Prehrana v šoli v svobodi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Nekaj se suslja da se pripravljajo konkretne spremembe jedilnikov v šolski prehrani.
A kdo ve kaj vec?
Bodi res mocno omejili meso, mleko... ?
Kaj bodo jedli otroci pod svobodnim soncem?
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Danes vidim obcutno manj debelih otrok kot v zadnjih 50 letih. V lokalni soli ne vem ce je vec kot 1.5 debeluha/razred. Tudi po mestu/trgovinah ne vidim debelih otrok.
Gibalna sposobnost pa je nekaj drugega.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Otroci niso debeli zaradi hrane iz šole. Debeli so zaradi premalo gibanja in hrane doma. Že danes pa se svinjsko meso poslavlja iz jedilnikov, zaradi rjuharjev.
Sem se spomnil da je jedilnik na spletu.
Bojim se tudi jaz, da bodo se vec hrane zavrgli. Mogoce jim pa to ustreza in bodo 1x rekli da otroci šolske hrane ne jejo in da naj si jo kar od doma nosijo.
 

Priponke

  • Screenshot_2023-09-03-07-43-43-972_com.android.chrome-edit.jpg
    Screenshot_2023-09-03-07-43-43-972_com.android.chrome-edit.jpg
    922,4 KB · Ogledi: 221
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.475
113
Nekaj se suslja da se pripravljajo konkretne spremembe jedilnikov v šolski prehrani.
A kdo ve kaj vec?
Bodi res mocno omejili meso, mleko... ?
Kaj bodo jedli otroci pod svobodnim soncem?
saj tudi v naših časih ni prehrana zadovoljila vseh učencev.
če pogledam imajo danes boljšo hrano kot smo jo imeli mi.
v šolo se hodi učit, ni ti šola gostilna za dunajski in pomfri.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Baje so se (nekateri) dohtarji proti novim jedilnikom.
Se strinjam da se hodi učit. Tako bi otroci obcutil kaj je nekaj urna lakota. Ker nekajdnevne(tedenske jim naibrz res ne privoscimo).
Aja pa sanjajo o nekih centralnih kuhinjah.
Se pravi se vec prevozov in se vec termo posode ter "postane" hrane.
Kaj ce bi v parlamentu za zacetek ukinili menzo in bi jim iz sodexa (ali drugega najcenejsega ponudnika na razpisu) vozili obroke?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
sem pogledala jedilnik od Hanzija. Vendar potrebujem razlago. kaj točno je narobe s tem jedilnikom?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
ne piše niti, s čim so polnjeni ravioli, ponavadi s pršutom. Mrbit je pa to edini dan, ko mi mesa na jedilniku.

brez zamere, samo zato, ker imate nekateri problem z muslimani, ne vem, zakaj naj bi zdaj jedla iz inata svinjino vsak dan. pri vsem možnih okusnejših alternativah. izbor mesa ni versko pogojen, pa če se nekateri še tako trudite v nekih svojih malih okvirih ostati.

ržen in polnozrnati kruh pa ne vem... vem pa, da so pri nas eni ozaveščeni starši zelo problematizirali navadne bele žemljice, ker so baje ful drgačne kot tele iz pobarvane moke in par semenk po vrhu. ržen kruh mora imati 10% ržene moke, kaj dosti več je pa nima. Lahko kdo proba sam naredit ržen kruh pa boste videli, kako to izgleda, če ni bele moke vsaj pol. budale v glavnem, z lepimi slovenskimi priimki sami sebi blazno pomembni.

Objavljen jedilnik je povsem OK in boljši od marsikaterega, ki ga je sposoben najbolj glasen na roditeljskem sestanku sproducirat.
 

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.414
638
113
Vsi jedilniki z alergeni :), pa vprašajte še kakšnega ravnatelja, koliko pripravijo še dietnih jedilnikov?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Še nikoli v šoli ni jedilnika predpisovala aktualna politična opcija in prepričan sem, da ga tudi sedaj ne. Poleg tega itak delajo čudeže z denarjem, ki ga imajo za šolske malice/kosila na voljo in ob dejstvu, da morajo vse kupovati preko javnih naročil, kjer recimo lokalni kmetje sploh ne pridejo zraven, saj navadno ne morejo zagotoviti ustreznih zalog za x mesecev.
Sem pa dolga leta sedel v svetu staršev in svetu zavoda v OŠ in lahko rečem, da so največji pritisk na prehrano v šoli izvajali starši. Od tega, da bi prepovedali vsako sladko pijačo, do tega, da bi ukinili vsajo pohanje in ostalo cvrtje, da ne govorim o kakem namazu nutele (sped cuker) in podobno. V hčerini šoli je na srečo prevladala zdrava pamet in so imeli otroci na voljo poleg vode in vseh nesladkih pijač, tudi sok in sladkan čaj. Pa tudi hrana je bila precej raznolika vključno z dunajskim, pa kakim drugim cvrtjem in tudi kaj na žlico...

V glavnem pa lahko rečem, da so otroci izjemno izbirčni (ja tudi moji dve sta občasno med njimi) in me je groza, ko vidim koliko hrane se v šolah zavrže.