Povezava DVI-HDMI dolžine 10m ali 15m

Mare77

Fizikalc
13. feb 2009
1.323
7
38
46
Okolica južne LJ.
Naslov teme pove že skoraj vse. Imam PC z grafično NVIDIA Geforce 9800GT in LCD LG 42LH5000 HD Ready 1080p, katera imam sedaj povezana preko S-video kabla dolžine 15m. Slika je seveda polom. Sedaj pa je prišel čas, da se ta povezava izboljša. Ugotovil sem, da me najceneje pride DVI-HDMI vmesnik in potem HDMI-HDMI kabel, ki pa obstaja v dveh meni zanimivih dimenzijah: 10 in 15m. 15m dolžina mi je bolj všeč, ker bi bil kabel skrit in se ga ne bi videlo, medtem ko bi 10m dolžina (v primernem nadometnem kanalu) bila vidna, pa še štemati bi moral dobra 2m betona na tleh, da bi se kabel skril pod letev.
Kaj izbrati ?
A se pozna razlika med 10m in 15m dolžino kabla? Seveda bi rad dobil ven čimboljšo sliko...
17758-icon_confused.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.298
-8.465
113
Pri digitalnem ali dela, ali ne dela. Če ni ravno totalno drekast kabel, vzemi jasno 15m, ker ne bo nobenih težav.
 

Firing_Nukez

Pripravnik
3. mar 2010
328
0
16
Ne bo nobenih problemov. Jaz mam za secondary monitor 42" LCD, ki je povezan prek 15m HDMI kabla. Slika ni nič slabša kot v primeru krajših kablov. Le kabel ni poceni =)

Edit: Šele zdaj sem opazil, da mam enak TV kot ti.
smile-1.gif

Sicer pa jaz uporabljam kabel, ki ma na enem koncu DVI, na drugem pa HDMI. Mogoče je res pametneje kupit vmesnik, če boš kdaj menjal na grafično, ki ima HDMI izhod...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik Firing_Nukez pravi:
Ne bo nobenih problemov. Jaz mam za secondary monitor 42" LCD, ki je povezan prek 15m HDMI kabla. Slika ni nič slabša kot v primeru krajših kablov. Le kabel ni poceni =)

Edit: Šele zdaj sem opazil, da mam enak TV kot ti.
smile-1.gif

Sicer pa jaz uporabljam kabel, ki ma na enem koncu DVI, na drugem pa HDMI. Mogoče je res pametneje kupit vmesnik, če boš kdaj menjal na grafično, ki ima HDMI izhod...

Kvaliteta slike nima veze z dolžino kabla, saj imaš samo dve stanji - dela ali ne dela. Daljši je kabel, večja je verjetnost da zadeva ne bo več delala.
Drugače pa če je le možno kupi tak kabel, da ne boš potreboval še dodatnih pretvornikov (DVI->HDMI ali obratno), saj lahko pretvornik poslabša signal ravno za toliko, da zadeva več ne bo delovala.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.054
390
83
44
dolenska
15 metrov men dela akamot. Jezen sem samo, ker je kr konkretno debel kabel.
Lahko pa še mal počakaš (kak mesec), da si nekaj umislim, za HD filme, da ne bom mel ta kabel po celi dnevni. Pa ti ga prodam po majhni ceni.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Pri digitalnem ali dela, ali ne dela. Če ni ravno totalno drekast kabel, vzemi jasno 15m, ker ne bo nobenih težav.
Spregledal si stavek "Slika je seveda polom." ?

V trgovini se zmeni, da lahko vrneš, če ne bo delalo.

Aja, pa preveri, zakaj točno je slika polom. A je s krajšim kablom (drugo vse isto) bolje?

Nastavitve (predvsem ločljivost)?
 

Mare77

Fizikalc
13. feb 2009
1.323
7
38
46
Okolica južne LJ.
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Pri digitalnem ali dela, ali ne dela. Če ni ravno totalno drekast kabel, vzemi jasno 15m, ker ne bo nobenih težav.
Spregledal si stavek "Slika je seveda polom." ?

V trgovini se zmeni, da lahko vrneš, če ne bo delalo.

Aja, pa preveri, zakaj točno je slika polom. A je s krajšim kablom (drugo vse isto) bolje?

Nastavitve (predvsem ločljivost)?

Tle je govora o povsem drugi komunikaciji. DVI-HDMI povezave nisem še nikoli sprobal. S-video kabel mi je v prejšnjem stanovanju delal na isti dolžini dokaj BP, tle mi pa komaj da sliko čez. Ampak to ni sedaj problem, ta kabel bo šel stran
evil.gif


Ja, v trgovini se bom moral zmeniti, da vrnem kabel, če ne bo ok, ali pa ga zamenjam za 10m-ega.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Aja, sorry. Sem narobe prebral. Sem mislil, da že imaš HDMI...

Velja pa še vedno: Slabši kot je kabel, slabša bo slika.
Saj kabelska je tudi digitalna, pa ob motnjah ne izgine slika, ampak ima pač ... motnje.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.298
-8.465
113
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Pri digitalnem ali dela, ali ne dela. Če ni ravno totalno drekast kabel, vzemi jasno 15m, ker ne bo nobenih težav.
Spregledal si stavek "Slika je seveda polom." ?

V trgovini se zmeni, da lahko vrneš, če ne bo delalo.

Aja, pa preveri, zakaj točno je slika polom. A je s krajšim kablom (drugo vse isto) bolje?

Nastavitve (predvsem ločljivost)?
Daj potrudi se najprej prebrati o čem se sploh govori. Bo šlo?
 

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
Jaz imam od računalnika 15m DVI-DVI kabel (kupljen na mimovrste za ~20€). Ko sem imel priklopljeno na 24" LCD monitor so se pojavljale rdeče črte na črni podlagi.
Trenutno pa imam priklopljen na samsung LCD TV preko DVI to HDMI vmesnika na koncu kabla, pa so motnje izginile.
Resolucija je FULL HD.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik stein pravi:
"Pri digitalnem ali dela, ali ne dela"

To še vedno ni res.

Potegni kabel ven (simuliraj napako), pa bos videl kaj se zgodi. Ce se ti potem se zdi, da vsaj priblizno deluje (kot DVB, ki se je malce "zataknil"), kar napisi
smile-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Sem dvakrat prebral in vidim, da je Stupo ravno pred tabo en lep primer podal.


Sicer pa malo išči po "doma izdelan kabel za LAN" in poročaj, če ima samo dva stanja, ali vmes tudi:
- včeraj je delal v redu, danes prekinja
- dela zelo počasi
- itd...
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Bojim se, da je tam moralo iti za kaj drugega. Da bi prekinil oz. pokvaril TMDS stream ravno toliko, da bi dobil crto na vsakih toliko celih vrstic (ali se bistveno tezje: stolpcev) je prakticno neizvedljivo. Ce bi recimo to vendarle nekako uspel narediti z okvaro kabla, mora okvara loviti ravno prave bite (vecina ljudi uporablja format, ki ima po 8 bitov/barvo, potem, ko so kodirani, se posiljajo serijsko), da bi ujel enako intenziteto crte, pri cemer je tezava, da paketki z enako vsebino niso nujno enako kodirani (zaradi balansiranja signala, da je lazji clock recovery) Ob tem mora biti okvara se taka, da se vedno zadosti pogojem za formatiranje, sicer monitor vidi, da je signal okvarjen in lahko napise "No signal".

Vse to je precej lazje narediti preko analogne povezave (ki jo DVI omogoca). Vprasanje, za kaj je v resnici slo.
 

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.888
155
63
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Citat:
Uporabnik Firing_Nukez pravi:
Ne bo nobenih problemov. Jaz mam za secondary monitor 42" LCD, ki je povezan prek 15m HDMI kabla. Slika ni nič slabša kot v primeru krajših kablov. Le kabel ni poceni =)

Edit: Šele zdaj sem opazil, da mam enak TV kot ti.
smile-1.gif

Sicer pa jaz uporabljam kabel, ki ma na enem koncu DVI, na drugem pa HDMI. Mogoče je res pametneje kupit vmesnik, če boš kdaj menjal na grafično, ki ima HDMI izhod...

Kvaliteta slike nima veze z dolžino kabla, saj imaš samo dve stanji - dela ali ne dela. Daljši je kabel, večja je verjetnost da zadeva ne bo več delala.
Drugače pa če je le možno kupi tak kabel, da ne boš potreboval še dodatnih pretvornikov (DVI->HDMI ali obratno), saj lahko pretvornik poslabša signal ravno za toliko, da zadeva več ne bo delovala.





Glede na naravo digitalnega signal sem tudi sam dolgo časa mislil enako kot ti. vendar je dejstvo da to ne drži. Ok drži v primeru 720p signala kjer bo slika verjetno OK, za kaj več pa bo problem. Na to tematiko imaš tudi na netu že kar nekaj napisano tudi na resnih spletnih straneh. Kvaliteta kabla je pri 15m povezavi bistvenega pomena.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
720p pokuri manj bandwidtha kot full HD, zato bo tudi deloval na večje razdalje...
(koristni bandwidth pada z razdaljo kabla)
 

Mare77

Fizikalc
13. feb 2009
1.323
7
38
46
Okolica južne LJ.
Se pravi, da je boljše, da probam dobiti kabel v enem kosu, brez raznih vmesnikov in štukanja 10+5m kabla, kot so mi predlagali v eni trgovini...