Priklop sosednje stare hiše na elektriko nove hiše

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Ker je tukaj gotovo kak štromar, verjamem, da bom vse izvedel.

Torej, stara hiša je odklopljena od elektrike.
Za kaj se bo uporabljalo, se še ne ve, a ne za prebivanje.
Vendar pa se je spodaj malo uredilo, dogradilo, zato se bo potegnilo z nove hiše v tisti del elektriko, vse nadometno, da bo kaka vtičnica in kaka improvizirana luč.
Predvsem pa bo tudi malo "delavnice", stroji pa so seveda trofazni. Kompresor, cirkular, varilni aparat.

Od nove do stare hiše je v zemlji, kar precej globoko, napeljana cev, kakih 8m, zasuta s peskom, čez je valjanec in čez njega še trak "visoka napetost".

Hiša ima glavne varovale 3x25A.

Elektriko se bo vleklo že za FID stikalom, torej iz FID zavarovane strani in še za hišnimi varovalkami.
Morda se bo kar "podaljšalo" iz ene trofazne vtičnice na 3x16A, cilj pa je, da se v omarici s hišnimi varovalkami doda tri nove 25A varovalke in od tam potegne kabel direktno do stare hiše.

Kakšen bi moral biti ta kabel v zemlji (4 ali 5 žilni in s kakšnim presežkom žile)? Bi moral na strani stare hiše vgraditi še en FID?
Bi moral na strani stare hiše narediti dodatno ozemljitev ali lahko po 5-žilnem kablu pripeljem kar ozemljitev iz nove hiše?

Hvala
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Razdalja "podaljška do stare hiše? drgač pa 5x 2,5-do 4mm2, odvisno, kakšen presek imaš v novi hiši za 3f porabnike.
FID v stari hiši prav pride, odvisno, če boš kaj dosti razvejal instalacijo po stari hiši iz tega dovoda.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mamca in Bajkman

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
V novi hiši so 3f žile preseka 2,5 mm2 na 16A varovalkah.
Na vogalu nove hiše, ki je najbližji cevi in stari hiši, je že ena 3f vtičnica, od katere bi bilo najlažje potegniti. V tem primeru bi kabla cca 8m.
Če pa bi vložil malo več energije, bi prišel lahko s kablom do omarice z varovalkami, si katerih pa pride vod s 4mm2 žilami.
Torej, če grem v to drugo izvedbo, na 3x25A, bodo 4mm žile dovolj?
Nekje sem zasledil, da če je v zemlji, mora po novih normativih, ne vem katerih biti 10mm2.
Kabel naj bo gumast ali PVC?
Torej, FID bo. Je kaj pomembno, kakšen, kateri?
Ozemljitev, kot razumem, kar iz nove hiše?
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Presek kabla daj tak, kot je tisti, na katerega tokokrog se boš priklopil, večjega nima smisla ..razen, če misliš kdaj povečat moč v stari hiši pa daj sedaj močnejšega.
Položi PVC kabel, obvezno 5-žilni
Fid lahko daš za zaščito tokokrogov v stari hiši-lahko daš generalnega za vse, torej 4-polni 40A-30mA, ali pa za posamične tokokroge-KZS 16A, 30mA.
Za FID bo zadoščala ozemljitev, ki pride po kablu, lahko pa ga povežeš na ozemljilo stare hiše, ne bo nič narobe.
Pa nekdo ti naj na koncu malo preveri z instrumentom-ni treba uradno, samo za kontrolo izvedbe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mamca in Bajkman

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Hvala. Mislim, da mi je jasno.

Edino razmišljam, da bi povlekel še eno fazo v zgornji štuk in jo priključil na obstoječo inštalacijo. Vendar pa je ta instalacija res res stara. Po mojih informacijah narejena takoj po vojni. Najbrž se kasneje ni kaj spreminjalo, v tej hiši je živela pokojna sestra od stare mame, otrok ni imela in kolikor se jaz nje spomnim, dvomim, da bi kaj naredila v to smer.
Seveda so kabli kot so, elektrika pa je po hiši normalno bila.
Zagotovo ni ozemljitve, samo ničenje in točno to me straši.
Bi bilo pa dobro, če se recimo lahko kdaj prižge kako luč....

Torej, povezati ali ne povezati?
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Hm..fajn bi bilo vedeti stanje obstoječe instalacije- pri taki starosti je izolacija na vodnikih običajno preperela in so lahko kar goli vodniki po dozah in ceveh, potem so slabi stiki po dozah, pregreti vodniki ipd....ničenje še ni tak problem, bolj se gre zaradi požarne varnosti. Pa tudi FID ti lahko skoz meče ven, če ima v ozadju tako instalacijo.(po temu že veš, da nekaj ni v redu).
Če ti ni odveč, raje potegni en ali dva nova tokokroga na vrh, staro instalacijo pa odklopi pa bo mir.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman in Mamca

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Sam v ta priklop nikakor ne bi razmišljal, a še do aprila je bila hiša priključena v omrežje, kar mi morda da misliti, da so štromarji vedeli, kako je in morda tudi kdaj kaj preverili, da so dovolili.
Inštalacijo sem prejšnji mesec gledal tudi doze. Na pogled mi je delovalo OK. Imajo pa kabli poleg izolacije še oplet iz nekega "blaga", zato je težko videti zagotovo, še manj pa tisto, kar je očem skrito v zidu.

Ideja je privlačna, ker je enostavna.

Samo še to. Kaj če testno priključim in FID dela BP? Bi si ti upal potem pustiti priključeno? Ob tem poskrbim še za pregled kakega profi štromarja.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
No, če je bila hiša še do pred kratkim pod napetostjo in da na pogled ni vse "gnilo" po dozah, potem OK..če bo FID držal, potem ni panike.
Za kakšno luč in vtičnico ne vidim problema, kot sem pa rekel, naj ti kakšen štromar malo pogleda zadevo in eventuelno spotoma meritve.

Če nisi na drugem koncu sveta, ti pa lahko jaz pogledam spotoma ipd..:p
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman in Mamca

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Hvala za te nasvete. Mislim, da mi je vse jasno, kako naj to uredim, samo še pogovoriti se bom moral sam s sabo, pa še kakim članom, na katera mesta sodijo vtičnice in kje bom navesil kako žarnico.
Sem sicer štromar, a bi bil vseeno vesel, če bi ti pogledal, saj nisem za energetiko in inštalacije. Vendar pa sem kar na drugem koncu slovenskega sveta...:)

Pošteno rečeno niti ne vem, v katerih knjigah iskati predpise itd. Google bi verjetno dal rezultate, a branje bi najbrž kar vzelo nekaj časa, katerega sedaj nimam na razpolago. Upam, da lahko še kaj vprašam, če bo kaka nejasnost.
Recimo, ne vidim/razumem smisla vezanja FID-a serijsko obstoječemu FID-u. OK, res da ima obstoječi pripopane še ostale uporabnike, a če bo metalo ven, bo verjetno oba na enkrat.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Vezava FID (RCD) odklopnikov serijsko ali zaporedno..takole je-
-če imaš zaporedno vezana dva enaka po karakteristikah seveda ni smiselno, ker bo vrgel ven eden ali drugi, zato pa moraš doseči selektivnost,,torej, da kot prvega vgradiš tistega, ki ima višji diferenčni tok (recimo 300mA), ta varuje pred požari ipd, drugi v liniji pa recimo 30mA in nižje, ti pa so za "življenje".
-ali pa dva enakih diferenčnih tokov, s tem, da ima prvi zakasnitveno delovanje, imajo S oznako, drugi je pa navaden.

V tvojem primeru bi pa naredil tako-potegne se kabel v hišo iz priklopa, kjer ti bo ustrezalo, presek enak ali večji od priklopa, v hiši si zmontiraj eno manjšo plastično omarico z potrebnimi inst. odklopniki (tripolni za 3f vtičnico in enopolni za 1f vtičnice in luč) FID v novi hiši ti pa itak varuje celo instalacijo. Problem je samo, kakšno tokovno vrednost ima .Če ima 500 ali 300mA, bi ga bilo fajn zamenjati za 30mA, kot je sedaj standard.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Ja, ta obstoječi FID je precej v letih. Bom danes preveril, kakšen diferenčni tok ima, ko pridem do njega. Če bi stavil na vrednost, verjetno res kar 500mA.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
To bi bilo fajn ja-če je star , pa se ga mogoče ni preverjalo na tipko je hitro možno, da ne bo delal, ko bi moral (zataknejo se), glede toka pa še karakteristike imajo za današnje čase neuporabne-recimo, da ne reagirajo na polvalno usmerjeno napetost ipd, kar ima veliko današnjih aparatov, ki so ravno tako nevarni v primeru preboja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
FID kot tak dela, ker je kak mesec pa pol nazaj vrgel ven, ko sem priključil nek preplozan napajalnik. To verjetno misliš, da ni primeren za stikalne napajalnike? Ki imajo visok THD. Nisem vedel, da to lahko vpliva celo na FID.
Prej se je vedno govorilo samo o cos(fi), mi je pa jasno, da bo potrebno to redefinirati...
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Ne to- v primeru okvare ti aparati "spuščajo" proti ozemljitvenemu vodniku (zemlji po domače) delno enosmerno ali enosmerno napetost (posledično tok), ki ga tak FID ne zazna (indukcija enosm. toka pa te zadeve), zato pa ne izklopi..Novi FIDi imajo vsi eno polperiodo narisano kot oznako, da to omogoča, seveda z CE oznako, ne kakšni ponaredki.
THD pojav(višji harmoniki= je pa "smetenje" mreže z raznimi drugimi frekvencami, ki so napajalni mreži tuje in jo obremenjujejo, to pa počnejo naprave, polne elektronike po domače.
Cos fi je pa izkoristek delovne energije naspram jalovi- cos fi vrednosti 1 imajo čisti ohmski porabniki, nižjega pa induktivni zaradi uporabe jalove energije, ki jo rabijo za svoje delovanje-torej magnetizma...to nima vpliva na FID ;)
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Jasno je tudi meni, da cos(fi) nima vpliva na FID. Sem pa nekako iz tvojega prejšnjega zapisa privzel, da morda slab THD kake od naprav iz meni neznanega razloga pač.
Želel pa sem omeniti, da je za industrijo trend, da se bo vpeljala "kazen" za visok THD (nad določeno vrednostjo), podobno kot sedaj, ko morajo plačevati tudi jalovo energijo.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Možno, da bi šlo kaj v to smer..ampak kaj, ker je še v uporabi veliko elektronike, ki je nekvalitetna in stara...sem imel nekoč veliko težav pri meritvah in drugih postopkih v praksi zaradi poceni"kitajskih" strojev in naprav, vse brez filtrov itd..
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Če lahko izkoristim priliko še glede varčnih sijalk. Vem, da je to že neizmerna deviacija od prvotne teme, pa vseeno. Wolframova žarnica ima lep sinus. motor ima pač zamaknjen tok zaradi induktivnosti. Ko pa sem sam preverjal varčno sijalko, sem dobil neko tako obliko toka:

kifVelt.jpg


Pa če se prav spomnim, je bil tudi zamik.

Seveda se mi poraja vprašanje koliko take sijalke, ob masovni uporabi, napram wolframovim žarnicam, zakomplicirajo in podražijo celotno omrežje, pa tudi poslabšajo ekologijo. Poleg tega, da so najbrž tudi manj ekološke za proizvodnjo itd...
Bi znal tukaj podati mnenje?
Meni je jasno, da taka karakteristika ne vpliva blagodejno na omrežje, a seveda si ne znam predstavljati, v kakšni meri.

Edit: črna je krivulja napetosti, rdeča pa toka.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Varčna sijalka ima (tako kot tudi led pa še marsikaj) v bistvu stikalni napajalnik in takšne oziroma podobne grafe najdeš v vse več napravah - od polnilca za telefon do televizije, raznih žarnic itd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Tako je--tudi te sijalke -poleg drugih flourescentk) spadajo v skupino nelinearnih bremen, ki popačujejo sinusno obliko napetosti v omrežju. Zraven seveda spada vsa računalniška elektronika, močnostna elektronika, kot so usmerniki, posebej frekvenčni pretvorniki brez filtrov.ipd..generalno bi lahko rekli, da najbolj vplivajo na te zadeve el. porabniki, ki zahtevajo za svoje delovanje usmerjen el. tok, torej enosmerni porabniki.
Tako tokovni harmoniki, ki jih proizvajajo te naprave povzročajo precejšnje dodatne izgube v napajalni mreži-instalaciji-, reciva torej v prenosih (kabli), izvori(generatorji, trafoti) in seveda v bremenu...torej po domače-kabli se bolj grejejo, trafoti enako( skin efekt, histereza magnetenja, Foulcaultovi tokovi..)kondezatorji prej prebijejo, generatorji podobno kot trafo plus rotacijsko motilno polje (nastanek parazitskega vrtilnega polja, ki zavira in zajebava generator ipd..) potem asinh. motorji, ki "prenesejo " do 10 % thdu, nato so težave..

V glavnem, nič dobrega niso te stvari za klasično mrežo in vse, kar spada zraven.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman