Podaljšanje dosega WLAN-a z dvema routerjema

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.382
236
63
Kras
www.mtl.si
Torej, situacija. Imel bi dva WLAN routerja (npr. Linksys WRT-54G z DD-WRT firmware-om). Prvi router bi bil povezan na net, drugi pa bi bil postavljen na oddaljeni lokaciji. Signal vmes je, rad bi le, da bi se na ta drugi router povezovali WLAN klienti in potem preko njega in prvega routerja dostopali do neta. Oba routerja bi morala biti povezana brezžično (ni možnosti UTP kabla vmes). Je to možno? Ta drugi router je lahko le posrednik, torej da so vse nastavitve za DHCP, itd. nastavljene na prvem routerju. To me ne bi motilo.
Če je to možno, v kakšen mode moram nastavit posamezen router. Verjetno prvi ostane na Gateway, drugi pa na Router. Vendar, kako povezati oba routerja med sabo preko Wlan-a?

Ali bi to šlo, ali bi moral izkoristit dva routerja za most (torej le brezžična povezava med lokacijama), potem pa tretjega priključit na drugega in ga skonfigurirat.
 

grmek

Pripravnik
18. sep 2007
158
4
18
Prvi naj deluje kot običajen AP (to nastavljaš v nastavitvah brezžične povezave).
Drugega pa nastavi na Repeater bridge, pri čemer ostale nastvavitve (SSID, enkripija povezave) nastavi enako, kot je na prvem, torej routerju z dostopom do interneta.
Poskrbi še, da je povezava med routerjema dovolj dobra, da podatki letijo čez (preveriš pod Wireless status) in to je to. Načeloma bi moglo špilat.
Aja, pa splača se ti naložiti zadnjo, pred kratim izdano finalno verzijo DD-WRT v24. www.dd-wrt.com.

lp
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.382
236
63
Kras
www.mtl.si
Super. Ta zadnjo že imam gor.
cheer.gif


Še vprašanje: verjetno moram potem na Advanced Settings (ne od WLan-a) prenastavit na drugem routerju iz Gateway v Router. Potem imam pa spodaj še Static ali Dynamic Routing (glej slikco). Kaj tukaj nastavim?

PS: Ima morda kdo za posodit Linksys WRT-54G(L) z DD-WRT-jem? Toliko da stestiram prej.
358722-untitled.JPG
 

Priponke

  • 358722-untitled.JPG
    358722-untitled.JPG
    28,2 KB · Ogledi: 319

grmek

Pripravnik
18. sep 2007
158
4
18
Tisto načeloma pustiš tako kot je, ker router oz firmware že sam ugotovi, kaj in kako.

No, eventuelno lahko na drugem routerju prestaviš način delovanja v "router" (tako kot omenjaš).
Ampak vseeno obstaja precejšnja možnost, da boš imel probleme s prehajanjem DHCP zahtev prek drugega routerja nazaj do prvega. Tak problem imam jaz, krivec pa je prvi router (Netgear 624), ki ga repeater za njim zmede.
Rešitvi sta dve: uporaba statičnih ipjev na klientih, ki so povezani prek repeaterja, ali pa nastavitev repeaterja v način "repeater" (torej brez bridge), kar pomeni da bo repeater sam dodeljeval IPje prek svojega DHCP strežnika. Če pravilno poskrbiš za IP range obeh routerjev, ne bi smel imet problemov. Seveda - če te dvojni NAT-ing ne moti ...

lp
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.719
1.619
113
sem jaz tukaj pred 3 meseci reševal enak problem, malo poišči. če se prav spomnim na prvem ne nastavljaš nič
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Drugi ruter ne sme biti v router načinu, ampak "bridge" "AP" ali kaj pač ima.
(sigurno to piše v navodilih od DD-WRT).

(jaz imam podobno in DHCP paketi (ter vsi ostali) lepo gredo čez)
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.382
236
63
Kras
www.mtl.si
Tisti Router način je v osnovnih nastavitvah. Predvidevam, da to velja za UTP porte oz. na splošno za stikalo.
V nastavitvah WLAN-a pa nastavitev repeater bridge.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.455
5.930
113
pri taščici
Na 54 gl se da zagotovo naredit.
Sosed ima od mene (250m z drevesi) preko dveh GL internet.
Kako pa je naredil pa me ne spraševat, ker sem tukaj bolj bos, on pa dobro obut (pa mu Telekom-država) ne omogoči internet prkiljučka. Sedaj čaka telekomovo optiko-omarico že ima-mo samo kablov pa še ni v njej.

Kolikor vem lahko oba dva srfava prekokabla ali pa preko WL.
 
Nazadnje urejeno:

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.382
236
63
Kras
www.mtl.si
Evo, končno dobil strojno opremo, da se zrihtal to stvar.
Dodati je potrebno še Virtual Interface, ampak dummy-proof navodila so pa itak tukaj.
Stvar deluje odlično
cheer.gif


Tako, sedaj si je pa DD-WRT zaslužil donacijo
grin1.gif
.
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
125
63
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Evo, končno dobil strojno opremo, da se zrihtal to stvar.
Dodati je potrebno še Virtual Interface, ampak dummy-proof navodila so pa itak tukaj.
Stvar deluje odlično
cheer.gif


Tako, sedaj si je pa DD-WRT zaslužil donacijo
grin1.gif
.

Jaz sem samo tri WRT54GL (dd-wrt v23xxx) postavil v WDS in dela bp.

Jernej
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
125
63
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik jernejd pravi:Jaz sem samo tri WRT54GL (dd-wrt v23xxx) postavil v WDS in dela bp.

Jernej
No, s v24 delajo pa še LAN porti na teh routerjih.
aplauz.gif

? Pa saj delajo tudi na v23. Res ne smeš uporabljti lanske julijske verzije, ampak to dela že vsaj od leta 2006.

"Z" v24 pa najbrž tudi
wink-1.gif
.

Jernej