Prihaja inflacija

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum

erikson

Guru
25. avg 2007
21.479
5.473
113
Bomo postali prepperji?

Survivalizem je družbeno gibanje posameznikov ali skupin, ki se proaktivno pripravljajo na izredne razmere, vključno z naravnimi nesrečami, pa tudi na motnje v družbenem, političnem ali gospodarskem redu.

 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.132
2.474
113
Ste si že naredili zalogo hrane?


Osnovni prehrambni izdelki, kot so mleko, moka, meso, sladkor, olje, se bodo podražili za predvidoma 20-odstotkov. Kako se bo to poznalo na trgovskih policah, bo jasno v kratkem, med drugim pa odvisno od pogajanja živilske industrije s trgovci.
Oh odlično, mleko se bo podražilo za 20 odstotkov... Me pa res zanima koliko od teh 20 odstotkov bo sploh prišlo do kmeta. Če imamo dandanes ceno 35, morda 36 centov za liter bi moralo to v končni fazi pomeniti ceno neko malenkost čez 40 centov za liter za kmeta (na nizozemskem je že 45 centov), če si tudi drugi v verigi obračunajo del dviga stroškov, čeprav trgovina in predelava že sedaj ne poslujejo ravno z izgubo. Verjetno bo spet do kmeta kot zadnjega v verigi prišlo, kolikor bojo ostali pač pustili. Medtem pa gnojila 300% gor, nafta vemo kje je, seme 40% gor, FFS podobno... 20% zgleda komedija proti temu.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.893
113
pri taščici
Saj vidis kaj se dogaja z mesom. Ceprav vsaj govedina je dobila nekaj % v primerjavi z letom nazaj ko so placevali po manj kot 3.
A so 2012 bile res take cene
Sedaj so blizu 4, pa se vedno smo med najcenejsimi v evropi. Samo kaka Romunija dobis se ceneje meso.
Torej, odkupna cena govejega mesa se vedno ni dosegla cene iz 2012?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.526
9.218
113
Mene sicer nekaj orenk mede. Pustimo ob strani kmete/industrijo, kateri so pač odvisni od predelovalne industrije, ker gre za velike količine.
Kako si mali kmetje ne morejo najti končnih kupcev znotraj lokalnega okolja? In ne bi nosili mleka v zadrugo ali ga zlivali v kanalizacijo, temveč pač prodajali po precej višji ceni. To je za mleko. Drugo so potem predelani proizvodi.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.300
1.061
113
Ker še hrana ni dovolj draga in ker smo komot.... Po liniji najmanjšega odpora.... Če je le možno bi vse na enem mestu.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.893
113
pri taščici
Mene sicer nekaj orenk mede. Pustimo ob strani kmete/industrijo, kateri so pač odvisni od predelovalne industrije, ker gre za velike količine.
Kako si mali kmetje ne morejo najti končnih kupcev znotraj lokalnega okolja? In ne bi nosili mleka v zadrugo ali ga zlivali v kanalizacijo, temveč pač prodajali po precej višji ceni. To je za mleko. Drugo so potem predelani proizvodi.
Zato ker se koncnim kupcem ne da, ne splaca hoditi h kmetu po liter mleka, kmetu pa cakat da bo ta kupec prisel po mleko.
En poiskus so mlekomati na domacem dvorišču ali pa na frekventni lokaciji ki pa ne vem kako uspesno še poslujejo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.951
5.026
113
S tem da ti mlekomati niso bili cenejši od mleka v trgovini. Celo držji so. Je pa res da je tam mleko nepredelano, torej bolj zdravo, a bolj pokvarljivo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in novaa

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Mene sicer nekaj orenk mede. Pustimo ob strani kmete/industrijo, kateri so pač odvisni od predelovalne industrije, ker gre za velike količine.
Kako si mali kmetje ne morejo najti končnih kupcev znotraj lokalnega okolja? In ne bi nosili mleka v zadrugo ali ga zlivali v kanalizacijo, temveč pač prodajali po precej višji ceni. To je za mleko. Drugo so potem predelani proizvodi.
Zakaj ker je bolj simpl it v štacino in vs kupit kot k kmetu.
Drugo kolje se ko je bio dovolj velik in ne ko bi stranka.
Večina kupcev je razvajenih.
Nekaj laufako težnice ob vikendih in privat mesnice sam spet ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.741
6.348
113
Zakaj ker je bolj simpl it v štacino in vs kupit kot k kmetu.
Drugo kolje se ko je bio dovolj velik in ne ko bi stranka.
Večina kupcev je razvajenih.
Nekaj laufako težnice ob vikendih in privat mesnice sam spet ...
Dej delo si najdi pa bos pogruntala da se vcasih trgovine ze zaprejo ko folk s sluzbo neha, kmetje pa ze dve uri spijo.
 
  • Haha
Reactions: sandra

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.893
113
pri taščici
So pa zjutraj zagotovo ze odprte, ce so ljudje tako pozno v službah.
Kolikor jaz poznam kmetov (vsaj tistih z zivino) je "budnih" od nekje 5h do 8h zvecer. Cas med molzo na bi bil 12 ur ;)
Pustimo sedaj tistih nekaj kmetov ki so si ze namontiral molzne robote. Pa si najbrz tudi oni ne morejo privosciti vecjih odstopanj. Mleko je treba zjutraj do dolocene ure ohladiti in pripraviti za odvoz.
Ko so pa "rukarji" imajo pa kmetje tezave tudi z "vami" tezave ker kršijo JRM ;) al kaj ze ?
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra in piagolo

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.741
6.348
113
So pa zjutraj zagotovo ze odprte, ce so ljudje tako pozno v službah.
Kolikor jaz poznam kmetov (vsaj tistih z zivino) je "budnih" od nekje 5h do 8h zvecer. Cas med molzo na bi bil 12 ur ;)
Pustimo sedaj tistih nekaj kmetov ki so si ze namontiral molzne robote. Pa si najbrz tudi oni ne morejo privosciti vecjih odstopanj. Mleko je treba zjutraj do dolocene ure ohladiti in pripraviti za odvoz.
Ko so pa "rukarji" imajo pa kmetje tezave tudi z "vami" tezave ker kršijo JRM ;) al kaj ze ?
Vidis ti pa sandra sta iz podobne kosare… napisal sem da je folk tako pozno na delu, ne da so popoldne. Torej grejo zjutraj spet delat.

z nami nima nihce tezav, kvecjemu s svojimi sosedi
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

tomi

Guru
1. sep 2007
17.996
9.119
113
39
MB
So pa zjutraj zagotovo ze odprte, ce so ljudje tako pozno v službah.
Kolikor jaz poznam kmetov (vsaj tistih z zivino) je "budnih" od nekje 5h do 8h zvecer. Cas med molzo na bi bil 12 ur ;)
Pustimo sedaj tistih nekaj kmetov ki so si ze namontiral molzne robote. Pa si najbrz tudi oni ne morejo privosciti vecjih odstopanj. Mleko je treba zjutraj do dolocene ure ohladiti in pripraviti za odvoz.
Ko so pa "rukarji" imajo pa kmetje tezave tudi z "vami" tezave ker kršijo JRM ;) al kaj ze ?

ker zato moreš bit podjetnik, prodajalec, to pa velika večina kmetov žal ni.

v tej eko bio noriji, rečt da folk ne bi kupoval je samo izgovor.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.526
9.218
113
Zakaj ker je bolj simpl it v štacino in vs kupit kot k kmetu.
Drugo kolje se ko je bio dovolj velik in ne ko bi stranka.
Večina kupcev je razvajenih.
Nekaj laufako težnice ob vikendih in privat mesnice sam spet ...
Zdej jaz ne vem no. Pa saj to ne greš iz MB na Ptuj po mleko. To pišem za recimo isto vas. Sej zdej maš veliko ''meščanov'' v vasi.
Jaz sem kot mali hodil s kanglico po mleko vsak drugi dan h kmetu. Je imel lepo vse urejeno in je vse oddal sovaščanom po precej višji ceni kot bi jo dobil v zadrugi, hkrati pa je bila nižja kot v trgovini. Win-win.
Res pa nimel 100 krav, ampak ene 5.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.132
2.474
113
Pri nas tam enkrat na teden pride nekdo po par litrov mleka. Ga dam za 50 centov, kar je še zmeraj več kot dobim od mlekarne. To je žal tudi vse kar je od prodaje doma.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.893
113
pri taščici
5 krav je danes se vedno izguba za vecino kmetov. Mogoce ne za tiste ki jih imajo lahko vsaj pol leta na pasi in da jih kljub temu molzejo doma . Tudi ce mleko proda doma po evro liter v kanglici.
To je do 100 evrov dnevno. 3 jurje mmesecno. Zato je vedno vec kmetov na dojiljah, da se izognejo molze in obveznosti v hlevu 2x.dnevno.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.893
113
pri taščici
ker zato moreš bit podjetnik, prodajalec, to pa velika večina kmetov žal ni.

v tej eko bio noriji, rečt da folk ne bi kupoval je samo izgovor.
Znanec 10km od lj obvoznice, cca 30 krav vsaj, na kmetiji prodaja predvsem zelenjavo. Koliko proda mleka ga nisem nikdar vorasal. V radiju 2km ima vsaj 200his, 200m od hise ima regionalko z najbrz 10k vozil dnevno.
Pa se tisti kupci ki pridejo mu marsikdaj hodijo v "napoto", ker je tezko dolociti urnik "prodaje". Da pa imas nekoga stalno doma, ki bo cakal tistih par kupcev dnevno mu pa niti studentske tarife ne mores.placat. Dela pa tudi ni vedno doma. Zelenjava raste na njivi.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.996
9.119
113
39
MB
no odgovor torej na dlani, in v bistvu enak kar se tiče biločesa. al se greš zares, al se pa ne splača.

študentske tarife plačat ... hja ... če nimaš za financirat plače prvega pol leta, da se zadeva vzopostavi pol smo spet tam, boljše da se ne greš.

problem pri večini teh pa je, sami ne znajo (logično) si pa rajše žebelj zabijejo v koleno kot pa komu kaj plačat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.526
9.218
113
Znanec 10km od lj obvoznice, cca 30 krav vsaj, na kmetiji prodaja predvsem zelenjavo. Koliko proda mleka ga nisem nikdar vorasal. V radiju 2km ima vsaj 200his, 200m od hise ima regionalko z najbrz 10k vozil dnevno.
Pa se tisti kupci ki pridejo mu marsikdaj hodijo v "napoto", ker je tezko dolociti urnik "prodaje". Da pa imas nekoga stalno doma, ki bo cakal tistih par kupcev dnevno mu pa niti studentske tarife ne mores.placat. Dela pa tudi ni vedno doma. Zelenjava raste na njivi.
Evo, tipičen problem nezmožnosti niti minimalne organizacije in JAMBRANJA, kako se vse nič ne da.
Eno jebeno razpedelnico odpreš v google sheets, stalne stranke imajo praktično vedno stalne in predvidljive poti in lepo se vsak zacahna 1 dan prej, kaj bo rabil in kdaj pride iskat ali če je ziher za stalen urnik, se ga pač vnese vsak torek in četrtek. Možen čas prevzema določiš, ko ti najbolj ustreza in si itak doma (molža, itd.). Zjutraj vstaneš, pogledaš razpredelnico in pripraviš kar je za tisti dan. Stranka pride, jo že čaka pripravljeno. Vsi zadovoljni. Ti ker nimaš 100 klicev na dan, stranka, ker se lahko kadarkoli sprdne in zacahna v razpredelnici, kaj rabi.
Ampak ne, tipičen slovenček bo našel tisoč in eno težavo zakaj kaj ni možno. Še v šoli tako laufa odjava kosil/malice, tako da ne vem zakaj ne bi pri kmetu.
PS: Če sam ne zna, sem ziher, da mu sin to spravi skupaj v 5-ih minutah.
PS2: pol pa še študenstsko tarifo zmešaj zraven ja. Ker te si pa to ena velika mlekarna, ki proda 3.000 litrov dnevno in si lahko privošči človeka samo za to.
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: Pbutec in Kamele0N