Povezava UTP kablov

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Pozdravljeni, prosim za pomoč.
Glede računalništva oz. omrežij sem bolj amater zato se obračam na vas.
Doma imamo Siol Trio. Model imam nameščen v kabinetu. Iz njega imam napeljan 1 UTP kabel do Siol boxa v dnevno sobo, kjer imam šeTV in receiver in ji jo tudi rad zaradi interneta (TV/radijske postaje) povezal z UTP kablom. Kolikor je meni znano, sedaj poteka po tem kablu samo "trunk signal". Za tv in receiver pa bi rabil "data signal". Poznana mi je samo ta opcija, da bi potegnil še en kabel, kar pa mi ni niti malo všeč in potem raje nimam neta. Obstaja še tudi wi-fi, a jaz bi raje imel preko kabla. Prosim za pomoč.
 
Nazadnje urejeno:

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Če ti je 100 MB/s LAN dovol, potem se lahko preko enega UTP kabla speljeta dve povezavi. Za 100MB LAN sta dovlj dve parici, v kablu so pa štiri. Tako lahko dve parici uporabiš za eno, drugi dve pa za drugo povezavo.

Rabiš nekoga, ki ima klešče za stiskat UTP kable, da ti naredi po dva konektorja na vsaki strani kabla.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pa si vsaj probal če preko tega kabla res ne deluje internet? Če bi slučajno delovalo, potem daš pri TVju en switch in je problem rešen.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Točno tako. Pred boxom imam switch in nanj povezan access point oz. degradiran router. Deluje BP s "trunk" opcijo
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Hvala za odgovore. Ta varianta, da bi delil kable mi ni najbolj všeč. Poskusil sem preko switcha, pa ni delalo.
Mi lahko malo bolj obrazložiš kaj s mislil z "access point oz. degradiran router"?
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
V bistvu je router, ki sem mu izklopil DHCP server, kabel iz switcha pa je vklopljen v enega od LAN portov. Torej nima funkcije routerja, ampak samo access pointa, IP naslove dodeljuje še vedno modem.

Torej povezava je modem Trunk port -> switch -> box+AP+tv
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Ne poznam konkretne situacije in ne vem kako ima SiOL to porihtano. Če gre za pravi trunk, kjer imaš taggane vse VLANe (vrjetno data/video/voice), bi potreboval managed switch, kamor priklopiš trunk in potem nastaviš posamezne porte kot aceess porte za določen VLAN (recimo data) ali pa trunk za box, če ga potrebuje. Možno je sicer, da sta tegana samo voice in video, data pa ne (mislim, da sem nekje zasledil, da je tako). V tem primeru bi zadeva lahko delovala, če trunk priklopiš na navaden (unmanaged) switch in gor box ter ostale naprave, ki potrebujejo dostop do neta (tako kot je omenil nekdo zgoraj). Box bo imel dostop do vseh VLANov tako kot zdaj, ostale naprave pa do neoznačenega data prometa. Je pa odvisno od switcha, če bo to delovalo, glede na to da običajni switchi ne poznajo 802.1q tagov in lahko označene okvirje zavržejo. V tem primeru lahko probaš še z drugim switchem.
 

Alijen

Fizikalc
25. jan 2009
1.343
5
38
V goricah
Telekom ima v enem pvc-ju (video,voice) oba taggana na drugem pvc-ju pa netaggan data. Načeloma to na trotl switchu to dela.
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Bom poskusil še enkrat z mojim switchem. Zdaj malo gledam managed switche, pa so kr dragi.
V bistvu mi je všeč varianta, ki jo je ponudil cat. Upam, da jo prav razumem. Iz sinope siol modema bi tisti UTP kabel, ki je bil do zdaj v siol box-u, priklopil switch. na switch bi vezal siol box pa še router (na lan port). potem takem je router access point in lahko nanj priključim tv in receiver?
 

Alijen

Fizikalc
25. jan 2009
1.343
5
38
V goricah
Če boš imel switch na en port priključič siol box na drugi port na ruter ki ga narediš kot AP. Na ta ruter lahko potem tudi mrežno priključiš tv in receiver da bosta dobila internet
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Bom poskusil to, ja. Hvala. Še eno mogoče butasto vprašanje. Ali je to lahko brezžični router? da se potem v tem prostoru lahko uporablja tudi brezžično omrežje....
 

Alijen

Fizikalc
25. jan 2009
1.343
5
38
V goricah
Če boš imel brezžični ruter za AP bo potem tudi wifi ja
smile-1.gif