Prehrana v šoli v svobodi

tomi

Guru
1. sep 2007
18.001
9.128
113
40
MB
soja polna estrogena definitivno ne za mlade odraščajoče fante, ker rezultat vidimo.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.483
818
113
Že mogoče, ima pa primanjkljaj na vonju in okusu. Večinoma torej jemo (jeste) industrijsko predelano. Potem ni več tako zdrava.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.397
1.356
113
Sem ze malo ven iz mesarskega posla...se par let nazaj je veljalo, da je "zdravil in kemije" v pšancu ene 10x več kot v drugem mesu...
Drži, predvsem je v piščancu ogromno antibiotikov. Pivka se je nekaj hvalila, da imajo tudi pišč. meso brez AB, vendar bo to verjetno še 10 let predrago za šolsko prehrano.

Svinjina je sicer mnogo, mnogo manj problematična, ni pa čisto nedolžna, svinjsko meso je znan alergen, pri čemer pa alergija ni na meso samo, pač pa na svinjarijo, s katero jih futrajo. Ve kdo kaj več, kaj v industrijski prašič. prehrani naj bi bilo alergeno?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.397
1.356
113
Če sam pobrskam po spominu, takole je bilo 35 let nazaj:
"- gres in žlička benkota / čez malo malinovca, kdor ga je hotel
- sardela na kosu kruha
- štručka in kos masla
- kos kruha, rezina sira in kumarica
- med in puter
- marmelada
- kakav
- čaj
- poleti sok
-mini pica (šele od sredine 90ih, prej je bila predraga)
-hrenovka in žemlja (šele v 90ih)"

Se pa spomnim, da smo v vrtcu res s težavo jedli cele sardele, ker so se nam gravžale, ko smo videli kite in žile (??) v njih. Prfokse pa niso imele ideje kaj narediti, vse kar bi bilo treba bi bilo, da bi nam zraven dale vilice in navodilo, naj jih pretlačimo v neke sorte pašteto, pa bi bilo OK...

V osnovni šoli pa ni bilo več gosp. krize in smo imeli prvič tunino iz konzerve, namazano na kruh (to ni bil tunin namaz, ampak obična tunina). Meni se je zdelo božansko (o živem srebru takrat nismo vedeli ničesar, pa itak je bilo predrago, da bi ga videli več kot 1x mesečno), so pa menda že takrat padale pritožbe staršev, da nekateri tega ne marajo.

Težko je vsem ustreči... pomnim, da smo leta 1993 dobili prvega sošolca, ki ni hotel jesti šolske malice, in so starci to povedali že vnaprej in mu je niso niti naročili (da bi morda pomagal zgled vrstnikov, ki so jedli vse se ali niso spomnili, ali pa je bila že dovolj velika štala v vrtcu?). Pojma nimam od česa je živel.

Spomnim se tudi tovarišice, ki bi jo danes drugi dan dali na YT in v Slov. novicah označili za sadistično prasico, ker ni znala razumeti, da so za bolj suhcane prvošolce porcije šolskega kosila prevelike in da če ne poješ pol kosila to ni norčevanje iz hrane. Sam za stavo nisem mogel pojesti celega polpeta, ki je bil pač zdizajniran za 15 letnika. (Kolikor sem videl pametnih prfoksov v šoli, toliko sem videl tudi... glupih ko točak.)

Pomnim pa tudi, da so nekje sredi 90ih postale moderne sladke pijače, nehali so nam talati nesladkan planinski čaj (sto posto je imel svet staršev tle parklje zraven), in dobivali smo dobesedno za kozlat sladek čaj, kot bi pil kuhan sok. Nisem šmerglal in sem iz umivalnika ob tabli v rostfrej šalico tankal vodo...

So bile pa vse to šale male proti izgovoru za malico, ki so nam jo vozili iz Sodexa v srednji šoli ob prelomu tisočletja. Tisto je bila šele katastrofa, leto ali dve sem bil raje brez malice. Srednješolska kosila, ki so jih kuhali v sami šoli, so bila pa še vedno čisto OK.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in aljoman

tony

Guru
23. jul 2007
9.397
1.356
113
Ko zdaj razmišljam, do konca 90ih takšnih deviantnih pojavov, kot so vegani in vegetarianci, ne pomnim. Vsi smo nekako pojedli vse našteto, čeprav je kdo imel kaj bolj rad od drugega.

Spomnim se tudi, da je bila sladica obvezen del kosila (sadne, čokoladne torte, indijančki in frutabele). Da smi imeli en dan sadno torto pri kosilu, drug dan pa prav tako, le polovično porcijo je bilo čisto normalno (temu se reče ekonomizacija :-D). Nekoč smo jedli frutabele s pretečenim rokom - in vsi preživeli. Danes to ne bi šlo skozi :-D.

Prav tako ne pomnim nobenih alergij na hrano in zaje6avanj okrog menijev z ultra zdravo hrano. Je pa res, da smo sredi 90ih imeli sošolko, ki so ji pogruntali celiakijo (ubogo dekletce, takrat za to še ni bilo krvnih testov)...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

tony

Guru
23. jul 2007
9.397
1.356
113
Vsi jedilniki z alergeni :), pa vprašajte še kakšnega ravnatelja, koliko pripravijo še dietnih jedilnikov?
Čeprav, ko gledam cene: 0.90 EUR malica in 3,12 EUR kosilo... Ti ljudje so čarovniki. Je to tako hudo subvencionirano?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.092
802
113
Tole plačujem za 2 lumpa. Vsak dan prideta nasitena domov in vsi hvalijo prehrano v šoli. Jejo vse. Pohvalno.

1694501378285.png
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.421
5.447
113
Da jejo vse, je zasluga predvsem staršev.
Ali jih niso razvadili, ali pa jim doma ne dajo jesti. Verjanem da prvo

Moji jedo... ne vem, koliko. Kake stvari ne marajo, kot kdorkoli, ampak da bi lačen vekal in kompliciral doma, ni...

To govorim, ker meni je bila sicer predočena še 3. opcija s strani boljsih starsev od mene, in sicer da jaz ne znam kuhat, ce se ne spakujejo nad hrano v šoli. Sam povem... je še 3. opcija.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.595
8.923
113
Da jejo vse, je zasluga predvsem staršev.
Ali jih niso razvadili, ali pa jim doma ne dajo jesti. Verjanem da prvo
V naši OŠ so jedilniki že OK, izvedba pa katastrofa. Pa moji ne sam da jedo vse, tud skuhat znajo po večini vse. No zdaj je še samo zadnji v OŠ, pa tud nima glih dobrega mnenja o šolski prehrani. Seveda pa obstajajo tudi šole, ker je tako kot je opisal dec malo višje, kjer je stvar porihtana. Pri nas ni. Se je pa ravnateljica zelo izgovarjala na to, da so kao otroc razvajeni in izbirčni.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.226
4.707
113
Pozabil sem že, kaj natančno smo mi jedli v OŠ. Vem pa, da smo na vasi imeli stvari urejene in nismo jedli malice v razredu, temveč je bilo več odmorov za različne razrede za malico in smo vsi malicali v jedilnici. V tistih časih je bilo večino hrane kuhane. Spomnim se denimo ričeta, ki je meni osebno bil všeč.
Nekaj časa je žena delala v OŠ in je tam kupovala kosila. Ta pa niso bila preveč priljubljena v naši družini. Na to hrano sem se spomnil, ko smo si kot skupina najeli šolsko kuharico, da nam je en vikend kuhala. Zanimivo, kuharica ni kuhala na OŠ, od koder je žena nosila kosila. Okus pa enak. Naj še povem, da smo sestavine za kuho nabavili mi, ampak očitno je s sabo prešvercala neke "šolske" začimbe, ki jih je uporabila za vsako jed.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.092
802
113
Ne, to je način kuhanja na maso. V mojih letih OŠ so bile malice zanič in precenjene, kasneje se je to zelo popravilo na gor, sem nekaj časa celo za staro mamo hodil po kosila tja. Zdaj mi je pa to zastonj, sploh ker mi otroka hodita sita domov in pa rada hodita v kuhinjo, kjer za ta smešen denar dobiš celo rpt, če si otrok to zaželi. In pa z veseljem razlagata, kaj je bilo za jesti in nikoli ne slišim kaj čudnega. Čarajo z drobižom. In to celo kupuje šola oz. kuhinja lokalno. Tudi iz kakšne kmetije jogurt je že prišel domov ipd. Sem pa pred leti slišal, da so tenstali kuhinjo z enimi nutricisti ipd. bolne scene, pač usekani starši, povsod se kakšen model najde.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.697
3.580
113
Ne, to je način kuhanja na maso. V mojih letih OŠ so bile malice zanič in precenjene, kasneje se je to zelo popravilo na gor, sem nekaj časa celo za staro mamo hodil po kosila tja. Zdaj mi je pa to zastonj, sploh ker mi otroka hodita sita domov in pa rada hodita v kuhinjo, kjer za ta smešen denar dobiš celo rpt, če si otrok to zaželi. In pa z veseljem razlagata, kaj je bilo za jesti in nikoli ne slišim kaj čudnega. Čarajo z drobižom. In to celo kupuje šola oz. kuhinja lokalno. Tudi iz kakšne kmetije jogurt je že prišel domov ipd. Sem pa pred leti slišal, da so tenstali kuhinjo z enimi nutricisti ipd. bolne scene, pač usekani starši, povsod se kakšen model najde.
Enako pri nas. V šoli se kuha in je dobro. Bile so pred leti tudi akcije, ko so se volčiči sprehodili po nekaj kuhinjah in potrdili, da v šolah dobro kuhajo. Glede lokalnih mlečnih izdelkov (ki so pri nas na voljo 100m od šole), so na jedilniku 1x mesečno, ker je sicer predrago. Največji kriminal so razni čokoladni mlekci, čajčki in sokci pakirani po 100ml, ponavadi za popoldansko malico, ki se potem nosijo domov ali valjajo po torbah in omaricah. Naj postavijo kahlo s čajem/sokom/mlekom nekam v razred in naj si nalije tisti ki to želi.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.092
802
113
Mi smo iz Žirov. Slišim takšno prakso po celi Poljanski dolini. Za Škofjo Loko se pa bojim, da jih že sodekso rihta.