Povračilo stroškov prevoza v službo LPP

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Dokler si mlad in ti je penzija neskončno daleč tako kot ti razmišlja večina mladeničev. Bolj, ko pa se bližaš upokojitvi bolj razmišljaš, kolikšna bo in kaj še lahko storiš, da bo kakšen €€ večja. Da moja plača nima nobene veze z mojo pokojnino si ga pa močno pihnil. Prispevki od moje plače se sicer ne nalagajo na moj račun ampak v skupno blagajno iz katere bom črpal svojo kasnejšo pokojnino v razmerju z mojo sedanjo plačo. Torej- več kot bo vplačil večja bo pokojnina.
Kot si že sam ugotovil, da z denarjem zasluženim "po strani" poganjaš gospodarski cikel. Torej bodo delodajalci imeli še večje profite (ne plačajo prispevkov+ večji dobiček zaradi večje prodaje), ti pa imaš od tega manjšo penzijo na stara leta. Nenazadnje pa bi z več pobranimi lahko prispevki bili nižji in bi lahko bile tudi pokojnine višje. Tako bi tudi upokojenci namesto životarili več trošili in s tem pomagali poganjati gospodarski cikel.

PS- da ne bo spodobnih ljudi za delo, da ne bo več pokojnin, da ne... pa se govori že od pamtiveka, pa se to če ni nikoli zgodilo. Resnica je ravno nasprotna- vedno več je sposobnih ljudi.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:Da moja plača nima nobene veze z mojo pokojnino si ga pa močno pihnil. Prispevki od moje plače se sicer ne nalagajo na moj račun ampak v skupno blagajno iz katere bom črpal svojo kasnejšo pokojnino v razmerju z mojo sedanjo plačo.
Take skupne blagajne, kjer bi se nalagali prispevki za našo pokojnino NI. Kar vplačamo, gre TAKOJ za izplačilo pokojnin naslednji mesec. Naše pokojnine bodo precej bolj odvisne od števila delovno aktivnega prebivalstva čez nekaj desetletij kot od naših vplačil. Rešitev tega problema vidijo nekatere države ob nizki rodnosti v pridobitvi dodatnih mladih ljudi - emigrantov iz vhoda in Afrike. Če je to prava rešitev, bo pokazal čas. Slovenija se te rešitve otepa. alternative pa tudi ni še nihče ponudil. Vsekakor bo slej ko prej nujno tudi v Sloveniji tako spremeniti pokojninski sistem, da bo pokojnina odvisna predvsem od dolžine delovne dobe in še kakega bistvenega demografskega podatka, npr števila otrok.
Po sedanji zakonodaji imam cca 15 let do penzije. Sedanja zakonodaja ne bo vzdržala tako dolgo, ker že sedaj rabi ZPIZ 1,6 milijarde € na leto iz proračuna. Ta podatek kaže, da je delovno aktivnega prebivalstva krepko premalo. Banke so drobčken problem za proračun proti temu.
Prav nič nisem pisal o sivi ekonomiji (denar zaslužen "po strani"), prav tako nisem pisal o večjem profitu za delodajalca, ampak si žal precej omejen v svojih sposobnostih razumevanja prebranega besedila. Država priznava neke stroške, določa neobdavčene maksimume, neumno podjetje tega ne izkoristi. To je enako, kot da kdo ne bi prijavljal na FURS vstopnega DDV-ja. Je neumno, ampak ni kaznivo, če plačaš davka preveč.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Ves čas se govori o nadomestilu za malico, potne stroške, dnevnice... torej nakazilih delodajalca zaposlenemu mimo bruto izplačila plače. V tem kontekstu je tudi treba razumeti "zaslužek po strani" in ne vpletati tem o kateri ne govoriva (če bi bil sam sposoben tistega kar očitaš meni, da nisem potem bi tistega sploh ne bi zapisal).
Da je neumno, da delodajalec ne izkoristi nekaj, kar država nudi se 100% strinjam. Vendar v tem kontekstu zopet ni delavca. Tako državo, kot delodajalca malo briga interes delavca. Zanima ju le lastni interes- državo davki in delodajalca čim večji profit. Če bi se jima šlo za dobrobit delavca, bi se tudi ta plačila "po strani" (če zopet ne boš razumel: malica, prevoz, dnevnice...) štela v pokojninsko osnovo.
In od kod pride denar v proračun, da ga lahko namenijo za pokojnine- ga prinese Dedek Mraz????
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik telex pravi:Da moja plača nima nobene veze z mojo pokojnino si ga pa močno pihnil. Prispevki od moje plače se sicer ne nalagajo na moj račun ampak v skupno blagajno iz katere bom črpal svojo kasnejšo pokojnino v razmerju z mojo sedanjo plačo.
Take skupne blagajne, kjer bi se nalagali prispevki za našo pokojnino NI. Kar vplačamo, gre TAKOJ za izplačilo pokojnin naslednji mesec. Naše pokojnine bodo precej bolj odvisne od števila delovno aktivnega prebivalstva čez nekaj desetletij kot od naših vplačil. Rešitev tega problema vidijo nekatere države ob nizki rodnosti v pridobitvi dodatnih mladih ljudi - emigrantov iz vhoda in Afrike. Če je to prava rešitev, bo pokazal čas. Slovenija se te rešitve otepa. alternative pa tudi ni še nihče ponudil. Vsekakor bo slej ko prej nujno tudi v Sloveniji tako spremeniti pokojninski sistem, da bo pokojnina odvisna predvsem od dolžine delovne dobe in še kakega bistvenega demografskega podatka, npr števila otrok.
Po sedanji zakonodaji imam cca 15 let do penzije. Sedanja zakonodaja ne bo vzdržala tako dolgo, ker že sedaj rabi ZPIZ 1,6 milijarde € na leto iz proračuna. Ta podatek kaže, da je delovno aktivnega prebivalstva krepko premalo. Banke so drobčken problem za proračun proti temu.

Seveda vse to drži, je pa jasno tudi, da bo problem nastavl prej, če ne bomo vsi plačevali prispevkov v pokojninsko blagajno. Brez nič ne bo nič, in najbolj problematično je ravno razmišljanje, da bo šlo vse k vragu, in zato ne bom plačeval ničesar. Ne predstavljam si, kako bi lahko bilo potem kaj bolje?

In še: minus pokojninske blagajne ni nobena šiba božja, pač pa čisto enostavna posledica naše popolnoma nesposobne politike. Še konec 90ih let je imel ZPIZ takšen proračunski presežek (in v 15ih letih nikakor ni šla demografija tako grozno na slabše), da si je še državni proračun od njega sposojal denar. (Politike, ki so to požegnali bi morali takoj postreliti. Takoj, še včeraj bi bilo prepozno.)

Denarja pa danes ZPIZ nima zaradi neskončnega pritiska (temu lahko rečeš tudi podkupovanja in kaj jaz vem, česa še) na višino prispevkov in davkov. V imenu "prožnosti gospodarstva" smo ukinili cel kup davkov, se še kdo spomni Davka na izplačane plače (bruto3)? Malo morgen. Pa je zato naše gospodarstvo kaj bolj učinkovito na svetovnem trgu? Malo morgen. So pa vrli gospodarstveniki ta denar vtaknili kdo ve kam (lahko rečeš tudi, v svoj žep), ZPIZ pa danes troši direktno proračunski denar, ker drugače ne gre več (tega pa financirajo drugi davki). Če to ni največja zajebancija pod soncem! (Spet bi morali politike, ki so to požegnali, dati pred zid. Še enkrat.)

Skratka, miselnost, jaz bom že zase nakradel dovolj za časa življenja, vsi drugi se naj pa j..... je za moje pojme napačna.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Citat:
in najbolj problematično je ravno razmišljanje, da bo šlo vse k vragu, in zato ne bom plačeval ničesar.
Tega seveda nisem nikjer napisal. Očitno še za koga velja precejšnja omejenost pri razumevanju pisanega besedila.

Citat:
In še: minus pokojninske blagajne ni nobena šiba božja, pač pa čisto enostavna posledica naše popolnoma nesposobne politike. Še konec 90ih let je imel ZPIZ takšen proračunski presežek (in v 15ih letih nikakor ni šla demografija tako grozno na slabše), da si je še državni proračun od njega sposojal denar. (Politike, ki so to požegnali bi morali takoj postreliti. Takoj, še včeraj bi bilo prepozno.)
Populistični larifari, ki nima veliko veze z realnostjo, ker je demografska slika v resnici šla drastično navzdol. Leta 1990 je na enega upokojenca prišlo 2,2 zaposlena, sedaj pa smo že blizu 1,3. Torej bi danes zaposleni morali prejemati kar konkretno nižjo neto plačo od leta 1990 (cca 60 % več bi morali plačati prispevkov iz plače kot pred 25-imi leti), da bi standard upokojencev ostal enak.
Sedaj smo najbolj obdavčena delovna sila daleč naokoli. Ideje takih kot si ti, lahko ubijejo še zadnje elemente primarnega sektorja. Ko bo ostal samo javni sektor, bo vsem lažje
evil.gif
.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.568
2.417
113
ksz...

Citat:
Prebivalci stari 15-64 let – SKUPAJ (1.1.2014) 1.399.926
Zaposleni 798.253 - 57,02%
Brezposelni 125.900 - 8,99%
Učenci, dijaki in študenti 172.798 - 12,34%
Upokojenci 183.652 - 13,12%
Drugi neaktivni 119.323 - 8,52%

Od teh zaposlenih jih dela vsaj 40% v državnih firmah in ne doprinesejo nič! Klik

Potem pa še prištejmo 600k upokojencev zraven in imamo že čez 1 miljonsko volilno telo, katero se na volitvam ne bo odpovedalo svojim privilegijem za boljše skupno dobro.

Kdor je sedaj 40 star in misli, da bo pokojnino dočakal je bedak. (oz. da jo bo imel čez 50% sedanje plače.... kvečjemu bo 30% pri 70+letih). Kar pa itak ni pomembno, ker se bo že s socialo pokrilo).
 

Firbcnez

Pripravnik
16. jul 2014
37
0
6
Berem malo glede teh stroškov in poznam en dober primer...
Decembra je delovnih dni 22 + 1 dan praznik, skupaj 184 ur. V decembru oseba vzame 1 dan dopusta, se pravi je opravila 21 delovnih dni. Ta oseba ima plačilo potnih stroškov v višini mesečne vozovnice (37 €). Ker je ta oseba koristila en dan dopusta, se ji od potnih stroškov en delež odtrga. Recimo da dobi na okroglo 34 € (tukaj nekje, ne vem natančne številke). Se pravi dobi za 21 delovnih dni povrnjene stroške v višini 34 € (zaokroženo).

Januarja bo delovnih dni 20 + 1 dan praznik, skupaj 168 ur. Oseba bo celoten januar oddelala in dobila polno povrnjene stroške v višini 37 €. Se pravi za 20 delovnih dni 37 €.

Zaključek: Za 21 delovnih dni dobiš manj kot za 20 delovnih dni.
aplauz.gif
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Dokler si mlad in ti je penzija neskončno daleč tako kot ti razmišlja večina mladeničev. Bolj, ko pa se bližaš upokojitvi bolj razmišljaš, kolikšna bo in kaj še lahko storiš, da bo kakšen €€ večja. Da moja plača nima nobene veze z mojo pokojnino si ga pa močno pihnil. Prispevki od moje plače se sicer ne nalagajo na moj račun ampak v skupno blagajno iz katere bom črpal svojo kasnejšo pokojnino v razmerju z mojo sedanjo plačo. Torej- več kot bo vplačil večja bo pokojnina.
Kot si že sam ugotovil, da z denarjem zasluženim "po strani" poganjaš gospodarski cikel. Torej bodo delodajalci imeli še večje profite (ne plačajo prispevkov+ večji dobiček zaradi večje prodaje), ti pa imaš od tega manjšo penzijo na stara leta. Nenazadnje pa bi z več pobranimi lahko prispevki bili nižji in bi lahko bile tudi pokojnine višje. Tako bi tudi upokojenci namesto životarili več trošili in s tem pomagali poganjati gospodarski cikel.

PS- da ne bo spodobnih ljudi za delo, da ne bo več pokojnin, da ne... pa se govori že od pamtiveka, pa se to če ni nikoli zgodilo. Resnica je ravno nasprotna- vedno več je sposobnih ljudi.

Vprašaj čez 15 let če bodo še penzije, simpl oni bodo dvignil pogoje in ti se boš obrisal pod nosom, delal boš še naprej za plačo, kot pa životaril s tisto mizerijo.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik alpine pravi:

Vprašaj čez 15 let če bodo še penzije, simpl oni bodo dvignil pogoje in ti se boš obrisal pod nosom, delal boš še naprej za plačo, kot pa životaril s tisto mizerijo.
Kolikokrat so že spremenili pogoje, pa je kdo zato ostal brez pokojnine? Bodo po tvojem vse ljudi, kateri so danes stari nad 40 let čez 15 let začeli obešati ali streljati, ko bodo zboleli ali postali stari in nezmožni za delo
stupid-1.gif
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Človek glej na sebe ZDEJ, torej uživaj, če je možno, sam poglej nekateri upokojence, delal 40 let nato pa šok, namesto 80% so jim dal 60% in kak naj en živi s 350 evri in 30 let del.dobe.
V tujini je isti dre*, sploh Italija.
Penzije 100% bodo, ampak kot sem omenil bo vsak raje delal še naprej in imel še nekaj od penzije, da bo lahko ½normalno½ živel.
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Tudi sam imam potne stroške rešene na procente. Ne vem koliko, ker mi niso znali povedati kako so izračunali, sam pa sem tudi porabil 2h za izračun vseh možnosti in nikoli nisem prišel do tiste cifre.

Skratka, teoretično dobim 60% vrnjenih stroškov, ostalih 40% pa, kot "dodatek", kadar imam pač dopust. No zanimivo, da tistega "dodatka" ne vidim...Tako da tole vse skupaj je eno nategovanje.

Sem pa v prejšnji službi imel rešeno tako kot je potrebno, 0.18€ na km, povedal sem št. kilometrov, ki jih imam do doma in mesečno je štimalo do centa. Če me ni blo pač ni bilo potnih, če sem bil sem mel št. km x 0.18 x 2.
Sedaj pa vidim , da si zmerom več firm, sama "interpteririra" zakone, nihče jih ne kontrolira, pujsi požrešni.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik alpine pravi:
Človek glej na sebe ZDEJ, torej uživaj, če je možno, sam poglej nekateri upokojence, delal 40 let nato pa šok, namesto 80% so jim dal 60% in kak naj en živi s 350 evri in 30 let del.dobe.
V tujini je isti dre*, sploh Italija.
Penzije 100% bodo, ampak kot sem omenil bo vsak raje delal še naprej in imel še nekaj od penzije, da bo lahko ½normalno½ živel.
A dobiš izplačane 80 ali 60% bruto plače? Zakaj misliš, da bo pri pokojnini kaj drugače???

Vsi vemo, da so pokojnine mizerija. Pa vendar, ko si enkrat star se pozna vsak cent. Če ti danes delodajalec ponudi 100 € na roke ali pa 60% tebi in 40% za prispevke potem lahko razmišljaš, boljše ZDAJ in koliko bom dal na stran za stara leta. Če pa ti da le 60%, 40 % pa obdrži sam pa je to dolgoročno slabše zate in vseskozi boljše zanj.

In le o tem govorim, ko nekateri vidijo zgolj denar tukaj in sedaj in jim je v tem vseeno, če jih delodajalec goljufa za varno starost.

PS- drugače pa si pokojnino na hitro izračunaš tako, da od bruto plače odšteješ 22,1% prispevkov, odbiješ 19% povprečne dohodnine in pomnožiš z 58% za 40 let pokojninske dobe. Torej bo pokojnina znašala tam 33% bruto dohodkov (pri povprečni bruto plači 1540 oz. 1000 € neto tam 505 €)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
in najbolj problematično je ravno razmišljanje, da bo šlo vse k vragu, in zato ne bom plačeval ničesar.
Tega seveda nisem nikjer napisal. Očitno še za koga velja precejšnja omejenost pri razumevanju pisanega besedila.

Citat:
In še: minus pokojninske blagajne ni nobena šiba božja, pač pa čisto enostavna posledica naše popolnoma nesposobne politike. Še konec 90ih let je imel ZPIZ takšen proračunski presežek (in v 15ih letih nikakor ni šla demografija tako grozno na slabše), da si je še državni proračun od njega sposojal denar. (Politike, ki so to požegnali bi morali takoj postreliti. Takoj, še včeraj bi bilo prepozno.)
Populistični larifari, ki nima veliko veze z realnostjo, ker je demografska slika v resnici šla drastično navzdol. Leta 1990 je na enega upokojenca prišlo 2,2 zaposlena, sedaj pa smo že blizu 1,3. Torej bi danes zaposleni morali prejemati kar konkretno nižjo neto plačo od leta 1990 (cca 60 % več bi morali plačati prispevkov iz plače kot pred 25-imi leti), da bi standard upokojencev ostal enak.
Sedaj smo najbolj obdavčena delovna sila daleč naokoli. Ideje takih kot si ti, lahko ubijejo še zadnje elemente primarnega sektorja. Ko bo ostal samo javni sektor, bo vsem lažje
evil.gif
.

Zanimivo, nikoli nisem delal v javnem sektorju, zato me zanima, kaj je to primarni sektor?
evil.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Hvala, da si popravil moj lapsus. Kdaj pa boš popravil svoj lapsus, da se demografksa slika v zadnjih desetletjih ni menjala?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.330
2.274
113
Čakte mal.
Torej delodajalcu prinesem račun za vožnjo od doma do žel postaje(mesečno?) + žel. karto(mesečno?) + karto od žel. postaje do doma (mesečna - dal že prvič?).
In on je po zakonu dolžan plačat ta znesek?
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
ne potrebuješ karte kupit.
poklič na železniško al pa na www kje piše, da dobiš samo uradno potrdilo koliko stane mesečna za tvojo relacijo. In enako za bus. Oboje potem neseš delodajalcu.
Samo prej preveri, al dobiš več če si plačan po km ali preko javnega prevoza
wink-1.gif

Sem pa že slišal za primer, da je moral vrnit za nazaj, ker se ni pozanimal, da po novem mimo njegove bajte vozi javni promet...