Poročanje o embalaži za leto 2018?

dakrone

Zelenc'
10. mar 2019
4
3
3
Ok da se jaz nekaj vprašam.
Imam firmo kupujem opremo pri raznih podjetjih ki se s tem ukvarjajo
Primer. Kupim Geberit kotliček za WC ki je v embalaži in ga vgradimo pri stranki.
A sedaj moram jaz poročat o tej embalaži ali trgovec ki mi je to prodal?

Kolikor je meni poznano, ne rabiš o tem nič poročati. Govorimo o poročanju prav na ARSO ali FURS.
Namreč najprej je pomembno od kje ta kotliček kupiš.
Izven Slovenije - moraš poročati u uvoženi embalaži, katero si spravil na slovenski trg, ker bo ta embalaža nekoč postala odpadna in bo teoretično ostala na slovenskih tleh na breme nekoga, ki jo bo moral uničiti/predelati.
V Sloveniji - o sami embalaži ne rabiš poročati, ker je že bila na slovenskem tržišču, moraš pa voditi lastno evidenco o tej embalaži, ko ta postane odpad.
Tukaj je potrebno ločiti, saj gre za dve različni zadevi.
Embalaži, ki je prvič dana na naš trg in za katero teoretično ne moreš vedeti kaj se bo z njo zgodilo, ko si kotliček prodal in bo nekoč postala odpad. Druga zadeva je pa odpad, ki nastane pri tvoji dejavnosti in o kateremu je potrebno voditi evidenco, v ta odpad pa spada tudi embalaža (katero si pridobil od slovenskih in tujih dobaviteljev).

Konkretno moj primer:
Iz članic EU na letni ravni uvozim za xx,x kg embalaže iz kartona, papirja, LDPE in stiroporja. O tem poročam na ARSO v razdelku o odpadni embalaži.
V moji dejavnosti na letni ravni nastane za xxxx kg odpada iz kartona, papirja, LDPE, stiroporja, stekla, PP, kovin, EPDM, NBR ipd.
O tem odpadu pa vodim samo evidenco, poročila ne rabim oddajati, ker sem samozaposlen, ne presegam kvote 10 ton odpada in pri delu ne ostajajo nevarne snovi - glej spodaj.

Namreč pri odpadu je potrebno poročati na ARSO v primeru, če gre za presežek 10 ton odpada na letni ravni,
če je pri odpadu bilo vsaj 5 kg nevarne snovi (topila, raznorazne barve, olja ipd.) in v primeru, ko je v podjetju zaposlenih nad 10 oseb.

V mojem primeru imam na letni ravni za cca.1,5 kg odpada kateri je meni osebno sumljiv in ga dajem uničiti k lokalnem podjetju, ki skrbi za odpadke.
Sem bil že trdno prepričan, da bom o tem odpadu moral poročati, ker ne gre za povsem nedolžno reč, ampak, ker mi podjetje na evidenčne liste napiše, da gre za mešane odpadke iz kovine in drugih zmesi, mi o tem ni potrebno poročati na ARSO. Moram pa te evidenčne liste hraniti za lastno evidenco.

Še ena skrivnost je pri oddaji poročil bodisi za embalažo, bodisi za odpad.
Ne začenjajte in ne končujte koledarskega leta z 0,0 kg embalaže, ker zopet, na ARSO ''vedo'', da to ni možno in, da smo zagotovo del embalaže ali odpada prenesli iz prejšnjega leta oziroma se ob koncu leta nismo vsega znebili.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.557
688
113
dajmo še enkrat... kdaj si uvoznik? ko uvoziš iz tretjih držav ali pripelješ iz EU?

Kaj je definicija tujine? EU ni več tujina... EU je je enoten trg...

tukaj je pod tujina mišljeno vse kar ni SLO, se pravi EU in tretje države.


glavni moto uradnikov je: Enostavne stvari tako zakompliciraš, da potem ne morejo brez tebe in si rešen do penzije.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Kaj pa storitvena podjetja?
Kakšno poročilo damo iz rok v mapah. Je to tudi embalaža?
Ves material je kupljen v Sloveniji in je odpad 90% res papir, ki konča v kontejnerjih za papir ali v uničenju pri podjetju, ki se ukvarja s tem.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.262
1.923
113
Kolikor je meni poznano, ne rabiš o tem nič poročati. Govorimo o poročanju prav na ARSO ali FURS.
Namreč najprej je pomembno od kje ta kotliček kupiš.
Izven Slovenije - moraš poročati u uvoženi embalaži, katero si spravil na slovenski trg, ker bo ta embalaža nekoč postala odpadna in bo teoretično ostala na slovenskih tleh na breme nekoga, ki jo bo moral uničiti/predelati.
V Sloveniji - o sami embalaži ne rabiš poročati, ker je že bila na slovenskem tržišču, moraš pa voditi lastno evidenco o tej embalaži, ko ta postane odpad.
Tukaj je potrebno ločiti, saj gre za dve različni zadevi.
Embalaži, ki je prvič dana na naš trg in za katero teoretično ne moreš vedeti kaj se bo z njo zgodilo, ko si kotliček prodal in bo nekoč postala odpad. Druga zadeva je pa odpad, ki nastane pri tvoji dejavnosti in o kateremu je potrebno voditi evidenco, v ta odpad pa spada tudi embalaža (katero si pridobil od slovenskih in tujih dobaviteljev).

Konkretno moj primer:
Iz članic EU na letni ravni uvozim za xx,x kg embalaže iz kartona, papirja, LDPE in stiroporja. O tem poročam na ARSO v razdelku o odpadni embalaži.
V moji dejavnosti na letni ravni nastane za xxxx kg odpada iz kartona, papirja, LDPE, stiroporja, stekla, PP, kovin, EPDM, NBR ipd.
O tem odpadu pa vodim samo evidenco, poročila ne rabim oddajati, ker sem samozaposlen, ne presegam kvote 10 ton odpada in pri delu ne ostajajo nevarne snovi - glej spodaj.

Namreč pri odpadu je potrebno poročati na ARSO v primeru, če gre za presežek 10 ton odpada na letni ravni,
če je pri odpadu bilo vsaj 5 kg nevarne snovi (topila, raznorazne barve, olja ipd.) in v primeru, ko je v podjetju zaposlenih nad 10 oseb.

V mojem primeru imam na letni ravni za cca.1,5 kg odpada kateri je meni osebno sumljiv in ga dajem uničiti k lokalnem podjetju, ki skrbi za odpadke.
Sem bil že trdno prepričan, da bom o tem odpadu moral poročati, ker ne gre za povsem nedolžno reč, ampak, ker mi podjetje na evidenčne liste napiše, da gre za mešane odpadke iz kovine in drugih zmesi, mi o tem ni potrebno poročati na ARSO. Moram pa te evidenčne liste hraniti za lastno evidenco.

Še ena skrivnost je pri oddaji poročil bodisi za embalažo, bodisi za odpad.
Ne začenjajte in ne končujte koledarskega leta z 0,0 kg embalaže, ker zopet, na ARSO ''vedo'', da to ni možno in, da smo zagotovo del embalaže ali odpada prenesli iz prejšnjega leta oziroma se ob koncu leta nismo vsega znebili.

Hvala za odgovor. Zgleda se me ne tiče ta neumnost.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
http://www.ozs.si/Portals/0/Media/Dokumenti/OZS/Sekcije in odbori/igor/embalaža-novosti glede evidenc.pdf

Uredba o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV6416


Večina majhnih podjetnikov, zaide pod uredbo zaradi kakšnega naročanja (lahko čista malenskost) iz tujine (vse skupaj par kg kartona).
birokrati naši vsakdanji... :jok::gorjaca:

primer iz linka zgoraj

Matko, primer glede žarnic ki si ga dal, pustimo zdaj žarnice. Recimo da iz tujine kot firma uvažam LED televizorje ter drugo tehniko ki original zapakirana. Zdaj pa ti meni povej, kako naj jaz vem koliko sranja in katero sranje od odpadkov je v tisti original zapakirani škatli katere jaz ne smem odpreti? Torej če karikiram, na trugu je 150 različnih LED televizorjev, in vsakega posebej ki ga uvozim iz npr. Nemčije bi jaz pred prodajo jaz odpakiral iz škatle, pogledal iz zvagal koliko gramov je notri papirja, stiroporja ter PVC vrečt, zabeležil ter nato vnesel v evidenco in poročal?

Vseeno mislim da če gre za original pakiran izdelek npr. LG (ali ga nabavim v SLO ali v Belgiji) za nadaljno prodajo da jaz te embalaže ne rabim tehtat in poročat. Drugo bi bilo če za svojo firmo za svoje poslovne prostore naročim ta TV kjer ga razpakiram. Tam pa tehtam embalažo in jo poročam?

Kaj menite?
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
jaz recimo iz UK uvozim avto šampon, ki je pakiran v plastični flaški 325ml. flašk je 30 v kartonasti škatli. komplet škatlo prodam avtohiši. kaj od tega in komu moram poročat?
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.392
5.373
113
Na koncu pa se vsa ta natančno popisana, sortirana in stehtana embalaža odpelje na sežig v tujino.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.557
688
113
Matko, primer glede žarnic ki si ga dal, pustimo zdaj žarnice. Recimo da iz tujine kot firma uvažam LED televizorje ter drugo tehniko ki original zapakirana. Zdaj pa ti meni povej, kako naj jaz vem koliko sranja in katero sranje od odpadkov je v tisti original zapakirani škatli katere jaz ne smem odpreti? Torej če karikiram, na trugu je 150 različnih LED televizorjev, in vsakega posebej ki ga uvozim iz npr. Nemčije bi jaz pred prodajo jaz odpakiral iz škatle, pogledal iz zvagal koliko gramov je notri papirja, stiroporja ter PVC vrečt, zabeležil ter nato vnesel v evidenco in poročal?

Vseeno mislim da če gre za original pakiran izdelek npr. LG (ali ga nabavim v SLO ali v Belgiji) za nadaljno prodajo da jaz te embalaže ne rabim tehtat in poročat. Drugo bi bilo če za svojo firmo za svoje poslovne prostore naročim ta TV kjer ga razpakiram. Tam pa tehtam embalažo in jo poročam?

Kaj menite?
Don't shoot the messenger!

Nič od tega ni moje maslo. Uradniške ideje in realnost se večinoma ne skladajo.

Pošlji vprašanje na ARSO in naj ti odgovorijo. Ampak se bojim, da bo odgovor v stilu, da si že celo leto v prekršku
kajti že celo leto bi moral vagat in sedaj samo poročat.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
a kdo ve kako je za tak podoben primer?

Jaz se še nisem lotil naštudirati, ker za lani ne bom poročal (sem zaprl s.p. in imam sedaj frišen d.o.o.)
Kolikor pa sem poslušal kolega (pa ne vem, če ima najbolj prav, ker mislim, da ni vse "embalaža" pravi, da odvisno kako boš dlakocepil. V teoriji pa menda nekaj takšnega:

Vse skupaj je na paleti, zato zvagaš težo lesa in vpišeš v poročilo.
Potem je povito s streč folijo, da se ne razsuje med transportom. Zvagaš in v poročilo.
Zvagaš kartonske škatle,
zvagaš plastično flaško,
"zvagaš" papirno nalepko (deklaracijo) na flaški
Če imaš kak dozirni sistem (recimo ventilček s kovino spet zvagaš)

Ampak tega nihče ne dela. Vzameš neko povprečje in najmanjše zadeve zanemariš.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.220
714
113
Ni si preveč domišljat, da boste na ARSO-ti kaj pametnega izvedeli...Pitijski odgovori.

Skratka poročat morate, tudi, če navajate podatke, ki so KAR NEKI....
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.673
579
113
klasika,

Sej se jih res težko dobi, pa razumem, d je veliko sedaj za narest, so pa neexpeditivni in POOOOČASNI.

Sam sem rabil 3 termine uradnih ur, dobil sem jih na mail embalaza.arso@gov.si