izboljšanje piva iz ekstrakta

sass

Guru
1. sep 2007
5.104
744
113
nabavil sem si osnovni komplet za domače varjenje piva in naredil nekaj serij iz ekstrakta (vsebino piksne zmešaj z vodo, dodaj sladkor, posuj kvasovke, ..., flaširaj, ..., popij). zanekrat mi ta poenostavljeni postopek ustreza, ker trenutno nimam niti časa niti prostora, da bi se lotil kaj bolj kompleksnega (komaj sem si izboril pol metra pulta v kuhinji za sod in steklenice
smile-1.gif
.
pivo je sicer čisto pitno, recimo na nivoju tistega, kar se prodaja v piksnah za en evro v trgovini. vseeno pa me zanima, če se da še kaj izboljšati aromo, ojačati okus. prebral sem nekaj nasvetov po internetu, a vseeno, kaj svetujete vi. poskusil bom:
- sladkor (delno?) zamenjam z DME
- nekdo svetuje boljše kvasovke od priloženih?
- dry hopping - kako to izvesti? dodam hmeljeve pelete v sod za primarno fermentacijo, skupaj z ekstraktom in DME? predvsem bi želel več hmeljeve arome, vendar nizko grenčino.

še kak nasvet?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Jaz sem zacel kombinirat z DME (250g dme : 750g dekstroza), je bolje, samo je pa se vedno piksna. Dryhop lahko probas, mogoce malo ubije okus po genericnem
grin1.gif


Mogoce poglej partialmash - da kuhas pivo brez piksne, samo dme in po zelji delas s hmeljem, naredis u bistvu samo boil del polneg postopka, da se izognes pacariji pri mashu ampak lahko naredis svoje pivo iz nule
wink-1.gif
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Jaz sem bil nad že hmeljenimi piksnami razočaran. Raje narediš "steeping", v lonec vode daš slad za aromo (v vreči) in namakaš na cca 70C pol ure. Nato vzameš vrečo ven dodaš DME in/ali LME in če je potrebno še dodatno vodo, zavreš in dodajaš še hmelj po receptu (za več arome in manj grenkobe dodajaš več hmelja proti koncu vretja in manj na začetku). Tako dobiš lahko izvrstno pivo brez vsake primerjave s tistim iz hmeljenega ekstrakta. Uporabiš pa seveda tudi kvaliteten kvas.
(če nimaš velikega lonca lahko kuhaš bolj gosto zadevščino in dokončno razredčiš kar v fermentorju - v tem primeru moraš pojačat dozo hmelja)
Dry hopping narediš tako, da hmelj zabrišeš v fermentor v zadnjem tednu fermentacije, po navadi zadnje 3 do 7 dni pred stekleničenjem in če imaš rad aromo hmelja niti ni treba šparat z njim.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.104
744
113
ravno to me zanima, kako dodaš hmelj med fermentacijo. jaz imam npr. tale komplet. fermentacija traja recimo dva tedna. a ne bo prišlo do kontaminacije, če bom vmes med fermentacijo odprl pokrov in notri natresel hmelj?
mpkmme.jpg
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Citat:
Uporabnik sass pravi:
ravno to me zanima, kako dodaš hmelj med fermentacijo. jaz imam npr. tale komplet. fermentacija traja recimo dva tedna. a ne bo prišlo do kontaminacije, če bom vmes med fermentacijo odprl pokrov in notri natresel hmelj?
Ne bo. Najbolje bo, da si v eno razpršilko naliješ not mešanico starsana in ko odviješ pokrov ter daš not hmelj, spodnji del pokrova in zgornji del fermentorja pošpricaš s to mešanico ter pokrov priviješ nazaj.
To lahko uporabljaš, da našpricaš tudi vse ostale zadeve, ki pridejo v stik s pivino, npr. pipica na fermentorju, cev za flaširanje, lopatka za mešanje,...
Plastenka_z_razprsilko.jpg
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.104
744
113
še to mi povej, ali stresem pelete hmelja direkt v posodo, ali jih dam v kako vrečico?
koliko pa naj jih dodam za 23 litrov piva? ker še nimam občutka, bi raz za prvi poskus nek napotek, kasneje bom itak videl, kako se bo obneslo.
styrian_golding-t90_4_4.jpg
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Lahko kar direkt not, brez vrečke. Pred flaširanjem edino daj za par dni v hladilnik, da se ti lepo posede vse na dno.
Koliko pa je težko povedat kar tak, odvisno kaj hočeš naredit.
 
Nazadnje urejeno:

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
lahko probaš 25g za zadnjih 5 dni in boš videl kaj bo prišlo ven, seveda je kot pravi Zoki odvisno kaj bi rad dosegel.
jaz uporabljam vrečkice in sem zadovoljen. (moraš pred uporabo sterilizirat npr v vreli vodi, prazne vrečkice jasno)
 

Zmikavt

Pripravnik
21. okt 2016
64
0
6
Dry hop ni nobena huda znanost. Smiselen je pri raznih IPA variantah. Dodaš ga recimo tam 100-150g na 20l. Mora biti pa aromatičen hmelj. Iz kakega Magnuma ne boš neke posebne arome dobil. Jaz ponavadi uporabljam ameriške: Cascade, Citra, Simcoe.

Postopek je simpl. Odpri in stresi direkt v primarni fermentor. Lahko obesiš v vrečki (dobro namočeno v razkužilo npr. Oxi ali StarSan). Hmelj sam je antiseptičen in z njim ne boš okužil pivine. Zato so ga sploh začeli dajat v pivo, ker je odličen konzervans
wink-1.gif


Zelo pomembno pa je, DA POČAKAŠ da se glavni del fermentacije zaključi. Če boš dal dry hop med burno fermentacijo, ti bo šla vsa aroma ven čez veho
wink-1.gif