Prestavljanje in sklopka

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Mirko pravi:

Brez sklopke se čist lepo da prestavljat...

Če zanemarimo to "malenkost",da je treba pri vsakem prestavljanju ujeti primerne vrtljaje,poleg tega gre prestavna ročica malo na trdo...? Ker večini voznikov sta ti dve zadevi največji fetiš,a ne?
grims-1.gif
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.151
54
48
Osrednja Slovenija
Ni pogoj, pa bi očitno moral biti.
In ja, brez sklopke se prav lepo prestavljat. Point je pa?
Da se tudi vozit brez bremz, pa brez izpita tudi pa še marsikaj se da. Da se tudi nakladat, da pri sinhroniziranem menjalniku to ni problem. in konec koncev se da razpravljat, koliko ima oseba s takšno izjavo pojma o menjalnikih in motorznanstvu na splošno.

Ne da se edino meni bluzit v zgrešeni temi, zato bom nehal
smile-1.gif
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Berem staro temo, nikol še nisem probal prestavt brez sklopke. Bi probal, a mogoče kdo ve pri koliko obratih se to dela, clio 2 1.2 motor.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
A da bo potem spet 5 novih tem "avto mi cuka", "zakaj sklopka smrdi", "težko prestavim v 3. prestavo",.....
 
  • Haha
Reactions: gimi

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Berem staro temo, nikol še nisem probal prestavt brez sklopke. Bi probal, a mogoče kdo ve pri koliko obratih se to dela, clio 2 1.2 motor.

Ja, jaz sem to naštudiral:
iz lera v prvo gre pri točno 958 obratih
iz prve v drugo pri 1425 obratih
iz drugo v tretjo gre pri natančno 1785 obratih
iz tretje v četrto pri 1650 obratih
iz četrte v peto pri 1568 obratih
pol pa še iz pete v rejli (R) ... kle morš mal merkat, ne spomnim se, kolk obratov je blo, se ne spomnim več ... je blo kabum

Ampak ne vem, če to velja tudi za Clio 2, jaz sem to probal na Clio 1 (1.4)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Če imaš obratomer in števec v tem avtu ter nekaj soli v glavi, imaš vse potrebne informacije.
Če ti kaj manjka, ali informacij ne znaš spraviti v prave gibe, potem je dobro imeti še nekaj denarja v žepu, da korigiraš morebitne napake.
Odloči se, pri koliko obratih boš prestavil. Denimo 2500 iz 2 v 3. Hitrost je X. Ko prestaviš in ko spustiš sklopko, če avto ni prav nič cuknil, ima koliko obratov (če tega ne znaš, moraš najprej potrenitrati to)? Denimo 1958. Evo, to sta tvoji dve povsem korektni meji. Če se pelješ navzgor ali navzdol, piha veter itd, sta meji seveda nekoliko drugačni. Težko? Mislim, da ne. Ima smisel? Tudi ne.
 

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.107
297
83
Prestavlja brez sklopke se po občutku. Odvisno od hitrosti.
Pred 30 leti, se mi je strgala zajla od sklopke. Sem moral it čez celo Ljubljano in nazaj brez sklopke. Na semaforju ugasnil, speljal v prvi nato pa po občutku. Pa to še sedaj kdaj počnem, ko se mi ne da pritiskat na sklopko. Pa se spomnim da smo to počel včasih na mopedih APN-6.
V nobenem avtu še nisem menjal sklopke - nikoli, z vsemi nardil preko 100000km (na 1000000 km podlage) razen enim.
 

Bakki33

Fizikalc
8. dec 2007
415
60
28
Prestavlja brez sklopke se po občutku. Odvisno od hitrosti.
Pred 30 leti, se mi je strgala zajla od sklopke. Sem moral it čez celo Ljubljano in nazaj brez sklopke. Na semaforju ugasnil, speljal v prvi nato pa po občutku. Pa to še sedaj kdaj počnem, ko se mi ne da pritiskat na sklopko. Pa se spomnim da smo to počel včasih na mopedih APN-6.
V nobenem avtu še nisem menjal sklopke - nikoli, z vsemi nardil preko 100000km (na 1000000 km podlage) razen enim.

Kako si speljal?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Imam kot štopar - potem raje šofer 130 km izkušnjo iz LJ v MB še po starih cestah z Zastava kombi 850 al kaj je že bila tista čudna mini škatla na 4 kolesih. :)
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
KSZ
ko se boste naučili, kako prestavljat brez sklopke, lahko začnete z naslednjo nalogo: kako v ovinek brez volana. Ko rešite to, lahko rešite, kako brez uporabe luči vozit ponoči, največji izziv pa vam pustim za konec: kako brez bencina prit iz KP v MB.
Vsaj ena naloga pa je že bila rešena, jo vam ne bo treba: kako bne uporabljat žmigavcev. To nalogo so vam rešili bemvejaši :evil:

Res ste brihte, še posebej una zimska žajfa ...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Berem staro temo, nikol še nisem probal prestavt brez sklopke. Bi probal, a mogoče kdo ve pri koliko obratih se to dela, clio 2 1.2 motor.
V višjo pfrestavo čisto vseeno, pri koliko. Popustiš plin toliko, da ni ne pospeševenja ne zaviranja, porineš v ler, spustiš plin, nežno, a odločno tiščiš ročico v višjo prestavo, ko se vse skupaj ujame, bo skočila v prestavo. Ko skoči, kar resno porineš, da ne ostane kje vmes.
Iz višje v nižjo prestavo pa je, roko na srce, to za veliko večino pretežko, čeprav je sistem podoben - v ler, dodaš plin, da skočijo vrtljaji dovolj, nežno spustiš plin da vrtljaji počasi padajo in tiščiš ročico v prestavo. Ampak ponavadi folk doda premalo plina in ne gre, na silo pa zaškrta. Ampak to gre zelo počasi, če hočeš hitrjeje, pa rabiš veliko občutka in naštudirane skoke v vrtljajih (in gledat na merilnik vrtljajev, sicer pa gre tudi brez).
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

afroC

Majstr
6. jun 2009
2.771
351
83
Na petki five sem 2 leti večino časa prestavljal tako, za špas pač... Najprej nekajkrat zaškrta, a vaja dela mojstra in gre v obe smeri zelo hitro bp, razen če je nekdo tehnični analfabet in ne prepozna feedbacka prestavne ročice ter jo preveč sili... Tam se je dalo to čisto enostavno, tudi pri cliu 2 je komot šlo, žajfa

Nimam pa želje tega počet pri sodobnem avtu, kjer nov menjalnik stane nekaj cliov 2. :)