Prijava na zavod?

ptil

Pripravnik
11. jun 2012
364
15
18
Mislim, da me v bližnji prihodnosti čaka odpoved iz poslovnih razlogov (zmanjšanje obsega poslovanja podjetja). Sicer pospešeno iščem drugo službo, ampak če mi prehod ne uspe pravočasno, ali mi pripada nadomestilo za brezposelnost, če se prijavim na zavod?

Namreč, v pogojih za nadomestilo berem:
Citat:
Pravice do denarnega nadomestila ne more uveljaviti zavarovanec, ki mu je prenehala pogodba o zaposlitvi:
- na podlagi pisnega sporazuma;
- zaradi redne odpovedi, ki jo je podal delavec, razen v primeru, ko zakon, ki ureja delovna razmerja določa, da ima delavec kljub redni odpovedi enake pravice, kot če pogodbo o zaposlitvi odpove delodajalec iz poslovnih razlogov;
- zaradi delodajalčeve redne odpovedi, podane delavcu iz krivdnega razloga;
- zaradi redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali razloga nesposobnosti v primerih, ko je delodajalec delavcu ponudil sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi za ustrezno delo in za nedoločen čas, delavec pa je to ponudbo odklonil;
- zaradi delodajalčeve izredne odpovedi,
(...)

A je torej tole moje izredna al redna odpoved? In kaj pomeni "na podlagi pisnega sporazuma", je to v primeru, da sva se z delodajalcem dogovorila za moj odhod? A torej ne smem podpisat nič, kjer pi pisalo "sporazumno"?

Če kdo ima kaj več izkušenj in informacij, bi bil hvaležen, če bi jih delil z mano.

Hvala!
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Sporazumno pomeni, da se lahko obrišeš za nadomestilo... Verjetno pa ne boš podpisal sporazuma brez nagrade, kar pomeni da boš dobil nek denar/odpravnino...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Ti pripada, samo moras dobiti odpoved in se s tem "ne smes strinjati". Ker ti drugega ne ostane, gres pac na zavod.
Kaj tocno ti sicer ni jasno?
Pomoc zavoda je casovno omejena in njena dolzina odvisna od nekaj dejavnikov.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Pri delodajalčevi redni odpovedi iz poslovnih razlogov ti pripada nadomestilo, če si mlajši od 56 let. Pripada ti tudi odpravnina, zato pazi, da bo odpoved res taka.
 

ptil

Pripravnik
11. jun 2012
364
15
18
Okej, samo pripravljam se. Nisem bil ziher, če "odpoved iz poslovnih razlogov" spada v zgornje alineje.

Torej, od šefa na primer dobim papir kjer je recimo napisan sklep o odpovedi, in ga ne smem podpisat, ker bi se moj podpis tolmačil kot "sporazum" oz. "strinjanje"?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
To ni res. Sporazumna odpoved je nekaj drugega. V odločbi mora biti pravilno definirano, da gre za odpust iz poslovnih razlogov. Pred podpisom greš pa lahko z odločbo na Zavod za zaposlovanje, kjer ti bodo prijazno razložili, če je odločba pravilno formulirana.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Odpoved mora vsebovat tudi pravice (clen) ki pripadajo delavcu, tako znotraj firme kot tudi iz naslova socialnih skladov. Torej v odpovedi bi moralo pisat "odpuscen zaradi XXX ... ker ne moremo zagotoviti dela ali ustreznega podobnega delovnega mesta ... odpovednio rok je XXX ... delavcu pripada odskodnina v visini XX plac in lahko uveljavlja pravice iz naslova XXX".

Odpoved mora biti vrocena torej mora delavec vrocitev podpisat. Ce je strukturirana kot je zgoraj napisano potem ni nobenega problema, podpises in je to to. Sicer pa itak te mora delodajalec PRED odpovedjo uradno obvestit (ne vem tocno kaksen je rok).
 

ptil

Pripravnik
11. jun 2012
364
15
18
Aja, še to sem se spomnil - a je za nadomestilo kakšen pogoj glede socialnega stanja, tako kot pri socialni pomoči? Npr. lastniški delež v drugem podjetju, prihranki, take stvari?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik ptil pravi:
Aja, še to sem se spomnil - a je za nadomestilo kakšen pogoj glede socialnega stanja, tako kot pri socialni pomoči? Npr. lastniški delež v drugem podjetju, prihranki, take stvari?

Ne. Iz plače se plačuje prispevek za primer brezposelnosti in nadomestila so iz tega.