Poročanje o embalaži za leto 2018?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Ok jasno, jaz sem npr. klical na ARSO glede moje zadeve. Večino zadev dam na pošto, kot spletna prodaja. Torej produkt zapakiram v škatlo, v škatli ga zaščitim in oddam na pošto. Torej škatel ne rabim vagat, ker se ne štejejo v mojem primeru kot embalaža, prijazna gospa pa me je opozorila da izdelek pa najbrž v nekaj zavijem preden ga dam v škatlo in to je embalaža ki jo moram poročat. Potem ji jaz postavim podvprašanje, kot kaj naj poročam časopisni papir v katerega zavijem izdelek in je nastala tišina. Na koncu sva pač prišla do zaključka da oba ne vema če je to sploh embalaža in da naj za vsak slučaj zaradi ljubega miru prijavim tistih 8kg papirja pod rubriko papir in lepenka.

Kar se pa tiče tvojega primera pa ja, morda pa imaš ti prav. Namreč slaščičar ki v svoji slaščičarni tebi postreže v plastično kantico kos torte za domov ne rabi poročati tiste plastične škatlice ker je to servisna embalaža, če pa to tortico spakira v identično škatlico ter jo postavi v Tuš na polico pa je embaler oz. kdorkoli pač, mora jo zvagati in poročati :bonk:
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Sicer pa papir v katerega žena zavije sliko je verjetno razlika ali ga kupi fizična oseba v trgovini za darila zavijati ali ga pa kupi poslovni subjekt za transport svojega izdelka. Namreč doma imamo še ena firmo kje pakiramo izdelke pod svojo blagovno znamko. Mi kupimo kantice kjer not zapakirano svoj izdelek ter ga damo na trg in moramo poročati to embalažo. Ti kot fizična oseba lahko kupiš identično kantico v trgovini in ne rabiš nikomur nič poročati. Nevem butasto. Dejansko pa bi po logiki moral poročati tisti ki je to kantico proizvedel saj jo je on dal dejansko "prvi" na trg.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.305
953
113
Celje
Obišči stran
Pod črto, še eno poročilo več, efekta pa nobenega. Zdaj pa počasi meni tudi še presedajo vsa ta poročanja in predpisi in dajatve in.... ne vem več kdaj bo sploh še kaj časa za delati, če se bomo samo s papirji ukvarjali.

Naj mi pribijejo ŠE EN pavšalni davek zraven za vse te stvari, ki so sami sebi namen in za katere še zaposleni ne vejo kako to urediti in konec. Pač bom plačal še tistih xxx€, samo potem me pa pustite da še kaj naredim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in zino

dentex

Guru
20. sep 2007
2.668
574
113
igi ja en papir več ampak plačal ga pa bomo.
V glavnem spet en kup birokratske nesposobnosti.
In ja kot je že en zapisal, osnovna embalaža karton so meni rekli da ga je treba tudi zavesti.
Kako in kaj poročati, en kos kartonske embalaže teža 1.218,23 grama:D:p
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Več embalaž skupaj združiš in na koncu ko boš prišel do 213, 52kg javiš 213kg. Če pa imaš v enem letu zgolj to embalažo z 1218,23g pa javiš 1kg: )
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.668
574
113
AvtoFun vem da se seštevajo samo ej pa to je isto kot intrastat, dejmo enim delo narest, da se bo v računala zmetalo tisto, kar bi moral že pri davkih carinskih postopkih in ostalem tako al pa drugače že sami narest.
Masa embalaže bi praviloma morala biti navedena na vsakem računu sam pol bi morala gospoda če bi blo temu tako tudi kej delat ne sam v službo hodit.
Bolj ali manj bolano in neuravnovešeno, kdo je zdaj dolžan poročat, po njihovih navodilih moraš, ko pa jih povprašaš, kam to spada, pol pa rečejo, da tole ne spada med embalažo kot tako in da ne vedo kam. Čakaj a pa zdaj moram poročat. Odgovor je Da ampak kam in kako zavesti se pa ne morejo zjasnit
 
  • Všeč mi je
Reactions: Grestr in zino

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Jebatga dantex tako je to, nič ne moremo. Meni je o poročanju embalaže bolj ali manj jasno, najdem kodo embalaže, seštejem kilograme in je to to. Mi pa niso jasne ostale štiri točke bi jih bi moral poročati in sicer:

Podatki za letno poročanje
Letno poročilo bo moralo vsebovati podatke o:


  • načinu izpolnjevanja obveznosti ravnanja z odpadno embalažo iz prvega odstavka 25. člena uredbe v preteklem koledarskem letu (skupni ali individualni sistem ravnanja z odpadno embalažo ali izjema v skladu s 36. členom uredbe),
  • osebnem imenu in naslovu oziroma firmi in sedežu ter matični številki družbe za ravnanje z odpadno embalažo, s katero ste imeli v preteklem koledarskem letu sklenjeno pogodbo iz prvega odstavka 26. člena uredbe, če ste v preteklem koledarskem letu zagotavljali obveznosti ravnanja z odpadno embalažo iz prvega odstavka 25. člena uredbe v skupnem sistemu ravnanja z odpadno embalažo,
  • načinu izpolnjevanja obveznosti ravnanja z odpadno embalažo iz prvega odstavka 25. člena uredbe v tekočem koledarskem letu (skupni ali individualni sistem ravnanja z odpadno embalažo ali izjema v skladu s 36. členom te uredbe),
  • osebnem imenu in naslovu oziroma firmi in sedežu ter matični številki družbe za ravnanje z odpadno embalažo, s katero imate v tekočem koledarskem letu sklenjeno pogodbo iz prvega odstavka 26. člena uredbe, če v tekočem koledarskem letu zagotavljate obveznosti ravnanja z odpadno embalažo v skupnem sistemu ravnanja z odpadno embalažo.
Torej kaj njih sploh zanima v teh štirih točkah? Torej kot s.p. ali d.o.o., s kom imam sklenjeno pogodbo za odvoz smeti? Se pravi npr. Snaga, Saubermacher itd...? Ali kaj bi oni sploh radi tukaj?

Namreč počasi se mi dozdeva v čem je point. Namreč jaz kot s.p. sem si danes izračunal na grobo da letno dobim za ene 10-15kg kartonov in to je moj edini odpadek za katerega jaz po domače rečeno rabim "kanto". Tega kartona ni toliko da bi rabil kakšno mega ultra kanto zato kartone razrežem in jih čez leto sproti dam v domačo kanto za zbiranje odpadnega papirja. Tukaj pa bo verjetno nastopil problem ker je to kanta za osebno gospodinjstvo, jaz pa bi verjetno kot s.p. in d.o.o. moral imeti naročeno posebej svojo kanto zapapir in posebej plačevati položnico. Vsaj tako razumem zgornje točke, da jim moram javiti tistega s komer imam sklenjeno pogodbo.
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.668
574
113
Predvsem in samo za to, da bodo basali v lasten že in hranili birokrate, ki kraljujejov brezdelju.
Meni ostane načeloma letno cca 20 kil embalaže povečini iz kartona in to dam tako kot ti v kanto za papir
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Čakaj, če prav razumem, moram jaz prijavit, če sem dobavil “moko” iz Avstrije v kartonasti škatli, tu spekel “kruh” in ga pri nas prodal brez vrečke? Moram javit vsako kartonasto škatlo, ki mi jo Johan pošlje dol??
 

dakrone

Zelenc'
10. mar 2019
4
3
3
Kolikor je meni poznano, se bo poročanje o embalaži zaokroževalo na 0,1 kg. Torej z grami in njih decimalkami res ni potrebno komplicirati.
Sam sem npr. stehtal kuverto z okenčkom, ki je težka 9 g in dobavitelj ima navado, da pri vsakem naročilu to kuverto vstavi v škatlo. Tako, da 9 g krat število dobav, je potem npr. 1827 g = 1,8 kg.
Pri poročanju o nastalih odpadkih pa je na predavanju bilo rečeno še nekaj kar lahko pride prav; prepuščati npr. kartonsko/papirno embalažo z naslova podjetja v zabojniku iz lastnega gospodinjstva je prepovedano.
Na moje vprašanje zakaj bi bilo prepovedano ta odpad npr. teoretično neomejeno skladiščiti, je tudi to prepovedano. Se pravi podjetnik ne sme npr. nekih kartonskih škatel (zanje je to odpad) skladiščiti pri sebi več kot eno leto. Ali pa npr. lesene palete. Prav tako odpada ne sme skuriti v peči, ker to jim spet ni po godu, saj se mora odpad v čim večji meri reciklirati. Skratka zanje ni nič v redu, samo obilo birokracije in na lastne stroške skrbeti za varno uničevanje, ponovno uporabo ipd.
Zdaj, potrebno bi bilo ta karton in papir zgledno oddati podjetjem, ki se ukvarjajo s predelavo. Ali pa, kot je predavateljica omenila, veliko komunalnih podjetjih dovoli, da se ta odpad čeprav je z naslova podjetja, odloži npr. v zbirnih zabojnikih komunalnega podjetja.
Vendar tukaj nastane spet nov problem: v kolikor od komunalnega podjetja (ali pač katerega koli zbiralca/predelovalca odpada) ne prejmete evidenčnega lista kjer mora biti označeno kaj je bilo predano, kdaj, koliko (teža) in kdo je to predal ipd., se šteje, da ta odpad ni bil primerno izločen. To bi lahko za inšpektorja npr. pomenilo, da je bil ta odpad skurjen, zakopan kje na vrtu ipd.
Na predavanjih smo imeli enega možakarja katerega podjetje že 20 let na lokalni komunali deponira neke tehnične zadeve, ki so dejansko za okolje nevarne. Ne dobijo nobenega potrdila, ničesar. Predavateljica kar ni mogla verjeti. In valda, v kolikor se zdaj kakšen bizgec spomni, da bi tega podjetnika spravljal ob živce, ima še pa še možnosti.
Bo pestro še, bo. Vsakih nekaj let uvedeno kaj novega na breme podjetnikov.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Majke mi, to je fuknjeno do skrajnosti... Zadnji čas, da firmo registriram v AT...
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.209
700
113
Majke mi, to je fuknjeno do skrajnosti... Zadnji čas, da firmo registriram v AT...

To je Fooknjeno Beyond Imagination....

PS Bil 2 x na nekih predavanjih OZS Vič...Pa saj ni tudi unim, ki predavajo nič jasn (oz se vsako zadevo da obrnt tako, da najdeš izjemo in ne gre skozi)

So pa čist alergični na polietilenske vrečke....Kot da bo zato konec sveta, pa gre le za vmesno stopnjo do CO2 + H2O
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
http://www.ozs.si/Portals/0/Media/Dokumenti/OZS/Sekcije in odbori/igor/embalaža-novosti glede evidenc.pdf

Uredba o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV6416


Večina majhnih podjetnikov, zaide pod uredbo zaradi kakšnega naročanja (lahko čista malenskost) iz tujine (vse skupaj par kg kartona).
birokrati naši vsakdanji... :jok::gorjaca:

primer iz linka zgoraj

Primer 2:
Podjetje uvozi iz tujine npr. žarnice
- posamezne žarnice so v škatlicah, ki so zložene v večje škatle, le te na paleto in ovite s
strech folijo. Podjetje (uvoznik) se je dolžan registrirati na ARSO in marca 2019 tudi
poročati o posameznih škatlicah v kateri so žarnice, večjih škatlah, paletah in strech foliji,
saj se smatra, da je to embalažo on dal prvi na trg v RS. Poročati mora tako za embalažo,
ki jo bo morebiti razpakiral in bo ostala pri njemu na dvorišču, kot tudi vso embalažo, ki
jo bo skupaj z izdelki prodal kupcu v RS.

Podjetje kupi npr. žarnice od slovenskega dobavitelja:
- podjetju se ni potrebno registrirati, tudi ne poročati ne o malih škatlicah, ne o večjih
škatlah, ne o paletah, ne o foliji, saj se smatra, da je to embalažo dal prvi na trg v RS
dobavitelj (Dobavitelj se registrira in poroča o tej embalaži).
- V kolikor pa podjetje slovenskemu kupcu žarnice proda in zloži v plastične vrečko, je
dolžan upoštevati zakonodajo, ki se tiče plastičnih nosilnih vrečk – glej spodaj.
Razlika med primerom 1 in primerom 2 – 1. da na trg embalirano blago, 2. pa ne.

Glede na vse navedeno menimo, da bo v praksi res zelo malo podjetij, ki jim ne
bo potrebno vpisati v evidenco in kasneje oddajati poročilo (leta 2019 za leto
2018).
Zato predlagamo, da se vpišete v evidenco ARSO in v kolikor ne boste
imeli embalaže, boste lahko pri poročanju zavedli jo nimate (0) ali se odjavite.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Hja očitno sem imel prav. Ni poanta v tem da bo mali podjetnik javil tistih 6KG kartona in 3kg lesa ter 2kg stiroporja ker to itak vse skupaj ni nič vredno in ne more biti kaj extra obdavčeno. Prisilili nas bodo lepo da posebej sklenemo pogodbe z smetarji in plačujemo posebej tiste kante za smeti. To pa pomeni na mesečni bazi XXXXX več položnic od katerih država pobere DDV ter kasneje davek na dobiček podjetij itd... Pametno :)
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.305
953
113
Celje
Obišči stran
http://www.ozs.si/Portals/0/Media/Dokumenti/OZS/Sekcije in odbori/igor/embalaža-novosti glede evidenc.pdf

Uredba o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV6416


Večina majhnih podjetnikov, zaide pod uredbo zaradi kakšnega naročanja (lahko čista malenskost) iz tujine (vse skupaj par kg kartona).
birokrati naši vsakdanji... :jok::gorjaca:

primer iz linka zgoraj

dajmo še enkrat... kdaj si uvoznik? ko uvoziš iz tretjih držav ali pripelješ iz EU?

Kaj je definicija tujine? EU ni več tujina... EU je je enoten trg...
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Nevem kaj misliš z uvoznikom ampak bil je primer ko frizer naroči fen za sušenje las iz Italije. Tam mora porocat embalazo, ce pa fen kupi pri nas pa je ne rabi.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.888
113
Ok da se jaz nekaj vprašam.
Imam firmo kupujem opremo pri raznih podjetjih ki se s tem ukvarjajo
Primer. Kupim Geberit kotliček za WC ki je v embalaži in ga vgradimo pri stranki.
A sedaj moram jaz poročat o tej embalaži ali trgovec ki mi je to prodal?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Ok da se jaz nekaj vprašam.
Imam firmo kupujem opremo pri raznih podjetjih ki se s tem ukvarjajo
Primer. Kupim Geberit kotliček za WC ki je v embalaži in ga vgradimo pri stranki.
A sedaj moram jaz poročat o tej embalaži ali trgovec ki mi je to prodal?
V bistvu samo ti. Trgovec, ki ti je to prodal, pa samo o tisti embalaži, ki je ostala pri njemu (npr. večje škatle ali palete v/na katerih je dobavil te wc kotličke).