 evrov na podlagi računa in en odstotek normiranih odhodkov. Prodajna vrednost pa se zniža za plačilo davka na promet nepremičnin (če ga plača prodajalec), stroške cenitve nepremičnine do 188 evrov na podlagi računa in za en odstotek normiranih odhodkov.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
V naši davčni (ne)ureditvi je pogumno citirati članke stare 4 leta. Namreč - kasneje je prišlo navodilo, da se upošteva v sklepu o dedovanju vpisana vrednost - torej če hočeš prihranit pri taksi sodišča za dedovanje (v 1. dednem redu drugih stroškov ni) in navajaš nižjo ceno od potencialne tržne, te pač vseka davek od dobička iz kapitala, zato pametni, ki imajo namen nepremičnino po pravnomočnosti sklepa o dedovanju prodati, podajo sodišču pravilno vrednost, ter pač plačajo malo več takse.

Za OP - plačal boš 2% DPN in 27,5% davka na dobiček iz kapitala, konkretno pri tebi od kasneje podedovanega deleža po računu: prodajna vrednost - (minus) nabavna vrednost s priznanimi stroški = osnova za davek.

 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Načeloma, bi moralo iti čez z samo 2% davkom na promet, vseeno pa svetujem pred prodajo obisk, dobrega davčnega svetovalca, ki vam lahko veliko prihranita, podobno, kot so predhodniki navajali, ker je treba pogledati le v detajle. Ko enkrat daš papirje na Furs za odmero , zna biti že prepozno .....

Je pa od primera do primera različno ......
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ma daj ne zganjaj demagogije - zakonodaja je povsem jasna in ni nobenih različnih primerov. Konkretno OP kot sem napisal zgoraj (ja s tem se ukvarjam 29 let). Kar pa so na dedovanju vpisovali pa bo pač sedaj treba nosit posledice (ali pa ne).
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.372
155
63
Sicer je par let tega, ampak smo imeli srečo, da nas je sodnica opozorila na točno to.

V kolikor je namen prodaja, je bolje plačati več sodne takse in manj davka pri prodaji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Goran_82

Fizikalc
21. jul 2007
1.539
2
38
Hvala vsem za odgovore.
Obravnave na sodišču še ni bilo, tako da še dobro da sem pravočasno vprašal tukaj.
Spomnim se, da ko sem leta 2009 podedoval 50%, sem navedel zelo nizko tržno vrednost, ravno zaradi znižanja sodne takse. Takrat tudi ni bilo nobenega namena o kasnejši prodaji te nepremičnine.
@McGyver: Če pravilno sklepam....od deleža, podedovanega leta 2009 ne bom plačal 0 kapitalskega dobička, od 50% deleža, ki ga bom pa podedoval v 2020, pa bom plačal davek 27,5% od razlike med navedeno vrednostjo v dedovanju in dejansko prodajno vrednost. Če torej na sodišču ocenim vrednost, ki bo večja od dejansko dosežene prodajne cene (v bistvu prikažem izgubo), ne plačam nič? Razen pač večje sodne takse, logično...
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Točno tako, kot pišeš ali pa tudi če navedeš malo, pa si noter še 3 leta imaš stalno bivališče tam in RES bivaš tam, tudi potem nič.

Vse pravilno razumeš, tako, da naj ocenijo realno vrednost v sklep o dedovanju, ker davka na prvi dedni red ni, takse so pa zelo majhne ......
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Da ne bo kakšne nejasnosti: kapitalski dobiček pri prodaji je treba napovedat in se bo ugotavljal od obeh deležev - vendar! - od prvega deleža zapadeš pod olajšavo 3 let neprekinjenega bivanja v nepremičnini (tudi na dan prodaje!!!), pri drugem (novem) deležu pa boš imel realno ceno in se ugotovi da je davek 0,00€.

+ seveda DPN 2%.