Prehrana v šoli v svobodi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.382
5.897
113
pri taščici
Še nikoli v šoli ni jedilnika predpisovala aktualna politična opcija in prepričan sem, da ga tudi sedaj ne. Poleg tega itak delajo čudeže z denarjem, ki ga imajo za šolske malice/kosila na voljo in ob dejstvu, da morajo vse kupovati preko javnih naročil, kjer recimo lokalni kmetje sploh ne pridejo zraven, saj navadno ne morejo zagotoviti ustreznih zalog za x mesecev.
Sem pa dolga leta sedel v svetu staršev in svetu zavoda v OŠ in lahko rečem, da so največji pritisk na prehrano v šoli izvajali starši. Od tega, da bi prepovedali vsako sladko pijačo, do tega, da bi ukinili vsajo pohanje in ostalo cvrtje, da ne govorim o kakem namazu nutele (sped cuker) in podobno. V hčerini šoli je na srečo prevladala zdrava pamet in so imeli otroci na voljo poleg vode in vseh nesladkih pijač, tudi sok in sladkan čaj. Pa tudi hrana je bila precej raznolika vključno z dunajskim, pa kakim drugim cvrtjem in tudi kaj na žlico...

V glavnem pa lahko rečem, da so otroci izjemno izbirčni (ja tudi moji dve sta občasno med njimi) in me je groza, ko vidim koliko hrane se v šolah zavrže.
Ja, prej ni bilo svobode.
No pustimo se presenetit, da bomo videli ali bo iz te muhe kaj slona
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.960
5.042
113
ne piše niti, s čim so polnjeni ravioli, ponavadi s pršutom. Mrbit je pa to edini dan, ko mi mesa na jedilniku.

brez zamere, samo zato, ker imate nekateri problem z muslimani, ne vem, zakaj naj bi zdaj jedla iz inata svinjino vsak dan. pri vsem možnih okusnejših alternativah. izbor mesa ni versko pogojen, pa če se nekateri še tako trudite v nekih svojih malih okvirih ostati.

ržen in polnozrnati kruh pa ne vem... vem pa, da so pri nas eni ozaveščeni starši zelo problematizirali navadne bele žemljice, ker so baje ful drgačne kot tele iz pobarvane moke in par semenk po vrhu. ržen kruh mora imati 10% ržene moke, kaj dosti več je pa nima. Lahko kdo proba sam naredit ržen kruh pa boste videli, kako to izgleda, če ni bele moke vsaj pol. budale v glavnem, z lepimi slovenskimi priimki sami sebi blazno pomembni.

Objavljen jedilnik je povsem OK in boljši od marsikaterega, ki ga je sposoben najbolj glasen na roditeljskem sestanku sproducirat.
Daj malo se umiri. Kdo je rekel da bi svinjina morala biti vsak dan? Večinoma se strinjamo da svinjina izginja iz jedilnikov. In izginja zgolj zaradi musličev. Ker so zmeraj problemi in pritožbe iz njihove strani. Pussyji odgovorni za to pa klonejo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.382
5.897
113
pri taščici
In ja svinjina na jedilniku je oznacena z zvezdico.
Glede goveje juhe.
Podatek od kuharice za preteklo leto.
Eno izmed zivil ki naj bi se spodbujalo v prehrani je tudi soja.
Kaksen delež na trgu soje predstavlha GSO soja?
Na sreco ima nekdo na naši šoli se nekaj pameti in nekako spravi do otrok tudi kaksno lokalno pridelano živilo.
Do kdaj mu bodo to se pustili?
1x mesec pa mislim da otroci dolocijo kaj bi imeli za malico.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.697
3.580
113
Danes vidim obcutno manj debelih otrok kot v zadnjih 50 letih. V lokalni soli ne vem ce je vec kot 1.5 debeluha/razred. Tudi po mestu/trgovinah ne vidim debelih otrok.
Gibalna sposobnost pa je nekaj drugega.
Analize športnovzgojnega kartona pravijo drugače. Največ predebelih je v prekmurju, najmanj pa v ljubljani. Ko so oboje vprašali če je debelost problem, so bili v prekmurju bolj ali manj enotni da z debelostjo nimajo težav (zdrav otrok je debel in rdeč) in obratno, v ljubljani da je delež predebelih otrok velik problem.

Glede kakovosti hrane in jedilnikov pa načeloma kjer je prehrana organizirana znotraj šole je bolje kot tam kjer je urejena preko zunanjih izvajalcev (sovita, slorest,...).
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Komaj cakam. Skini meso, uvedi se vec ogljikovih hidratov, cukra in bedarij, kot so soja. Res bravo. Iz ene norosti v drugo.

Kaj si majo za zmisljevat. Alergiki so izjema. Ostali? Ce si muslic, bos pac samo prilogo jedel, ko je svinjina. Jebi ga. Ko popustis enemu, se zacne spirala.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Analize športnovzgojnega kartona pravijo drugače. Največ predebelih je v prekmurju, najmanj pa v ljubljani. Ko so oboje vprašali če je debelost problem, so bili v prekmurju bolj ali manj enotni da z debelostjo nimajo težav (zdrav otrok je debel in rdeč) in obratno, v ljubljani da je delež predebelih otrok velik problem.

Glede kakovosti hrane in jedilnikov pa načeloma kjer je prehrana organizirana znotraj šole je bolje kot tam kjer je urejena preko zunanjih izvajalcev (sovita, slorest,...).

Sem iz Prekmurja in ravno danes smo bili malo na sprehodu po mestu, v parku, pa potem se na vecerji.

Kar konkreten delez majhnih otrok je debelih. Ne malo okroglih. Debelih.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.894
5.169
113
Na sreco ima nekdo na naši šoli se nekaj pameti in nekako spravi do otrok tudi kaksno lokalno pridelano živilo.
Ni tu nobene pameti. Vsaka šola ima določen % budgeta ( ne spomnim se točno kolko je to), ki ga lahko porabi mimo javnih razpisov za lokalno pridelana živila. Vglavnem kake jogurte, mlečne izdelke, sadne sokove, lokaln sadje, lokalni med in podobne zadeve. Ostalo je treba preko javnih razpisov kjer moraš izbrat najcenejšega ponudnika.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.382
5.897
113
pri taščici
kaj si ti proti svobodi, al te moti gso soja?
kaj bi ti osebno pripravil, eno jed in da jo jedo vsi učenci, recimo 350 glav? da slišimo?
Ja ne vem, nekaj se reklamirajo izdelki brez GSO.ces kako prednost imajo pred tistimi GSO
Hkrati pa se govori da je vec kot 3/4 svetovne soje GSO.
Bomo to pometli pod preprogo?
Ne vem kaj bi kuhal za 350 glav. Vec kot za 100 še nisem.