potni stroški

Patsy

Pripravnik
24. jul 2007
650
0
16
Celje
Recimo, da si ti sam sebi delodajalec in dejansko živiš v kraju x, prijavljen si v kraju y, delaš pa v kraju z
wink-1.gif
. Potne stroške si izplačuješ iz kraja y, ki je seveda veliko bolj oddaljeno od kraja z kot kraj x.
Trick vprašanje: kdo ti kaj more? In kako ti lahko durs dokaže kje živiš in kaj sploh imajo od tega?
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Recimo, da imaš lokal. Prodajaš pijačo. Izdajaš račune, ampak za tvoje kupce je to samo dodaten papir, ki ga vržejo v smeti. Pa ga kar pustijo. Pa ga lastnik pobere in znesek stornira.

Sej, kaj mu pa morejo?
smile-1.gif


Itak gre za ušiv papir, ki leži na tleh in ga nihče ne rabi in ne bo pogrešal.

Noben ne bo nikoli vedel, ali je tisti čičo sploh kdaj bil v lokalu in kaj je tisti čičo v resnici pil.
Hudiča, še sam čičo se tega mogoče že jutri ne bo več spomnil...

http://www.rtvslo.si/modload.p...amp;c_id=162960
 
Nazadnje urejeno:

Patsy

Pripravnik
24. jul 2007
650
0
16
Celje
Jaz vedno vzamem račun v lokalu. Če jaz plačujem davke naj jih še oni.
smile-1.gif


Ok. razumem z računi - država hoče svoje davke, pošteno. Potem pa inšpektorji slikajo računčke.
uf-1.gif
Tista igra 'vzemite račun' sploh ni bila napačna. Verjetno je marsikoga prisilila k poštenemu prijavljanju davkov, folk pa k temu da se zaveda kaj pomeni račun. Žal se je prehitro končala.

Ampak zakaj bi se obešali na potne stroške? Tolk velik jih tudi ne moreš nabit v enem mesecu. Pa tudi: kako pa boš drugače denar ven iz podjetja potegnil? Naj manj obremenijo plače pa bo manj sive ekonomije ne pa da čas zapravljajo na malenkostih.
rolleyes-1.gif
Poznam ljudi iz državne uprave, ki tako denar pri plači ven vlečejo. Zakaj ne bi, če jim država to omogoča? ČE bi imeli dostojne plače jim ne bi bilo mar za take finte.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Tole...

Citat:
Uporabnik Patsy pravi:
Jaz vedno vzamem račun v lokalu. Če jaz plačujem davke naj jih še oni.
smile-1.gif

.. "se tepe" s tem...

Citat:
Uporabnik Patsy pravi:
Ampak zakaj bi se obešali na potne stroške? Tolk velik jih tudi ne moreš nabit v enem mesecu. Pa tudi: kako pa boš drugače denar ven iz podjetja potegnil? Naj manj obremenijo plače pa bo manj sive ekonomije ne pa da čas zapravljajo na malenkostih.....

V bistvu se bere tako: vi plačajte davke, mene - ki nategujem preko potnih stroškov - pa pustite pri miru.

Ker davek je davek. Vseeno je, ali se - če karikiram - pobira na barvo zaves ali pa na višino fižolove prekle. Rezultat je isti - keš gre od podjetja oz. fizične osebe ven. Za gospodarstvo je najbolje takrat, kadar vsi plačajo davek po enakem principu. Ne pa da eni, ki imajo teto na upravi, davka na fižolove prekle ne plačajo, drugi ga pa.

Zakaj je tako, od kje je tako in ali je sploh tako, pa google pod prste!
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Eh ... jaz placam zapitek; ce kdo potem ali predtem krsi zakon, to ni moj problem - jaz ga ne, bo ze sam nosil posledice. Da bi zaradi poznane Slovenske fovsije(TM) vsakic pobiral racun, samo zato, da bo nekomu drugemo crknila pregovorna krava, mi na kraj pameti ne pade. Ce bi se obremevjeval s tem kaj vse pocnejo (pocnete ?) ljudje okrog mene, bi me cisto prezgodaj pobralo
smile-1.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Eh ... jaz placam zapitek; ce kdo potem ali predtem krsi zakon, to ni moj problem - jaz ga ne, bo ze sam nosil posledice. Da bi zaradi poznane Slovenske fovsije(TM) vsakic pobiral racun, samo zato, da bo nekomu drugemo crknila pregovorna krava, mi na kraj pameti ne pade. Ce bi se obremevjeval s tem kaj vse pocnejo (pocnete ?) ljudje okrog mene, bi me cisto prezgodaj pobralo
smile-1.gif

Torej vsak, ki vzame račun, to dela zato, da bi drugemu crknila krava?
Zanimiva filozofija.
Tako zelo značilna za to geografsko dolžino in širino.
(foušljiv folk vedno in povsod najde foušljivce okoli sebe; če jih pa ne, si jih pa zmisli.press)

Samo ena osnovna makroekonomska razlaga plačevanja davka - sistem je kot "keč d keš". Prvi dobijo, drugi najebejo duplo. Ali - država bo svojih toliko in toliko milijard pobrala, pa če se folk postavi na glavo. Če ne na en način, pa na drugi. Torej, če 80% gostilničarjev goljufa (in to je precej dobra ocena), potem je to gigantsko luknjo treba nekje pokriti. Tudi z ukinitvijo kakšne olajšave, ki so je bile prej deležne fizične osebe. Torej, ne bo čisto držalo, da to ni tvoj problem, če kdo goljufa. Ker nekak postane tvoj problem, ki se odraža v konkretnem odlivu denarcev. Če ti tega ne razumeš, še ne pomeni, da tega ni.

Še pojasnilo - zelo dolgo se že več ne obremenjujem s tem, kaj poimenski folk počne okoli mene, ker to tudi brez tega dobro vem - ne počnejo nič takega, kar ne bi pričakovali od homosapinesa, ki je krvav pod kožo. In verjemi mi, da je silno zabavno, kaj vse se folk spomni - še posebej, ker naivno misli, da tega nikoli nihče ne more zgruntati. Potem se pa hahljaš z davčnim inšpektorjem na kavi, ki v nulo pozna vse male lopove, v svojem "rajonu" in kake "trike" uporabljajo, sam nekak še ni našel tistih par ur časa, da bi jih podavil.
 
Nazadnje urejeno:

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Eh ... jaz placam zapitek; ce kdo potem ali predtem krsi zakon, to ni moj problem - jaz ga ne, bo ze sam nosil posledice. Da bi zaradi poznane Slovenske fovsije(TM) vsakic pobiral racun, samo zato, da bo nekomu drugemo crknila pregovorna krava, mi na kraj pameti ne pade. Ce bi se obremevjeval s tem kaj vse pocnejo (pocnete ?) ljudje okrog mene, bi me cisto prezgodaj pobralo
smile-1.gif

Torej vsak, ki vzame račun, to dela zato, da bi drugemu crknila krava?
Zanimiva filozofija.
Tako zelo značilna za to geografsko dolžino in širino.
(foušljiv folk vedno in povsod najde foušljivce okoli sebe; če jih pa ne, si jih pa zmisli.press)

Samo ena osnovna makroekonomska razlaga plačevanja davka - sistem je kot "keč d keš". Prvi dobijo, drugi najebejo duplo. Ali - država bo svojih toliko in toliko milijard pobrala, pa če se folk postavi na glavo. Če ne na en način, pa na drugi. Torej, če 80% gostilničarjev goljufa (in to je precej dobra ocena), potem je to gigantsko luknjo treba nekje pokriti. Tudi z ukinitvijo kakšne olajšave, ki so je bile prej deležne fizične osebe. Torej, ne bo čisto držalo, da to ni tvoj problem, če kdo goljufa. Ker nekak postane tvoj problem, ki se odraža v konkretnem odlivu denarcev. Če ti tega ne razumeš, še ne pomeni, da tega ni.

Še pojasnilo - zelo dolgo se že več ne obremenjujem s tem, kaj poimenski folk počne okoli mene, ker to tudi brez tega dobro vem (preveri v arhivu mojih sporočil) in ni nič nenavadnega za homosapinesa, ki je krvav pod kožo, se pa ukvarjam s sistemom, ki vas bo "polaautomatski" žlajfnil z gorjačo po glavi, kadar ne boste pridni.press
10.gif
. In verjemi mi, da je silno zabavno, kaj vse se folk spomni - še posebej, ker naivno misli, da tega nikoli nihče ne more zgruntati. Potem se pa hahljaš z davčnim inšpektorjem na kavi, ki v nulo pozna vse male lopove in kake "trike" uporabljajo, sam nekak še ni našel tistih par ur časa, da bi jih podavil.

Najbolj smešno je pa to, da se teh "idej" vedno spomni nekdo, ki je nov in išče načine, kako bi državo goljufal. Topa voda je pa že odkrita.
smile-1.gif


@Patsy: Raje se sekiraj, da boš ravnala tako, kot se davčna ali tržna v tvojem okraju obnaša. Nekje bodo merili koliko kave je še na zalogi za skuhat, drugje bodo zaključili blagajno, spet drugje bodo pa samo nalepke na vratih ali obračun DDV pogledali.
wink-1.gif
Ko pa npr. financarji v Italiji pridejo ... avtomobili, lučke, zaprejo trgovino - lahko tudi za 1 teden. Baraka chiusa!
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Sam računa nikoli ne vzamem.

Je pa naša davčna uprava pred časom napovedovala, da bodo uvedli podoben sistem, kot so ga že pred leti uvedli v Srbiji... Ko se v baru račun iztiska se istočasno preko GPRS vmesnika prenese v bazo na DURS (verjetno samo obračunani DDV). Tako, da naknadna brisanja računov tam odpadejo.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Eh ... jaz placam zapitek; ce kdo potem ali predtem krsi zakon, to ni moj problem - jaz ga ne, bo ze sam nosil posledice. Da bi zaradi poznane Slovenske fovsije(TM) vsakic pobiral racun, samo zato, da bo nekomu drugemo crknila pregovorna krava, mi na kraj pameti ne pade. Ce bi se obremevjeval s tem kaj vse pocnejo (pocnete ?) ljudje okrog mene, bi me cisto prezgodaj pobralo
smile-1.gif

Torej vsak, ki vzame račun, to dela zato, da bi drugemu crknila krava?
Zanimiva filozofija.

Morda, a ni moja - se enkrat preberi stavek, ki si ga poudarila z mastnim tiskom. Napisal sem, da ne bom pobiral racuna samo zaradi tega, da bi gostincu preprecil moznost manipuliranja z njim, ker jaz kot stranka v manipulacije nisem vpleten in me to niti ne zanima (imamo dovolj velik in cisto prevec dobro placan aparat JU, pa naj sami premaknejo svojo leno rit in kaj naredijo).
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.923
819
113
>>Napisal sem, da ne bom pobiral racuna samo zaradi tega, da bi gostincu preprecil
>>moznost manipuliranja z njim, ker jaz kot stranka v manipulacije nisem vpleten in me to niti ne zanima
O, seveda si vpleten v nadaljevanje te zgodbe.
Država hoče fiksno količino denarja za svoje potrebe.
Če ga ne dobi preko DDVja, najpšrej malo poveča stopnjo DDVja, pa
umakne kakše olajšave, pa poveča kazni, pa ...
In to vse se tiče tudi tebe.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
In to vse se tiče tudi tebe.

Točno in samo zato je utajevalec davkov v ZDA enako velik kriminalec kot morilec.
Ker je tam folk že davno dojel, da če sosed ne plača davka, ga moram namesto njega jaz.
Država bo pa svoje pobrala tako ali tako.

Pri nas folk tega izpita še ni naredil.
Da tako gledanje in ravnanje nima nobene veze s tem, da jaz hočem "da sosedu crkne krava".
Ker v resnici samo skrbim za svojo kravo, da reva ne bo crknila.
 
Nazadnje urejeno:

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Država bo pa svoje pobrala tako ali tako.
Pri nas folk tega izpita še ni naredil.
Da tako gledanje in ravnanje nima nobene veze s tem, da jaz hočem "da sosedu crkne krava".
Ker v resnici samo skrbim za svojo kravo, da reva ne bo crknila.

Tega se cisto dobro zavedam, a ocenjujem, da je problem morebitnih utajenih davkov od meni prodanega piva dalec manjsi kot cisto zaresno (brez 'morebiti') placevanje socialnih transferov, pokrivanje privatizacijske "luknje", pokrivanje sanacije bank, itd., za kar tudi nisem nic kriv, placujem pa vseeno in bom se kar precej casa. Po Paretu se bom za mnozico malih problemov zacel sekirati takrat, ko bo njihova vsota presegla nekaj velikih problemov, s katerimi sem soocen. Moja kravica bo tako zivela prakticno enako dobro, ce moram kdaj dodati svojih 1/700000 od utajenih davkov od piva ali ne
smile-1.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Hec je samo v tem, da žal tako razmišlja velika večina, to pa potem ni več samo evro in pol, pač pa precej več.

Saj človek bi to tvojo filozofijo celo razumel, če bi šlo za neko blazno osebno žrtev, ne razume je pa, ker je treba samo zagrabiti račun, pa še tega folk ni sposoben naredit, če za tem dejanjem ne voha neke direktne osebne koristi.

Žalostno.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Citat:
Uporabnik Patsy pravi:
Kdo jih je dobil, delodajalec ali inšpekcija? Kako pa te lahko dobijo? Kaj ima inšpekcija od tega? Za delodajalca že razumem

Jaz mislim da sta bila zacasno prijavljena, dobivala pa prevoz iz stalnega. Ni napisal tocno.

Ampak moja fora se vedno drzi, se preselis ampak ostanes prijavljen doma. Nihce ti nic ne more.

LP

A ja? Skoraj v vseh primerih podpišeš izjavo, da pod kazensko in materialno odgovornostjo garantiraš da res stanuješ na tem in tem naslovu in da se voziš od tam in tam. ČE prijaviš začasno prebivališče te še lažje dobijo... Drugače pa delodajalec najame detektive in ti potem spremljajo mesec ali več ljudji, kam se vozijo, kod prespijo, pa telefonirajo na domač naslov če si slučajno doma etc etc. Podobno kot prinadzoru bolniške s strani ZZZS...
Tuš je to že izvedel... So punce precej vračale denar...
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Saj človek bi to tvojo filozofijo celo razumel, če bi šlo za neko blazno osebno žrtev, ne razume je pa, ker je treba samo zagrabiti račun, pa še tega folk ni sposoben naredit, če za tem dejanjem ne voha neke direktne osebne koristi.

Žalostno.

Tega nisem pocel niti (oz. se posebno ne) takrat, ko je bila nekaksna nagradna igra z racuni. Dokler zapravljamo gore denarja za razne patrie, izgubljene tozbe zaradi malomarnosti/nesposobnosti/zavlacevanja JU, po veckrat placane investicijske projekte (sploh cestne), itd., je tole res majhen problem in to je moj razlog za tako odlocitev, ne prisotnost ali odsotnost osebne koristi. Clovek postane apaticen zaradi ciganije, ki se dogaja okrog nas in ce zelijo to odpraviti, naj zacnejo kar med sabo cistit ...
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Sam računa nikoli ne vzamem.

Je pa naša davčna uprava pred časom napovedovala, da bodo uvedli podoben sistem, kot so ga že pred leti uvedli v Srbiji... Ko se v baru račun iztiska se istočasno preko GPRS vmesnika prenese v bazo na DURS (verjetno samo obračunani DDV). Tako, da naknadna brisanja računov tam odpadejo.

Smo se ravno včeraj pogovarjali ob pivu.

Ti gostinec pač ne bo dal računa in bo država na istem.
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Citat:
Uporabnik Patsy pravi:
Ampak zakaj bi se obešali na potne stroške? Tolk velik jih tudi ne moreš nabit v enem mesecu.

Seveda lahko, tut 400€ lahko dobiš, če živiš v MS, delaš v LJ in dejansko živiš v LJ. S temi 400€ lahko pokriješ najemnino za stanovanje v LJ. No, če imaš pa svoje stanovanje ali pa živiš pri punci/fantu v LJ, potem je pa to 400€ čistga. Za tak denar folk dela po cel mesec.
In tut firme, ki jim je težko dat 100€ višjo plačo verjemi, da se bodo še kako potrudile, da jih ne boš goljufal. Ok, ni tako pri vseh podjetjih, pri nekaterih pa je.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Glej saj sem rekel, da ce mislis goljufat, nesmes pretiravati.

Moja soseda je ze 5 let prijavljena 20km dlje kot resnicno zivi. Pac dobi tistih 100eur na mesec vec, nesmes pretiravat. Ker te ekstremne razdalje res preverjajo. Teh manjsih pa itak da ne. Mislim odvisno od firme, kaksen privatnik bo se preverjal, aksne vecje firme pa ne.

LP
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Sam računa nikoli ne vzamem.

Je pa naša davčna uprava pred časom napovedovala, da bodo uvedli podoben sistem, kot so ga že pred leti uvedli v Srbiji... Ko se v baru račun iztiska se istočasno preko GPRS vmesnika prenese v bazo na DURS (verjetno samo obračunani DDV). Tako, da naknadna brisanja računov tam odpadejo.

Smo se ravno včeraj pogovarjali ob pivu.
Ti gostinec pač ne bo dal računa in bo država na istem.

ne-ne-1.gif
Vsaj v Ljubljani in ostalih večjih mestih si gostinci tega ne bodo privoščili, saj so kazni previsoke.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Sam računa nikoli ne vzamem.

Je pa naša davčna uprava pred časom napovedovala, da bodo uvedli podoben sistem, kot so ga že pred leti uvedli v Srbiji... Ko se v baru račun iztiska se istočasno preko GPRS vmesnika prenese v bazo na DURS (verjetno samo obračunani DDV). Tako, da naknadna brisanja računov tam odpadejo.

Smo se ravno včeraj pogovarjali ob pivu.
Ti gostinec pač ne bo dal računa in bo država na istem.

ne-ne-1.gif
Vsaj v Ljubljani in ostalih večjih mestih si gostinci tega ne bodo privoščili, saj so kazni previsoke.

Sem pomislil na to ko sem oddal post.

V lokalni pečvarnici še živi dan nisem dobil računa, tam kjer se pa običajno dobimo po šihtu pa tudi ne bomo zamerili če ne bomo dobili računa. Pa še bolje tako, da ga ne bi kateri slučajno pozabil v žepu in bi ga našla žena.
10.gif