Polnilne postaje za vozila na alternativni pogon

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Pa sej veš da je trošarina in ostale dajatve na elektriko minimalna.

Recimo struktura cen pogonskih goriv.

Verjemi mi da zgornji davki se bodo ob večanju deležev EVja prenašali na elektriko. Država enostavno ne bo izpustila tega proračunskega dohodka, ker je precej pomemben!
grims-1.gif
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.625
766
113
Tale izjava je dobra:
Vseh pet distribucijskih podjetij z električno energijo letno v vso infrastrukturo vloži dobrih 100 milijonov evrov

Gospodinjskih priključkov je 800.000, vsak na mesec plača najmanj 20€ -30€ za priključno moč in omrežnino, to je skupaj preko 200 milijonov evrov letno SAMO OD GOSPODINJSKIH odjemalcev, pravo vprašanje je torej, kje se porabijo ostale stotine milijonov, ki so v osnovi namenjeni omrežju?
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Najbrž vzdrževanje omrežja?

Pa tudi tistih 100 miljonov za posodobitve dvomim da je prišlo iz naslova omrežnin, najbrž je večina iz drugih virov.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.031
4.047
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Pa sej veš da je trošarina in ostale dajatve na elektriko minimalna.

Recimo struktura cen pogonskih goriv.

Verjemi mi da zgornji davki se bodo ob večanju deležev EVja prenašali na elektriko. Država enostavno ne bo izpustila tega proračunskega dohodka, ker je precej pomemben!
grims-1.gif

V obeh primerih je cena energenta cca. 1/3 celotne položnice. Vse ostalo so dodatki. Kako si jih med seboj porazdelijo, je njihov problem. V obeh primerih je energent obremenjen z 2/3 dodatkov.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.625
766
113
Ni čisto tako, omrežnino ne moreš direktno šteti kot trošarino, ker vseeno ta del je namenjen za to da elektrika pride do tvoje vtičnice, enako kot nafta pride do črpalke že v svoji osnovni ceni.

Mene bolj zanima ali je ta znesek omrežnine res premajhen, da vsi jokajo ali se ga dejansko porablja za neke druge stvari.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.031
4.047
113
V redu, ampak potem bi pa tudi pri bencinu rad videl na računu postavko stroška, koliko je stalo, da je bencin prišel do mojega rezervoarja.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.625
766
113
Jah [cenzura] ga, dva zelo različna načina dostave, pač fora je v tem da omrežnina ni direktno davek, ampak naj bi bila zato da elektrika pride k tebi na dom.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Citat:
Uporabnik nacek pravi:Pol bi pa še avte filal
Jah, če se eni spravijo doma predelovat rabljen avto na štrom, pa naj se en spravi naredit še kakšen "Free Energy" generator za ga polnit
evil.gif


... in verjetno verjamemo, da je vse to BS ... https://rationalwiki.org/wiki/Free_energy_(pseudoscience) ... ampak tudi za N.Teslo so rekli, da je "nor"
sprasujem se.gif
, njegove ideje pa so implementirane povsod (se niti ne zavedamo vse kje!).

V vsakem primeru nas bodo z davki zmozli, bodisi pri home priključku elektrike in ceni ali pri "bencinskih" zadevah - verjetno pri obeh hkrati
bonk.gif
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.031
4.047
113
Hočem električni avto, a bi za to morali spremeniti stanovanjski zakonik

Citat:
"Živim v večstanovanjki stavbi in razmišljam o nakupu električnega avtomobila. Razvoj le teh je tak, da bi s takim avtomobilom lahko opravil 99 odstotkov vseh voženj," zgodbo na spletni strani predlagajvladi začenja slovenski državljan, ki paima težavo, tako kot še veliko Slovencev, tudi mi smo imeli to težavo med testiranjem vozil s kabli za polnjenje na električni vtičnici, da nima kje polniti baterije avtomobila. Sam pravi, da bi bilo najbolje, če bi lahko le tega polnil čez noč doma na svojem parkirnem prostoru. Na ta način se njegova navada uporabljanja vozil ne bi spremenila prav nič.

Odziv ministrstva

Na njegov predlog so se odzvali iz Ministrstva za okolje in prostor. Zapisali so, da če je parkirno mesto v zasebni lasti in je v večstanovanjska stavba v etažni lastnini, je parkirno mesto bodisi posamezni del, bodisi individualni prostor, ki pripada posameznemu delu. Zakon določa, da sme etažni lastnik brez soglasja ostalih etažnih lastnikov opraviti vzdrževalna dela, spremembe in izboljšave (izvedbena dela) v svojem posameznem delu, če to ne pomeni poslabšanja za kakšen drug posamezni del ali skupne dele večstanovanjske stavbe in ne spreminja zunanjega videza večstanovanjske stavbe. Kadar izvedbena dela v posameznem delu pomenijo tudi poseg v skupne dele, etažni lastnik ne sme pričeti z izvajanjem del brez soglasja etažnih lastnikov, ki imajo več kot polovico solastniških deležev na teh skupnih delih; dela morajo biti opravljena v skladu s predpisi o graditvi objektov, med izvajanjem del pa mora etažni lastnik omogočiti strokovni nadzor. Upravnik ali katerikoli etažni lastnik lahko zahteva, da se preneha z izvajanjem del ali da se odstranijo spremembe, ki so nastale v nasprotju z določbami prejšnjih odstavkov.

Na podlagi navedenih določb in informacij, ki so jih uspeli razbrati iz pobude državljanja zato ne vidijo razloga, zakaj bi omenjeni pobudnik potreboval za postavitev lastne električne polnilnice soglasje vseh etažnih lastnikov (100 %).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.086
6.478
113
Tako je ja, znana zadeva
smile-1.gif
Imaš pa lahko problem, kako speljati kabel do sebe, kjer pa potrebuješ soglasje.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ampak rabiš 50%+1 soglasje, ne pa 100% kot mislijo nekateri.

Sem ravno na zboru lastnikov prejšnji mesec spraševal o tem in mi je upravnik rekel, da mi bo on z veseljem pomagal, ker ve da je to treba slej kot prej narediti. Moja ideja je sicer bila, da naredimo skupno akcijo z razvodom v garaži, potem pa naredi vsak svoj priključek ko ga rabi. Recimo, jaz rabim kakih 20m kabelskih polic in verjetno jih bi potem uporabljali vsi na moji poti.
 
Nazadnje urejeno:

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
Jaz sem pred nekaj tedni podal predlog na Predlagam vladi, za katerega so rekli da ga bodo upoštevali pri spremembi gradbenega zakona letos (začuda glede nato da skoraj vse zavrnejo). In sicer da se zapiše v zakon da mora imeti vsak večstanovanji objekt že vnaprej pripravljeno inštalacijo za izvedbo električnih priključkov. Gre seveda za nove objekte. Pač do vsakega drugega parkirnega mesta položil še eno cev za kabel, da ne rabiš razbijat in vrtat sten naknadno.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.086
6.478
113
Zanimivo, ampak dvomim da bo šlo skozi, vseeno je to malo preveč napredno za te čase, oz še prehitro za kaj takega
smile-1.gif


McGiver, kako pa bi potem obračunavali porabo? Pa za polnjenje ne vem če bi šlo prek skupnega, ker če ima 20 parkirnih mest in vsako rabi 3.6kW...
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
Kaj napredno? položit pvc cev v beton ki te stane 20centov/m je napredna stvar. Saj jih je kilometre položenih do vsake vtičnice.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Mogoče kot primer, pred dvemi meseci smo končali projekt v Ljubljani, 32 stanovanj in je bil investitor takoj ob omembi le-tega (torej, predpriprava cevi in kablov za polnilnice) za stvar in je vse narejeno in pripravljeno. Pa so zunanja parkirišča (lastniška). Tako da, niso vsi proti
smile-1.gif
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
McGiver, kako pa bi potem obračunavali porabo? Pa za polnjenje ne vem če bi šlo prek skupnega, ker če ima 20 parkirnih mest in vsako rabi 3.6kW...

Imaš dve možnosti izvedbe - debeli kabel pa števec v omarici pri parkirnem mestu, ali pa števci v eni omari in tanjši kabli do parkirnih mest. Meni bolj logična je prva varianta, bom pa verjetno potegnil samo tanjši kabel do mene, ostali pa naj se j...

Kar se števcev tiče pa so lahko samostojni priključki ali pa en priključek in odštevalci - vprašanje je le koliko ti nekdo vzame za preračunavanje odštevalcev in izdajo položnic.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.086
6.478
113
Saj, "zmenit" se da vse, problem je, ko od 20 naletiš na 1 primer, ko ti bo kompliciral.

Kar je navada v bloku...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
za obstoječ blok bi bilo najbolje narediti nov razvos s svojimi števci in potem samo nek stanvoalec zakupi postajališče/števec pa je. pa ne rabi noben vlečt iz 7 nadstropja kabelj.