Pogoji za penzijo 62 let/42 delovne dobe - predlog?

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.882
1.331
113
Jbg, ne moreš vzeti vec ven kot si dal notri. Se pa dogaja. Rast življenjskih stroskov se itak usklajuje. Po izteku se ti gleda kaj vse imas v lasti, koliko sredstev na racunu itd pa se potem spet odloca glede izplačila penzije. Ce zelis obdržati nepremičnino, potem narediš z dediči pogodbo o preuzitku. Drugace pa predkupna pravica drzavi oziroma prodas, gres v skromnejse bivališče in zivia dalje. Tisti, ki nimajo in so res na dnu socialne lestivice, brez sorodnikov, ostanejo na pokojnini.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Deloma se strinjam, se vedno ne bi glasoval za taksen sistem. Ni pa prav, da v tem primeru viski (neizkorisceni) ostanejo.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.882
1.331
113
Pri nas je kapital podcenjen, nepremičnine pa so v lasti upokojencev za katere v osnovi ne morejo skrbeti. Potrebno jih je spodbuditi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Jbg, ne moreš vzeti vec ven kot si dal notri. Se pa dogaja. Rast življenjskih stroskov se itak usklajuje. Po izteku se ti gleda kaj vse imas v lasti, koliko sredstev na racunu itd pa se potem spet odloca glede izplačila penzije. Ce zelis obdržati nepremičnino, potem narediš z dediči pogodbo o preuzitku. Drugace pa predkupna pravica drzavi oziroma prodas, gres v skromnejse bivališče in zivia dalje. Tisti, ki nimajo in so res na dnu socialne lestivice, brez sorodnikov, ostanejo na pokojnini.

Torej po komunistično ne smeš v življenju ničesar ustvariti in je bolje da vse takoj zaluftaš za pijačo, jedačo in k.rbe?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

guardy

Guru
3. avg 2007
8.406
972
113
Obišči stran
Torej po komunistično ne smeš v življenju ničesar ustvariti in je bolje da vse takoj zaluftaš za pijačo, jedačo in k.rbe?

Točno tako je v Sloveniji najbolje živet... Potem nimaš nič, za stanovanje se prijavljaš na razpise in slej ko prej dobipš, imaš prihranke, dobiš doklade, dobiš socjalo... Vmes pa še malo pofušaš, pa je to to... Aja, pa dobiš energetske vavčerje, dodatek za korono ipd.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Ne, spregledal oziroma prosim za dodatno pojasnilo kaj pomenijo neporabljena sredstva.
Tole je bilo omenjeno na moje vprasanje. Kolikor vplacas, porabis. Ce pa ne docakas pokojnine ali ne porabis vsega, bi pa kar neke pogoje postavljali za razliko (ne pravim da ti, samo mnenje me zanima).
Ne direkt dedovanje - vdovske in otroci do 26 (če so upravičeni - status “šolarja” ….).
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.882
1.331
113
Hvala. Vidim stiri opcije.

Sklad se prenese na zakonskega partnerja ali otroka-e do 26 let, ki redno zaključuje solske obveznosti.

Sklad se ohrani za tiste upokojenece, ki nimajo kapitala ali bliznjih v smislu prezivljanja ali preuzitka.

Sklad se ohrani za vse ostale upokojence.

Sklad se procentualno razdeli na zgornje tri predloge.

Se peta možnost. Denar se prenese v poseben sklad, ki omogoča garadnjo oskrbovanih stanovanj in domove za ostarele. Prav tako bi vzpostavil loceno primarno oskrbo za starostnike. To slednje bi bilo se za razdelat in premisliti.
 
Nazadnje urejeno:

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
No s tem nimam tezav. Ampak pod pogojem da tistim, ki pac zivijo dlje, ne odrezemo prihodka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Car

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Kaj tocno je komunističnega v mojem predlogu?

"Po izteku se ti gleda kaj vse imas v lasti, koliko sredstev na racunu itd pa se potem spet odloca glede izplačila penzije."

Penzijo bi dobivali tisti, ki so vse zasluženo zagonili za omenjeno, tisti varčni, ki so prigospodarili stanovanje ali hišo ali sredstva na računu pa do penzije ne bi bili upravičeni? To je po moje komunistično razmišljanje - nihče ne sme imeti nič, ča pa slučajno kdo kaj ima, mu podržavimo in damo tistim, ki niso ničesr ustvarili/prihrannili. Tako vsaj jaz vidim zadevo.
Lahko bi tvoj predlog veljal za tiste, ki nimajo 40 let delovne dobe (glej moj predlog zgoraj) in se vplačano izplačuje po dveh možnostih - kolikor let toliko let penzije ali pa višina penzije določena na ta način razdeljena na razliko do statistično ugotovljene starosto ob smrti. Če ni vplačeval, tudi naj ne dobiva. Pri 40 let delovne dobe pa se tvoj predlog ukine.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.882
1.331
113
Hja, nekje bo treba povlect crto. V nedogled ne bo slo visat pogoje za upokojitev. Reformo delajo ljudje, ki so v osnovi zdravi in se vedno delovno sposobni. Plus ostala pravniska in strokovna srenja.

Moj nadgrajen predlog bi bil se vedno, da dobis toliko let kot si vplacal. Ce si ziv, se ponovno preveri kapital, vključno z vsemi mahinacijami v smislu prepisa premozenja ipd. Ce imas x kapitala nad mejo, pades na minimalno pokojnino. Ce ni premoženja, potem obdržiš dodeljeno pokojnino. Je pa za razmisliti, kako to kompezeriati. Morda bi bilo dobolj denarja od tistih, ki ne dozivijo lepe starosti plus tisti, ki padejo na minimalca zaradi prevec kapitala. Še vedno je potrebno vzeti v obzir, da se iz malhe vzema več kot si dajal družbi. Za vas ne vem, samo jaz moram vrniti do poslesnjega evra, ce gledam kredit, lizing, trgovina ipd.

Pa nepremičnine, tukaj je manevrskega prostora se pa jos. Skandinavci so mi tukaj vsec s svoko miselnostjo. Scoje velike in potratne nepremičnine zamenjajo za manjse, zato, da trg nepremičnin deluje. Sami pa gredo v manjše ali pa v tujino, kjer uzivajo sadove svojega dela in ne razmišljajo, da je potrebno otrokom prinesti vse na pladnju, da lahko startajo življenje.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.882
1.331
113
"Po izteku se ti gleda kaj vse imas v lasti, koliko sredstev na racunu itd pa se potem spet odloca glede izplačila penzije."

Penzijo bi dobivali tisti, ki so vse zasluženo zagonili za omenjeno, tisti varčni, ki so prigospodarili stanovanje ali hišo ali sredstva na računu pa do penzije ne bi bili upravičeni? To je po moje komunistično razmišljanje - nihče ne sme imeti nič, ča pa slučajno kdo kaj ima, mu podržavimo in damo tistim, ki niso ničesr ustvarili/prihrannili. Tako vsaj jaz vidim zadevo.
Lahko bi tvoj predlog veljal za tiste, ki nimajo 40 let delovne dobe (glej moj predlog zgoraj) in se vplačano izplačuje po dveh možnostih - kolikor let toliko let penzije ali pa višina penzije določena na ta način razdeljena na razliko do statistično ugotovljene starosto ob smrti. Če ni vplačeval, tudi naj ne dobiva. Pri 40 let delovne dobe pa se tvoj predlog ukine.

Delno sem ze odgovoril v predhodnem postu. Se vedno ne vidim kaj tocno je komunističnega. Dobil si tisto, kar si vplacal. Vplacal si 40 let, dobil bos 40 let. Čisti kapitalizem s socilanim pridihom. Tisti, ki je vse zagonil, je pac zagonil, imel bo penzijo in nic vec. Zopet, v omejenem obsegu.

Stari pa koji kur...ti bo ves kapital, ki ga omenjas? Ce bos srecen, bos doživel lepih in zdravih 80, potem gredo zadeva običajno navzdol. A misliš, da bos kaj cutil, kako mocno te bodo imeli sorodniki radi, ce jim bos zapustil miljon na racun pa vse nepremičnine. Ko si pod zemljo je konec. Zapustiš toliko da imajo start, vse ostalo je zate in za partnerko. Zato, da se mata lepo, dobro pojesta, spijeta, dopostujeta in uzivata. In ce si bil priden, bos imel po izteku vplacanega obdobja dovolj da zivita se tistih 5, 10 morda 15 let. A se razumemo, da po današnjih polnih pogojih bos imel pokojnino do 100 leta?

Kaj poreces na Avstralijo? Vecina premoznih oziroma tistih, ki so imeli dobre sluzbe in ustvarili kapital, imajo za en drek penzije. Ob doseženih pogojih se ti pokojnina avtomaticno zniza na minimalno, ce presegas 1 mio dolarjev denarja ali nepremicnino v tej vrednosti. Pa so dalec od komunizma.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.882
1.331
113
Samo v razmislek. Trenutno je upokojencev ca 600.000. Malha ze zdavnaj ne dosega vseh izplacil. Drzava iz proracuna primakne debelo miljardo.

Nekdo bo moral prerezati, in to na trdo. Drugace se lahko bodoče generacije sladlo jeb...

Namesto da delajo heckatlone za posamezne poslovne ideje, naj rajo aktivirajo bodoče intelektualce in razmislijo, kako rešiti in ustaviti drveci vlak brez zavor.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Delno sem ze odgovoril v predhodnem postu. Se vedno ne vidim kaj tocno je komunističnega. Dobil si tisto, kar si vplacal. Vplacal si 40 let, dobil bos 40 let. Čisti kapitalizem s socilanim pridihom.

Tvoj predlog je razumeti kot da bo višina penzije odvisna od tvojega lastništva, kar ni prav.
Če si pri 80 že betežen, to ne pomeni, da si tak pri 65, kar je trenutno starost za upokojitev brez pogoja polne delovne dobe (imeti moraš le 15 let).
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.882
1.331
113
Ta cas, ko boste preverili mahinacije, nepremicnin in denarja ze davno ne bo vec.

Pa se nekaj, da ne pozabimo. Vplacujemo pokojninsko varstvo, ne pokojninsko varcevanje.

Ni problema. Vidi se koliko si prepisal, kaj si prodal. Pokojnina na minimalno oziroma ostanes brez. Odvisno, kateri model bi posvojili. Sam si zracunas :)
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Samo v razmislek. Trenutno je upokojencev ca 600.000. Malha ze zdavnaj ne dosega vseh izplacil. Drzava iz proracuna primakne debelo miljardo.

Nekdo bo moral prerezati, in to na trdo. Drugace se lahko bodoče generacije sladlo jeb...

Namesto da delajo heckatlone za posamezne poslovne ideje, naj rajo aktivirajo bodoče intelektualce in razmislijo, kako rešiti in ustaviti drveci vlak brez zavor.

Je treba delati tudi na dohodkovni strani - povečati bdp in omejiti metanje denarja vplačnikov v neproduktivne kvazikulturnike (samo primer). Razbremenitev gospodarstva (čemur nasprotujejo levi) bi pomenila višje plače in posledično višja vplačila v pokojninsko blagajno. Najprej pa iz sistema zmetati vse, ki tja ne sodijo, torej vse zaslužne pokojnine (naj gredo na račun pristojnih ministrstev).