Prodaja/odkup terjatev

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Pozdrav,

mene pa zanima, kako je s prodajo/odkupom terjatev.
Recimo, da imam stranko, ki mi je dolžna slabih 10.000€, vendar tudi vem, da je (trenutno) nelikvidna (delavci niso dobili plač).

Odkupuje sploh kdo take terjatve?
Kako je pa z izvršbo?
 

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.862
33
48
odkupujeno že sam si odbijejo procente verjetno slabša firma več odbitka? malo poguglaj pa vidiš kok firm je pri nas ko to počenjo!
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Izvrsba - verjetno gres v upnisko vrsto in potem dobis tistih par procentov, ce podjetje sploh nima vec prilivov.

Izterjava - vecja moznost za uspeh, ker sredstva na TRR niso nujno vsa sredstva, ki jih ima lastnik.

Mi imamo z enim podjetjem za izterjavo do sedaj dobre izkusnje. Trenutno v postopku 4500 EUR tezak dolznik za 15% provizije. Bomo videli...

lp
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Terjatev nelikvidne firme ti v teh razmerah pod normalnimi pogojih ne bo kupil nihče. Tudi izterjave kot take pri nelikvidnih podjetjih nimajo ustreznega učinka (pričakovana dolgotrajnost) a je boljša varianta kot odkup terjatev.

Verjetno najboljša, a v teh časih tudi okrnjena (kriza) rešitev je verjetno verižni pobot ali verižna kompenzacija. Malo poišči podjetja, ki se s tem ukvarjajo... Zadnje čase ne teče tako tekoče kot še pred meseci a vseeno za vas morda najugodnejša rešitev.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Verižna kompenzacija, sicer pa si lahko tudi z davčno pomagaš. Zadeva gre takole: ti imaš na dursu nek dolg, recimo prispevke in DDV. Rad bi plačal, a ne moreš, ker ti tvoji kupci ne plačajo. Narediš takole: dolžniku pošlješ IOP (izpis odprtih postavk), ki ti ga mora potrjenega vrnit. Ta potrjen IOP skupaj s kopijami računov, ki so ti jih dolžni, dostaviš na DURS in poveš: jaz bi rad s tem pokril to in to in to. Davčna potem zateži njemu, v skrajnem primeru mu tudi blokirajo račun do plačila. Velja pa to nekako za tekoče terjatve (torej ne stare kako leto ali več).
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Ni treba da podpiše, vsaj v mojem primeru je bilo tako, pred dvema letoma. DURSu toliko časa nisem plačeval prispevkov, da se je nabralo za znesek, ki so mi ga dolgovali. Predal sem jim kopije računov, oni pa so naprej delali izterjavo. Stalo me ni nič, izterjava pa je bila 100 procentna. Šlo je za 12 strank, ki so mi dolgovale od 250 do 500€. Za po novem letu spet pripravljam mino
grin1.gif
 

Apachi

gps navigator
Osebje foruma
21. jul 2007
2.190
10
38
Murska Sobota
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
Ni treba da podpiše, vsaj v mojem primeru je bilo tako, pred dvema letoma. DURSu toliko časa nisem plačeval prispevkov, da se je nabralo za znesek, ki so mi ga dolgovali. Predal sem jim kopije računov, oni pa so naprej delali izterjavo. Stalo me ni nič, izterjava pa je bila 100 procentna. Šlo je za 12 strank, ki so mi dolgovale od 250 do 500€. Za po novem letu spet pripravljam mino
grin1.gif
Veš kaj so rekli mojemu kolegu? Gospod, sami ste si izbirali vaše stranke...

pa so mu prispevke kar zarubili
smile-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.271
6.523
113
Po novem so zelo strogi ja, ne plačaš enkrat, pa direktno rubijo iz računa.

Tole o "kompenzaciji" z DURSom pa verjetno pride v poštev samo takrat, ko je človek res v ***** in nima več denarja nikjer, takrat pa pridejo dacarji pogledat kako in kaj bi se dalo dobit in se lahko tudi rubi dolžnike. Seveda, če dolžniki imajo kaj, če nimajo..pa jebeštrga.
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Očitno delajo kakor kje.
Sem že bil na Dursu in jim povedal kaj jih čaka po novem letu, pa se nič ne bunijo.
grin1.gif
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Citat:
Ni treba da podpiše, vsaj v mojem primeru je bilo tako, pred dvema letoma. DURSu toliko časa nisem plačeval prispevkov, da se je nabralo za znesek, ki so mi ga dolgovali. Predal sem jim kopije računov, oni pa so naprej delali izterjavo. Stalo me ni nič, izterjava pa je bila 100 procentna. Šlo je za 12 strank, ki so mi dolgovale od 250 do 500€. Za po novem letu spet pripravljam mino

Da ti na dursu tole naredijo, pa moraš imeti kakšne dobre veze tam ali pa si se tole izmislil.
Kar ne morem verjet, da bi bilo tole res.

Daj mi razloži, kako jim ti na dursu dokažeš, da računi res niso plačani? Ali ti dacarji kar na besedo verjamejo, da ti stranke tega še niso plačale?
Bilo bi super če bi natančno opisal postopek, ker bi takoj petnajstega, ko mi zapadejo prispevki šel tja malo povprašat če lahko še jaz malo terjatev zaprem
smile-1.gif


lp
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
Ni treba da podpiše

Treba, treba. Nujno. Brez podpisa tvojega kupca se ne zganejo. Po možnosti zahtevajo še izpis prilivov na račun od dne, ko je bil IOP potrjen (da niso potrdilo iop-ja, potem pa plačali).
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Do sedaj je bilo tako kot sem napisal in tudi po zadnjih pogovorih mi nihče ni omenil kakšnih sprememb. Bom pa za vsak slučaj še enkrat preveril kako in kaj, da se mi ne zgodi kakšno presenečenje.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.271
6.523
113
Verjetno je tudi odvisno od "odgovornih" na katere naletiš in njihovo fleksibilnost pri reševanju problemov.

Poznam človeka, kateri ima s.p. in je bil državi dolžan nekaj 1000€, so pa tudi druge firme bile dolžne njemu, a država se kar lotila njegove osebnega računa in vzela dol, kar je potrebovala, glede dolžnikov pa so rekli, da niso sposobni plačati in da si ne morejo nič pomagati.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
825
495
63
Da po 11 letih spet malo odprem to temo :)

Zanima me ali lahko fizična oseba prav tako odkupi neko terjatev (kot naložbo), ali pa to lahko delajo samo podjetja?
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Verjetno se vse da, je samo stvar pogodbe in obeh strani, ki se bosta držali tega.
Pa seveda zavarovanja (menice?).