Prenosnik baterija problem

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Včeraj sem delal na bateriji in se mi je računalnik kar naenkrat na silo izklopil (kot da bi vzel ven baterijo). Takrat nisem bil pozoren na to, koliko % je bilo še baterije in sem pač mislil da je prišel na 0% (in se tudi čudil zakaj ni šel v hibernate). Po ponovnem zagonu na elektriki, je namreč v windowsih kazalo 0% baterije.

Danes pa sem ponovno delal na bateriji in sem bil malo bolj pozoren. Minutko preden se mi je ponovno na silo ugasnil, je kazalo 45min in 29%. Potem sem ga spet vklopil in se mi je že pri BIOSu na silo ugasnil. Po priklopu na elektriko sem v windowsih pogledal stanje baterije - 23%
13.gif


Verjetno je potrebna kalibracija baterije - ampak kako? Povsod piše, da ga pač izklopiš iz elektrike in čakaš da se izprazni in izklopi. Pri meni je edino problem, da se mi na silo izklopi še preden pride do 5% (kritična meja za hibernate).

Prenosnik je HP Elitebook 8530p, star 11 mesecev. Baterija je 8-celična.
Na bateriji zelo zelo redko delam (zato bi ga verjetno bilo nujno kalibrirati). Baterija je vedno not, prenosnik pa je priklopljen na elektriko (docking station).
 

wilin

Pripravnik
5. maj 2008
114
1
16
Dvakrat še probaj skalibrirat baterijo (do konca nafilat, pa do konca (ko se sam ugasne) spraznit). Če ne bo nič bolje, potem je ena celica v bateriji šla, in ne bo nobena kalibracija pomagala. Če je laptop še v garanciji, bi ti moral HP poslat novo baterijo (kolegu se je zgodilo isto, pa je dobil novo).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Laptop ima 3 leta garancije, baterija pa mislim da samo 1 leto. Tako da še imam par tednov časa (če bi res kaj crknilo).
Bom probal še parkrat izpraznit/napolnit, pa bom videl kako bo.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Potem ne cakaj predolgo, ampak preveri, ce se zanesljivo ugasne tako nenadno in odnesi zadevo na servis ter jim tam demonstriraj ugasanje.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ja zdaj se mi je že 2x nenadoma ugasnil. Bom čez vikend še parkrat napolnil/spraznil baterijo in bom videl kaj bo.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Prenosnik je HP Elitebook 8530p, star 11 mesecev. Baterija je 8-celična.
Na bateriji zelo zelo redko delam (zato bi ga verjetno bilo nujno kalibrirati). Baterija je vedno not, prenosnik pa je priklopljen na elektriko (docking station).
Uporabljam HP nw8440 tako že 4 leta, pa nima teh problemov.
Sicer ima HP en programčič (prednaložen) za baterijo. Je tam kaj opcij, status, diagnostike?

Evo:

HP Battery Check

HP Battery Check is a utility that can be used to verify the functionality of the primary and secondary batteries installed in HP Notebook PCs. The battery test results indicate whether the battery should be replaced or calibrated. Information about battery usage is also provided.
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Sem inštaliral in kaže da je baterija vredu. Edino ko hočem v nastavitvah vklopiti advanced mode, mi aplikacija crashne
rolleyes-1.gif


 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Prej sem ga še enkrat izprazil in se je ponovno na silo izklopil, zdaj nazadnje pa je celo sam šel v hibernate pri 5% - torej napredek že je
grin1.gif


Zdaj ga bom spet do konca nafilal in jutri ponovno probam...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Očitno je res bila potrebna kalibracija. Ker do zdaj mi je vedno kazalo wear level na ~10%, po novem pa mi kaže ~40%.
Tako da mi je zdaj jasno zakaj se je pri 30% kar naenkrat na silo izklopil.

Tudi HP Battery Check mi po novem kaže, da morem baterijo zamenjati
frown-1.gif




Kakšna je možnost, da mi pod garancijo to menjajo? Se splača sploh probati?
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Seveda se splaca probati, saj sem ti to ze zgoraj napisal. Normalno bi morala baterija zdrzati vec kot eno leto (ob enem polnilnem ciklu na dan, zdrzati bi morala recimo 500 ciklov).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ja pri meni ne vem če je imela 10 polnilnih ciklov od kar ga imam. Do nule pa sploh ne pomnim da bi jo sploh kdaj spraznil (razen zdaj ko sem jo že 3x). Zato je bila tudi tako slabo kalibrirana.

Vedno je bila v laptopu na toplem pri 100% napolnjenosti, kar pa ji drastično skrajša življensko dobo. Tako da se bojim da bodo na servisu rekli da je to pač normalno.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ce je nanjo garancija eno leto, nimajo kaj reci, ce pokazes, da se takoj sesede (npr. po 15 minutah namesto po uri in pol ali kolikor pac oglasujejo). Sicer pa servisa ponavadi ne gane, ce morajo nekaj menjati v garanciji, ker od tega zivijo, material pa dobijo od proizvajalca, ki ima servis vracunan v ceni. Ce ne bi menjali, ne bi nic zasluzili.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.089
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik philips pravi:

Vedno je bila v laptopu na toplem pri 100% napolnjenosti, kar pa ji drastično skrajša življensko dobo. Tako da se bojim da bodo na servisu rekli da je to pač normalno.

načeloma to že dolgo ni res. Najbolj jo ubija toplota ...
Imam doma MB, ki je 95% časa na polnilcu. Dobra 3 leta, stanje baterije 100%, 4+ ure delovanja.
Na drugi strani pa MBP, na katerem je že druga baterija hin (spet po letu in pol in cca 300 ciklih) - je pa res, da je MB v light uporabi, MBP pa velikokrat vroč (90+ stopinj). In to ubija baterijo.
Enako je bilo z vsemi prejšnjimi laptopi (ponavadi HPji). Moj je imel hin baterijo po max 1 letu, od kolegov v službi, ki so jih imeli večinoma na mizi, pa so delali vsaj dvakrat toliko ... Je pa res, da so bii moji vedno vroči, se je tudi kdaj kak izklopil zaradi vročine ...
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ja, a na 40% je ti ne mores drzati. Toliko ima na polici, preden ti racunalnik v prvo prizges. Ti med uporabo lahko izbiras med tem, da ali stalno visi na polnilcu, ali pa jo porabis in napolnis mnogokrat. Vrocina skoduje (jaz imam, ce je mozno, prenosnik malenkost privzdignjen od mize (z dodatnimi gumijastimi podstavki), da zrak boljse krozi, obvezno pa spodaj ne sme biti prta ali kaksne podobne stvari, ki je mehka in lahko pokrije reze na spodnji strani.

To v tej primerjavi je pa tako, kot ce ti jaz garantiram, da bo tvoj novi avto zdrzal 20 let brez kakrsnekoli tezave, ce bo 20 let neprekinjeno parkiran v garazi
smile-1.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Thinkpadi imajo možnost, da ti baterijo drži na 40% (ali katerokoli drugo vrednost).
Kolega ima nastavljeno da mu pri 30% začne polniti ter jo napolni do 40%. Po dveh letih je baterija še vedno v zelo dobrem stanju.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ko jo pa rabiš si pa v buli s 40% napolnjenostjo...
Bateriaj ima pri HP garancijo 6 mesecev (žal štejejo baterijo pod potrošno robo). Kar preveri v dokumentaciji prenosnika. Tudi sam imam slabe izkušnje z HP baterijami (na bivšem NX8220 mi je crknila pred enim letom, prav tako vsem sodelavcem, bratu...).

Face it, baterija je potrošna roba, delajo jih (v glavnem) Kitajci, tako da tudi nebrandane kvalitetne zadeve niso bistveno cenejše.
Na TP R61 imam 6 in 9 celično zadevo, sedaj je avtonomije (normalna uporaba) nekje 4 ure. Jo zelo kuri BT, WiFi in 7200RPM disk...