router za dve omrežji WLAN

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
prijatelj ima apartma v apartmajskem naselju, ki naj bi bilo pokrito s skupno WLAN mrežo. problem je, ker je v njegovem apartmaju tako slab signal, da ga za silo lovi le v dnevni sobi, medtem ko po drugih prostorih, niti na terasi, ga ne. pa še to mora uporabljati prenosnik z zunanjo WLAN kartico z veliko anteno, postavljeno nekam pod strop. mobilni telefoni in tablice nikakor ne dobijo signala. drug problem je, da vsak lastnik apartmaja dobi vsak leto novo geslo, ki pa je omejeno le na eno napravo. WLAN omrežje je namreč odklenjeno, ko pa se povežeš na omrežje, te preveže na neko spletno stran, kamor vneseš svoje geslo. očitno si strežnik ob prvi uporabi gesla zapomni podatke o napravi (MAC adresa?) in potem zaklene geslo na to napravo, saj ko smo s tem geslom poskusili na drugi napravi, je napisalo, da je geslo že uporabljeno.
zdaj pa sem jaz razmišljal, če bi kolega nabavil kakšen router, ki bi sprejel signal iz skupnega WLAN omrežja in potem ustvaril novo, lokalno WLAN omrežje samo za njegov apartma. ker bi novo geslo prvič registrirali preko tega routerja, bi si strežnik zapomnil podatke o routerju, medte ko naprave zadaj za našim ruterjem ne bi bile vidne strežniku in bi tako lahko dostopali do interneta z večih naprav. bi bilo kaj takega izvedljivo?
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Izvedljivo z lahkoto: kupi se range extender ali pa rutar ki podpira to funkcijo. Imel bo lahko neomejeno naprav, pa še signal bo boljši.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
pa lahko kdo svetuje kak konkreten model routerja, za neko normalno ceno, ki bi znal to. obstaja kak stokoven izraz za to (sprejem interneta preko enega WLAN omrežja in potem deljenje te internetne povezave na drugo WLAN omrežje)
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.114
489
83
kranj
Ne vem, če ti bo uspelo. hotspot omrežje je narejeno ravno zaradi tega, da se ne povezuje xxx ljudi in da admin lahko spremlja porabo gostov (če kdo vleče torrente ipd). range extender ti bo seveda normalno ojačal signal, ne bo pa namesto tvojega računalika stalno oddajal iste cifre. extender le sprejme in pošlje signal naprej-kot nekakšen switch.
po moje bi moral najprej prek extenderja povezat eno x mašino, potem pa extender s kablom povezat na router, ki bi oddajal svojo mrežo-internet pa bi dobil od extenderja. na router pa se kasneje lahko poveže več ljudi. a to bi seveda delovalo le eno leto...ali dokler ne bi admin (če je) opazil nekoliko povečan promet na enem ip-ju...
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
125
63
Citat:
Uporabnik ngc2392 pravi:
Ne vem, če ti bo uspelo. hotspot omrežje je narejeno ravno zaradi tega, da se ne povezuje xxx ljudi in da admin lahko spremlja porabo gostov (če kdo vleče torrente ipd). range extender ti bo seveda normalno ojačal signal, ne bo pa namesto tvojega računalika stalno oddajal iste cifre. extender le sprejme in pošlje signal naprej-kot nekakšen switch.
po moje bi moral najprej prek extenderja povezat eno x mašino, potem pa extender s kablom povezat na router, ki bi oddajal svojo mrežo-internet pa bi dobil od extenderja. na router pa se kasneje lahko poveže več ljudi. a to bi seveda delovalo le eno leto...ali dokler ne bi admin (če je) opazil nekoliko povečan promet na enem ip-ju...

Pa tudi ce dela, je verjetno vse skupaj obupno pocasno. Ce so uporabniki razumni in ne hodijo na dopust le srfat po internetu, potem je optimum nakup mobilne tocke. Pa magari z mobitelovo kartico in opcijo ht internet. Ce so imeli akcijo lani in letos, bo verjetno kaj podobnega tudi v prihodnjih letih. Poleg tega pa je mobilni hotspot relativno poceni in v primeru soudelezbe nekaj ljudi ne predstavlja hude financne ovire.

Jernej
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
range extender ne pride v poštev, ker isti SSID pošilja naprej, posledično bi glavni strežnik verjetno videl vse naprave, ki so za range extenderjem. jaz bi rabil nekaj, kar bi ustvarilo nov SSID samo za apartma. za test sem prijatelju na računalnik namesti program Virual Router in se je obneslo (preko zunanje USB WLAN kartice je sprejel internetni signal in preko vgrajene WLAN kartice ustvaril novo omrežje z drugim SSID, na katerega sem se lahko povezal s tablico). zdaj pa iščem neko bolj elegantno rešitev, saj računalnik ne bo vedno na voljo.
najprej sem kolegu sicer svetoval mobilni internet, vendar je žal tudi mobilni signal bolj slab (HT mobile, VIP)
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
125
63
Citat:
Uporabnik sass pravi:
range extender ne pride v poštev, ker isti SSID pošilja naprej, posledično bi glavni strežnik verjetno videl vse naprave, ki so za range extenderjem. jaz bi rabil nekaj, kar bi ustvarilo nov SSID samo za apartma. za test sem prijatelju na računalnik namesti program Virual Router in se je obneslo (preko zunanje USB WLAN kartice je sprejel internetni signal in preko vgrajene WLAN kartice ustvaril novo omrežje z drugim SSID, na katerega sem se lahko povezal s tablico). zdaj pa iščem neko bolj elegantno rešitev, saj računalnik ne bo vedno na voljo.
najprej sem kolegu sicer svetoval mobilni internet, vendar je žal tudi mobilni signal bolj slab (HT mobile, VIP)

Še vedno bo najceneje, če kupite mini mini PC in ga uporabite kot sharing za internet (če mobilni operaterji nimajo dosega), cena bi morala biti pod 200EUR. Po drugi strani mi pride na misel kakšen mikrotik z dvema neodvisnima karticama, ampak se je potem verjetno potrebno precej potruditi, da se bo ena mrežna vedno priklopila na hotspot, pa še cena tega je 200EUR+. Še bolj elegantna rešitev sta dva neodvisna routerja, en mikrotik, drugi navaden wrt54GL, ki je dovolj poceni in ima dovolj močan signal. Mikrotika priklopiš na hotspot na wifi, routerja povežeš s kablom, WRT pa dela sam od sebe.

Seveda obstaja tudi možnost, da ti na javnem omrežju vsake nekaj dni kaj spremenijo in boš celo poletje samo reševal internet
wink-1.gif
.

Jernej