Prijava prometnih prekškov - s strani občana

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
OK, da se najprej polijem z gnojnico: prometne predpise občasno kršim, tudi hitrostne omejitve. Nisem ravno vzoren voznik. Kljub temu v 500.000 km še nisem povzročil prometne nesreče, plačal pa sem 3 položnice za prehitro vožnjo...

Kljub temu, da očitno nisem perfekten vzor na cesti pa me vseeno razkurijo orto pacienti, ki kršijo prometne predpise in hkrati resno ogrožajo ostale. Posledično vsake toliko prijavim kakšnega voznika in sicer čim bolj enostavno - s klicem 113, razkritjem svojih podatkov ter podatkov o vozilu kršitelja ter lokaciji same kršitve ter smeri vožnje tega vozila.

Zanima me, če ima takšno početje sploh kakšen smisel? Ali policija ukrepa ali ne? Je zgolj takšna prijava dovolj za izdano kazen? Če nima smisla bom preprosto nehal, ker se mi ne da izgubljati časa.

V pomiritev vseh "dinamikov" pa samo še to: prijavim le takšne, ki povzročijo resne pi zda rije. Npr, da jim pade 100 kg ciglov s šleperja in jih ne poberejo/označijo, takšne tovornjakarje, ki rinejo v klanec, vmes pa jih zanaša po obeh voznih pasovih, seveda pred nepreglednimi ovinki ipd. Vse to so situacije, ki lahko privedejo do nesreče z resnimi posledicami, ko nasrka nekdo, ki ni prav nič kriv.

Primarno prijavljam tovorna vozila, jih pač najbolj sovražim, poleg tega menim, da bi profi vozniki morali biti vzor na cesti. Že zato, ker vozijo hudičevo velika in nevarna vozila, s katerimi se osebna vozila in motorji ne morejo meriti v primeru trka.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Sam sem enkrat poklical na 113, ko je en tovornjakar parkiral & zadremal na pospeševalnem pasu na avtocesti
bonk.gif
.

Me sicer zanima odgovor na tvoje vprašanje, ampak se bojim da nama ne bo preveč všeč.
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Za Grosupeljske policiste lahko povem, da ne ukrenejo popolnoma N I Č. Je fotr klical direkt na policijsko postajo in jih opozoril da en pacient mimo naše bajte (naselje, šolska pot...) divja s precej preveliko hitrostjo, kljub temu, da ga je že on večkrat opozoril (je šlo za znano osebo). No vrli policist ga je vprašal za podatke in kako ve, da se model vozi prehitro oz s kakšno merilno napravo ga je izmeril , da lahko to trdi.(
stupid-1.gif
) Ko mu je pač povedal, da je 20 let voznik in da ima nek občutek kaj je 50km/h in kaj 100km/h je bil odgovor, da to ni dovolj, da bi ukrepali...
Ko so v bližnjem lokalu (brez vseh dovoljenj) imel zabave pozno v noč in nažigal musko folku pod oknom se tud niso odzival na klice večih sosedov... policisti se bojijo nekaterih fuknenih domačinov in raje sploh ne pridejo kontrolirat
crazy1.gif


Ko so ropali banko, so rabili od sprožitve alarma, do prihoda 20 jebenih minut. Samo za primerjavo - z normalno vožnjo po vseh predpisih se pripelješ od policijske postaje, do banke v 12 minutah...

Zaključek - škoda cajta.
 
Nazadnje urejeno:

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Hja. Bi rekel, da res ne. Policija s takšno ignoranco zanemarja brezplačno informiranje s strani voznikov, ki bi bilo nujno zaradi njihove neprisotnosti v prometu.

Najbolj me preseneča odziv mnogih, ki jim opišem svoje početje in razloge zanj. Praviloma me označijo za težaka, tožibabo, komplikatorja ipd. Nihče pa ne trzne na mojo logiko: kaj če bi se bi pripeljali tisti trenutek nasproti?

Folk (mnogi) ne razume, da bi morali vsi ravnati kritično do napak drugih v prometu. S tem konec koncev dvigujemo prometno varnost. To, da nekomu pogledaš skozi prste in naravnost iščeš izgovore za njegovo ogrožanje ostalih v prometu je butalsko. Konec koncev ne težim brez veze. Doslej so bili vedno primeri, ki bi se najverjetneje končali z resno prometno nesrečo, če bi tisti trenutek kdo pripeljal nasproti. To pa se lahko zgodi vsakomur, tolarenca do kršiteljev pa je navadna oslarija. Potem pa vsi jamrajo nad porazno prometno varnostjo, sami pa ne naredijo nič ne pri sebi in ne pri drugih v prometu.
 

sakatumi

Pripravnik
27. jan 2008
35
0
6
ti že lahko sporočiš policiji,dokler pride policija na kraj dogodka,ne bo niti tebe več tam,niti prekrškarja.zgolj po obtožbi pa tudi ne morejo vsakega preganjat,ni dokazov.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Ce klices na 113 se policaji MORAJO odzvati, ker se to vse snema in belezi ze na samem centru, potem se pa preverja to vsake toliko. Se pravi ce kaj prijavis na 113 mora biti nekaj narejenega. Isto velja za 112.

Ce pa klices na navadno stevilko te pa lahko skenslajo ja.

LP
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Do sedaj sem nekajkrat prijavil kakšnega voznika, pa so me mislim, da skoraj vsakič obvestili nazaj po telefonu, da so ga ustavili in da ga kontrolirajo.
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.336
760
113
Odzovejo se lahko tako, da pridejo tja in prekrškarja dobijo na kraju samem. Hvala bogu, da ne veljajo te ''anonimne'' prijave. Drugače bi se sosedske in podobne zamere ''reševale'' na ta način. Znana oseba drvi 180km/h mimo moje hiše. Danes že 12-ič...
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.336
760
113
Anonimna je bilo v narekovaju. Razen, če se zraven po telefonu, ko poveš svoje ''pravo'' ime in priimek, identificiraš še z osebno izkaznico ali potnim listom...?
 

Telefunken

Fizikalc
23. jul 2007
1.909
0
36
Poveš pač eno lažno ime in priimek, pa kličeš iz sim kartice kupljene na benc. črpalkah...
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.336
760
113
Ravno zato Policija ne priteče na vsak klic in ne zapre modela, katerega klicatelj bremeni zločinov zoper človeštvo.
 

maggio

Fizikalc
19. avg 2007
1.704
1
38
Lj-bežigrad
Citat:
Uporabnik XXXL pravi:
Odzovejo se lahko tako, da pridejo tja in prekrškarja dobijo na kraju samem. Hvala bogu, da ne veljajo te ''anonimne'' prijave. Drugače bi se sosedske in podobne zamere ''reševale'' na ta način. Znana oseba drvi 180km/h mimo moje hiše. Danes že 12-ič...


bravo

moja bivša bi me vsak dan po 2x prijavla in to z svojim polnim imenom nič anonimno - ironija je pa tukaj da bi ji še verjeli, ker ima toliko obraza da bi šla tudi lažno pričat
stupid-1.gif


lp

 
Nazadnje urejeno:

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Moje izkušnje so takšne, če je kontrola ravno kje blizu,
bo kršitelja ustavila in bo deležen pregleda (obvezna oprema, pihanje, delovni nalogi,...).

Drugo je pa resno konstantno ogrožanje (puščanje tovora,...), tam ga pa morajo uloviti.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
OK, me zanima čisto hipotetično. Si v avtomobilu s sopotnikom. Oba zaznata resno kršitev prometnih predpisov in evidentno ogrožanje prometne varnosti. A lahko podata uradno prijavo, zapisnik, podpis spodaj itd?
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Moje mnenje je, da ne. Ker če bi lahko, bi moja tečna soseda vsak dan divjala po ulici z 120km/h, sodelavec, kateri mi gre na jetra pa redno vozil brez luči in nepripasan.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
No, konkretno imam v mislih podajo prijave s pričo in to, da sta obe osebi pripravljeni pričati na sodišču. Pa ne mislim na prehitro vožnjo, saj za njeno meritev potrebuješ atestiran merilec in ustrezno certificirano znanje.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Kaj pa če mam v avtu montirano opremo za snemanje videa, in ga ujamem + njegovo tablco?
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
OK, očitno navadni državljani nimajo pravice podajati izjav, za katerimi stojijo po potrebi na sodišču. Po tej logiki tudi sicer sodišča in policija ne rabijo prič. Ne v kazenskih in ne v civilnih postopkih. Pa vsi vemo, da temu ni tako.

Bom dal hipotetičen primer. S v avtomobilu s sopotnikom. Prehitiš nekoga, mu s tem porušiš njegov kvazi ego, tip te prehiti nazaj in začne nenadoma zavirati in to ponovi večkrat. Če je fino razpoložen te skuša še zriniti s ceste pri prehitevanju.

Kaj boš naredil? Poklical policijo in čakal, da pridejo čez štiri ure, ko bo vsega konec? Ali pa se boš obrnil, zapeljal na policijo, podal ovadbo, podal izjavo (svojo in sopotnika), se nanjo podpisal in upal, da bo to dovolj za sprožitev postopka?